PDA

Zobacz pełną wersję : Profile barwne



heather
09-04-2015, 11:56
Witam,
Natknąłem się na film państwa dr5000 na temat profili barwnych.


https://www.youtube.com/watch?v=qDKASIy6ZTg&list=PL9d_dI3Or9SGqnhInvciQc5lLjgJND-xf



Twierdzą oni, że używają jednego profilu do wszystkich zdjęć.
Moje pytania:

- czy da się stworzyć uniwersalny profil, który będzie pasował i do zdjęć ze światłem zastanym, błyskowym itd?
- gdzie posiąść wiedzę na temat profili barwnych i ich tworzeniu?
- czy wobec tego co jest w tym filmie nie trzeba za każdym razem korzystać z colorcheckera przed rozpoczęciem zdjęć? Przeciez LR nie rozpozna czy zdjęcie jest robione w kościele czy na dworzu

Jak ugryźć temat?

crazy
09-04-2015, 12:03
Bardzo złożony i czasochłonny proces, nie da sie tego na szybko zrobić :)

jinks
09-04-2015, 12:27
Zanim zaczniesz robić profile pod produkty adobe spróbuj wywołać kilka zdjęć w Capture One PRO 8;)

heather
09-04-2015, 16:53
crazy domyślam się, że to jest czasochłonny proces ale nie o to pytałem :) chce zgłębić temat ale szukam odpowiedzi na pytanie - gdzie szperać?

co do Capture One to używam - zupełnie inna bajka niż LR. Zwłaszcza przy suwaku kontrastu, żadnego rozjeżdżania kolorów. No ale C1 nie podchodzi mi przy masowej obróbce zdjęć. Jestem dzieckiem LR :)

Bechamot
09-04-2015, 18:20
Witam,
Natknąłem się na film państwa dr5000 na temat profili barwnych.




Twierdzą oni, że używają jednego profilu do wszystkich zdjęć.
Moje pytania:

- czy da się stworzyć uniwersalny profil, który będzie pasował i do zdjęć ze światłem zastanym, błyskowym itd?
- gdzie posiąść wiedzę na temat profili barwnych i ich tworzeniu?
- czy wobec tego co jest w tym filmie nie trzeba za każdym razem korzystać z colorcheckera przed rozpoczęciem zdjęć? Przeciez LR nie rozpozna czy zdjęcie jest robione w kościele czy na dworzu

Jak ugryźć temat?

ad1. nie , ( jesli watek sie rozwinie to sie uzasadni)
ad2. w interencie jest wystarczajaco duzo informacji.
ad3. nie.

ogolnie to profil nie rozwiazuje problemu uzyskaniu poprawnego balansu bieli.
i jeszcze raz ogolnie , oprofilowanie lini aparat - monitor -drukarka jest sensowne , czy niemal nieodzowne jesli robisz wydruki , ktore maja byc kolorystcznie wierne oryginalowi.
w innych przapadakach , z nielicznymi wyjatkami jest niepotrzebne - nic nie wniesie.

zdebik
13-04-2015, 09:38
Wydaje mi sie, ze zrobienie profilu a to co DR5000 tam odatawia to dwie rozne sprawy.

Sam posiadam Color Checkera i shift kolorow jest, ale delikatny. Na filmie sa pokazane to jakies czary na patyku ;).

HurricanE
13-04-2015, 13:49
Wydaje mi sie, ze zrobienie profilu a to co DR5000 tam odatawia to dwie rozne sprawy.

Sam posiadam Color Checkera i shift kolorow jest, ale delikatny. Na filmie sa pokazane to jakies czary na patyku ;).

A możesz rozwinąc bo jestem ciekaw tego tematu w kontekscie tego co tam pokazano.

blackninja
13-04-2015, 23:46
Jak się robi profile z automatu w oprogramowaniu x-rite, to shift kolorów jest taki jaki program zrobi. Poprawnie nudny. Proponuję pobawienie się ręcznym tworzenie profili w DNG Profile Editor :)

zdebik
15-04-2015, 10:41
A możesz rozwinąc bo jestem ciekaw tego tematu w kontekscie tego co tam pokazano.

Na filmie zmiany kolorow sa (jak na moje oko) wieksze, tak jakby ktos edytowal profil recznie i z glowa balansowal kanaly RGB.

Zazdroscic tylko DR5000 za takie osiagniecia. Meczy mnie juz blendowanie 2 rawow, jednego z poprawnym skin tone, drugiego z podkreconym tlem. Na szczescie totalny ze mnie amator i robie fotki tylko dla siebie :)

blackninja
15-04-2015, 23:17
Obejrzyj ten film (https://www.youtube.com/watch?v=CzjcqX-eiXo), przemyśl czego Ty potrzebujesz. Trochę eksperymentów i sam zrobisz to co mają dr5000 :)

zdebik
16-04-2015, 13:01
Dzieki, ogarne temat po pracy.

tlustyx
17-04-2015, 23:30
...Proponuję pobawienie się ręcznym tworzenie profili w DNG Profile Editor :)
Mam takie pytanie odnośnie ręcznego tworzenia profili.
Otwieram w LR zdjęcie A, wczytuję mu profil koloru z x-rite (nazwijmy go X). Zapisuję zdjęcie w DNG i otwieram go w DNG Profile Editor. W zakładce Color Tables klikam pipetką na interesujące mnie kolory np. zielony z trawy, zmieniam jego nasycenie i jasność po czym eksportuje to jako nowy profil powiedzmy Y.
Czy nowy profil Y będzie miał wszystkie pozostałe kolory skalibrowane jak profil X + te które zmieniłem? Czy to tak nie działa?

blackninja
19-04-2015, 23:13
O ile nie zmienisz tych skalibrowanych wcześniej, to oczywiście tak. Na tym to polega. Dodatkowo warto pobawić się z krzywą :)

tlustyx
19-04-2015, 23:30
O ile nie zmienisz tych skalibrowanych wcześniej, to oczywiście tak. Na tym to polega. Dodatkowo warto pobawić się z krzywą :)
Dzięki. Powoli z tym walczę ;)