PDA

Zobacz pełną wersję : focenie w kościele lampa błyskowa i tulipan



adam1004a
17-05-2015, 13:19
Dziś jako kompletny amator byłem w kościele i robiłem komunię sąsiada. w świątyni była parka profi. 5dmk3 i 1ds X. oboje mieli pozapinane eLki i lampy. na szkłach mieli pozapinane tulipany (szkła mieli 28-70 i 70-200) czy popełniam błąd, że jako kompletny amator nie zapinam tulipana przy foceniu w kościele i z lampą? raz zrobiłem test i miałem cienie od tulipana, może źle coś robię.

te tulipany w kościołach, na rautach i innych imprezach widze bardzo często. ja myślałem że tulipan zakłada się jak się robi w ostrym słońcu, żeby nie było blików ew. większy kontrast.
koledzy profi wytłumaczcie laikowi po co profi zakładaja tulipany w kościołach itp. miejscach? czy coś to daje?

r_m
17-05-2015, 15:14
tulipan zakłada się (...) żeby nie było blików ew. większy kontrast

... niezależnie od tego, jakie źródło światła może nam świecić w obiektyw

JaroW
17-05-2015, 15:31
Lepiej uszkodzić tulipan niż przednią soczewkę, w razie jakiejś kolizji.

tombas
17-05-2015, 18:22
Lepiej uszkodzić tulipan niż przednią soczewkę, w razie jakiejś kolizji.
dokładnie, niechciane światło to jedno, ale ile razy drobniaki pod kościołem poleciały mi po sprzęcie, to pewnie nie zliczę. Mam zawsze osłonę na obiektywie. I lampa nie ma tutaj nic do rzeczy.
Miałes cienie od dedykowanej/oryginalnej osłony? raczej mało prawdopodobne.

GalaktycznyMuczaczo
17-05-2015, 19:16
oj tak , tulipan to tylko zabezpieczenie, kiedy pytaja mnie klienci, albo goscie po co mam to zalozone mowie ze lepiej jak pęknie ten mały plastikowy dzyndzel jak ma isc wszystko na soczewkę przednią, zwłaszcza ze nie uzywam filtrów

tlustyx
17-05-2015, 19:28
...
Miałes cienie od dedykowanej/oryginalnej osłony? raczej mało prawdopodobne.
Może z lampą wbudowaną ;-)

adam1004a
17-05-2015, 20:26
ok, dobrze wiedzieć. zawsze mnie to dziwiło, teraz wiem, że to jest wyłącznie w celach osłonowych, bo na niespodziewany blik w kościele ze słabym światłem to raczej nie liczyłem

trothlik
17-05-2015, 22:46
Lepiej uszkodzić tulipan niż przednią soczewkę, w razie jakiejś kolizji.

To jedna rzecz.
Inną wersję słyszałem taką że osłona nie daje nic oprócz lansu...
Cytując kotleciarza osłona to część twojego uniformu....
Ja zakładam tylko i wyłącznie z obawy przed pobiciem soczewki.

--- Kolejny post ---


D raz zrobiłem test i miałem cienie od tulipana, może źle coś robię.



Miałem to samo na 16-35 z wbudowanej lampy na mniej niż 24mm. Może to samo cię boli?

tombas
18-05-2015, 07:25
Może z lampą wbudowaną ;-)


faktycznie, do głowy mi nie przyszło, że ktos może używać wbudowanej lampy w kościele :mrgreen:

adam1004a
18-05-2015, 22:07
możliwe, że jak robiłem dopał to otrzymałem cienie. Na forum jest raczej przekonanie że osłona daje +10 punktów do wyglądu profi. dzięki za odpowiedź, że chodzi wyłącznie o ochronę soczewki, myślałem że jest jakaś ukryta głębia

trothlik
18-05-2015, 22:47
faktycznie, do głowy mi nie przyszło, że ktos może używać wbudowanej lampy w kościele :mrgreen:

No są zwierzaki... zdziwiłbyś się ;)