Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: 24-105 Error 01

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Jun 2009
    Miasto
    Łeba/Gdańsk
    Wiek
    30
    Posty
    137

    Domyślnie 24-105 Error 01

    Witam !
    Mam problem z canonem 24-105, a przedstawia się on następująco.
    Pożyczyłem od znajomego to szkło by mieć jakiegoś uniwersalnego zooma do 5d na Ibizę. Wszystko fajnie cacy, lecz chciałem zrobić panoramowanie dziewczynki na rowerze. Przysłona domknięta do F22 i powstaje problem. Robię zdjęcia seryjnie i wywaliło error 01, po kilku próbach, wywnioskowałem, iż na 24 mm wszystko działa, na każdej innej ogniskowej, obojętnie jaka wartość przysłony, byle była by inna od F4, obiektyw nie chce jej domknąć i wywala error 01. Rozumiem, iż pewno padła przysłona ?? Tak jak podobnie jest to opisane tutaj http://community.the-digital-picture...f/8/t/922.aspx ??
    Ile będzie kosztowała mnie gdzieś taka przyjemność wymiany ??
    Z góry dzięki

  2. #2
    Uzależniony Awatar PawelB
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    53
    Posty
    578

    Domyślnie

    Miałem podobne objawy w tym samym szkle. Wymiana modułu przysłony, u mnie jeszcze dodatkowo była naprawa IS. Na Żytniej zapłaciłem 550 zł plus przesyłka.
    Fomei PRV-3 w środku EOS 50D, EOS 10D, jakieś szkła i miejsce na nowe zakupy.

    Moje gnioty
    Moje gnioty 2

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Jun 2009
    Miasto
    Łeba/Gdańsk
    Wiek
    30
    Posty
    137

    Domyślnie

    Dzięki za odzew, nie jest to mało ale myślałem, że więcej to wyniesie
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Szkło znajomy wysyła na Żytnią, jak zostanie zrobione napisze co było i ile naprawa by było dla potomnych
    Ostatnio edytowane przez bartorux ; 15-04-2011 o 20:28 Powód: Automerged Doublepost

  4. #4
    Coś już napisał Awatar nilhi
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    41
    Posty
    99

    Domyślnie

    Podpinam się, u mnie podobnie. 24-105 po kilku-kilkunastu zdjęciach Error 01 błąd komunikacji na linii obiektyw-aparat, prośba o przeczyszczenie styków.
    Obraz ciemnieje w wizjerze a 2 zdjęcia tego samego obiektu zrobione na identycznych parametrach w odstępie sekundy wyglądają tak, że jedno jest poprawne a drugie koszmarnie niedoświetlone. Zgaduję, że listki się zlepiają lub coś w ten deseń.
    Małż popróbował i jemu w ogóle nie zapisało zdjęcia na karcie.
    Problem istnieje także przy f4.
    Po przestartowaniu aparatu znowu kilkanaście zdjęć ok, po czym bez żadnej widocznej przyczyny typu zmiana f - Error01.

    Zdecydowanie problem obiektywu, na dwóch różnych 5d Mk2 -kach problem identyczny. Delikatnie przetrę styki czystym spirytusem, ale pewnie to za proste, żeby podziałało.

    Obiektyw mocno eksploatowany przez ostatnie 4-5 lat, szacuję, że mógł spokojnie zrobić 100tys.
    Wysyłam na Żytnią dopiero w listopadzie, po powrocie z urlopu, dam znać ile mnie ta przyjemność kosztowała.
    Pewnie to naiwne, ale spodziewałam się, że obiektywy są solidniejszą częścią sprzętu i z zasady nie powinny się psuć :/

  5. #5
    Coś już napisał Awatar nilhi
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    41
    Posty
    99

    Domyślnie

    Po przetarciu styków czystym spirytusem problem definiowany na spokojnie i metodycznie wygląda tak:
    Na 24mm wszystko działa, niezależnie od wysokości f.
    Przy zmianie ogniskowej - od razu pada, error 01.
    Znaczy, raczej nie listki, a niestety coś z optyką (jak mniemam).
    W drugiej połowie listopada dam znać, co to było, ile kosztowało i czemu tak drogo.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Tasiemka ,pewnie....

  7. #7
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    Najprawdopodobniej.
    Kombinować samemu z naprawą nie polecam bo choć wymiana rzeczowej tasiemki vel flexa teoretycznie wydaje się prosta (i niedroga: http://fototech-serwis.pl/flex/52-canon-24-105.html) to jednak eLka ze stabilizacją jest na tyle skomplikowanym przyrządem elektrooptycznym że jej ponowne poskładanie może okazać się dla amatora niewykonalne.
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

  8. #8
    Coś już napisał Awatar nilhi
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    41
    Posty
    99

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MacGyver Zobacz posta
    Najprawdopodobniej.
    Kombinować samemu z naprawą nie polecam bo choć wymiana rzeczowej tasiemki vel flexa teoretycznie wydaje się prosta (i niedroga: http://fototech-serwis.pl/flex/52-canon-24-105.html) to jednak eLka ze stabilizacją jest na tyle skomplikowanym przyrządem elektrooptycznym że jej ponowne poskładanie może okazać się dla amatora niewykonalne.
    Nawet mi to przez myśl nie przeszło. Kobity mają zazwyczaj mniej skłonności do tego rodzaju kozaczenia

  9. #9
    Coś już napisał Awatar nilhi
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    41
    Posty
    99

    Domyślnie

    Zatem:
    wymiana przysłony, czyszczenie, regulacja układu optycznego - 553zł.

    Po prostu przysłona padła.

    Póki co działa, mam 6 mies gwarancji.

  10. #10
    Awatar levco
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Elbląg
    Wiek
    47
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam! Dziś w połowie przyjęcia weselnego - na szczęście było to tylko małe przyjęcie do godz 18:00 - zdarzyło mi się coś takiego: migotanie w wizjerze po wykonaniu fotki, coraz bardziej nasilające się, a w końcu zawiecha body i error01. Po restarcie kilka zdjęć i znowu to samo.
    Patrząc od przodu w obiektyw, widać jak przysłona wariuje - bawiłem się przyciskiem od podglądu głębi ostrości i - o ile zareaguje na naciśnięcie guzika(bo nie zawsze działa) - widać jak przymyka się więcej lub mniej.
    Z tego co tu czytam to chyba mam w mojej L24-105 przysłonę do wymiany.... Shit.
    Trochę kicha, ale musiałem (na szczęście był i ktoś z lustereczkiem C) pożyczyć tamrona i udało się dokończyć robotę. Czy pozostaje mi tylko Żytnia czy też w Elblągu (ew. w 3-mieście) da się to naprawić?
    Dodam tylko, że wcześniej troszkę popadywało, ale nie pierwszy raz L-ka miała kontakt z wilgocią, ani nie powinno to wpływać na jej pracę, bo jest szczelna - chyba...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •