PDA

Zobacz pełną wersję : PIT-8C z Canon Polska



E.T.
14-05-2015, 11:49
W piątek 8 maja Canon Polska maila o treści:


Witam,
w związku z konkursem Canon Cashback zostały rozesłane drogą pocztową
deklaracje PIT-8c. Otrzymałam na Pańskie nazwisko przesyłkę zwrotną z
notatką iż list spotkał się z odmową przyjęcia przez adresata. Aby uniknąć
problemów związanych z niezłożeniem dokumentu w Urzędzie Skarbowym przesyłam
kopię w załączniku. Rozliczenie należy jak najszybciej złożyć w odpowiednim
US poprzedzając tę czynność czynnym żalem.

Pozdrawiam,
Jxxxxx Pxxxx (imię i nazwisko ukryłem)


Kwestia samego listu jest tu akurat drugorzędna - nie otrzymałem go ale to musi wyjaśnić sobie Canon Polska z Pocztą Polską.

Ponieważ nie brałem udziału w żadnym konkursie poprosiłem o przesłanie informacji o nim (w szczególności jego regulamin).
Oczywiście przesłany mi regulamin "konkursu" nigdzie nie zawierał słowa konkurs i jak w kolejnym mailu to przyznał inny pracownik Canon Polska: była to promocja.
Poprosiłem o wyjaśnienie na jakiej podstawie uważają, ze powinienem odprowadzić podatek od uzyskanego zwrotu w ramach CashBack.

Dostałem odpowiedź:
Nie był to konkurs, tylko promocja, ale decyzją naszego działu księgowości przyjęliśmy zasadę opodatkowania tych przychodów niezależnie od wysokości zwrotu i wystawiania klientom PIT-u.
Przykro mi, ale każdy uczestnik promocji jest zobowiązany do zapoznania się z regulaminem i jego przestrzegania. Jeśli ktoś nie zgadza się z zapisami regulaminu nie powinien brać udziału w promocji.

Nadal Pan z Canon Polska odpowiedział na jakiej podstawie uważają, że powinienem zapłacić podatek. Regulamin promocji nie jest wykładnią prawa podatkowego. Przerzucanie odpowiedzialności na klientów, delikatnie mówiąc, źle świadczy o podejściu do klientów.

Nie rozumiem czemu konkretnie ja podlegam obowiązkowi podatkowemu, z tytułu uzyskania zwrotu części ceny nabycia Produktu Promocyjnego w postaci kwoty pieniężnej(sformułowanie z regulaminu promocji) skoro ta kwota wynosi 200zł. Według art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, wolna od podatku jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.)

Sugestię bym nie brał więcej udziału w promocjach firmy Canon przyjmuję i obiecuję, że się do niej zastosuję.

Mam pytanie do forumowiczów: CO MAM DALEJ ROBIĆ?
Najwyraźniej Canon Polska nie postarał się o opinię prawną w zakresie odpowiedzialności podatkowej beneficjentów promocji. Cłą odpowiedzialnośc za forzliczenie z fiskusem przerzucja na nas - klientów.

Według mojego rozeznania (wujek google i podobny case bankowego cashbacku) jestem przekonany, że mam rację.

A co Wy zrobiliście - podejrzewam, ze co najmniej kilka osób z forum skorzystało z promocji.

Pozdrawiam.
E.T. (świeżak na forum)

Bangi
14-05-2015, 12:01
Ja swego czasu jak dostałem PIT to go normalnie rozliczyłem, stwierdziłem, że dla wartości podatku od kwoty, którą dostałem zwrot nie chce mi się bawić w interpretacje z US, bo w zasadzie to jest kwestia powszechnie obowiązujących przepisów prawa w Polsce (podatkowego), a nie widzimisię Canona.
Aczkolwiek zaciekawiony Twoim postem znalazłem coś takiego
Cashback po nowemu - czyli nowe zasady opodatkowania klientów bankowych (http://www.pit.pl/aktualnosci-podatkowe/0107-cashback-po-nowemu--czyli-nowe-zasady-opodatkowania-klientow-bankowych-13801/)

robson999
14-05-2015, 12:01
Odmówiłeś przyjęcia listu z PIT-em 8C, czy Poczta Polska nie wywiązała się z umowy?

E.T.
14-05-2015, 12:21
Do robson999:
Ja listu nie dostałem. Nie dostałem też awizo. Dlatego sprawę listu kazałem wyjaśnić firmie Canon - tylko oni to mogą zrobić jako nadawca.

--- Kolejny post ---
Do Bangi:

W podanym przez Ciebie artykule to fiskus uważa, że wszelka psrzedaż premiowa podlega opodatkowaniu. Doczytałem się orzecznictwa sądów, które zajmują inne stanowisko. Poza tym dopiero Od roku 2015 cashback rozliczany będzie ryczałtowo, podatkiem według stopy 19%, niezależnie od wartości uzyskanego zwrotu.

Opieram m. in. na tej opinii:
Podatki 2015: Sprzedaż premiowa a*zwolnienie z*PIT (http://www.podatki.biz/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/podatki-2015-sprzedaz-premiowa-a-zwolnienie-z-pit_4_26108.htm?idDzialu=4&idArtykulu=26108)

jaś
14-05-2015, 12:36
ja również rozliczyłem pita - wiedziałem że go dostanę, moim zdaniem interpretacja firmy canon jest błędna z każdej strony, jak ktoś wytarguje upust ceny w sklepie to tez ma zapłacić od tego podatek? konkursy? - tutaj powinien być zryczałtowany podatek. Jednym słowem "kompetencja górom" jak to u mnie na wsi gadają, ale nie chciało mi się z tym walczyć

jeśli dodatkowo zauważyć że cashbacki powodują natychmiastowy wzrost ceny o wartość cashbacka to wychodzi że płacimy podatki od zysków sklepu :mrgreen: - i tym miłym akcentem kończę.

robson999
14-05-2015, 12:43
Dziwna sprawa.
Jeśli nie otrzymałeś PIT8C, to rzeczywiście Canon musi sprawę wyjaśnić Z Pocztą Polską. Będzie pewnie reklamacja . A czy ta sprawa dotyczy bieżącego roku, czy rozliczenia za 2014 rok?

Update:
co ja piszę...przecież chodzi oczywiście o rozliczenie za 2014.:D

Moim zdaniem powinieneś rozliczyć sie z tego podatku pomimo nie otrzymania deklaracji PIT-8C. Ja na Twoim miejscu sporządziłbym korektę PIT i po sprawie.

Bangi
14-05-2015, 16:01
IMHO problem jest chyba taki, że w Polsce mamy, delikatnie to ujmując, dość niejednoznaczne prawo podatkowe z jednej strony, a z drugiej za byle głupotę traktuje się nas jak przestępców i od razu wlepia wielkie kary - stąd może, aż tak asekuracyjne zachowanie niektórych firm...

jacek_63
14-05-2015, 19:06
Według art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, wolna od podatku jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.)
Tu masz odpowiedź.
Nikt nie ma prawa wprowadzać w jakimkolwiek regulaminie obowiązku podatkowego innego, niż wynikający z obowiązującej ustawy.



Kwestia samego listu jest tu akurat drugorzędna - nie otrzymałem go ale to musi wyjaśnić sobie Canon Polska z Pocztą Polską.
Prawdą jest.