Siatka/kratka na RAW prosto z 5d mk2 - dlaczego?
Fotografowałem 300d, 20d, a od pół roku 5d mk2 i nigdy nie spotkałem się z takim problemem: zdjęcie robione pod słońce, ISO 100 przy f5.6 i 1/80s, w polu ostrości jest "kratkowane" jak na dołączonym zrzucie. Przy powiększaniu/pomniejszaniu widoku w edytorach powstaje mora (dodatkowa, może niepotrzebna informacja). Wyłączyłem wszystkie filtry - jak na zrzucie - w Develop, więc zdjęcie jest w najmniejszym stopniu zinterpretowane przez LR. W Library nie widać tego wzorku, tam pewnie wyświetlane są wygenerowane JPG (widać po artefaktach). ACR również wyświetla z siatką, a później przenosi taki obraz do PS.
Siatka pojawia się tylko na zdjęciach z konkretnej serii robionej pod słońce. Na innych z mojego 5d mk2 przy ISO 100 tego nie ma - matryca jest ładnie "zmiksowana".
Znany problem czy epizodyczny błąd na matrycy lub oprogramowania aparatu? Jak efektywnie pozbyć się tej siatki na już zrobionych zdjęciach? Jak uniknąć w przyszłości?
Uploaded with ImageShack.us
5D Mark II: ciekawe przypadki interpolacji obrazu
Zgodnie z zapowiedzą z innego wątku chcę tutaj przybliżyć problem, z jakim co jakiś czas (rzadko) spotykam się podczas edycji zdjęć z 5D Mark II.
Sytuacja dotyczy zdjęć wykonywanych z tylnym światłem słonecznym, kiedy na matrycy pojawia się ewidentny odblask światła, powodujący spadek kontrastu całego obrazu. Na pierwszy rzut oka, nawet w powiększeniu 1:1, można uznać uzyskany efekt za szum, jednak już w powiększeniu obrazu 2:1 widać, że wzorki są wprawdzie przypadkowe, ale regularne - występujące w kierunku góra-dół, prawo-lewo. Problem nie dotyczy całego obrazu, objawia się prawdopodobnie wyłącznie w obszarach "dotkniętych" odblaskiem z kontry.
Małe zdjęcie (z lewej wywołane DPP 3.10, z prawej LR 3.4, w obu przypadkach ze standardowym wyostrzaniem/odszumianiem):
http://farm7.static.flickr.com/6080/...35699fa2_o.jpg
Wycinki obrazu z widocznym efektem (góra z DPP, dół z LR):
http://farm7.static.flickr.com/6082/...1d58c275_o.jpg
http://farm7.static.flickr.com/6083/...115e308e_o.jpg
http://farm7.static.flickr.com/6084/...7c6ee5ca_o.jpg
Obraz na wycinkach jest powiększony dwukrotnie względem oryginału przy użyciu metody nearest neighbour.
Powyższe zdjęcie zrobiłem obiektywem EF 85/1.8 (RAW, przysłona f/2,0, 100 ISO, 1/200 sek.). Efekt wystąpił również w połączeniu z EF 50/1.2L (ale nie zostawiłem sobie tego pliku, więc nie mam jak pokazać). Nie sprawdzałem jak to wygląda w zapisie JPEG prosto z aparatu. W przypadku powyższej fotografii podobne wzorki miałem na części pozostałych zdjęć wykonanych w ramach tej sesji - raz się pojawiły, innym razem ich nie ma. Mam wrażenie, że po zmianie pozycji na taką, aby słońce było jeszcze bardziej z lewej, poza kadrem, problem ustępował.
Nie potrafię dociec, czy sytuacja dotyczy wyłącznie mojego aparatu, czy też jest też to cecha całej serii urządzeń. Co interesujące, o nasileniu tych wzorków decyduje użyty odrawiacz. Jak widać na powyższych przykładach firmowy DPP wypuszcza z siebie bardzo gładki obraz - choć gdyby się uważnie przyjrzeć, to w obrazie pozostają mimo wszystko ślady wzorków. W przypadku ACR/LR wzorki są bardziej widoczne. Kiedyś próbowałem jeszcze przepuścić plik przez jakąś wersję C1. Wygląd obrazu był zbliżony do tego co daje ACR. W każdym razie z jakiegoś powodu niefirmowe odrawiacze wzmacniają powyższy efekt.
Temat podrzucam jako ciekawostkę do dyskusji. Dla mnie nie jest to zbyt duży problem jako że potrafię wywołać obraz w taki sposób, że efekt praktycznie nie będzie dostrzegalny.