Pytanie o obiektyw szerokokątny
Cześć,
mam kitowy 18 - 55 mm Canona, kupiłem obiektyw Canon EF-S 24 mm f/2.8 STM szerokokątny:
Canon EF-S 24 mm f/2.8 STM - Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD
ale nie odczuwam w ogóle jego szerokokątności, widzę chyba tyle samo co wcześniej, jak to jest? Poradźcie.
Co oznacza STM w nazwie obiektywu?
Odp: Pytanie o obiektyw szerokokątny
Trochę logicznego rozumowania, pokazany naleśnik jest węższy niż szeroki koniec kita, jak chcesz ekstremalnie szeroki to trzeba było czytać i brać 10-22.
Przewaga nad kitem to światło i wymiary.
Odp: Pytanie o obiektyw szerokokątny
To dlaczego nazywają to szerokokątnym obiektywem? Czytałem właśnie i tak jest skategoryzowany ten obiektyw.
Co w takim razie jest wartego zakupu z Canona, żeby jak najwięcej było w kadrze?
Odp: Pytanie o obiektyw szerokokątny
Na obiektywie masz podaną ogniskową, w milimetrach [mm]. Im mniej, tym bardziej szeroko. Z tym, że uwaga - w zależności od wielkości matrycy widzisz określony wycinek z tego, co obrazuje obiektyw.
Generalnie około 50 mm to tzw. standard (ale u Ciebie na puszce z matrycą typu "crop" raczej to będą okolice 35 mm). Poniżej to szerzej, a powyżej - tzw. tele.
Na swoim kicie masz zakres ogniskowych 18-55 mm, czyli wydawałoby się - szeroko. Ale jak zaczniesz szperać, to zauważysz, że są obiektywy o krótszych ogniskowych (ba, nawet jednocyfrowych, chociaż na ogół to już tzw. fish-eye).
Podsumowując - masz już jakąś szerokość (kwestia, czy optycznie doskonałą oraz czy dostatecznie szeroką). Obiektyw stałoogniskowy na ogół charakteryzuje się lepszym światłem (prostacko - jest ciemniej, a możesz zrobić fotę z takim samym czasem naświetlania, jak przy Twoim kicie i jaśniejszym obiekcie fotografowanym) oraz lepszą optyką (głównie pojmowaną jako rozdzielczość, chociaż w zależności od przypadku można mieć różne potrzeby - korekty dystorsji, komy, czy mniejszego winietowania).
Jest też grupa onanistów, którzy nie patrzą na to, jak coś jest ostre, tylko jak to, co ma być nieostre, jest nieostre. Dla nich na ogół obiektyw stałoogniskowy jest lepszy, gdyż mając na ogół lepsze światło (mniejszą tzw. światłosiłę) te nieostrości są bardziej nieostre.
Ale skoro chcesz szerokości, to zapewne nie chodzi Ci raczej o portret, tylko o albo architekturę, albo krajobraz, albo wnętrza. A tam raczej nie chodzi o nieostrości...
Odp: Pytanie o obiektyw szerokokątny
Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS STM Pole widzenia: 74.3 - 27.8 stopni - odpowiednio dla najkrótszej i najdłuższej ogniskowej.
Canon EF-S 24 mm f/2.8 STM Pole widzenia: 59.1 stopni.
(Dane z optycznych)
Ja mam tylko uwagę, jeśli wg "danych" producenta obiektyw jest szerokokątny, czy macro to wcale nie musi być prawdą.
Niewiele droższy od zakupionego twojego "szerokokątnego" jest 10-18 STM. ;)
Odp: Pytanie o obiektyw szerokokątny
Masz zamiar fotografować wnętrza czy ludzi we wnętrzach?
Co do bokehu - to jest kwestia mocno subiektywna, ale bardzo fajny jeśli chodzi o relację cena jakość jest 85/1.8. Bardzo przyzwoita jest nowa 50/1.8 STM.
Odp: Pytanie o obiektyw szerokokątny
O dzięki a jak się samemu ustawi wyższe ISO przy 5.6f to bokeh nie będzie taki jak przy jasnym obiektywie, tak? I w dodatku foto będzie niższej jakości, ziarno i tak dalej?
Odp: Pytanie o obiektyw szerokokątny
Od kiedy pamiętam na małym obrazku ogniskową portretową była 135 mm. Na cropie (czyli jeśli nie masz puszek typu 1D, 5D, czy 6D) masz odpowiednik 85 mm i ten canonowski 85 mm (wyżej wspomniany) ze światłosiłą 1.8 chyba jest najlepszy, tym bardziej, że używka kosztuje poniżej 1/3 tego, co trzeba wywalić za używane 135L. Oczywiście portrety możesz robić czymkolwiek (nawet i otworkiem, w zależności od koncepcji portretu), więc po prostu szukaj przyzwoitego światła (2.8 to minimum w sensie maksimum, 2.0 to przyzwoicie, a im mniej, tym lepiej).
ISO to odpowiednik czułości filmu (tam też było ISO,chociaż i GOSTy też :)
ISO nie wpływa na to, co ostre i co nieostre bezpośrednio, tylko wpływa na poziom szumów (to jak zwiększanie czułości mikrofonu i słuchanie w głośniku - im wyższa czułość, tym łatwiej o przester i niechciane szumy). Jak robisz te wnętrza, to raczej czułości nie wywalisz w kosmos i nie ppotrzebujesz - wnętrza są nieruchome, więc kompensujesz czasem naświetlania. O zależnościach między czasem, przysłoną i czułościa, oraz wypadkowej głębi ostrości to jednak radzę przeczytać obowiązkowo, bez tego nie ruszysz.
Odp: Pytanie o obiektyw szerokokątny
Wszystko, czego wątkotwórca nie rozumiał w kwestii szerokątności to to, że cała szerokokątność mieści się w tej jednej liczbie, mianowicie ogniskowej. Wystarczy powiedzieć, że kit nastawiony na 24 mm da ten sam mniej więcej kadr co każdy inny obiektyw 24 mm przyczepiony do tego samego aparatu.
Więc nie ma potrzeby patrzyć na etykietki, samemu można sobie ustalić na ile szerokokątny jest jakikolwiek obiektyw.
24 mm na kropie jest owszem formalnie bardzo lekko szerokokątny, ale już kit jest bardziej szerokokątny. Żeby sobie poszerzyć potrzebujesz EF-s 10-18 albo 10-22, a perspektywicznie najlepiej EF 11-24/4 L, bo skoro już znalazłeś to zacne forum, to przecież wcześniej czy później nieuchronnie osiągniesz pełnię (klatki).:D
Odp: Pytanie o obiektyw szerokokątny
Tylko jeszcze dobrze, żebyś wiedział, jak działa szeroki kąt. Będziesz musiał się nauczyć robić nim zdjęcia, bo na wstępie musisz się liczyć z dużymi zniekształceniami na bokach obrazu.