PDA

Zobacz pełną wersję : jaki aparat



pimpek_2000
04-05-2015, 16:10
Witam serdecznie,
jestem nowy, piszę do was bo mam problem z wyborem jakiegoś sprzętu i chciałbym prosić o poradę. Może najpierw napiszę coś o swoich potrzebach. Otóż, napaliłem się trochę na robienie zdjęć, raczej miałyby być to portrety na dworze jak i w domowym studiu. te ostatnie to coś na kształt z jednej strony Richardsona, z drugiej natomiast portrety na czarnym tle ze światłem strumieniowym np na twarz, z elementami golizny. Zrobionych zdjęć nie chciałbym poddawać żadnej dodatkowej obróbce. W związku z tym, że siebie trochę znam to wiem, że ów zapał może zniknąć równie szybko co się pojawił, dlatego też chciałbym, żeby mój sprzęt został zmontowany jak najmniejszym kosztem bym później nie żałował. Zastanawiałem się nad 30d bądź 40d jakimś używanym oraz jakimś szkle 50mm/1.8 też używką. myślę, że taki zestaw nie powinien przekroczyć 1000 zł. Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam serdecznie ;)

becekpl
04-05-2015, 16:35
zainwestuj w iPhone
ma jasnego lensa,światło na twarz no i od razu przesyłasz na fejsa
3 in 1
no i możesz zadzwonić do modelki żeby się umówić,
a jak słomiany zapal minie to masz dobry telefon

pimpek_2000
04-05-2015, 16:49
kolego, ja poważnie pytam. Nie chce byś tryskał jadem, a może to taki kuskaniec wybitnego artysty fotografika? Chcę złożyć sobie taką zabawkę bo po prostu mam ochotę i uczciwie piszę do czego ma służyć. Przecież nie każdy musi być pasjonatą i nie dla każdego fotografia ma być stylem życia. Dla mnie ma to być przede wszystkim zabawka służąca oderwaniu się od codziennych obowiązków, oraz sposób na urozmaicenie sobie czasu spędzanego z kobietą bądź znajomymi, a jak do tego wyjdzie jakaś fajna fotka to będę w 7 niebie.

salas
04-05-2015, 17:11
Iphone to powazna i dobra propozycja, jak nie to kup to 40d i 50 1.8 w 1000zl sie zmiescisz

kometa
04-05-2015, 17:30
Może coś manualnego jak bez żadnej obróbki?

pimpek_2000
04-05-2015, 17:55
myślę, że byłaby to świetna zabawa, tylko, że trzeba jeszcze do tego klisze kupowac, a one szybko się kończą, a później te zdjęcia wywołac - kolejne koszty. Wolałbym mieć wszysko jednak na kompie. Taka 40d faktycznie będzie ok? Z jakim przebiegiem wybrać body? może macie jakieś inne pomysły na sprzęt, poza iphonem? W 40d w ustawieniach jest opcja pozwalająca na robienie czarno białych zdjęć?

GalaktycznyMuczaczo
04-05-2015, 18:09
manualnego znaczy szkło manualne a nie aparat na klisze :)

mysle ze chcesz wydać jak najmniej i osiaganc efekt bez wiedzy i obróbki a to juz na wstępie moim zdaniem leży. kup byle co serio. 30d czy 40d czy 400d plus jakas stalke w zakresie 28mm do 50mm bo przy apsc w domowym studiu 50mm to juz 85mm wiec dosc wąsko. i próbuj, doświetlaj byle czym i kombinuj jak ci sie spodoba spoko, kup lepszy sprzet jak nie to pal licho. tutaj nie ma co polecać tak naprawde bo przy takim budżecie nie wyciągniesz zbyt duzo , a jezeli focisz w studio to nie potrzebujesz niewiadomo czego, nawet jasnego szkła bo będziesz przymykał przysłone często.

pimpek_2000
04-05-2015, 18:20
dzieki bardzo Galaktyczny. Właśnie o tak konkretną odpowiedź mi chodziło. Powiedz mi jeszcze kolego, czy lepiej 30d czy 40d. 30 są sporo tańsze, czy na pierwszy aparat się nada? oraz z jakim maksymalnie przebiegiem miałbym kupić 30d, a z jakim 40d, bo 30 z małym przebiegiem to chyba trudno dostać? aha, jaki jeszcze ewentualnie obiektyw mógłbyś mi polecić, chodzi mi tu o konkretny model.

RobertON
04-05-2015, 18:37
Na pierwszy aparat z tych powyższych to 40D. Z jakim przebiegiem ? Jak najniższym.

Kup aparat najlepszy na jaki Cię stać, co zachwilę i tak będzisz go zmieniał.

--- Kolejny post ---


Zrobionych zdjęć nie chciałbym poddawać żadnej dodatkowej obróbce.

W takim razie po co Ci lustrzanka. Po to jest możliwość zapisu RAW-a, aby można go było obrabiać. To jak jabyś kupił samochód i używał tylko dwóch pierwszych biegów :).

Przepraszam, za takie porównanie, ale ja to jestem "od samochodów".

Bechamot
04-05-2015, 18:42
dzieki bardzo Galaktyczny. Właśnie o tak konkretną odpowiedź mi chodziło. Powiedz mi jeszcze kolego, czy lepiej 30d czy 40d. 30 są sporo tańsze, czy na pierwszy aparat się nada? oraz z jakim maksymalnie przebiegiem miałbym kupić 30d, a z jakim 40d, bo 30 z małym przebiegiem to chyba trudno dostać? aha, jaki jeszcze ewentualnie obiektyw mógłbyś mi polecić, chodzi mi tu o konkretny model.

zacznij od zakupu 2 , 3 podrecznikow, zagladnij do ksiegarni.
przeczytaj - fotografia to produkt intelektu.
jesli dobrniesz do konca , to jest szansa ze te 1000 zlotych wydane na sprzet spozytkujesz.
bedzisz mogl dokonac wyboru w jakims stopniu swiadomie.
w przeciwnym wypadku bedziesz skazany na roznego rodzaju podpowiedzi osob przypadkowych, a wynik bedzie frustrujacy dla fotografowanych .

jesli nie wytrzymasz i nie doczytasz do konca , to moim zdaniem lepiej jest sobie urozmaicac "czas spedzony z kobieta" spedzaniem czasu z jakas inna, niz obsluga zabawki fotograficznej, ktora szybko sie znudzi.

pimpek_2000
04-05-2015, 18:49
super pomysł Bechamot. Czy zatem mógł byś mi polecić jakiś podręcznik podstawowy do portretów? najlepiej taki by zawierał sporo informacji odnośnie kompozycji i również podstawy dt. światła naturalnego.

Bechamot
04-05-2015, 18:57
zobacz klasyka

Witold Dederko -"oswietlenie w fotografii"

zapewne jest w sieci jako pdf. lub oryginal w antykwariacie.
rzecz stara, ale warto sie zapoznac, duzo wiedzy fundamentalnej bez zbednego "blistru".

spis ksiazek

np pozycje petersona.

http://www.foto-info.pl/czytelnia-mainmenu-97/5-ksiki-o-fotografii-i-nie-tylko.html

ale kazda warto przjrzec.

GalaktycznyMuczaczo
04-05-2015, 21:01
dzieki bardzo Galaktyczny. Właśnie o tak konkretną odpowiedź mi chodziło. Powiedz mi jeszcze kolego, czy lepiej 30d czy 40d. 30 są sporo tańsze, czy na pierwszy aparat się nada? oraz z jakim maksymalnie przebiegiem miałbym kupić 30d, a z jakim 40d, bo 30 z małym przebiegiem to chyba trudno dostać? aha, jaki jeszcze ewentualnie obiektyw mógłbyś mi polecić, chodzi mi tu o konkretny model.

kup taki na jaki cie stac czy to 30d czy 40d nie zobaczysz roznicy uwierz mi,bierz to na co cie stac i tyle nie przejmuj sie modelami,cyferkami,przebiegami itp rzeczami. kup i rob zdjecia. jak to mowi mariusz pudzian MIEJ GADANIA WIECEJ ROBIENIA

trothlik
04-05-2015, 21:13
kolego, ja poważnie pytam. Nie chce byś tryskał jadem

Jesteś świadomy istnienia szukajki forumowej o gogla???

pan.kolega
04-05-2015, 22:24
Pimpek, Ty powinieneś sobie zdać sprawę, że poważnie obraziłeś :evil: parę osób na forum i przeprosić. Wpadasz poraz pierwszy na forum bo chcesz sobie kupić pierwsza lustrzankę za 1000 zł żeby zrobić bez obróbki trochę artystycznych portretów w stylu Richardsona zanim Ci się nie znudzi.:roll:

Czy ty zdajesz sobie sprawę, że na forum sa ludzie co już wydali grube pieniadze na wiele korpusów i worek szkła, przeczytali równie grube ksiażki w obcych językach i spędzili bezsenne noce z Fotoszopem i ciagle robia gnioty? Jak myślisz, jak oni odbieraja takich jak Ty, co to nie sa żadnymi pasjonatami broń Boże, i nie sa gotowi na ciężkie poświęcenia i wyrzeczenia, ale wierza, że uda im się szybko strzelić parę artystycznych zdjęć dla urozmaicenia czasu z dziewczyna? :lol:

Ja Ci radzę kupić jakiś 500d za grosze, co ma Live View a nawet robi jakieś filmy. LV przyda się do obiektywów nanualnych, które wygladaja na statywie lepiej niż Canon 50/1.8 i nadaja się świetnie to artystycznych zdjęć obiektów statycznych ze statywu.

Chyba, że zależy Ci na czymś większym co Wyglada poważniej, to wtedy 40d. 30d i poniżej zrobi całkiem dobre zdjęcia, ale po co się męczyć z mikroskopijnym i prymitywnym wyświetlaczem.

słowiczek
05-05-2015, 12:23
Witam serdecznie,
jestem nowy, piszę do was bo mam problem z wyborem jakiegoś sprzętu i chciałbym prosić o poradę. Może najpierw napiszę coś o swoich potrzebach. Otóż, napaliłem się trochę na robienie zdjęć, raczej miałyby być to portrety na dworze jak i w domowym studiu. te ostatnie to coś na kształt z jednej strony Richardsona, z drugiej natomiast portrety na czarnym tle ze światłem strumieniowym np na twarz, z elementami golizny. Zrobionych zdjęć nie chciałbym poddawać żadnej dodatkowej obróbce. W związku z tym, że siebie trochę znam to wiem, że ów zapał może zniknąć równie szybko co się pojawił, dlatego też chciałbym, żeby mój sprzęt został zmontowany jak najmniejszym kosztem bym później nie żałował. Zastanawiałem się nad 30d bądź 40d jakimś używanym oraz jakimś szkle 50mm/1.8 też używką. myślę, że taki zestaw nie powinien przekroczyć 1000 zł. Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam serdecznie ;)

Słomiany zapał i fotografia nigdy nie szły ze sobą w parze, więc musisz zdecydować, czy chcesz poświęcić swój czas i pieniądze, czy nie. Na pewno zaangażowanie i zdrowy rozsądek dadzą efekty. Na Twoim miejscu zacząłbym jednak od podstaw fotografii, czyli jak zbudować dobry kadr, wykorzystać światło zastane i sztuczne, opanować manualne tryby aparatu, oraz obróbkę zrobionych zdjęć. Wujek Google to świetne źródło informacji, nasze forum również, ale zanim zapytasz, poczytaj, wiele tematów zostało już opisanych w szczegółach i w czytelny sposób.
W kwestii sprzętu, 40d to dobry korpus, w połączeniu z c50/1.8 ( ten obiektyw raczej kup jako nowy) da ciekawe efekty. Generalnie KAŻDYM sprawnym aparatem zrobisz dobre zdjęcie, jeżeli wiesz jak się do tego zabrać. Poziom początkującego amatora wymaga nie tyle sprzętu, co wiedzy i praktyki. Na wydawanie grubszej kasy przyjdzie czas.Pozdrawiam i powodzenia w realizacji zamiarów;)

pimpek_2000
05-05-2015, 12:24
Panie.kolego, jeśli poczułeś się urażony to przepraszam, nie miałem tego w zamiarze. Co do fotek, to nigdzie nie napisałem, że to ma być dzieło artysty (fotka artystyczna), bo takim się nigdy nie czułem - nie mam talentu po prostu. Nie potrafię na świat patrzeć przez pryzmat piękna, nie potrafię tworzyć czegoś co nawet od strony technicznej można by nazwać dziełem sztuki, choć nie powiem, ze od kiedy pamiętam czułem tego zew. Rzeczywistość jednak zawsze rozmijała się z tą moją potrzebą, co nie jednokrotnie obniżało moją wartość. Z czasem przywykłem do tego, dlatego też piszę wprost o tym czego potrzebuję i jak miałoby to wyglądać.
Rozumiem wysiłek wielu ludzi pokładziony w doprowadzanie sztuki do perfekcji, nie mniej, nie imponuje mi to specjalnie bo przypuszczam, że równie dużo, a może i nawet więcej wysiłku włożyłem w inne dziedziny życia, i nadal nad tym pracuję gdyż nie potrafię uznać swojego warsztatu za co najmniej dobry.
Bardzo chętnie natomiast usłyszę konstruktywne rady, bez dozy ironii, bo nienawidzę sofistycznej laksy w rozmowie. Równie chętnie zapoznam się z poleconymi mi podstawowymi podręcznikami dotyczącymi przedmiotu. Oczywiście nie przeczytam tysięcy stron i nie zarwę nocy ucząc się obróbki, bo z jednej strony nie mam na to czasu, z drugiej, najzwyczajniej na świecie brak mi zapału. Mam nadzieję, że przy tak minimalnym wysiłku uda mi się pstryknąć coś co przynajmniej sam będę mógł uznać za ładne. Za wszelkie porady z góry dziękuję i jeszcze raz przepraszam każdego kto choć troszkę poczuł się urażony.

becekpl
05-05-2015, 13:15
jad jaki jad? czytaj ze zrozumieniem
a jak z czytaniem kłopot to może obrazki?
iPhoneArt.com - A gallery. A workshop. A community of artists. (http://www.iphoneart.com/)
iPhoneArt Gallery (http://www.iphoneart.com/gallery)
iPhone-art.net (http://www.iphone-art.net/)
ludzie już śluby komercyjnie tym robią
kupisz stary aparat to tylko problemy sobie namnożysz

luq
05-05-2015, 14:17
nie ma co przepłacać, szanuj swoja kasę.
bierz jakiekolwiek body w akceptowalnym stanie, spokojnie może być z serii XXXd lub XXXXd.
do tego canona 50/1.8 ew YN 50/1.8.

przy odrobinie talentu i opanowaniu podstaw pozamiatasz fotki laików a może nawet beckapl z ajfonem.
oczywiście gwarancji nie ma.

namoamo
05-05-2015, 14:27
Cyfrowy polaroid.

GalaktycznyMuczaczo
05-05-2015, 23:47
Panie.kolego, jeśli poczułeś się urażony to przepraszam, nie miałem tego w zamiarze. Co do fotek, to nigdzie nie napisałem, że to ma być dzieło artysty (fotka artystyczna), bo takim się nigdy nie czułem - nie mam talentu po prostu. Nie potrafię na świat patrzeć przez pryzmat piękna, nie potrafię tworzyć czegoś co nawet od strony technicznej można by nazwać dziełem sztuki, choć nie powiem, ze od kiedy pamiętam czułem tego zew. Rzeczywistość jednak zawsze rozmijała się z tą moją potrzebą, co nie jednokrotnie obniżało moją wartość. Z czasem przywykłem do tego, dlatego też piszę wprost o tym czego potrzebuję i jak miałoby to wyglądać.
Rozumiem wysiłek wielu ludzi pokładziony w doprowadzanie sztuki do perfekcji, nie mniej, nie imponuje mi to specjalnie bo przypuszczam, że równie dużo, a może i nawet więcej wysiłku włożyłem w inne dziedziny życia, i nadal nad tym pracuję gdyż nie potrafię uznać swojego warsztatu za co najmniej dobry.
Bardzo chętnie natomiast usłyszę konstruktywne rady, bez dozy ironii, bo nienawidzę sofistycznej laksy w rozmowie. Równie chętnie zapoznam się z poleconymi mi podstawowymi podręcznikami dotyczącymi przedmiotu. Oczywiście nie przeczytam tysięcy stron i nie zarwę nocy ucząc się obróbki, bo z jednej strony nie mam na to czasu, z drugiej, najzwyczajniej na świecie brak mi zapału. Mam nadzieję, że przy tak minimalnym wysiłku uda mi się pstryknąć coś co przynajmniej sam będę mógł uznać za ładne. Za wszelkie porady z góry dziękuję i jeszcze raz przepraszam każdego kto choć troszkę poczuł się urażony.

widzisz ja staram sie ciebie zrozumieć ale są osoby ktorym takie podejscie nie pasuje i generalnie jeżeli ktoś prosi o to aby dać mu coś a on i tak sie nie specjalnie do tego przyłoży to ludzie nie mają specjalnie ochoty na konstruktywne rady, czy wypowiedzi, bardziej proste linki i podpowiedzi typu wejdz na YT i wpisz HOW TO DO PORTRAITS albo to samo w googlach. co do sprzetu kazdy ma troche racji , kolega becekpl również iphone to telefon z bardzo dobrym aparatem ktory przy odrobinie wiekszej wiedzy potrafi naprawde zadziwić, jednakże to samo można osiągnąć prostym kompaktem wtym wypadku , mniej więcej, ale też posiadanie czy to 40d czy 5d czy 1d czy 750d zarówno z 85L czy 18-55 nie zagwarantuja ci dobrych zdjęć. Kup to na co cie stać czyli prosty sprzęt, ciesz sie rób foty, ale też przykro mi to mówić z taką otwartością na temat fotografii nie uzyskasz zbyt dużo pomocy :( . Polecam, isc na kurs fotografii, ale nie internetowy tylko taki 1on1 spotkac sie zapłacić, i chac nie chcąc gosciu musi ci przekazać wiedze bo płacisz. Rozumiem że fajnie by było dostać to za darmo ale jak juz pisałem wcześniej z takim podejściem nie licz na zbyt dużą pomoc, przykro mi :(

caroole
28-06-2016, 15:24
Cześć, wspominasz o aparacie Canon 750 D + obiektyw EFS 18-55 mm (f/3,5-5,6).

Polecono mi właśnie w Canonie taki model i zastanawiam się nad jego zakupem.
Aparat jest mi potrzebny do uwieczniania wykonanych zleceń ogrodniczych jako reklamę, do portretów rodzinnych i krajobrazów wakacyjnych.
To, na czym mi najbardziej zależy to uchwycenie głębi w tle, jak poniżej:
http://digart.img.digart.pl/data/img/vol6/42/33/download/7637954.jpg
Źródło: Google, digart.img.digart.pl

Czy ten aparat i obiektyw spełni moje wymagania?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

aptur
28-06-2016, 15:28
To, na czym mi najbardziej zależy to uchwycenie głębi w tle, jak poniżej:
http://digart.img.digart.pl/data/img...ad/7637954.jpg
Źródło: Google, digart.img.digart.pl

Czy ten aparat i obiektyw spełni moje wymagania?

nie, nie spełni

caroole
28-06-2016, 15:35
nie, nie spełni

Aparat czy obiektyw? Czy jedno i drugie?
Czy polecasz inny model, ale w podobnej cenie- ok. 3000?

aptur
28-06-2016, 15:45
Aparat czy obiektyw? Czy jedno i drugie?

Kombinacja aparat plus obiektyw wymieniony w wątku.
Jak chcesz takie fajne rozmycie to kup sobie 50 STM, 85/1.8 lub jakiś zoom typu 70-200/4 lub cos tańszego nawet

Czy polecasz inny model, ale w podobnej cenie- ok. 3000?

Musi być nowy?

caroole
28-06-2016, 15:53
Wolałabym nowy, bo na fakturę. Boję się używanych rzeczy, kilka razy już się przejechałam na czymś. A sprawdzonego źródła nie znam.

Te obiektywy nadają się do body, które wymieniłam - 750 D, czy masz do polecenia coś innego?

aptur
28-06-2016, 16:11
Te obiektywy nadają się do body, które wymieniłam
Owszem, nadają się. Obiektywem 18-55 nie uzyskasz takiego rozmycia tła.

caroole
28-06-2016, 17:01
A czy możesz mi powiedzieć, czy kompaktem osiągnę ten sam cel co lustrzanką? Jeśli kupię oczywiście dobry obiektyw.

zdebik
28-06-2016, 17:23
@caroole - jesli chodzi o to zlinkowane zdjecie to... jest tam masa PS plus blysk. 750D mozesz robic podobne zdjecia ale potrzebna bedzie lampa, softbox lub octa, wysmienita znajomosc Photoshopa i oczywiscie dobra l'ka jak np 135 f2.0.

r_m
28-06-2016, 19:03
@caroole - jesli chodzi o to zlinkowane zdjecie to... jest tam masa PS plus blysk. 750D mozesz robic podobne zdjecia ale potrzebna bedzie lampa, softbox lub octa, wysmienita znajomosc Photoshopa i oczywiscie dobra l'ka jak np 135 f2.0.

Zaczynamy się dowiadywać, że tak właściwie nie da się zrobić jakiegokolwiek zdjęcia nie mają "fulfrejma" i odpowiedniej eLki?
O ile autor zdjęcia nie był złośliwy, to napisał nam (tzn. jego sprzęt napisał), że zdjęcie było zrobione Canonem 600d z jakimś manualnym obiektywem (tzn. domyślam się, że manual poprzez adapter z chipem, po danych "Lens F-Number / F-Stop = 14/10 ===> ƒ/1.4" w połączeniu z "Lens Specification = 1-65535mm FNaN-NaN").
Światło mamy z góry (blik w lewym oku), wypełnienie od dołu, czyli oświetlenie "clamshell" (łatwiej znaleźć tutorial w google niż z polskimi hasłami), nie będę się wypowiadał co do konkretnego obiektywu. Czasem wystarczy zapytać autora, czym zrobił ten portret, niektórzy nie traktują początkujących jako "zła wcielonego" i potrafią normalnie odpowiedzieć oraz coś doradzić.


A czy możesz mi powiedzieć, czy kompaktem osiągnę ten sam cel co lustrzanką? Jeśli kupię oczywiście dobry obiektyw.

W kompakcie nie da się wymieniać obiektywów.
W tzw. "bezlusterkowcu" da się, ale bardzo dobre obiektywy automatyczne są drogie.

aptur
28-06-2016, 19:25
Takie zdjęcie można wykonać kombinacją wielu aparatów i obiektywów ale na pewno nie należy do nich kit 18-55 :)