Witam, z czego jest obudowa EF 100-400L?
Bo o ile sie orientuje EF 24-105L to magnez?
Pozdrawiam
Wersja do druku
Witam, z czego jest obudowa EF 100-400L?
Bo o ile sie orientuje EF 24-105L to magnez?
Pozdrawiam
Nie wiem jak 100-400, ale 24-105 jest (poza drobnymi elementami nie wpływającymi na wytrzymałość całości) na 100% z tworzywa...
Może mówisz o innym szkle,ale precyzujac to: 24-105 f4 IS L [Mam ten obiektyw] jest jak inne L-ki wykonany z kompozytów magnezytowych[ kompozyty metalowe to
kompozyty o osnowie ze stopu metali lekkich ( Mg, Al, Ti)]
a bagnet z innego metalu.Reszta to szkło i troszeczke gumy.Sprawdzic mozesz np. na optyczne.pl w dziale testy.Pozdrawiam.
@Janmar: np.: 70-200 f/2.8 ma tylko odlaną ze stopu metalu "dupkę", do której przykręcony jest bagnet i osadzone mocowanie statywowe (też metal). Metalowy jest także nagwintowany pierścień do montażu filtrów i osłony. Pozostałe części tubusu to poliwęglan... Bez problemu można to stwierdzić obserwując szybkość "wyrównywania się" temperatur poszczególnych elementów lekko ochłodzonego obiektywu...
Tutaj jest śliczne zdjęcie:
http://www.flickr.com/photos/gordonperks/230997878/
Cyborg - pisząc "tworzywo" masz na myśli plastik? bo jak tak to i 16-35 i 135L jest zrobione z plastiku. a jak tak to nie wiedziałem że plastik jest tak odporny np. na uderzenie piłką którą zamiast wpaść do bramki uderza w obiektyw...
Tworzywo sztuczne czyli "plastik", ale plastik plastikowi nie równy. Nie badałem dokładnie co to za tworzywo. Wyglada na bardzo dobre. Pewnie jakiś poliwęglan z mikrozbrojeniem z włókna węglowego. W każdym razie nie metal. Kompozyty z tworzyw sztucznych mągą być bardzo wytrzymałe - z tego się robi elementy samolotów, samochodów wyścigowych, itp.
a sorki - źle Cię zrozumiałem:)
też mi się wydaje że to kompozyty są, tak samo jak się robi płyty przeciwodłamkowe w samochodach wojskowych etc.
Temat: Kompozyty – technika kompozytów; podział kompozytów ze względu na osnowę.
Kompozyty są to tworzywa składające się z dwóch lub więcej faz o własnościach nieosiągalnych w żadnym innym materiale. Do najbardziej znanych kompozytów należą żelazo - beton, eternit, szkło zbrojone siatką metalową, węgliki spiekane, cermetale i inn. Kompozyty dzielimy na umacniane cząstkami (dyspersyjnie) i włóknami (włókniste). Te z kolei dzielimy na umacniane włóknami ciętymi i ciągłymi. Możliwe są różne kombinacje przy komponowaniu kompozytów. Np. osnowa metaliczna, polimerowa, ceramiczna, a cząstki lub włókna mogą być metalowe, ze związków międzymetalicznych, ceramiczne, węglowe (grafit), polimerowe, lub o złożonej budowie (np. włókna borsic). Kompozyty pozwalają na otrzymywanie lekkich, mocnych i elastycznych konstrukcji. Są nimi także materiały żarowytrzymałe (np. łopatki turbin gazowych) i narzędzia (np. węgliki spiekane).
Kompozyt składa się z osnowy i umieszczonego w niej drugiego składnika (zbrojenia) o znacznie lepszych właściwościach mechanicznych.
Zbrojenie może mieć postać proszku lub włókien. Dodawane jest do kompozytu w dużej ilości. Oddziałuje ono zazwyczaj tylko fizycznie na osnowę.
Zadania zbrojenia to:
●poprawia określone właściwości mechaniczne i/lub użytkowe wyrobu
●niekiedy zmniejsza koszt wsadu surowcowego (dotyczy to napełniaczy proszkowych)
Osnowa – jest to najczęściej polimer, może to być także metal ( np. tytan, glin, miedź) lub ceramika ( np. tlenek glinu). Wymienione materiały różnią się znacznie właściwościami takimi jak wytrzymałość na rozciąganie, sztywność, odporność na kruche pękanie, temperatura użytkowania, a przede wszystkim różnią się ciężarem właściwym. Najczęściej osnową są polimery, ze względu na ich mały ciężar właściwy i łatwość kształtowania. Niezależnie jednak, jaki to jest materiał osnowa spełnia w kompozycie wymienione funkcje.
Osnowa pełni następujące funkcje:
●utrzymuje razem zbrojenie
●zapewnia wytrzymałość na ściskanie
●przenosi naprężenie zewnętrzne na zbrojenie,
●zatrzymuje rozprzestrzenianie się pęknięć,
●nadaje wyrobom żądany kształt.
Podział kompozytów ze względu na osnowę:
1)kompozyty metalowe
●kompozyty o osnowie ze stopu metali lekkich ( Mg, Al, Ti)
●kompozyty o osnowie ze stopu srebra i miedzi
●kompozyty o osnowie ze stopu niklu
●kompozyty o osnowie ze stopu ołowiu i cynku
2) kompozyty polimerowe (żywice termoutwardzalne jak fenoplasty i aminoplasty; duroplasty chemoutwardzalne, silikony, tworzywa termoplastyczne)
3) kompozyty ceramiczne (materiały budowlane jak cement i gips; materiały hutnicze
- głównie ogniotrwałe; materiały stosowane w elektronice)
Powyższy cytat dosłowny pochodzi ze strony:"Ściąga.pl"
Mamy chyba po kłopocie z porozumieniem.? A 24-105 jest z kompozytów magnezowych [tak to okreslam w swoich wczesniejszych wypowiedziach]czyli[metalowych].Mozna oczywiscie uzywac wielu innych okresleń lecz tylko to oddaje istote budowy i wyjatkowa wytrzymałosc materiału.Pozdrawiam
pisząc że Cię nie zrozumiałem, pisałem do Cyborga, a nie Janmar do Ciebie, co widzę uznałeś za jakąś złośliwość z mojej strony i przez to chciałeś się odgryść za pomocą przeklejanego tekstu. easy:)
fakt faktem alki nie są z plastiku tylko z kompozytów. i chyba o to chodziło.
Jakis dzien na nieporozumienia.Pierwsze :Jacek 23 napisał"Witam, z czego jest obudowa EF 100-400L?
Bo o ile sie orientuje EF 24-105L to magnez"
Drugie.
Traktujac to jako zrozumiały ogólnik sprecyzowałem ze chodzi o kompozyt
magnezytowy i starałem sie to wykazac przy pomocy przeklejonego tekstu.
Trzecie. Nie mam osobistego stosunku do kompozytów ani wypowiedzi Kolegów z forum.Niczego nie traktuje jako złosliwość i nie mam zwyczaju sie odgryzac.Pisze na forum bo sie w ten sposób duzo ucze od innych.Przeciez nie jestem producentem obiektywow,chce po prostu pewne rzeczy wiedziec.Nie jestem równiez nieomylny.Dla mnie nie ma i nie było zadnego problemu w naszej merytorycznej przeciez dyskusji.Pozdrawiam Cię:-)
Czy stop matali lekkich, który Canon stosuje w różnych swoich konstrukcjach można nazwać kompozytem, czy nie to sparwa innsza. I dyskusja raczej akademicka.
Pytanie było, czy obudowa 24-105/4 jest z metalu czy nie.
Otóż korpus obiektywu, decydujący o wytrzymałości całości, jest z tworzywa sztucznego. Nie z metalu. Podobnie wysuwany tubus. Z metalu są jedynie: bagnet, pierścienie MF i zoom oraz gwint filtra.
Tak jest. I nie chce być inaczej. Niestety, niektórzy ludzie w pierwszej kolejności kojarza "plastik" np.: z ABSem, z jakiego wykonane są obudowy wielu chińskich (nie tylko) urządzeń...
Analogicznie, z poliwęglanu wykonana jest obudowa "pancernej i metalowej" tokiny 12-24/4...
Zbrojony ABS to też porządne tworzywo.
witam wszystkich w moim pierwszym poście na tym forum :)
widząc ten tekst musiałem sobie konto założyć, jak się czegoś nie wie to polecam najpierw wpisać to w google zanim się napisze, że magnezyt to metal, reszty wywodów nie na temat nie czytałem, więc nie wiem czy ktoś to sprostował. pomijam już nazywanie metalu stosowanego przez canona kompozytem... polecam też nie sugerowanie się serwisami typu ściąga, ponieważ znajduje się tam straszna ilość piekielnych bzdur i spłaszczeń tematu.
trafiłem tutaj szukając informacji nt sprzętu który dopiero zamierzam kupić, więc pewnie będę Was wcześniej czy później nękał pytaniami, mam nadzieję, że tym postem nie zraziłem nikogo do siebie.
pozdrawiam wszystkich :)
hej ale jazda
Magnez w przyrodzie występuje w postaci wielu minerałów, takich jak magnezyt, dolomit, karnalit, kainit, kizeryt, epsomit. Można go także znaleźć w wodzie morskiej i niektórych wodach mineralnych.
Magnez metaliczny otrzymuje się w procesie elektrolizy stopionego karnalitu lub chlorku magnezowego oraz przez redukcję tlenku magnezowego. Do produkcji przemysłowej najczęściej stosowana jest elektroliza.
Podstawowym zastosowaniem magnezu są stopy. Najpopularniejsze z nich to te z dodatkiem aluminium, cynku, manganu lub krzemu, ale także cyrkonu, cyru czy itru.
Dzisiejsi odlewnicy to konstruktorzy, a często nawet wynalazcy, współpracujący wspólnie z odbiorcami części magnezowych nad stworzeniem nowych modeli komponentów i nowych form ich zastosowania.
Ultralekkie stopy magnezu służą jako części do budowy samochodów, samolotów, w przemyśle maszynowym, zbrojeniowym, w optyce, ale także jako elementy wykończeniowe.
Może to pomoże rozwikłać zagadkę:D
mój 30d napewno jest ze stopu magnezowego (w jakiejś części) i mój 70-200 4L też
pozdrawiam:oops: :-P
:p :mrgreen: mój jest bez IS a ten z IS jak pisze canon pl ,,Obudowa wykonana jest z metalu i poliwęglanu oraz zabezpieczona specjalnymi uszczelkami''- pewnie to nie to samo ale ja wierzę że tak:p :mrgreen:
:) :mrgreen: :D magnezji?????!!!!!:mrgreen:
Tak,tak..Gdy zaczynałem swoja przygode z fotografią w Kółku fotograficznym{na ul. JW Stalina 21 lata piecdziesiąte} do moich obowiazków jako pomocnika instruktora należało obsługiwac deseczkę z magnezją.Oczywiscie synchronicznie:lol: z migawką.Magnezja była w takich małych mocnych torebeczkach.Była b.przydatna do psich figli poza studiem też.:lol: Pozdrawiam.:-)
:-P tak tak janmar był to tak zwny proszek błyskowy:mrgreen:
hej może tutaj
http://www.muzeumfoto.byd.pl/eksponaty_8.html
zapraszam