Jak w temacie - od kilku dni rozmyślam co kupić: NEC PA272W czy EIZO CX271?
Przeznaczenie: fotografia, pracuję głównie wieczorami i w nocy.
Dziękuję za ewentualna pomoc
Wersja do druku
Jak w temacie - od kilku dni rozmyślam co kupić: NEC PA272W czy EIZO CX271?
Przeznaczenie: fotografia, pracuję głównie wieczorami i w nocy.
Dziękuję za ewentualna pomoc
Początek i koniec tego pytania na pewno sprowadzi się do tego że zostaniesz odesłany na stronę MVA.PL • Strona główna forum
Tam jest wszystko o monitorach .
Te dwa monitory są godne polecenia , są świetne , kto co lubi i czuje sentyment do danej firmy .
Ja osobiście jestem za EIZO
Znam tą stronę ale celowo pytanie zadaję tutaj, żeby uzyskać info od kogoś mniej związanego z Eizo czy Nec a na tamtych forach każdy z przedstawicieli w swoją stronę ciągnie i trudno przeczytać uczciwą i obiektywną opinię.
Oba sa dobre. Przewaznie kupuje sie wlasnie te marki
Od wielu lat mam 2 monitory NEC 2090Uxi, są niezawodne.
Łatwe menu, dobre oprogramowanie wewnętrze oraz narzędzia (naviset)
jp
Załączam do wątku info które dostałem od Toma +dla Eizo, się może komuś przydać stojącym przed taką samą decyzją
1 .Normalna, legalna kalibracja w CX271, kontra kombinacje w PA.
2. CX271 panel z OR, PA272W zwykły srebrzący i połyskujący IPS
3. CX271 elektronika z CG, autorskie rozwiązanie EIZO, PA272W składak, we wszystkich jest to samo, od tanich po 2 tys do najwyższych modeli.
4. CX271 5 lat gwarancji, PA272W 3 lata
5. CX271 czujnik autokalibracyjny. Po kalibracji monitor dba sam o siebie. Okresy międzykalibracyjne liczy się w latach. PA272W brak
vs. 1000zł różnicy na korzyść Nec, plusów merytorycznych nie znam.
ad 1. Wielka kombinacja to to nie jest ;)
ad 2. OCF w CX271 nie urywa d... - vide wątek kolegi (dot. CG277, ale to bliźniacze konstrukcje): http://www.canon-board.info/druk-ska...ml#post1218695
pytanie, czy cieknięcie czerni realnie przeszkadza, większość użytkowników nie narzeka - tym bardziej, że PA272W schodzi na regulacji podświetlenia nawet do 20cd/m^2, gdzie cieknięcie staje się praktycznie niezauważalne. Mówienie o matrycy AH-IPS GBr LED z regulacją 2D barwy punktu bieli że jest "zwykłym IPS" to lekka przesada :D Dodatkowym atutem NECa jest satynowe wykończenie matrycy, które lepiej się sprawdza w zastosowaniach fotograficznych - EIZO niestety wróciło w CX271 do bardziej matowego dyfuzora.
ad 3. Dezawuowana elektronika serii PA po pierwsze primo działa, po drugie primo jest niezawodna, po trzecie primo ultimo - umożliwia uzyskanie tego samego poziomu dokładności, co w przypadku cudów od EIZO. O przepraszam - nawet więcej, bo EIZO sztucznie ogranicza możliwości elektroniki serii CX pozostawiając dostępność do pewnych funkcji wyłącznie w serii CG. W przypadku serii PA mamy pełny dostęp do 3DLUT dzięki świetnemu, darmowemu oprogramowaniu NEC Multiprofiler, możemy np. zapinać sprzętową symulację profili ICC. BTW - samo oprogramowanie Multiprofiler umożliwia drobiazgowe skalibrowanie wszystkich parametrów obrazowania monitora bez sensora oraz stworzenie profilu na bazie indywidualnej kalibracji fabrycznej. Jego odpowiednik dla EIZO CX (ColorNavigator Elements) to jakiś ponury żart ;)
ad 4. Z możliwością rozszerzenia do 5 lat za dopłatą. Bez większego sensu, bo te monitory praktycznie się nie psują.
ad 5. PA272W jest wyposażony w sensor RGB oraz sensory temperatur, które wchodzą w skład systemu "SpectraView Engine" m.in. utrzymującego barwę i luminancję bieli na stałym poziomie. Jedyna różnica jest taka, że EIZO wyciągnęło analogiczny sensor na wierzch i zrobiło z tego widowisko.
Czy NEC ma licznik przepracowanych godzin? Ten albo któryś z 24"?
pewnie, pewnie
Ad1. Ale jednak kombinacja jest.
Ad2. Ale jednak jest. W IPS-ie lepszy słaby OR niż jego brak.
Ad3. Z CX271 jest w komplecie normalny ColorNavigator. Nie potrzebne protezy.
Ad4. Przekłada się na utratę wartości przy odsprzedaży/wymianie.
Ad5. Czujnik w PA272W jest za matrycą i "patrzy" na diody podświetlenia na dodatek od tyłu. W CX jest jeden czujnik za matrycą, pełni rolę stabilizacji jasności i drugi, wysuwany przed matrycą, kontrolujący stan całego panelu, nie tylko podświetlenia. Rozwiązanie w EIZO jest przez to bardziej zaawansowane i logiczne.