Recenzje wężyków i interwałometrów
Dawno już minęły czasy kiedy byliśmy skazani na samodzielne wykonanie wężyka. Były samoróbki w obudowach od pilotów samochodowych, wyłącznikach ściennych itp. Teraz mamy w cenie części w sklepie elektronicznym gotowe zamienniki, niektóre niemal idealnie imitują oryginały.
Sam kiedyś taki wykonałem, miał wiele wad ale przeważała zaleta.
Kosztował ok 10 zł i co najważniejsze DZIAŁAŁ:
W nastepnych postach recenzje kolejnych wężyków.
Jenis JCTC80N3 - zamiennik Canon TC-80N3
Czas na pierwszą zapowiadaną recenzję.
W poszukiwaniu tańszej alternatywy firmowego wężyka Canon TC-80N3 trafiłem na wężyk firmy Jenis z Hong-Kongu model: JCTC80N3.
Postanowiłem zaryzykować ten model, gdyż zdjęcia na stronach sprzedawców przedstawiały najbardziej zbliżony do oryginału wężyk przy tym wtyczka
wyglądała na wierną kopię oryginalnej wtyczki, miała metalowy kołnierz zwalniający zatrzaski zapobiegające wypadaniu wtyczki z korpusu - czego nie posiadają zamienniki.
Obawiałem się, że to tylko zdjęcie wtyczki od oryginału mające sugerować, że sprzedawana wersja jest do Canonów a tak na prawdę dostanę wężyk z "wypadającą" wtyczką.
Pierwszy rzut oka miły - pudełko nawiązuje do formy i kolorystyki oryginalnych akcesoriów:
Z ulgą stwierdziłem, że wtyczka okazała się być z metalowym kołnierzem,
Obsługa jest identyczna jak oryginału - odsyłam do instrukcji oryginału.
Obudowa wykonana z czarnego plastiku jest dokładnie wykonana, choć łączenia są zbyt nieprzyjemnie odczuwalne w dotyku.
Pokrętło jest kanciaste, ale dobrze działa.Przyciski wymagają dokładnego naciśnięcia ale przynajmniej przypadkiem się same nie wcisną.
Wewnątrz trochę inne układy scalone - w oryginalnym był chyba duży scalak Epsona. Styki głównego spustu mają konstrukcję identyczną jak w oryginalnych wężykach
W działaniu po uruchomieniu aktywuje krótkie wciśnięcie spustu do połowy,
potem na 5 sek. przed upływem odliczonego czasu/interwału "naciska" spust do połowy aby ewentualnie podpięta do korpusu lampa miała czas się naładować a układ AF zadziałać, po czym w zaprogramowanym czasie wyzwala migawkę.
Testowałem z EOS 50D i EOS 5DmkII - AF i wyzwalanie migawki działa jak trzeba, nie ma przerw w kontaktach, wtyczka jest zabezpieczona przed wypadnięciem, kołnierz odblokowujący działa niemal jak w oryginale (chodzi z trochę większym oporem niż oryginał, czy to dobrze czy źle - trudno ocenić).
Plastikowa oprawka wtyczki jest twardsza niż oryginał, który jest jakby bardziej gumowy.
Kabelek jest cieńszy i mniej elastyczny niż niż ten użyty np w orygnalnym prostszym wężyku Canon RS-80N3.
Podświetlenie jest dosyć ciemne, w niebieskim kolorze, wyłącza się automatycznie po okolo 6 sekundach:
Zasilanie - tak samo jak w oryginalnym wężyku - bateria CR2032
podobnie jak oryginał nie ma wyłącznika więc jak dłużej nie korzystamy z wężyka warto wyjąć baterię.
Jenis KLRS60E3 - zamiennik Canon RS60-E3
Wężyk Jenis KLRS60E3 to zamiennik Canon RS60-E3, pasuje do aparatów Canon EOS 400D, 350D, 300D, 30, 30V, 300V, 50, 50E, 500, 500N, 88
Opakowanie podobnie jak w poprzednio opisywanym wężyku firmy Jenis także nawiązuje do formy i kolorystyki oryginalnych akcesoriów Canon:
Plastikowa obudowa jest solidna, ale niezbyt dobrze spasowana, przez co "schowek" na zatyczkę z aparatu jest zbyt luźny.
Wycięcia po bokach mające trzymać zwinięty przewód są za ciasne a raczej użyty kabelek jest zbyt gruby - te wycięcia są prawdopodobnie odlewem z oryginału Canona.
Konstrukcja wewnętrzna jest analogiczna do konstrukcji oryginału.
Wtyczka wchodzi pewnie w gniazdo aparatu i solidnie w niej się trzyma.
Cena rzędu kilkunastu złotych zachęca i powoduje, że nie ma sensu wykonywanie samoróbek a jak się zgubi lub popsuje to po prostu kupujemy nowy.