PDA

Zobacz pełną wersję : Yn560 i yn 468 oraz 2 parasolki.



KaczorMC
05-05-2015, 13:17
Witam. W jaki sposob powinienem ustawić lampy i odległość lampy od parasolki aby jak najwięcej oświetlić modelkę? Czy jak ustawie zoom 24mm i odsune lampe od parasolki uzyskam to czego oczekuje? Czy może powinienem ustawić zoom 105mm na lampie?

r_m
05-05-2015, 14:29
Czy jak ustawie zoom 24mm i odsune lampe od parasolki uzyskam to czego oczekuje?

Ehm, skąd mamy wiedzieć, co chcesz uzyskać? :D
Parasolki są różne, nie chodzi o to, że odbijające i przepuszczające, ale o to, że mogą mieć np. 80cm ale mogą mieć 180cm (średnicy).
"Najwięcej" (domyślam się, że najmocniej?) oświetlisz modelkę bez parasolki, samą lampą, ustawioną blisko.
"Zoom" w lampie robi (prawie) to samo co w aparacie, zmienia kąt, w aparacie - kąt widzenia obiektywu, w lampie kąt rozsyłania światła, więc teraz chyba sam potrafisz sobie odpowiedzieć, w jaki sposób ustawić zoom aby jak najlepiej wypełnić światłem parasolkę. A jeśli nadal masz wątpliwości, to załóż na statyw lampę, parasolkę, ustaw minimalną moc błysku i zrób zdjęcia czaszy parasolki (tak aby nie były prześwietlone), zobaczysz jak się rozkłada światło przy różnych ustawieniach zooma lampy - napisz, do jakich wniosków doszedłeś.

KaczorMC
06-05-2015, 23:27
co uzyskać ? ładne zdjęcia:D dobra próbowałem wyszła tragedia;p Może ktoś poleci jakąś książkę związaną z używaniem lamp reporterskich w której będzie wytłumaczone jaka odległość lampy od parasolki, jaka moc, zoom itd czyli wszystkie podstawy do uzyskania zdjęcia. Oczywiście miałem na myśli parasolkę transparetna

blade-mrn
08-05-2015, 11:30
Samo Twoje pytanie o książkę jest zastanawiające bo skoro masz lampy i parasolki to po co ci książka? Nie prościej posadzić kogoś na krześle i samemu spróbować? Ale tak czy inaczej dokładnego przepisu nie znajdziesz w żadnej książce bo tu wszystko zależy od warunków i efektu jaki chcesz uzyskać. Ja bym stawiał na eksperymentowanie. Co do samych książek o świeceniu to mogę polecić np. "Siła Fleszy" autorstwa Syla Areny. Jeśli chodzi o lampy canona to chyba nie ma dokładniejszej książki ale jest to pozycja raczej dla technicznych czytelników a nie polonistów. Jak chcesz coś bardziej ogólnego to może np. "Lampa błyskowa bez tajemnic" autorstwa Bryana Petersona. Dobrze się ją czyta ale opisuje raczej ogólne zasady bez konkretnych przepisów ale podsuwa też ciekawe pomysły na wykorzystanie lamp.

mkamelg
12-05-2015, 20:51
co uzyskać ? ładne zdjęcia:D dobra próbowałem wyszła tragedia;p Może ktoś poleci jakąś książkę związaną z używaniem lamp reporterskich w której będzie wytłumaczone jaka odległość lampy od parasolki, jaka moc, zoom itd czyli wszystkie podstawy do uzyskania zdjęcia. Oczywiście miałem na myśli parasolkę transparetna

Szkoda kasy na książki...

Sesje zdjęciowe Archives - Strona 6 z 6 - Tomasz Pluszczyk (http://tomaszpluszczyk.pl/category/sesje-zdjeciowe/page/6/) - na stronach od 6 do 4 znajdziesz kilka sesji robionych przy wykorzystaniu lamp reporterskich wraz z uproszczonymi schematami ustawień. Uzupełniająco w ramach ćwiczeń "na sucho" Virtual Lighting Studio - Interactive portrait lighting (http://www.zvork.fr/vls/)