PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 5D Classic do ślubów w 2015r ???



Radagast
07-04-2015, 18:18
Witajcie.

Kiedyś miałem Canon 60d. Obecnie mam Pentaxa K5IIs. Do krajobrazów jest to super genialna puszka :-) ale od jakiegoś czasu miałem okazję spróbować fotografii ślubnej. I zapowiada się, że dalej w tym kierunku się będę rozwijał. W każdym razie Mimo super matrycy i dobrego AF zdjęcia uzyskane z tej puszki bardzo mi się nie podobają pod względem kolorów, zwłaszcza chodzi o ludzką skórę i o brak cudownej pastelowości barw jakie dawał mi Canon 60d. kombinowałem na wszystkie sposoby i nijak nie mogę uzyskać zdjęć podobnych do Canona. Dlatego planuję powrót to Canona w związku z dalszym kierunkiem rozwoju w foto pod kątem portretowania i ślubów.

I co mam do wyboru na rok 2015 na start do foto ślubnego ? budżet 6000. Polować będę na sprzęt używany.

W grę wchodzą

5D classic - pełna klatka, cudowna plastyka ( zawsze po cichu chorowałem na 5D mk I ;-) , ale słabe iso i to
czego się najbardzeij obawiam czyli ponoć masakrycznie słaby AF

70D - jak na Canona APSC to chyba najlepsza matryca ( nie ufam canonowskim matrycom serii xxD :-( ) , AF rodem z 7d, ponoć w miarę dobre wysokie iso jak na standardy canonowskich apsc. No właśnie. Ale to jednak nie FF jest.

Za 5d przemawia FF i plastyka

Za 70d cała reszta oraz ten link :
Canon 70D Wedding Photographer Review with images (http://www.tomkphoto.com/canon-70d-wedding-photographer-review)

Szkła jasne typu 17-50 f2,8, 28-75 i 70-200 f 2,8 dostanę sigmy i tamrona może jeszcze jakaś 50 lub 85 1,8 canona się zmieści i lampa.

Tak więc...5D classic czy 70d w 2015r ?

ACHA!!! Interesują mnie tylko te 2 modele. Nie interesują mnie niższe modele xxD bo mało można z ich martyc wyciągnąć jak na standardy 2015r. 5D mark II także odpada bo w dobrym stanie pochłonie większość mojego budżetu i będzie problem ze szklarnia.

obcy21
07-04-2015, 18:54
5dmk1 i to w 100% polecam. ISO 1600 spokojnie daje radę, ba nawet dobrze naświetlone 3200 jest całkiem ok.
W Twoim budżecie 6000PLN to bym dokładnie polecił: 5dmk1 + 35/2IS + 85/1.8 + lampa 580exI lub II. - na początek wystarczy. A i kup też coś pokroju 40D aby mieć jakiś backup.

wiktor2323
07-04-2015, 18:56
Śmiało kupuj 5d:) Świetna puszka mimo swoich lat:) W stopce znajdziesz zdjęcia robione tym aparatem :)
Jedyna wada to to, że w 70D są jako takie boczne punkty- w 5d tylko centralny, ale plastyka i kolory wynagradzają :)

mar_ko
07-04-2015, 19:51
W stopce znajdziesz zdjęcia robione tym aparatem :)
Zdjęcia rewelacyjne - mnie sie bardzo podobają. Ale puszka to nie wszystko - powiedz lepiej, jakich obiektywów używasz do zdjęć (np. interesuje mnie to zdjęcie kobiety w alei jesiennokolorowych drzew.
Od siebie mogę polecić Canona 40mm STM. Zakupiłem niedawno i nie odpinam.

busz
07-04-2015, 20:16
5D szumi na podobnym poziomie jak k-5IIs w dodatku z matrycy tego drugiego można wyciągnąć więcej z cieni, ma lepszy AF, chyba też ma auto iso... do ślubów i portretów wystarczy w zupełności, a i szkła się znajdą w Pentaksie.

Jeśli chodzi o kolory to fakt 5tka jest fajna, ale k-5iis jest niewiele gorsza, chyba, że chorujesz na FF (co bardzo dobrze rozumiem :D ). Myślę, że jak dłużej pobawisz się suwakami to osiągniesz efekt bardzo podobny na jednym i drugim korpusie.

Radagast
07-04-2015, 20:21
Faktycznie. Zdjęcia ze stopki są fajowe :-) Wariant 5d mk + 35 + 85mm też rozważam :-) Wiadomo że backup też się wysoce przyda. Jedyne co mnie przekierowuje na drogę zoomów 2,8 jest jednak większa łatwość użycia przez jeszcze jednak poczatkującego w kwestii ślubów a także fakt że strasznie podobają mi się portretynaturalne i niepozowane z większej odległości gdzie często fotografowana osoba nawet nie ma świadomości, że jest fotografowana. to daje bardzo fajne efekty. Dlatego co do 5D Marka I to łatwo dam Wam się przekonać, bo chciałem tylko potwierdzenia, że ten aparat ciągle daje radę w 2015 ;-) A co do szklarni to opcji wymyśliłem kilka :

I.
sigma 17-35 f 2,8 - 4,0
canon 50f 1,8 lub 85 1,8
tamron 70-200 lub sigma 70-200 f2,8 ( przy moich ulubionych portrtach z daleka to must have jest taki obiektyw)

II.
tamron 28-75 f 2,8
tamron 70-200 lub sigma 70-200 f 2,8 - tylko 2 zoomy, mało zabawy słoikami. Jakby był backup 40d to nawet super bo zero problemu z wachlowaniem szkiełami :-) dla początkującego chyba najłatwiejszy zestaw.

III.
canon 35 mm
canon 85 mm - też łatwy zestaw. Ale brak możliwości zrobienia czegoś na prawdę szeroko i dalekich portretów. A ja kocham i szeroko i daleko :-( Pewnie zawodowiec pełną parą spokojnie ogarnie ślub tymi szkiełkami, ale ja jakoś jeszcze waham się co do jedynego użycia tylko tych szkieł. Ten sezon to raczej będzie na próbę i raczej tylko śluby znajomych za niewielką jakąś tam gratyfikację. Raczej chodzi mi o nabranie doświadczenia i zbudowanie portfolio także chciałbym jednak zwiększyć różnorodność zdjęć poza zakres 35-85 celem uatrakcyjnienia zdjęć no i nauki w całym zakresie ogniskowania 17-200 mm. Z czasem na pewno wybiorę ulubione szkła stało ogniskowe :-) Dlatego skłaniam się do zestawu Canon 5D + zestaw szkieł nr I jako najbardziej uniwersalny dla mnie. Jak myślicie ?

szwayko
07-04-2015, 20:48
spokojnie bierz 5D1 - ja ciągle robię śluby na dwóch takich aparatach. Wolałem wymienić optykę niż puszki.

Radagast
07-04-2015, 20:54
A co do Pentaxa. No tutaj ze szkłami to jest jazda ;-( I to powszechnie znana wada tego systemu :-/ poza fajną FA 50 mm 1,4 za około 1000zł używka to następne fajne stałki zaczynają się od 3000 :-( A co do zoomów to bym miał tylko do wyboru nówki tamron,sigma 17-50 i 70-200 f 2,8. Co by mi dało lekko ponad 4000 zł. ( pozostałe 2 - 2,5 tyś mam w posiadanym obecnie K5IIs). Tak więc wydaję kupę kasy na szkła a rezultaty no szału nie robią. I wiem wiem. Suwaczki, suwaczki, suwaczki. Ale prawda jest taka, że jak oglądam zdjęcia ślubniaków Pentaksjan, którzy długo siedzą w temacie, wiec suwaczki mają w 1 palcu opanowane to...i tak mi się rezultaty nie podobaja :-( Kurcze zapodałbym Wam tutaj link do takiego fotografa, który no w sumie robi fajne zdjęcia pentaxem K5 IIs nawet. Ale są po prostu szaro-blado-bure i nijakie kolorystycznie i to widzę u większości ślubniaków z Pentaxa. Ale nie mam sumienia podawać tutaj strony tego fotografa i robić mu złej reklamy. Tak więc nie widzę sensu wydawania dużej kasy i cały czas gonić za czymś co w Canonie mam w zasadzie prosto z puszki. No i bądźmy szczerzy. Myślę o ślubach ?? I tak mnie czeka FF i tak mnie czeka wcześniej czy później jeśli chcę do tematu podejśc poważnie i kiedyś na tym lepiej zarabiać.

--- Kolejny post ---

Szwayko ? Wszystkie zdjęcia na Twojej stronie są 5D mk I robione ? bo ja w zasadzie już na 5DmkI jestem zdecydowany. Tak z ciekawości pytam bo jednak zamiłowanie do krajobrazu zostaje, a widzę tam kilka fajnych zdjęć zrobionych w ciekawych miejscach, tak więc jestem ciekawy zachowania 5D I w krajobrazie także :-)

aptur
07-04-2015, 20:55
III.
canon 35 mm
canon 85 mm

Tym zrobisz prawie wszystko. Na dobrą sprawę to cały ślub można zrobić na 35mm

Fotosz
07-04-2015, 21:09
Canon 5D świetnie spisuje się jako puszka do ślubów, sam używam wersji mkII. Jedynym mankamentem jest AF (czasami daje popalić), reszta jest bez zarzutów.
Widząc posty poprzedników trochę łapię się za głowę...

1. Biorąc pod uwagę wiek 5d mkI to dobrze radzę - NIE KUPUJ TEJ PUCHY, no chyba że masz bardzo zaufane źródło albo backup'owe body na FF, które w razie awarii uratuje Ci cztery litery. Migawka nie jest wieczna a nie chciał byś aby zacięła się podczas przysięgi.
2. Canon 5d mkII najlepiej jak by Ci się udało upolować NOWE (chociaż nie wiem czy to możliwe). Używane body tej klasy często jest mooocno eksploatowane. Należy również uważać na egzemplarze z bardzo małym przebiegiem ale używane do kręcenia filmów. Matryca podczas kręcenia dostaje w tyłek i to bardzo. Po krótkim czasie może okazać się, że posypią się martwe piksele.

Podsumowując moje wywody:
Zrezygnuj z pomysłu 5d mk1! Może uda Ci się znaleźć warte uwagi body mk2, ale bądź ostrożny.

Co do obiektywów to jak nie masz wprawy w szybkich reportażach to na początek inwestuj w jasne zoom'y (24-70 f2.8, 70-200 f2.8 IS II - jeśli Cię stać, 85mm f1.8). Jak nabierzesz wprawy to zamieniaj zoomy na stałki :)

tlustyx
07-04-2015, 21:12
...

I.
sigma 17-35 f 2,8 - 4,0
canon 50f 1,8 lub 85 1,8
tamron 70-200 lub sigma 70-200 f2,8 ( przy moich ulubionych portrtach z daleka to must have jest taki obiektyw)
...
Mam tą Sigmę 17-35, choć jeszcze jej dokładnie nie przetestowałem, ale (przynajmniej w moim egzemplarzu) szeroki zakres jest OK, jednak na długim końcu obrazek jest niezbyt ładny, mało kontrastowy (jakiś taki sprany) - kilka zdjęć z niego jest w mojej galerii - wydaje mi się że na długim końcu będzie mało przydatny. Natomiast Canon 35 2.0 IS jest stosunkowo tani, a super obrazek daje. Może lepiej byłoby zrezygnować na razie z 50/85 na rzecz 35, a z dłuższych ogniskowe będziesz miał na 70-200 2.8

szwayko
07-04-2015, 21:37
Szwayko ? Wszystkie zdjęcia na Twojej stronie są 5D mk I robione ? bo ja w zasadzie już na 5DmkI jestem zdecydowany. Tak z ciekawości pytam bo jednak zamiłowanie do krajobrazu zostaje, a widzę tam kilka fajnych zdjęć zrobionych w ciekawych miejscach, tak więc jestem ciekawy zachowania 5D I w krajobrazie także :-)

Praktycznie tak, są exify wiec zobacz. Starsze fotki z klisz, slajdów jeszcze.

wiktor2323
07-04-2015, 22:19
Zdjęcia rewelacyjne - mnie sie bardzo podobają. Ale puszka to nie wszystko - powiedz lepiej, jakich obiektywów używasz do zdjęć (np. interesuje mnie to zdjęcie kobiety w alei jesiennokolorowych drzew.
Od siebie mogę polecić Canona 40mm STM. Zakupiłem niedawno i nie odpinam.

90% fotek powstało przy użyciu 35mm Sigmy i 85/1.8 canona :) Jak coś szerszego to tamron 17-35:)

Radagast
07-04-2015, 22:29
Hmm. 5D mk II no właśnie bardzo chętnie ale za dużo tutaj niewiadomych jest. Te aparaty ciężko pracowały i potwierdzam, że trudno rozpoznać dobrą sztukę, która była mało używana, nie filmowała i nie ma trzeciej migawki. No i cena. Wolę kupić trochę lepsze szkiełka i wydać mniej na body i kupić 5D mk I o którym wiem, że nie filmował bo nie miał jak, a migawka no jak migawka. Jeśli w miarę mało klapnięć ma tzn że albo był aparat mało używany albo ma w miarę nową niezajechaną migawkę. Tym bardziej, że nie mam zamiaru kupować aparatu z niewiadomego źródła i raczej wymienię sprzęt w sprawdzonym komisie foto ogólnopolskim.

No i kupując 5D mk I mogę sobie na backup 40d pozwolić. Właśnie jakby 5D I zawiódł. Odpukać w niemalowane.

Pomysł z przeniesieniem ogniskowych z 85 na 35 przy zachowaniu zooma 70-200 mi się nawet podoba. Pytanko tylko czy pomiędzy 35 a 70 nie zostanie za dużo wolnego ? bo 35 będę stałką dublował 17-35 sigmę. Może lepiej 50 f 1,8 mark I zamiast 35 ??

wiktor2323
07-04-2015, 22:41
35mm to wręcz podstawowa ogniskowa na reportażu, więc warto mieć dobre szkło o takich parametrach :) Sam mam tą ogniskową zdubowaną, ale 35/4 kiepskiej jakości a 35/1.4 dające rewelacyjne obrazki to różnica:)
Jeśli nie wiesz czego chcesz to kup 5d mk1 + 24-70+85/1.8. Będziesz miał bardzo uniwersalny zestaw a jak zobaczysz jakich ogniskowych najczęściej używasz to wymienisz na stalki ;)

tlustyx
07-04-2015, 22:56
...Pytanko tylko czy pomiędzy 35 a 70 nie zostanie za dużo wolnego ? bo 35 będę stałką dublował 17-35 sigmę. Może lepiej 50 f 1,8 mark I zamiast 35 ??
Niby ogniskowa się będzie dublowała, ale obrazka nawet nie ma co porównywać. Jak już wcześniej zostało to napisane, wielu fotografów robi cały ślub 35+85 i jest dobrze, więc z dziurą między 35 a 70 nie powinno być problemów.

GalaktycznyMuczaczo
08-04-2015, 00:37
od lat pracowalem na 5d1 w sumie wciaz mam go jakio drugą puche i nie sluchaj kogos kto mowi ze to leciwy sprzęt bla bla bla, prawda jest, ale daje tak piękny obrazek że rawy ktore potem musze obrabiać to czysta przyjemnosc zamiast walka z kolorami i calą resztą, polecam 5d i kup sobie tani apsc jako backup po pierwsze fajna rzecz ze szkłami bo tak naprawde masz te same szkla ale inne ogniskowe, bo majac np 35mm i 85mm to na apsc masz 50mm i 100mm wiec 2 obiektywy a 4 ogniskowe ;)

Fotosz
08-04-2015, 07:29
Ja po prostu czułbym się bardzo niekomfortowo jak musiał bym robić wesele na sprzęcie mega przechodzonym a apsc w torbie jakoś by mnie nie uspokajał. Szczególnie jak się trafi mega ciemny kościół. Każdy może mieć swój pogląd na sprawę. Ja mam taki, poparty doświadczeniem. Puchy już wymieniłem 2 razy. W przeciągu 4 lat. Nie życzę tego nikomu. Teraz kupuję albo młode używki, co do których jestem pewien albo nówki.

PS.
Już bym wolał nowe body, nawet bez backupu niż mocno wyeksploatowane + APSC (no chyba że to by było 7D).

Przemek_PC
08-04-2015, 11:13
Fotosz, sa piatki nietyrane z przebiegami 20k do kupienia. Jednak jesli do zawodowego uzytku to kupilbym juz z wymienionym mocowaniem lustra bo jak wiadomo pierwsze piatki dziela sie na te w ktorych lustro juz sie odkleilo i na te w ktorych dopiero sie odklei.

salas
08-04-2015, 11:15
Fotosz, sa piatki nietyrane z przebiegami 20k do kupienia. Jednak jesli do zawodowego uzytku to kupilbym juz z wymienionym mocowaniem lustra bo jak wiadomo pierwsze piatki dziela sie na te w ktorych lustro juz sie odkleilo i na te w ktorych dopiero sie odklei.

i to wystarczy, naprawione/poprawione lustro i można śmiało focić ;) a backup trzeba mieć jak się foci komercyjnie i tyle

wiktor2323
08-04-2015, 12:17
Fotosz, sa piatki nietyrane z przebiegami 20k do kupienia. Jednak jesli do zawodowego uzytku to kupilbym juz z wymienionym mocowaniem lustra bo jak wiadomo pierwsze piatki dziela sie na te w ktorych lustro juz sie odkleilo i na te w ktorych dopiero sie odklei.

Można kupić i bez :) Podobno na żytniej wymieniają profilaktycznie :)

aptur
08-04-2015, 12:31
Profilaktycznie nie wymieniają. Musisz wysłać z odklejonym. Naprawa na koszt producenta.

wiktor2323
08-04-2015, 13:00
Profilaktycznie nie wymieniają. Musisz wysłać z odklejonym. Naprawa na koszt producenta.

O widzisz to mnie na grupie w błąd wprowadzili :)

salas
08-04-2015, 13:54
O widzisz to mnie na grupie w błąd wprowadzili :)

ja słyszałem od jednego z użytkowników forum, że też mu wymienili zapobiegawczo =)

robson999
08-04-2015, 14:09
Wiktor2323, jak spisywał Ci się 5Dc na ciemniejszych weselach??

liquidsound
08-04-2015, 14:40
Wiktor2323, jak spisywał Ci się 5Dc na ciemniejszych weselach??

Kiepsko. Moim zdaniem, jeżeli myślimy o zarobkowym foceniu to lepiej wziąć kredyt na róznicę w cenie do 6D. Era piątek "classic" raczej już minęła...

robson999
08-04-2015, 14:59
Kiepsko. Moim zdaniem, jeżeli myślimy o zarobkowym foceniu to lepiej wziąć kredyt na róznicę w cenie do 6D. Era piątek "classic" raczej już minęła...

Jakie różne opinie na temat tego body, szok!
Muszę się chwilę zastanowić...

liquidsound
08-04-2015, 15:33
Żebym został dobrze zrozumiany: to jest fajne body i generuje fajny obrazek, ale trzeba wziąć pod uwagę, że konkurencja robi nowszym sprzętem i dużo lepszym iso, a 1600 to często jest malo, a poza tym to są już takie golfy III TDI - no niby jeździ, ale na samochód służbowy się nie nadaje...

GoomeX
08-04-2015, 15:48
Uwaga! Na Żytniej przyklejają lustro w 5Dc nawet jak nie jest odklejone. Jest więc jakaś dezinformacja. Sam to przecież onegdaj robiłem.
5D nie dysponuje ISO pokroju 12800 lub więcej ale Kościoły nie zaczęły 'ciemnieć' od momentu wprowadzenia wersji mk3. To fotografowie przyzwyczajają się do dobrego i zapominają Woły jak cielakiem były. O to w tym chodzi. Jak masz jasne stałki to poradzisz z 5D i ISO 1600. Jak masz ciemne zoom'y to i na ISO 25600 jak masz pecha może nie dać rady.
5Dmk2 to deko ryzykowana sprawa. Gwarancja migawki jest od Canona i co z tego jak potwierdzisz przebieg zdjęć jak nie wiadomo kto i ile kręcił tym filmy, co za tym idzie jaki to ma wpływ na zużycie materiałów...?!:)
Na początek brałbym 5D i 24-70 + zapasówki. Jak znajdziesz klientów i ogarniesz się zadecydujesz co chcesz i dlaczego.

wiktor2323
08-04-2015, 16:19
Wiktor2323, jak spisywał Ci się 5Dc na ciemniejszych weselach??

Ciężko powiedzieć bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...:) Da się pracować, jest trochę odpadów i trzeba nauczyć się przewidywać bo zanim aparat wyzwoli migawkę trochę mija w porównaniu do nowych puszek ;)
Ale po dwóch sezonach nie odczuwałem jakiegoś ogromnego dyskomfortu podczas pracy :) Po przesiadce na mk3 to niebo a ziemia... ale nadal z powodzeniem używam starej 5 :)

Edit:
A co do iso... z 1600 można coś sensownego wyciągnąć, 3200 musi być dobrze naświetlone bo o jakimś solidnym wyciąganiu bez znaczącego pogorszenia jakości można zapomnieć :)

Radagast
08-04-2015, 19:31
No fakt. Tyle opinii o 5D, że aż w głowie wiruje :-/ Hmm. Jak pisałem ja bardzo chętnie 6D kupię no ale to na razie nie na moje finanse a w kredyt też się nie wbiję. Gdybym ja już startował na poważnie do klientów i z pełnymi żaglami to być może. Ale to pierwszy sezon, a ślubów będzie kilka tylko i to w okolicach rodzina i znajomi. Więc nie zainwestuję 6 tyś w aparat i co najmniej 4tyś na szkła, żeby zobaczyć jak mi wyjdą fotki do portfolio :-)) Z tego co piszecie to zauważyłem, że 70d od razu przegrało u Was z 5Dc . Jednocześnie zaczęła się fala krytyki 5Dc pod kątem iso, pod kątem odklejającego się lustra itd. Testy iso na DXO jednak pokazują, że 5D i tak ma lekką przewagę w pracy na iso 1600-3200 nad 70d ( porównanie tam obu aparatów daje 1368 pkt w low light dla 5Dc i 926 dla 70d. To oczywiście tylko liczby i nie oddają prawdziwej natury obróbki zdjęć na kompie w postprocesie. Ale jednak o czymś świadczą. Czyli co ?? Zdecydowanie jednak 5Dc nad 70d w dobrym stanie ??

A to odklejające się lustro...Powiedzmy, że widzę w komisie kilka sztuk 5Dc. Z różnym tam przebiegiem, niektóre nawet mają zaznaczone, że już na drugiej migawce. A czy gość w komisie może rozpoznać że lustro jest odklejone ??? Czy to się wyda dopiero w środku jakiejś sesji ? A może jakieś numery wadliwych partii 5D podatnych na tą usterkę zostały opublikowane ?

No i teraz faktycznie. Słyszałem, że obecnie na ślubach są trendy do robienia zdjęć w ruchu prze świetle zastanym i iso 10000 . Toto prawda jest ?? Bo inna sprawa to czy faktycznie 5Dc z obiektywem zoom klasy f2,8 da radę w ciemnym kościele ? Po zdjęciach , które widzę na niektórych waszych stronach to najwyraźniej 5Dc da radę, ale z jakimi szkłami się zastanawiam ?? Bo jeśli będę musiał zainwestować w szkła typu sigma Art o świetle 1,4 to ja bardzo chętnie no ale nie z moim budżetem :-(

salas
08-04-2015, 20:34
Iso 3200 na 5d nie wygląda jak sraczka z cropów tylko jest przyjemne, a 1600 w dobrze naświetlonych fotach to czasem nie widać.
Poprawiane lustro da się zobaczyć jak zajrzysz do korpusu, sprzedawca powinien wiedzieć i Ty zobacz jak wygląda fabrycznie i jak wygląda poprawione

briho
08-04-2015, 20:55
Słyszałem, że obecnie na ślubach są trendy do robienia zdjęć w ruchu prze świetle zastanym i iso 10000 . Toto prawda jest ?? Bo inna sprawa to czy faktycznie 5Dc z obiektywem zoom klasy f2,8 da radę w ciemnym kościele ?

Chodzi o ceremonie czy wesela z tymi trendami? Bo to istotna różnica :) Osobiście nie wyobrażam sobie pracować na weselach tylko przy świetle zastanym i nie dostrzegłem mody na niebłyskanie wśród znajomych fotografów. Co do szkła z f/2.8, to oczywiście, że na pełnej klatce spokojnie w kościele da radę. W takim 5D spokojnie da się robić na ISO3200 bez zauważalnej utraty jakości. Napiszę więcej - przez kilka lat ostatnich lat robiłem zdjęcia ślubne tylko na APS-C (7D) i uwaga - cropem też się da robić całkiem dobre ślubniaki. A robiłem w kościele bez lampy i często na ISO1600, a czasem wyżej. Moi klienci nie narzekali, wręcz przeciwnie :)

San
08-04-2015, 21:33
Profilaktycznie nie wymieniają. Musisz wysłać z odklejonym. Naprawa na koszt producenta.

Wymieniać nie wymieniają, ale zabezpieczają przed odklejeniem bez wymiany i robią to właśnie profilaktycznie - tak stało się u mnie. Sprzęt wysyłałem z innego powodu. Nie wprowadzaj ludzi w błąd podając niesprawdzone bądź nieprecyzyjne informacje.

aptur
08-04-2015, 21:43
Nie wprowadzaj ludzi w błąd podając niesprawdzone bądź nieprecyzyjne informacje.

Podałem tą informację w oparciu o własny przypadek. Wysłałem body z innego powodu i nic z lustrem nie robili. Trzeba było wysłać poraz drugi gdy się odkleiło.

--- Kolejny post ---


A może jakieś numery wadliwych partii 5D podatnych na tą usterkę zostały opublikowane ?

Nie. Problem z lustrem może wystąpić niezależnie od daty produkcji.

GoomeX
08-04-2015, 21:55
aptur - może w zleceniu serwisowym nie wpisałeś prośby o podklejenie lustra? :))) Jeśli tak, to się nie dziw, że nie zrobili ;)
Pisałem już wcześniej fakty o 5D i realiach lustra w nim związanych z Ecsi. Proponuję zakończyć OFFa bo wątek o 5D i jego akcjach serwisowych jest gdzie indziej.

Przemek_PC
08-04-2015, 23:28
Nie tak dawno wstawialem w jakims watku link do noty, serwisowej Canona odnosnie lustra. Bylo tam zdjecie dodatkowych mocowan.

obcy21
09-04-2015, 08:47
teraz chyba cały mirror box wymieniają ;)
5Dc będzie można jeszcze za 4-5 lat trzaskać śluby i cieszyć się ładnym obrazkiem - przecież śluby nie odbywają się w piwnicy przy 20W żarówce ;) a jak wiem że tak będzie to bez wahania wyjmę lampę z torby i będę robił zdjęcia z nią, jak nie ma światła to i z najlepszego i najwyższego ISO nic nie zrobisz. Lepiej walnąć lampą i wydłużając czas łapać zastane co będzie skutkować dobrym zdjęciem, niż mieć "kupę" i rzeźbić w niej za pomocą PS-a. Ja nie Michał Anioł ;)

GoomeX
09-04-2015, 09:54
niż mieć "kupę" i rzeźbić w niej za pomocą PS-a. Ja nie Michał Anioł ;)

swój człowiek! Poprawiłeś mi humory tą kupą i Michałem Aniołem! Kapitalny tekst - sprzedam dalej ;)

cubbus
09-04-2015, 16:10
Większość kościołów da się zrobić do iso 1600 i na świetle 2-2.8.
Gorzej na ciemnej sali z czarnym sufitem

godojoshi
10-04-2015, 11:27
Może dodam kilka słów od siebie i z mojego skromnego doświadczenia (a może już to kiedyś pisałem?). Na 5d "classica" przesiadłem się z apsc jakieś ponad 3 lata temu - kupiony z przebiegiem jakieś 50tys, ładnie utrzymany, z tego co pamiętam już po naprawie lustra na Żytniej. Miesiąc przed moim kupnem, kupiłem jedną sztukę siostrze - wtedy zakochałem się w tym sprzęcie. Dokupiłem szybciutko do tego 35/2 i 85/1.8, który wydaje mi się takim must-have jeżeli chce się tanio i dobrze.

Ogólnie pomagam siostrze w zleceniach i traktuję to jako relaks, hobby i odpoczynek od codziennej pracy przy kompie, co nie znaczy, że odwalam amatorkę;-). Od momentu gdy sprawiliśmy sobie "classic'i" zrobiliśmy nimi, bo ja wiem...z 8-10 ślubów i przeżyliśmy, do tego z bardzo zadowolonymi odbiorcami. Ja do tej pory używam tej puszki, siostra dokupiła sobie 6d + 24-70/2.8 jako główny sprzęt. W swoich łapach miałem do tego 5d Mark II i właśnie 6d. Porównując - w moim przypadku (ze 4 śluby rocznie + użytek prywatny) nie widzę sensu na zmiany z kilku powodów:

- Classiciem nadal daje się robić świetne zdjęcia nawet przy użyciu tak tanich szkieł jakimi są stara 35/2 i 85/1.8
- aparat pancerny
- Iso jak to iso, wiadomo że lepiej mieć niż nie, ale daje się żyć w większości przypadków, a do tego dobrze doświetlone 1600 jest fajne i ładnie odszumialne
- różnica AF pomiędzy classiciem a MkII minimalna, aczkolwiek miałem wrażenie, że na IIjce działa troche lepiej, co nie zmienia faktu, że ten w Classicu sobie radzi. Do 6d nie porównuję, bo to jednak inna epoka
- w porównaniu z 6d trzyma się w ręku po ludzku i jest inny feeleing ;) - 6d jest po prostu dla mnie za małe, za plastikowe i do tego wykastrowane z kilku przycisków
- cena - obecnie stara 5tka chodzi w bardzo fajnych cenach - nic tylko kupować

Dla mnie osobiście jedyną prawdziwą wadą starej 5tki jest brak mikroregulacji AF, co w moim przypadku skończyło się kilkoma bataliami na Żytniej (jakby nie można było tego zrobić porządnie za pierwszym razem)

Reasumując, popieram tezę, że kupno używanego MkII to trochę loteria, a do tego nie ma przepaści w porównaniu do Classica za taką cenę. Jak coś to 6stka, ale to już sporo kasy. Zatem zostaje 5d + szkła, gdzie optuję za parą 35 + 85. Wszystko to w pieniądzach, za które nie dostaniesz nowego sprzętu plującego takim obrazkiem (tak, tak tym mitycznym, plastycznym ;-)) Ja cały czas często wydaję dzwięki zachwytu jak to potrafi ładnie rysować.

Jeżeli trzeba to na priva mogę przesłać linka do materiałów które wypluł posiadany przeze mnie sprzęt.

obcy21
10-04-2015, 15:01
zgodzę się w 100% wadą 5dmk1 jest brak mikroregulacji.... - trochę już kasy przez to na żytniej zostawiłem....

crazy
10-04-2015, 15:27
Ja ani razu nie miałem problemu a podpinałem strasznie dużo szkieł. Classic do dziś służy dzielnie , nie tylko na ślubach ale i na sportowych arenach, które mam okazję fotografować.

Taki malutki przykładzik

135mm F/2 1/400s ISO 1600

http://images.tinypic.pl/i/00653/v36uvf9uv9fi.jpg

GoomeX
10-04-2015, 18:24
5Dc gdyby miał mikroregulację i wyższe ISO nie byłoby sensu wprowadzania mk2 i kolejnych... byłaby to puszka idealna. Nie mniej nie wiele Jej brakuje, warto było ją kupić w dniu premiery, rok temu, dziś i podejrzewam, że warto będzie kupić 5D i za rok :)

obcy21
10-04-2015, 20:14
Ja ani razu nie miałem problemu a podpinałem strasznie dużo szkieł. Classic do dziś służy dzielnie , nie tylko na ślubach ale i na sportowych arenach, które mam okazję fotografować.

Taki malutki przykładzik

135mm F/2 1/400s ISO 1600

http://images.tinypic.pl/i/00653/v36uvf9uv9fi.jpg

ja najwięcej problemów mam z 50 1.4 canona, robi sobie co chce na jednym body a na drugim jest znośnie, więcej celnych zdjęć niż niecelnych.... - jak tutaj żyć :)

Radagast
11-04-2015, 01:25
Tak więc po licznych i ciężkich przemyśleniach oraz wojnach gwiezdnych marzeń z kasą .... leci do mnie właśnie 5D classic :-)) Dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze puszki :-) Wychodzi na to że 5D ciągle daje radę w 2015 :-)

godojoshi....chętnie zalukam co produkuje Twoje 5D :-)

A teraz może już trochę off topic ale mam 2 pytanka....

I. Jaką kartę CF kupić do 5D ? Chyba nie warto jakiegoś wypasionego Lexara 600x kupowac ? Myślę, że będę celował w kilka kart 8 GB. Ktoś poleci jakąś dobrą firmę o dużej niezawodności ?

II. Baterie.

Jakim cudem widzę na znanym portalu aukcyjnym oryginalną baterię BP-511A za 399zł a kilka okienek wyżej też widzę w pełni oryginalną baterię do 5D ale już za 99 zł ???? Nowa i zapakowana oryginalnie. Jakoś w te oryginały za 99 nie wierzę więc rozważam Hama albo Photix za około 80 zł. Czy warto zainwestować w te zamienniki ? W Pentaxie kupiłem zamiennik Hamy który trzymał dokładnie 1/2 czasu pracy oryginału. Czy z w/w bateriami w Canonie będzie tak samo ?

aptur
11-04-2015, 06:33
Jaką kartę CF kupić do 5D ? Chyba nie warto jakiegoś wypasionego Lexara 600x kupowac ? Myślę, że będę celował w kilka kart 8 GB. Ktoś poleci jakąś dobrą firmę o dużej niezawodności ?

Sandisk (tylko uważaj na podróbki)



Czy warto zainwestować w te zamienniki ?
Zamiennik kupisz za ok 40-50zł. Jak dobrze trafisz to powinien trzymać tyle co oryginał.

Przemek_PC
11-04-2015, 08:20
Zamiast jednego zamiennika za 80zl kupilbym dwa po 50zl. Masz 14 dni na zwrot wiec ryzyko trafienia na mine mniejsze. Dlaczego dwa tansze a nie jeden drozszy? Bo ten dwa razy drozszy i tak nie bedzie trzymal napiecia dwa razy dluzej. Trzy akumulatory w przypadku slubu wystarcza. Co do karty to jej szybkosc jest malo istotna bo 5D to nie jest szybkostrzelna maszynka. Kartabz predkocia 30MB/s moim zdaniem spokojnie wystarczy. Szybsza karta to szybsze zgrywanie zdjec do komputera jesli czytnik jest szybki na USB 3.0. Z drugiej strony pliki z 5D nie maja duzych rozmiarow wiec tych danych do przeslania nie bedzie az tak duzo.

obcy21
11-04-2015, 12:49
1. kup sobie 4GB karty sandiska spokojnie na nie wchodzi 200-240 zdjęć
2. NEWELL poszukaj, kupiłem 4 i jest na razie całkiem ok,

Greg S
11-04-2015, 13:10
Jeśli chodzi o karty CF to osobiście nr 1 jest Lexar, następnie SanDisk. Ostatnio nawet kupiłem do mojego 5c 8GB SanDisk Ultra 50MB/s.

Karty 16GB - podobno będą działać, ale trzeba pamiętać o formatowaniu ich na komputerze - a nie w aparacie.
Nie chciałem ryzykować (bo podobno bywają problemy z 16GB), a tych nie chce uświadczyć na ślubie - dlatego wybór padł na kolejną 8GB.

A co do akumulatorów - 2 zamienniki (bodajże Delta), które kupiłem 2 lata temu już ledwo zipią - w przyszłym tygodniu zamawiam 2 aku Duracell właśnie do 5c.
Za dwa tygodnie mogę dać znać jak się sprawują w warunkach ślubnych.

salas
11-04-2015, 13:24
Jeśli chodzi o karty CF to osobiście nr 1 jest Lexar, następnie SanDisk. Ostatnio nawet kupiłem do mojego 5c 8GB SanDisk Ultra 50MB/s.

Karty 16GB - podobno będą działać, ale trzeba pamiętać o formatowaniu ich na komputerze - a nie w aparacie.
Nie chciałem ryzykować (bo podobno bywają problemy z 16GB), a tych nie chce uświadczyć na ślubie - dlatego wybór padł na kolejną 8GB.

A co do akumulatorów - 2 zamienniki (bodajże Delta), które kupiłem 2 lata temu już ledwo zipią - w przyszłym tygodniu zamawiam 2 aku Duracell właśnie do 5c.
Za dwa tygodnie mogę dać znać jak się sprawują w warunkach ślubnych.
chyba najnowszy firmware pozwala na karty 16 a może i 32gb i można formatować w aparacie :p
a o akumulator duracell daj znac, bo się zastanawiałem ale mało info o nich znalazłem

GalaktycznyMuczaczo
11-04-2015, 21:22
Tak więc po licznych i ciężkich przemyśleniach oraz wojnach gwiezdnych marzeń z kasą .... leci do mnie właśnie 5D classic :-)) Dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze puszki :-) Wychodzi na to że 5D ciągle daje radę w 2015 :-)

godojoshi....chętnie zalukam co produkuje Twoje 5D :-)

A teraz może już trochę off topic ale mam 2 pytanka....

I. Jaką kartę CF kupić do 5D ? Chyba nie warto jakiegoś wypasionego Lexara 600x kupowac ? Myślę, że będę celował w kilka kart 8 GB. Ktoś poleci jakąś dobrą firmę o dużej niezawodności ?


po pierwsze dobry wybór, 5d classic daje rade i mysle ze bedzie dawał jeszcze długo radę, jest to tansza alternatywa na dzisiejsze nowoczesne korpusy z bardzo wysokim iso, ale jeżeli ma się wiedze i umiejętnosci zarówno podczas ceremonii jak i późniejszej obróbki to obrazek wychodzi naprawde bardzo wysokiej klasy, wiem coś o tym , pracuje na tym korpusie od lat

Wracajac do kart, pliki to 12MP więc polecam ci , zgodnie ze starą szkołą, kupić mniejsze karty ale wiecej, ja używam 8GB sandiska 30mb/s i są super , nie czuje potrzeby na szybsze karty, są strasznie tanie i nigdy mnie nie zawiodły. Dlaczego małą karte, nawet polecam 4gb wziac na samą ceremonie, gdyż w przypadku ( nie daj bóg) problemu z kartą stracisz tylko część zdjęć a nie cały materiał.



II. Baterie.

Jakim cudem widzę na znanym portalu aukcyjnym oryginalną baterię BP-511A za 399zł a kilka okienek wyżej też widzę w pełni oryginalną baterię do 5D ale już za 99 zł ???? Nowa i zapakowana oryginalnie. Jakoś w te oryginały za 99 nie wierzę więc rozważam Hama albo Photix za około 80 zł. Czy warto zainwestować w te zamienniki ? W Pentaxie kupiłem zamiennik Hamy który trzymał dokładnie 1/2 czasu pracy oryginału. Czy z w/w bateriami w Canonie będzie tak samo ?
ten obrazek duzo wyjaśni
http://ecx.images-amazon.com/images/I/61VvhVpkqmL.jpg

problem jest tego typu że dla nas oryginał to napis canon i naklejka, a co w środku to pal licho :) , dlatego też chinczycy z aliexpress na potęge sprzedaja te tanie zamienniki jako oryginał, nawet w oryginalnych opakowaniach, co potem trafia na rynek europejski wlasnie za taka cene. ale powiem ci jedno, mam chyba 8 baterii :D zazwyczaj na slubie uzywam 2 , i tylko 2 z nich to oryginały, zamienniki działaja mi świetnie a dałem za nie jakies 50zł, wiec mysle ze spokojnie mozesz kupic np 2 zamienniki teraz (100zł to nie duza inwestycja) idz na caly dzien zdjec z rodziną i wal ile wlezie zdjęć, zobaczysz jak to sie przedkłada . Czesto tez mialem pokazane ze bateria ma 1/3 mocy ale zaraz szybko wyjac wlazyc baterie i wszystko wygląda na full . Jeżeli cie stać to bierz oryginały jezeli nie to spokojnie bierz zamienniki,

crazy
13-04-2015, 10:50
Bez problemu 5Dc obsługuje 16gigowe karty. Co do akumulatorów, mam 2 oryginały, 2xHame oraz ostatnio zakupiłem Whitenergy 2 sztuki. Wiadomo, że nie trzymają tak jak oryginał ale zapłaciłem za nie 90 zł :)

cubbus
13-04-2015, 13:48
Mam 2x hahnel w gripie i od ponad pól roku ich nie ładowałem;P a pewnie z 1500 klatek natrzaskałem na tym ładowaniu. Używam 8GB bo jest to po prostu wystarczające. A druga rzecz nawet w miarę szybkie karty są w śmiesznych cenach;)

rzep
14-04-2015, 22:40
AD 2015, z całym szacunkiem dla miłośników i posiadaczy C5D markI, kocham starą, tradycyjną analogową fotografie, ale polecanie starej cyfrowej puszki komuś, kto chyba myśli o zarabianiu na fotografii, to zły pomysł. Poza tym coraz trudniej kupić zadbany egzemplarz. Proponuję poradę: kup dwie, bo nie znasz dnia ani godziny.

Przemek_PC
14-04-2015, 23:05
5D jest sprzetem z ktorym bez wstydu mozna zaczac dzialac w branzy. Jak interes sie rozkreci przyjdzie czas na zakupy. Generowanie kosztow na samym poczatku dzialalnosci to zly pomysl.

r_m
14-04-2015, 23:40
AD 2015, z całym szacunkiem dla miłośników i posiadaczy C5D markI, kocham starą, tradycyjną analogową fotografie, ale polecanie starej cyfrowej puszki komuś, kto chyba myśli o zarabianiu na fotografii, to zły pomysł. Poza tym coraz trudniej kupić zadbany egzemplarz. Proponuję poradę: kup dwie, bo nie znasz dnia ani godziny.

Masz rację, podpisuję się pod tym. Tzn. pod tym ostatnim zdaniem, że ktoś, kto robi zarobkowo "niepowtarzalne" zdjęcia powinien mieć backup. I w tym kontekście 2x 5d "classic" może być o wiele lepszym pomysłem, niż 1x 5d mk II (lub 1x - używane - 6d).

cubbus
14-04-2015, 23:44
Masz rację, podpisuję się pod tym. Tzn. pod tym ostatnim zdaniem, że ktoś, kto robi zarobkowo "niepowtarzalne" zdjęcia powinien mieć backup. I w tym kontekście 2x 5d "classic" może być o wiele lepszym pomysłem, niż 1x 5d mk II (lub 1x - używane - 6d).

Najlepszy pakiet to 5mk3 i 5dC jako druga puszka. Sam używam leciwej 5dC jako drugie body. I pewnie nie raz mnie jeszcze zaskoczy;)

crazy
14-04-2015, 23:56
Najlepszy pakiet to 5mk3 i 5dC jako druga puszka. Sam używam leciwej 5dC jako drugie body. I pewnie nie raz mnie jeszcze zaskoczy;)

Mam tak samo :-)

rzep
15-04-2015, 00:42
5D jest sprzetem z ktorym bez wstydu mozna zaczac dzialac w branzy. Jak interes sie rozkreci przyjdzie czas na zakupy. Generowanie kosztow na samym poczatku dzialalnosci to zly pomysl.

To nie generowanie kosztów, a szacunek do klienta. Nie wyobrażam sobie robienia jakiegoś niepowtarzalnego wydarzenia jedną starą cyfrową puszką niewiadomego pochodzenia.

Przemek_PC
15-04-2015, 01:13
Niech klienci najpierw zaczna szanowac nas i placic za prace proporcjonalnie do wartosci uzytego sprzetu.

obcy21
15-04-2015, 08:57
klient ma gdzieś czym jest robione zdjęcie, dla niego liczy się efekt końcowy. Czy zdjęcia zrobić 5dmk1 czy 5dmk2 baaa a nawet 1dx - jego to nie interesuje, podobają mu się Twoje zdjęcia i takie chce, nowe puszki to tylko nasz wymysł, a nie wymóg klienta.... czy klient odróżni zdjęcie wykonane obiektywem 85L od 85 1.8? czy odróżni odbitkę zdjęcia wykonanego z 1dx a 5dmk1? - śmiem twierdzić że nawet fotografowie będą mieli z tym wielki problem, a trafienie wyniku będzie zwykłą loterią. Lepiej zamiast marudzić, że trzeba mieć wszystko najlepsze, najdroższe i z najwyższej półki to nauczmy się obsługiwać swoje aparaty i dobrze naświetlać zdjęcia bo to jest 3/4 sukcesu. Bo co z tego że mamy najnowsze dzieła techniki w dziedzinie fotografii jak nie potrafimy ich obsłużyć. zgodzę się tylko ze stwierdzeniem że backup musi być więc 2x5dmk1 będzie lepszym wyborem niż 1x5dmk2. Jak się aparat wysypie to naprawić zregenerować i cieszyć się sprawnością dalej.....

Przemek_PC
15-04-2015, 10:39
Bardzo dobre podsumowanie tematu.

GoomeX
15-04-2015, 11:19
klient ma gdzieś czym jest robione zdjęcie, dla niego liczy się efekt końcowy. Czy zdjęcia zrobić 5dmk1 czy 5dmk2 baaa a nawet 1dx - jego to nie interesuje, podobają mu się Twoje zdjęcia i takie chce, nowe puszki to tylko nasz wymysł, a nie wymóg klienta.... czy klient odróżni zdjęcie wykonane obiektywem 85L od 85 1.8? czy odróżni odbitkę zdjęcia wykonanego z 1dx a 5dmk1? - śmiem twierdzić że nawet fotografowie będą mieli z tym wielki problem, a trafienie wyniku będzie zwykłą loterią. Lepiej zamiast marudzić, że trzeba mieć wszystko najlepsze, najdroższe i z najwyższej półki to nauczmy się obsługiwać swoje aparaty i dobrze naświetlać zdjęcia bo to jest 3/4 sukcesu. Bo co z tego że mamy najnowsze dzieła techniki w dziedzinie fotografii jak nie potrafimy ich obsłużyć. zgodzę się tylko ze stwierdzeniem że backup musi być więc 2x5dmk1 będzie lepszym wyborem niż 1x5dmk2. Jak się aparat wysypie to naprawić zregenerować i cieszyć się sprawnością dalej.....

Kiedyś myślałem, że jestem sam na forum wypisując to co obcy21. Dziś wiem, że nie tylko ja ale i wielu uważa podobnie i bardzo mnie to cieszy. Obcy21 dobrze piszesz, pogratulować!

crazy
15-04-2015, 11:33
Przyłączam się do Was koledzy mili :)

Mój podpis w stopce nie wziął się z kosmosu ;)

briho
15-04-2015, 11:52
klient ma gdzieś czym jest robione zdjęcie, dla niego liczy się efekt końcowy. Czy zdjęcia zrobić 5dmk1 czy 5dmk2 baaa a nawet 1dx - jego to nie interesuje, podobają mu się Twoje zdjęcia i takie chce, nowe puszki to tylko nasz wymysł, a nie wymóg klienta.... czy klient odróżni zdjęcie wykonane obiektywem 85L od 85 1.8? czy odróżni odbitkę zdjęcia wykonanego z 1dx a 5dmk1? - śmiem twierdzić że nawet fotografowie będą mieli z tym wielki problem, a trafienie wyniku będzie zwykłą loterią. Lepiej zamiast marudzić, że trzeba mieć wszystko najlepsze, najdroższe i z najwyższej półki to nauczmy się obsługiwać swoje aparaty i dobrze naświetlać zdjęcia bo to jest 3/4 sukcesu. Bo co z tego że mamy najnowsze dzieła techniki w dziedzinie fotografii jak nie potrafimy ich obsłużyć. zgodzę się tylko ze stwierdzeniem że backup musi być więc 2x5dmk1 będzie lepszym wyborem niż 1x5dmk2. Jak się aparat wysypie to naprawić zregenerować i cieszyć się sprawnością dalej.....

W 100% się zgadzam. Zawsze wychodziłem z założenia, że jeśli klient wynajmuje mnie na swój ślub, to z uwagi na portfolio, które się po prostu spodobało. Rzadko którą młodą parę interesują kwestie sprzętowe. Ludzie nie mają pojęcia jakim sprzętem dane zdjęcie było zrobione, nie odróżnią choćby FF od cropa, nie mówiąc już od dostrzeżeniu różnic między poszczególnymi obiektywami. Dlatego te wszystkie dyskusje i wojenki sprzętowe na forach są niekiedy naprawdę śmieszne.

rzep
15-04-2015, 12:55
Pewnie, że 5D markI, to ciągle sprzęt wystarczająco dobry do ślubów i podobnych imprez. Jego problem jest w tym, że jest "stary", a w związku z tym dużo większe ryzyko awarii. Dlatego 2x5DmarkI, to już rozsądna propozycja do fotografowania "eventów"

poszukiwacz2006
15-04-2015, 19:05
Oczywiście, tak jak to napisano w kilku postach powyżej, w zdecydowanej większości przypadków klienta interesuje wyłącznie efekt końcowy. Skoro ktoś pracuje na cropie i nie narzeka na brak zleceń, to po co ma pchać się w pełną klatkę? Niemniej dla nas stojących po drugiej stronie aparatu, jest istotne, czy to co trzymam w ręce pomaga mi i ułatwia wykonanie zlecenia. I niestety, czasami trzeba opróżnić sakiewkę i kupić ten najdroższy sprzęt, który pozwoli zaspokoić potrzeby klienta.

Radagast
15-04-2015, 19:07
Na razie pamiętajcie, że ten sezon to dla mnie raczej próba w klimatach ślubów i zobaczymy jak się odnajdę. Raz, że generowanie kosztów na start faktycznie nie ma w tym układzie większego sensu. Ale dwa, że jednak już kilka rzeczy mam umówionych i pojawia się presja gdzieś tam w głowie , że zdjęcia muszą wyjść. Tak więc 5Dc planuję sobie wysłać na Żytnią. Niech go sprawdzą i podkleją lustro jeśli trzeba. no i back up must have więc na chwilę obecną będzie skromne 40d.

Co do pędu za nowoczesnością. Dotąd jeśli robiłem jakąś imprezę to wykonywałem setki zdjęć w trybie seryjnym. Ciekawy moment? Szybka seria na środkowym czujniku ( który de facto w Pentaxie K5IIs jest genialny) a potem obróbka agresywna na kompie związana z mocnym kadrowaniem i próbą zbliżenia kolorków do pastelowych barw Canona. Dopiero po jakimś czasie uświadomiłem sobie, że zdjęcia i tak nie są porównywalne z tymi, które oglądam w sieci wykonanymi 5dc. Wniosek ?? Nie potrzebujemy puszek high end. Potrzebujemy doskonalić się w fotografii. Przynajamniej jeśli chodzi o mnie :-) Dlatego kiedyś wymienię 5D ale to będzie za długi czas. A szybciej po prostu wymienię 40d na jakieś 1D mark II lub IV jak stanieją. Żeby mieć backup do szybszych akcji. Nie ma co ulegać presji marketingu. Współczesna rzeczywistość korporacyjna i ekonomia światowa bazuje na nakręcaniu sprzedaży przez wpieranie nam potrzeby posiadania coraz nowszego sprzętu. Ja jednak pójdę w fotografii inną drogą. Jeżeli odnajdę się w fotografii ślubnej to raczej mam zamiar zainwestować w niszową fotografię analogową i postudiować trochę na szkole fotograficznej jaka znajduje się w moim mieście. Nie wiem. Czy to robiłem krajobrazy, czy portrety to zawsze uważałem fotografię bardziej za formę sztuki kreującą rzeczywistość przez nasz pryzmat niż za formę mechanicznej rejestracji rzeczywistości najnowszą dostępną technologią. Dlatego właśnie jest 5D a nie kredyt i wypasione 5D mark III. Do takich wniosków dochodzę czytając wasze wypowiedzi. Nie wiem czy to słuszna koncepcja. Zycie zweryfikuje. Ale iść nurtem, którym idą wszyscy i robić podobne zdjęcia do innych to nie jest chyba moja koncepcja na zaistnienie na rynku. Tym bardziej, że śluby mają być dla mnie dodatkową formą zarobku a nie główną więc mogę sobie pozwolić na mniej zleceń ale za to bardziej się przyłożyć do każdego zlecenia.

Przemek_PC
15-04-2015, 19:13
Kiedys filmow powyzej ISO400 nie bylo i tez sie zdjecia robilo. Jak bylo tylko pierwsze 5D to tez zdjecia sie robilo. Od tamtej pory jak ktos wczesniej napisal koscioly i sale weselne nie pociemnialy wiec pisanie, ze na ISO1600 sie nie da zdjec robic jest oczywista bzdura.

liquidsound
15-04-2015, 20:51
Kiedys filmow powyzej ISO400 nie bylo i tez sie zdjecia robilo. Jak bylo tylko pierwsze 5D to tez zdjecia sie robilo. Od tamtej pory jak ktos wczesniej napisal koscioly i sale weselne nie pociemnialy wiec pisanie, ze na ISO1600 sie nie da zdjec robic jest oczywista bzdura.

Owszem, ale zauważ jak wyglądają tamtejsze foty z ISO400 na kliszy a jak współczesne. Kiedyś samochodów też nie było i jeździło się konno…czemu nie jeździsz do pracy konno? 5Dc to fajna puszka ale nie róbcie kółka wzajemnej adoracji.

Radagast
15-04-2015, 22:45
Mogę się zgodzić, że 5Dc nie zrobi zdjęć o takich parametrach technicznych jak 6D czy 5DIII. Do szybkiego sportu też się nie nada. Ewentualnie da się osiągnąć podobne efekty ale będzie o wiele trudniej je uzyskać. Technologia na pewno daje przewagę i pozwala na większe błędy w fotografowaniu. Ale nie jest to chyba dobra droga dla kogoś kto dopiero przymierza się do fotografii zawodowej. Natrzepać setki zdjęć bez większego myślenia bo potem się skoryguje w PS i luzik. Hmm. No ok. Ale to rozleniwia. Wybrałem 5D także dlatego, że zmusza on do myślenia nad kadrem. Nie można raczej za dużo wycinać zdjęcia, nie można zrobić większych błędów w naświetlaniu. Wszystko trzeba przemyśleć. Nie ma LV. Także już sobie " na zombiaka" nie porobisz :-)) To myślę jest bardzo doba szkoła fotografowania :-) No i jeszcze jedno co mnie i wielu wielu wielu fotografów urzekło w 5Dc. Bajeczny wprost obrazek. Nie wiem. Bawiłem się jakiś czas 6D jak i 60d i 50d. I powiem tyle, że wszystkie one wymiękają jak dla mnie przy obrazku portretowym jaki produkuje 5Dc :-) Tak więc 5Dc da się zrobić piękne zdjęcia właśnie tam gdzie w grę wchodzą portrety i obiekty o prędkości chodzącego człowieka. Trzeba też będzie sobie pewnie wyrobić specyficzny styl fotografowania i uchwycenia kluczowych momentów. Raczej będzie to przypominało powolne lecz precyzyjne polowanie z łuku niż bieganie od okopu do okopu i fotografowanie seriami wszystkiego co się rusza :-)) I tak to widzę. Na razie poćwiczę obsługę i klawiszologię a za 2 tyg pierwsza poważniejsza próba będzie :-)

arturs
15-04-2015, 23:22
witajcie, dawno nie pisałem ale ostatnio trochę czasu to i do lektury forum wracam..
z foceniem zarobkowym rozstałem się jakiś czas temu bo czasu tyle co potrżeba nie było.. ze sprzętu ostało się.. no właśnie "stare" 5D mimo że miałem też 5d2, a ze szkieł 85/1.2 i naleśnik 40/2.8.. jak coś sobie rodzinnie pstrykamy to tym zestawem..
miałem całą serię eLek i parę puszek i z żoną po debacie doszliśmy do wniosku, że to co zostawiliśmy będzie akurat.. i jest.. nasz 5d ma około 30tysięcy przebiegu więc jeszcze pożyje, drukowałem ostatnio do domu na ściany klatki z 5d 30x40cm i wyszły całkiem przyzwoicie.. nie ma co demonizować a kolega będzie zadowolony.. jak to mówią starzy indianie: "Na nic eLek kupa, gdy fotograf d... " ;)

GalaktycznyMuczaczo
16-04-2015, 15:06
Niech klienci najpierw zaczna szanowac nas i placic za prace proporcjonalnie do wartosci uzytego sprzetu.

ale kto temu jest winny klient czy fotografowie którzy biorą zlecenia za 300zł? czy nawet poniżej teogo bo "się uczy", bo "student" . chciałbym zobaczyć tynkarza czy hydraulika ktory przychodzi do nowo stawianego domu i mówi mu się że będzie to miał do portfolio... . Rynek sami sobie zepsuliśmy tym że bierzemy sluby za marne grosze, bierzesz ślub za 300zł to z polecenia dostaniesz klienta ktory z gory krzyknie o tą samą cene. Bo chcemy na wstępie setki zleceń za wielką kase, ale rynek jest przepełniony, kazdy ma dzis aparat i kazdego stać na zakup sprzętu.

Myśle że gdybym się rozwinął mógłbym o tym napisać cały felieton :)

Kolekcjoner
16-04-2015, 23:53
ale kto temu jest winny klient czy fotografowie którzy biorą zlecenia za 300zł? czy nawet poniżej teogo bo "się uczy", bo "student" . chciałbym zobaczyć tynkarza czy hydraulika ktory przychodzi do nowo stawianego domu i mówi mu się że będzie to miał do portfolio... . Rynek sami sobie zepsuliśmy tym że bierzemy sluby za marne grosze, bierzesz ślub za 300zł to z polecenia dostaniesz klienta ktory z gory krzyknie o tą samą cene. Bo chcemy na wstępie setki zleceń za wielką kase, ale rynek jest przepełniony, kazdy ma dzis aparat i kazdego stać na zakup sprzętu.

Myśle że gdybym się rozwinął mógłbym o tym napisać cały felieton :)

Szkoda czasu ;). Winne temu są całe lata komunizmu, wcześniej wyniszczające wojny itd. Ludzie by chcieli mieć już, w przeciągu stosunkowo krótkiego czasu wszystko jak u najbogatszych, a to jest po prostu nierealne. Musi jeszcze sporo wody w Wiśle upłynąć żeby się to unormowało.

GalaktycznyMuczaczo
17-04-2015, 00:26
Szkoda czasu ;). Winne temu są całe lata komunizmu, wcześniej wyniszczające wojny itd. Ludzie by chcieli mieć już, w przeciągu stosunkowo krótkiego czasu wszystko jak u najbogatszych, a to jest po prostu nierealne. Musi jeszcze sporo wody w Wiśle upłynąć żeby się to unormowało.

myśle że każdy ma jakąś teze co do tego co sie dzieje na rynku, ja myślę w bardzo prosty sposób, jeżeli robisz, będziesz robił dobre zdjęcia, oddawał dobry materiał, nieważne robiony czym i jak, a klient będzie zadowolony i będzie przynosił ci kolejne zlecenia dzięki którym będziesz mógł żyć i się rozwijać (ja nie mowie tutaj o luksusach bo uwazam ze praca w tym co sie lubi robić to wysoki luksus w dzisiejszych czasach) oraz nie martwić co będzie pod koniec miesiąca to wygrałeś. Zamartwianie sie czy foce 5dI czy 5d3 czy 50D mozna pozostawić sprzętowym onanistom, ale przeciez na sprzet mozna duzo latwiej i szybciej zarobić nie pracujac jako fotograf jezeli natym nam zalezy :)

crazy
17-04-2015, 23:30
Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości czy warto ten aparat kupić

135L


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/i/exIsrGQdj)

horak
18-04-2015, 10:41
Naprawdę ładna felga :) Skręcana czy tylko imitacja ?

crazy
18-04-2015, 11:18
A szczerze Ci powiem , że nie przyglądałem się ;)

damianko
18-04-2015, 11:19
O ile dobrze kojarzę to jest 2ltg

crazy
18-04-2015, 11:23
Fotografowałem wczoraj 3 felgi JapanRacing , na kartonie nie znalazłem niczego takiego jak 2ltg ;)

PoulN
22-04-2015, 15:45
Znam repo co mają na szelkach wraz z Marktrójką, zawieszonego klasika z lampą i sobie taki układ bardzo chwalą.
Jak ktoś tu wspomniał, kościoły - wnętrza nie ściemniały, z mocną lampą ISO 800 spokojnie da się ogarnąć.

Sam poluje w dobrym stanie jako drugie FF.

crazy
22-04-2015, 16:27
Tez działam na MKIII i MKI, dodam że w kościołach nie błyskam :)

zanussi
23-04-2015, 18:33
5d classic jest wspaniały na plenery, piękne oddanie tonów skóry, Rawy nieprzegięte kolorystycznie (jak to się zdarza w MKII) ....

Radagast
08-05-2015, 10:09
No dobra. Pobawiłem się moim 5D. Jest spoko razem z 50 f 1,4 i 80-200 f 2,8 daje fajnie radę :-) Z tym, że w ciemniejszych miejscach wyraźnie widać, że jedynie praca na centralnym czujniku AF daje radę. Teraz mam do Was pytanko trudniejsze.....

Uwzględniając potrzeby fotografii ślubnej (część reportażowa) oraz wykonywane przeze mnie czasem szybsze akcje w stylu zawody sportowe czy rajdy samochodowe....jakie body polecicie na backup do 5D ???

Chodzi mi o znalezienie body :
- które da mi zbliżony pod względem iso a nawet takie z używalnym iso 3200-6400 obrazek do 5D
-będzie miało jednak pewniejszy AF z pewniejszymi bocznymi punktami
-nie zajedzie mnie finansowo. Hmm tak do 3tyś.
-format matrycy w zasadzie dowolny apsc,apsh,ff. Z tym, że przy apsc to chyba raczej zdjęcia w Mrawach bym robił przy wyższych czułościach, żeby zmniejszyć szumy i pozostawić możliwość wydruku do formatu max A4 ( jeśli by klient chciał)

Chodzi o to żeby :
- pracować na 2 puchy( zabezpieczenie backup)
- mieć sprzęt do ślubów i do sportu.
- móc chwytać szybko szerokie kąty zdarzeń jak i zbliżenia tele. Na jednej puszce szeroki kąt coś w stylu 16-35 f,28 a na drugiej 80-200 f 2,8
( Wiem, że to trochę nietypowa kombinacji obiektywów bo większość używa 2 jasnych stałek. Jednak kocham zdjęcia portretowe z dużych ogniskowych a także dynamiczne kadry z obiektywów szerokokątnych. Nie ma co chwilę zmieniania szkiełek i mam większy zakres kadrowania w obu wypadkach, nie muszę biegać jak wariat. Mogę pozostać mniej widoczny i chwycić ciekawsze momenty z większej odległości. Ewentualnie środek zakresu sobie nadrobię chodząc. Ale też mam 50 1,4 na wszelki wypadek ;-)

Rozważam takie puszki :

-50d lub 7d ( praca na Mrawach)

-1D mk III ( szczyt możliwości finansowych moich. Pytanie czy warto ??? Czy jakość obrazek będzie wystarczająca przy tylko 10 mpix ?

Którą wybrać i czy taka koncepcja na śluby będzie okej ?

krolewicz
08-05-2015, 10:16
1dmk3 jakość obrazu ma duuuuuuuuzo lepsza od 7d i 50d

Demonos
08-05-2015, 10:25
1dmk3 jakość obrazu ma duuuuuuuuzo lepsza od 7d i 50d

Nie wspominając o duuuuuużo lepszym autofokusie :-) (przynajmniej względem 50D)

Radagast
08-05-2015, 11:13
No weźcie !!! Ja tu się czaję i planuję 50 wariantów a Wy po prostu mówicie 1D mark III i koniec ?? :-)))) No to by duuuużo ułatwiało :-) Nie ukrywam, że po przygodzie z 60d za starych dobrych czasów to mam lekkie uprzedzenie od tej matrycy 18mpix. No też bym się przychylał w sumie do 1D, chciałem tylko potwierdzić swoje domysły. A teraz pytanko. skoro seria 1D jest lepsza od serii apsc to może wystarczy 1D makr IIN ? Czy już lepiej jednak nie iść w taki hardcore i w 1D mark II od razu inwestować ? To różnica obecnie około 1-1,5 tyś zł :-/

becekpl
08-05-2015, 11:19
nie ma nic ponad 1d
nie kumam jak się można zastanawiać na 50 wariantami
chyba kompakty i iphona w taki razie brałeś pod uwagę
poczytaj o jedynkach

krolewicz
08-05-2015, 11:24
1dmk2 jest sporo gorszy od 1mk3, archaiczne zasilanie, gorsza matryca, jak się coś zepsuje to problem (canon już nie serwisuje tej puszki)

Radagast
08-05-2015, 11:35
No czytam czytam i właśnie dlatego się o serię 1D pytam :-) Po zakupie 5Dc stwierdziłem, że obecnie w ogóle bym się nie bawił na starcie fotografii w apsc tylko od razu wchodził w FF. Bo Canon nic ciekawego nie oferuje w apsc :-( Natomiast rozmawiamy o body zapasowym, stąd się zastawiałem czy różnica jakości między cropem 1,3 apsh a 1,6 apsc jest wyczuwalna ? Bo cenowo jest wyczuwalna znacznie :-( Jeśli chodzi o jakość zdjęć..Znając matryce apsc Canona to wiem, że z cieni się malutko odzyskuje :-( A jak jest z apsh ? Mam nadzieję, że lepiej tam z obróbką na kompie ?

mkkaczy
08-05-2015, 11:41
Miałem długo i katowałem w ciężkich warunkach 7d. Zawsze dawał rade. Sprzedałem żeby kupić 5dIII. Brakowało czasem drugiego aparatu (właśnie reportaż i szybsze akcje) więc okazyjnie dokupiłem 1DIII. Jeśli chodzi o jakość obrazka (w dobrym świetle) i AF to nie pisał bym że jest między nimi przepaść. Oba przegrywają w tej kwestii z 5dIII. Na pewno szum z 1dIII jest dużo przyjemniejszy, ale i jednym i drugim staram się nie wychodzić poza ISO1600. Do ISO 800 jest bardzo dobrze. Napewno 1dIII się robi przyjemniej zdjęcia, jego ergonomia i dopasowanie menu. 7d za to miał kilka fajnych i nowszych rozwiązań, jak choćby wreszcie działające AutoISO (to po przesiadce z 40d), definiowane pod przyciskiem głębi ostrości przejście AF ciągły-pojedynczy, możliwość definiowania wyboru punktów AF spot, pojedynczy, grupa. W 1dIII zamiast AutoISO jest Safetyshift, ale to działa tylko w Av i Tv.
Generalnie jeśli nie potrzebujesz dużo ciąć zdjęcia to napewno 1dIII. Ma on jeszcze jedną przewagę. pasują do niegi tylko szkła EF, więc tu odchodzi ból głowy czy EF, czy EFs. I jeden i drugi wymagają jednak w szybszych akcjach dobrego białego szkła.
1dIIn też fajny aparat, ale chyba nie ma dżoja.

Edycja:Pojawiło się trochę wpisów.
Jeśki chodzi o wyciąganie z cieni to napewno 1dIII jest lepsze. 7D wymagał dobrze naświetlonego obrazka.

GalaktycznyMuczaczo
08-05-2015, 16:06
olej apsc , bierz FF i tyle kup drugie 5d, pracowalem tak dlugi czas i bylo super, dwa te same aparaty, zadnych roznic w kolorze , ten sam rozmiar zdjęć, te samo iso, podczas obrabiania zdjęć nie musialem sie zastanawiac na odszumianiem czy wyostrzaniem bo wszystko szło w tych samych ustawieniach , polecam

Przemek_PC
09-05-2015, 08:57
Ale kolega chcial cos z lepszym AF w ciemnosciach.

GalaktycznyMuczaczo
09-05-2015, 10:46
pytanie tylko po co więc ten pierwszy 5d? jezeli af jest słaby to sprzedać, jezeli af jest wystarczający to brać drugi :)

Przemek_PC
09-05-2015, 11:19
Ja wiem, ze AF w 5D jest w porzadku jesli korzysta sie tylko z centralnego punktu. Sa jednak tacy co bez bocznych nie moga zyc. Ja uwazam, ze ostrosc powinna byc tam gdzie ja chce (i wskazuje to miejsce centralnym punktem) a nie tam gdzie chce algorytm AF.

GalaktycznyMuczaczo
09-05-2015, 12:18
Ja wiem, ze AF w 5D jest w porzadku jesli korzysta sie tylko z centralnego punktu. Sa jednak tacy co bez bocznych nie moga zyc. Ja uwazam, ze ostrosc powinna byc tam gdzie ja chce (i wskazuje to miejsce centralnym punktem) a nie tam gdzie chce algorytm AF.

tzn w trochę inną stronę to pociągnąłeś, ja mowie o tym że kolega ma już 5d, i skoro pasuje mu do ślubów to warto kupić drugie body, pytanie w tym wypadku po co zatrzymywać 5d skoro i chce sie lepszy af? w tym wypadku lepiej sprzedac body i kupic 2x1d czy cos w tym stylu

Radagast
09-05-2015, 13:52
Sprzedać 5D ??? O nie nie nie :-) Się zakochałem w tej puszce :-) Do sesji spokojnych sesji ślubnych, do wolno chodzących ludzi okej. Zawody sportowe typu kickboksing też ogarnął na centralnym jako tako :-) Natomiast pytanie co będzie w mocno ciemnej sali i szybciej poruszającymi się ludźmi ? Co będzie gdy zacznę fotografować rajd samochodowy lub psy na zawodach agility? Trzeba będzie tam sprawdzonego mocnego AF i wyższych czułości iso na krótszych czasach. Nie wszystko da się zastąpić lampą. Dlatego szukam drugiego body z lepszym Af i dającym większą pewność gdy trzeba będzie podbić do 3200 iso. Oczywiście zgadzam się z opinią tutaj wyżej napisaną. Gdybym miał tylko robić sesje ślubne + portrety to wolałbym kupić 2gą 5D i mieć święty pokój z inną puszką, z inną klawiszologią z obróbką odrębnych kolorów itd. No niestety. Czasem robię też szybkie akcje i muszę mieć szybki zapas :-) Hmm. a używane 5D mark II? Ponoć poprawili tam AF w stosunku do Classika ? A miałbym podobne body i klawiszologie ?

GalaktycznyMuczaczo
09-05-2015, 14:38
Sprzedać 5D ??? O nie nie nie :-) Się zakochałem w tej puszce :-) Do sesji spokojnych sesji ślubnych, do wolno chodzących ludzi okej. Zawody sportowe typu kickboksing też ogarnął na centralnym jako tako :-) Natomiast pytanie co będzie w mocno ciemnej sali i szybciej poruszającymi się ludźmi ? Co będzie gdy zacznę fotografować rajd samochodowy lub psy na zawodach agility? Trzeba będzie tam sprawdzonego mocnego AF i wyższych czułości iso na krótszych czasach. Nie wszystko da się zastąpić lampą. Dlatego szukam drugiego body z lepszym Af i dającym większą pewność gdy trzeba będzie podbić do 3200 iso. Oczywiście zgadzam się z opinią tutaj wyżej napisaną. Gdybym miał tylko robić sesje ślubne + portrety to wolałbym kupić 2gą 5D i mieć święty pokój z inną puszką, z inną klawiszologią z obróbką odrębnych kolorów itd. No niestety. Czasem robię też szybkie akcje i muszę mieć szybki zapas :-) Hmm. a używane 5D mark II? Ponoć poprawili tam AF w stosunku do Classika ? A miałbym podobne body i klawiszologie ?
a no to juz inna sprawa, na slubnach na sali da rade, uwierz mi :) za tą cene na pewno najlepsze rowzwiązanie. 5dII odstaw, af praktycznie to samo, nei am co sie spodziewać demona prędkości, centralny punkt twoim przyjacielem będzie. to juz lepiej te 1d,

Przemek_PC
09-05-2015, 16:23
Kup 1DII (moze byc bez N). Iso gorsze o 1EV niz w 5D ale AF bardzo dobry. Korpus tani. Zasilanie na NiMH ale kogo to? Wazne zeby w komplecie byla oryginalna ladowarka. Akumulatory regeneruje sie wkladajac do srodka 10 eneloopow AA. Jak sie nie spodoba to sprzedaz dalej. Ceny obecnie smiesznie niskie. Ale uwaga! Klawiszologia zupelnie inna niz w 5D, mocno upierdliwa moim zdaniem choc zabezpiecza przed zrobieniem czegokolwiek przez przypadek.

krolewicz
09-05-2015, 19:40
iso 3200 to raczej nie 1dmk2 ani 1dmk3

Przemek_PC
09-05-2015, 21:23
Dlatego napisalem, ze iso w 1dII jest 1 EV gorsze niz w 5D.

cubbus
09-05-2015, 21:31
5D do 3200 czyli do maxa wyrabia i to bardzo przyzwoicie. Lekkie odszumianie w LR i nikt na odbitkach 15x23 cm nic nie zobaczy.

Norberto
09-06-2015, 13:52
Ja używam 5DmkI od około 2 lat po przesiadce z 500D. W ciemnych kościołach trzeba wspomóc się lampą ale w jasnych już spokojnie na ISO 1600 można pracować bez błyskania księdzu w oczy. Na weselach również lecę na 1600 + minimalna siła błysku do doświetlenia twarzy. Do tego światełko od 2 do 2.8 i jest wystarczająco. Teraz w najbliższym czasie chcę dokupić drugie body. Co do autofocusa z doświadczenia powiem że nie używam bocznych punktów bo w ciemnych warunkach jak na weselu są problemy. Ostrze na środkowym i kadruje. Na moje oko to w kościele 95% zdjęć trafia z ostrością, na sali weselnej jest to już jakieś 85%.
Raz odważyłem się na weselu użyć iso3200 i byłem pozytywnie zaskoczony. Odszumiłem, poprawiłem i praktycznie nie widziałem różnicy między 1600 a 3200. Tak więc - da się :)

obcy21
10-06-2015, 19:52
pokaż ten ciemny kościół gdzie musiałeś lampy używać ;) - bo ja się jeszcze nie natrafiłem na taki...

tombas
10-06-2015, 20:00
pokaż ten ciemny kościół gdzie musiałeś lampy używać ;) - bo ja się jeszcze nie natrafiłem na taki...
to masz szczęscie, albo zwyczajnie mało widziałeś:mrgreen:

vaas
11-06-2015, 21:33
pokaż ten ciemny kościół gdzie musiałeś lampy używać ;) - bo ja się jeszcze nie natrafiłem na taki...
są takie, mi się 2 różne trafiły w małopolskim (otwarcie do 1.4 nie pomogło i ISO używalnego brakło)

obcy21
12-06-2015, 19:49
czyli f/1.4 i iso1600-3200 i czasy wychodziły poniżej 1/50s?

manfred1
13-06-2015, 05:16
pokaż ten ciemny kościół gdzie musiałeś lampy używać ;) - bo ja się jeszcze nie natrafiłem na taki...
Co Ty wiesz o ciemnych kościołach

zanussi
13-06-2015, 08:44
Ciemny kościół to taki najczęściej drewniany, bardzo ładny, z XVII-XVIII wieku z okienkami małymi jak talerzyki :) Ale nie przypominam sobie aby nawet takie kościoły nie były jakoś sztucznie doświetlone :)

BeatX
14-06-2015, 14:47
to masz szczęscie, albo zwyczajnie mało widziałeś:mrgreen:

Pokaż proszę jakieś jedno, lub dwa zdjęcia z kościoła gdzie musiałeś dopalać lampą błyskową bo sprzęt nie wyrabiał z poprawnym naświetleniem :)

crazy
14-06-2015, 15:24
Nie pamiętam czy kiedykolwiek używałem lampy w kościele w komplecie do 5D, a użytkuje go od 2007 roku a i kościoły nie wszystkie miałem jasne :-)

BeatX
14-06-2015, 15:50
Ja tak samo.
Jeżeli w kościele są warunki, że trzeba naświetlać z ekspozycją f/1.4 migawka 1/50 i ISO 6400 to w kościele musi być tak mała ilość światła, że w zasadzie niemożliwe jest czytanie tekstu z kartki (czy tam pisma świętego)
Takiej ciemności po prostu być nie może z przyczyn oczywistych.
W każdym innym wypadku, aparat z czystym ISO 3200 i jakieś jasne szkło f/1.4 w zupełności wystarczają, aby poprawnie naświetlać zdjęcia bez dopalania fleszem :)

manfred1
14-06-2015, 15:58
Ja tak samo.
Jeżeli w kościele są warunki, że trzeba naświetlać z ekspozycją f/1.4 migawka 1/50 i ISO 6400 to w kościele musi być tak mała ilość światła, że w zasadzie niemożliwe jest czytanie tekstu z kartki (czy tam pisma świętego)
Takiej ciemności po prostu być nie może z przyczyn oczywistych.
W każdym innym wypadku, aparat z czystym ISO 3200 i jakieś jasne szkło f/1.4 w zupełności wystarczają, aby poprawnie naświetlać zdjęcia bez dopalania fleszem :)

Uważasz że zdjęcia o parametrach f-1.4, iso 3200 oraz t- powiedzmy 1/60 pomijając ich artycyzm na którym znają się tylko forumowicze CanonBorad przeciętnej Kowalskiej będą się podobać?

BeatX
14-06-2015, 18:14
Myślę, że będą się podobać tym, którzy po obejrzeniu pf autora - zaakceptowali jego styl focenia oraz obróbki, i zgodzili się na podpisanie umowy zawierającej np. taki wpis:

"Zamawiający oświadcza, iż zapoznał się z dorobkiem Wykonawcy i akceptuje jego percepcje kompozycji obrazu, efektu końcowego postprodukcji, jak i ogólną estetyką wykonywanej fotografii.
Zamawiający oświadcza również, że wiadomym mu jest, że efekt końcowy reportażu ślubnego uzależniony jest od warunków zastanych zarówno w kościele jak i na weselu, stąd estetyka zdjęć w wypadku rażąco niesprzyjających warunków, w szczególności ilości, absorpcji i koloru światła, może odbiegać od prezentowanej w portfolio Wykonawcy."

Każdy inny przypadek "nie podobania się", nie powinien być zmartwieniem :)

GalaktycznyMuczaczo
14-06-2015, 19:11
Nie pamiętam czy kiedykolwiek używałem lampy w kościele w komplecie do 5D, a użytkuje go od 2007 roku a i kościoły nie wszystkie miałem jasne :-)

nigdy nie mialem lampy w kosciele z moim 5d a szkła tez nie mialem 1.4 :)

crazy
14-06-2015, 19:45
O to właśnie chodzi, ja przesłony 1.4 sporadycznie używam

GalaktycznyMuczaczo
14-06-2015, 23:41
no to tez zalezy czy chcesz rawa miec zawsze doswietlonego na 0, ja czasem niedoswietlam w kosciele delikatnie dzieki czemu skrócze czas otwarcia i nie porusze przynajmniej zdjecia w postprodukcji spokojnie to wyciagne. warto znac swoj sprzet i umiejetnosci

liquidsound
15-06-2015, 00:24
To ja zapraszam kolegow z 5Dc i dowolnym szkłem do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu (obok Krakowa). Ofkorz chodzi nie o poprawne naświetlenie, ale o to żeby cokolwiek sensownego tam uzyskać jeżeli chodzi o kolorystykę.

BeatX
15-06-2015, 10:18
Ale my nie o tym :)
Nie chodzi o jakość światła, a o ilość światła.
Padło tu hasło, że są kościoły tak ciemne, że ksiądz musi mieć założony zdaje się noktowizor, żeby odczytać np. Pismo Święte.
Bez dopalania lampą ani rusz.
Fajnie, gdybym mógł rzucić okiem na przykładowe zdjęcia z tego hardcore kościoła..

Przemek_PC
15-06-2015, 12:53
Czasem jest tak, ze ksiadz owszem ma widno ale do mlodych siedzacych przed prezbiterium swiatlo juz nie dociera nie mowiac o gosciach w lawkach.

Norberto
16-06-2015, 15:21
Czasem jest tak, ze ksiadz owszem ma widno ale do mlodych siedzacych przed prezbiterium swiatlo juz nie dociera nie mowiac o gosciach w lawkach.

Miałem taką sytuację że para brała ślub (z chrztem dziecka jednocześnie bo ksiądz inaczej nie pozwolił) i było to praktycznie bez gości (może z 10 osób z najbliższej rodziny) więc ksiądz nie chciał włączyć wszystkich świateł w kościele. W praktyce wyszło tak że ołtarz był oświetlony jak należy, w okolicy pary młodej kilka żarówek też świeciło, a do gości docierały szczątkowe ilości światła. Im dalej tym większy mrok. Do tego było to zimowe popołudnie więc z okien doświetlenia nie było. Harcore totalny :D

adisb
24-06-2015, 14:55
Panowie tak na szybko na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej 5d

Aparat zakupiony w lutym 2008 wraz z oryginalnym battery gripem.
W aparacie przy przebiegu około 4tys zdjęć była wymieniana migawka na gwarancji.
Wszystko było robione na Żytniej w Warszawie, więc można to sprawdzić.
Stan licznika oceniam na jakieś maksymalnie 50tys. zdjęć na pierwszej migawce.

GalaktycznyMuczaczo
24-06-2015, 15:46
Panowie tak na szybko na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej 5d

Aparat zakupiony w lutym 2008 wraz z oryginalnym battery gripem.
W aparacie przy przebiegu około 4tys zdjęć była wymieniana migawka na gwarancji.
Wszystko było robione na Żytniej w Warszawie, więc można to sprawdzić.
Stan licznika oceniam na jakieś maksymalnie 50tys. zdjęć na pierwszej migawce.
tak na szybko sprawdz czy jest cały , czy robi zdjęcia i tyle

salas
24-06-2015, 15:53
Pstryknij serie na czasie 1/8000 1/4000 i zobacz czy dobrze trzyma te czasy.
Pstryknij na f16 cos i zobacz syfy na matrycy - mozesz targowac jak bedzie usyfiona bardzo.
Sprawdz wszystkie guziki, podswietlenie gornego wyswietlacza.
Sprawdz czy uchwyty do mocowania paska dobrze sie trzymaja, naprawa tego tez jest dosc droga, a to niby *******ka :o ja bym nie ryzykowal noszenia na pasku przy poluzowanych.

Przemek_PC
24-06-2015, 21:53
Sprawdz czy lustro juz odpadlo bo chyba tylko do wrzesnia robia to za darmo.

GalaktycznyMuczaczo
24-06-2015, 23:01
Sprawdz czy lustro juz odpadlo bo chyba tylko do wrzesnia robia to za darmo.

jak nie odpadło to mozna udac sie do serwisu tak czy siak i wstawią stopery na lustro, wiec i tak dobrze i tak niedobrze, niedobrze bo wypadło czyli bylo wadliwe, dobrze bo naprawione albo dobrze bo nie wypadło, niedobrze bo może wypaść :D

Przemek_PC
24-06-2015, 23:43
Podobno najczesciej odpada kiedy dochodzi do kondensacji wilgoci wewnatrz aparatu (z zimnego wchodzimy do cieplego, wycieramy zaparowany obiektyw i robimy zdjecia)..

GalaktycznyMuczaczo
25-06-2015, 00:00
u mnie wypadło od tak :) bez zadnego zmieniania obiektywów czy cos :) robilem okolo godzinki zdjec na sesji i nagle slydze DZYŃ otwieram a tam lustereczko lustereczko powiedz przecie jak mam dokończyć sesje teraz...

forfiter
25-06-2015, 03:21
u mnie wypadło od tak :) bez zadnego zmieniania obiektywów czy cos :) robilem okolo godzinki zdjec na sesji i nagle slydze DZYŃ otwieram a tam lustereczko lustereczko powiedz przecie jak mam dokończyć sesje teraz...

Takie wypadnięcie lustra może coś uszkodzić we wnętrzu aparatu, albo obiektyw? Też jestem posiadaczem piątki i pewnie kiedyś mnie to czeka :O

A tak btw - myślicie, że istnieje prawdopodobieństwo ponownego wypadnięcia lustra już po jego podklejeniu?

adziohiciek
25-06-2015, 09:47
U mnie też kiedyś pod koniec sesji wypadło lustro w 5d C ;) ale szkód żadnych ni to w body ni w obiektywie nie poczyniło ;) Ja widzę sporą różnicę w AF na korzyść 5D mk ii przy dynamicznych sytuacjach na sali weselnej (tańce). Jak zapnę 28 1.8 do 5d mk ii to większość zdjęć mam trafionych. Przy 5D c już nie jest tak kolorowo, ale też da się ;)

adisb
25-06-2015, 12:52
Ok dzięki za pomoc! Tak jak wcześniejszy przedmówca mam do wyboru 5d ok 1600 zł i 5dII 4900 zł trzeba się zastanowić.

Przemek_PC
25-06-2015, 12:57
Roznica w cenie to rownowartosc dobrego szkla lub dwoch nieco gorszych.

cubbus
25-06-2015, 20:49
Mam 6 i 5I.
Różnica w AF jest gigantyczna. AF w 5 do scen statycznych jest bardzo dobry. Ale wystarczy ruch PM i AF własnie przestrzelił. Skuteczność 50-60% przy ruchu, gdzie 6 trafia 99% fot. Niestety to wiekowa konstrukcja choć nadal oferuje bardzo wiele.

liquidsound
25-06-2015, 22:06
Ok dzięki za pomoc! Tak jak wcześniejszy przedmówca mam do wyboru 5d ok 1600 zł i 5dII 4900 zł trzeba się zastanowić.

Moim zdaniem nie ma sensu dokładać do 5D II, postęp jest dopiero względem 5D III... lepiej zainwestować w szkła.

a 6D oprócz ISO jakoś specjalnie nie uwiódł mnie AF w stosunku do 5D I

GalaktycznyMuczaczo
25-06-2015, 22:53
Lustro drugi raz nie powinno wypasc bo oni go nie przyklejaja tylko wstawiają stopery. Co do af to mam 5DI 6D i 5D3 uzywalem 5d2 ale nie kupił był go względem 5dI wolę ten pierwszy bo jest bardzo dobry a ile tańszy. To już wolalvum kupic 6d za 850ÂŁ z UK

yarson
26-06-2015, 16:15
5dII za 4 k kupi
35/2 i 85/1.8 za 2 k
No i do lampki dołóż...

mayday
13-08-2015, 15:06
Posiadam 5d mark I i 5d Mark III, dopóki nie miałem Mark III to classic wydawał się być niezastąpiony i świetny jakościowo. Teraz nie potrafię nim zdjęć robić, a zwłaszcza w trudnych, ciemnych, dynamicznych momentach (patrz ciemne kościoły, sale weselne). 5d classic daje radę ale w statycznych momentach najlepiej plener. Materiał przeglądany z obu tych puszek dzieli przepaść jeśli chodzi o jakość pod względem trafionych i ostrych zdjęć, a chyba o to chodzi. Nie wspominając o dynamice sensora przy czułościach powyżej 3200 gdzie 5d classic się już kończy.

crazy
13-08-2015, 16:13
Posiadam 5d mark I i 5d Mark III, dopóki nie miałem Mark III to classic wydawał się być niezastąpiony i świetny jakościowo. Teraz nie potrafię nim zdjęć robić, a zwłaszcza w trudnych, ciemnych, dynamicznych momentach (patrz ciemne kościoły, sale weselne). 5d classic daje radę ale w statycznych momentach najlepiej plener. Materiał przeglądany z obu tych puszek dzieli przepaść jeśli chodzi o jakość pod względem trafionych i ostrych zdjęć, a chyba o to chodzi. Nie wspominając o dynamice sensora przy czułościach powyżej 3200 gdzie 5d classic się już kończy.
Mam podobnie jednakże używam go jako drugiej puszki w kościołach. Sale to już MKIII. Plenery uwielbiam classiciem aczkolwiek mocne słońce przydaje się matryca z MKIII

Przemek_PC
14-08-2015, 10:17
Uwielbiam te stwierdzenia "przepasc". Czy przepascie sie sumuja? Bo jak sie ukaze 5D mkV to miedzy nim a mk3 tez bedzie przepasc a wiec do 5D beda dwie przepascie?

GalaktycznyMuczaczo
14-08-2015, 13:39
Przemek_PC tak przepaście sie sumują ale co 3 przepaście jest reset :D heh a tak serio, 5dI to swietny sprzet uzywalem latami i zawsze polecam i polecać będe ten aparat za cenę za którą można go dostać. Jest świetny, jednak w momencie gdy kupisz 5d3 zauwazasz te dodatki. I tak jak nigdy np nie uzywałem LV tak teraz kiedy ustawiam pare naprawde daleko i chce ich mieć ostrych w punkcie w którym AF przez wizjer nie łapie tak na LV juz daje rade. Stawiając całą grupę ludzi ostatnio w cieniu zdjecie czysta lipton, obrabiam i wyciągam wszystko pięknie bezstratnie. 5d3 daje przewage na każdym polu nad 5dI ale 5dI kosztuje jakies 8razy mniej :D

zdebik
14-08-2015, 19:57
Ciekawe jaka przepasc byla by dla 5d3 vs d810 przy wyciaganiu z cienia.

Panowie, to normalne, ze nowe mozliwosci rozpieszczaja. I nie chce sie wracac na stare smieci.

Przemek_PC
14-08-2015, 22:26
Nie o to chodzi, wiadomo ze lepsze jest lepsze. Chodzi mi tylko o okreslenia typu "przepasc", "miazdzy" itp. Konkrety typu iso400 w nowym wyglada jak iso1600 w starym cos juz mowia a "przepasc"? Nic mi nie mowi.

GalaktycznyMuczaczo
15-08-2015, 19:26
ISO 4000 w 5d3 wyglada jak iso 800 :)

mkamelg
16-08-2015, 21:00
Ciekawe jaka przepasc byla by dla 5d3 vs d810 przy wyciaganiu z cienia.

To nie byłaby przepaść, to byłby Wielki Kanion.

radiki
16-08-2015, 21:31
ISO 4000 w 5d3 wyglada jak iso 800 :)
Czym się różni wróbelek? Ma jedną nóżkę bardziej niż drugą :)
Też jestem za trzymaniem się konkretów.

GalaktycznyMuczaczo
16-08-2015, 21:48
Czym się różni wróbelek? Ma jedną nóżkę bardziej niż drugą :)
Też jestem za trzymaniem się konkretów.

a co jest w tym niekonkretnego? gdybym napisał ze iso jest lepsze to ok ale masz proste wytyczne, liczby i jezeli masz tylko ochoty na te konkrety to wystarczy ze postarasz się zweryfikowac moje informację a otrzymasz odpowiedź

EOS_1DX
06-01-2016, 17:41
GalaktycznyMuczaczo,sprawdziłem Dynamic Range, Tonal Range i Color Sensitivity. Faktycznie jest różnica średnio 1EV

GalaktycznyMuczaczo
09-01-2016, 01:01
GalaktycznyMuczaczo,sprawdziłem Dynamic Range, Tonal Range i Color Sensitivity. Faktycznie jest różnica średnio 1EV

dziękuję :)

cubbus
09-01-2016, 11:01
dziękuję :)

Długie doświadczenie.

GalaktycznyMuczaczo
09-01-2016, 16:18
Długie doświadczenie.
zwykła uprzejmość :)

Tom77
09-01-2016, 17:14
Nie o to chodzi, wiadomo ze lepsze jest lepsze. Chodzi mi tylko o okreslenia typu "przepasc", "miazdzy" itp. Konkrety typu iso400 w nowym wyglada jak iso1600 w starym cos juz mowia a "przepasc"? Nic mi nie mowi.

Dużo na temat przepaści mówią ceny na rynku wtórnym. Ludzie płacą za używany sprzęt mniej więcej tyle ile jest on wart.
Jeżeli 5D klasik miałby 90% tego co Mark II to byłby wart 3 tys itd.

aptur
09-01-2016, 17:24
Przestańcie się wreszcie interesować starą piątką bo niedługo chcę dokupić kolejny egzemplarz i mam nadzieję, że ceny spadną :) Przecież ten aparat nie jest wart nawet tysiąc pinset :mrgreen:

Jazz-
23-04-2016, 08:26
Panowie, czy lustra nadal naprawiają za darmo? Bo gdzieś słyszałem, że ta akcja już się skończyła i teraz trzeba płacić.

crazy
23-04-2016, 08:59
Już nie serwisują za darmo.

salas
23-04-2016, 11:58
We wrzesniu tamtego roku zakonczyli. Mozesz sam podkleic

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

loader
27-05-2016, 23:11
Czy w Canonie 5D Mark II po nagraniu 30min (29,59min) materiału video, aparat automatycznie puszcza następny 30 minutowy klip czy przerywa nagrywanie i trzeba go odpalić manualnie ? Będę wdzięczny za odpowiedz.

Kolekcjoner
29-05-2016, 09:58
Przerywa nagrywanie.

brutkoj
29-05-2016, 14:57
Witajcie, poszukuję od dłuższego czasu 5Dc, z myślą o ślubach głównie. Wszędzie pełno tanich egzemplarzy ale bez potwierdzonego przebiegu i w stanie wizualnym jakby nie wiem co z nimi robione było. Dobra, a konkretnie to chciałam zapytać ile jest warta piątka na dziś, z niewielkim - potwierdzonym przebiegiem, powiedzmy tak do 30k, w fajnym stanie wizualnym.
Dostałam ofertę na 5Dc z oryginalnym gripem, przebieg na żytniej potwierdzony, niecałe 30k, cena to 2400. To dobra cena? Kilka lat temu przepłaciłam za 50tkę i wolę zapytać doświadczonych, żeby zaś nie "umoczyć".
Brać czy szukać lepszej okazji? Nie ukrywam, że przebieg i w stan w jakim jest kusi bardzo, ale cena jednak ciut mnie powstrzymuje bo wydaje mi się jednak wygórowana.

salas
29-05-2016, 15:01
Imo za drogo.
Samo body z potwierdzonym przebiegiem 40k kupiłem i sprzedałem w okolicy 1800zł i trochę od tego czasu minęło.

GalaktycznyMuczaczo
29-05-2016, 16:53
Witajcie, poszukuję od dłuższego czasu 5Dc, z myślą o ślubach głównie. Wszędzie pełno tanich egzemplarzy ale bez potwierdzonego przebiegu i w stanie wizualnym jakby nie wiem co z nimi robione było. Dobra, a konkretnie to chciałam zapytać ile jest warta piątka na dziś, z niewielkim - potwierdzonym przebiegiem, powiedzmy tak do 30k, w fajnym stanie wizualnym.
Dostałam ofertę na 5Dc z oryginalnym gripem, przebieg na żytniej potwierdzony, niecałe 30k, cena to 2400. To dobra cena? Kilka lat temu przepłaciłam za 50tkę i wolę zapytać doświadczonych, żeby zaś nie "umoczyć".
Brać czy szukać lepszej okazji? Nie ukrywam, że przebieg i w stan w jakim jest kusi bardzo, ale cena jednak ciut mnie powstrzymuje bo wydaje mi się jednak wygórowana.
jak sezon przed toba i masz zaklepane sluby to bierz, odrobi i tyle, jezeli nie masz i mozesz pozwolic sobie na szukanie to szukaj, w cenie 1800-2000zł powinieneś dostać to czego szukasz, jednak na stronę wizualną bym nie patrzył, aparaty maja te juz swoje lata i na prawde uzywając ich nawet w "normalny sposób" aparat bedzie nosił znaczne ślady użytkowania.

brutkoj
29-05-2016, 17:26
jak sezon przed toba i masz zaklepane sluby to bierz, odrobi i tyle, jezeli nie masz i mozesz pozwolic sobie na szukanie to szukaj, w cenie 1800-2000zł powinieneś dostać to czego szukasz, jednak na stronę wizualną bym nie patrzył, aparaty maja te juz swoje lata i na prawde uzywając ich nawet w "normalny sposób" aparat bedzie nosił znaczne ślady użytkowania.

Ciśnienia nie mam więc będę szukać cierpliwie dalej. Wiem, że w super stanie nie będą bo sprzęt wiekowy ale niektóre widziałam w naprawdę opłakanym stanie.
Dzięki za poradę Panowie.

tkosiada
29-05-2016, 17:44
A cosik takiego ?
https://www.cliftoncameras.co.uk/Used-Canon-EOS-5D-MK-I-Body-Only

Tom77
29-05-2016, 18:38
Ciśnienia nie mam więc będę szukać cierpliwie dalej. Wiem, że w super stanie nie będą bo sprzęt wiekowy ale niektóre widziałam w naprawdę opłakanym stanie.
Dzięki za poradę Panowie.

Dzisiaj na allegro wpadł - 17 tys przebiegu, cena dosyć wysoka ale ...

aptur
29-05-2016, 19:13
17 tys przebiegu

Pytanie na której migawce...

crazy
29-05-2016, 19:25
Pytanie na której migawce...
Skoro wymieniona to jaki problem?

Tom77
29-05-2016, 19:40
Pytanie na której migawce...

Jeżeli zdjęcia są prawdziwe to wygląda na pierwszą. Aparat z Gdańska, chyba z ciekawości podjadę zobaczyć o ile będzie taka możliwość

aptur
29-05-2016, 20:54
Skoro wymieniona to jaki problem?

Problem jest taki,że migawka to nie wszystko. W aparacie zużywają się także inne rzeczy.

--- Kolejny post ---


Jeżeli zdjęcia są prawdziwe to wygląda na pierwszą.

Nie widziałem tego konkretnego aparatu ale miałem kiedyś egzemplarz z przebiegiem ponad 200 tys. Wyglądał jak nowy.

Tom77
29-05-2016, 20:58
Problem jest taki,że migawka to nie wszystko. W aparacie zużywają się także inne rzeczy.

--- Kolejny post ---



Nie widziałem tego konkretnego aparatu ale miałem kiedyś egzemplarz z przebiegiem ponad 200 tys. Wyglądał jak nowy.

Mój tez miał ponad 240tys i wyglądał świetnie, ale spód aparatu z aukcji wygląda jak nowy, po 200tys nie ma szans żeby tak wyglądał

aptur
29-05-2016, 21:04
Obejrzałem sobie ten aparat na allegro. Numer seryjny z początku produkcji.
Aparat był jeszcze w serwisie w 2015 oraz w 2011r. Może warto zapytać z jakiego powodu?
Oczywiście body nie przekreślam bo jest w ładnym stanie. Może była tylko kalibracja albo czyszczenie matrycy...

Tom77
29-05-2016, 21:12
Obejrzałem sobie ten aparat na allegro. Numer seryjny z początku produkcji.
Aparat był jeszcze w serwisie w 2015 oraz w 2011r. Może warto zapytać z jakiego powodu?
Oczywiście body nie przekreślam bo jest w ładnym stanie. Może była tylko kalibracja albo czyszczenie matrycy...

Lustro wzmocnione + czyszczenie matrycy i mamy 2 serwisy :) Tak czy siak do 2 tys fajna oferta

crazy
30-05-2016, 00:08
Problem jest taki,że migawka to nie wszystko. W aparacie zużywają się także inne rzeczy.

--- Kolejny post ---



Nie widziałem tego konkretnego aparatu ale miałem kiedyś egzemplarz z przebiegiem ponad 200 tys. Wyglądał jak nowy.
Coś za coś, puszka nie jest nowa i dla mnie nie ma tematu. Mam ten model od 2007 i jak na razie bez awarii. Na liczniku pewnie blisko 300 tys. Niebawem wysyłam ją na spa to dam odczytać licznik.

brutkoj
30-05-2016, 22:46
Jeszcze jedno pytanie. Jeśli migawka była wymieniona to czy jestem w stanie to jakoś sprawdzić?
Jadę oglądać dwa egzemplarze, oba niecałe 20k przebiegu - potwierdzony na Żytniej, obaj panwie zarzekają się, że to pierwsza migawka, oczywiście nie mam powodów by nie wierzyć no ale kwestia ograniczonego zaufania.
Tak więc pytanie - czy da się to w jakiś sposób zweryfikować?
I generalnie czy da się sprawdzić historię serwisową po sn - czy, ile razy i w jakim celu aparat był w serwisie?

Przemasl1985
30-05-2016, 22:56
Licznik nie jest zerowany po wymianie migawki, zresztą po stanie body widać jaki ma przebieg, paktycznie nie ma opcji zeby aparat z przebiegiem 100tyś wygladał jak ten z 10tys. Może poza jedynkami bo one inaczej się starzeją. 5d z niskim przebiegiem powinien mieć matowy lakier, jeśli jest wyświecony to raczej pewne że nie był "backupem" i nie musi być wcale poobijany czy porysowany.

leszek85
03-08-2016, 08:02
Witam, czy,moglby ktos podrzucic linka do zdjec zrobionych 5d1 w kosciele i na sali na iso 1600 bez lamy i doswietlone lampa. Dzieki.

mwitek
03-08-2016, 09:19
Coś mi się kojarzy jak rozmawiałem z którymś z serwisantów na żytniej że po wymianie migawki licznik idzie od zera.

Add

Jeśli był w Polsce serwis a konkretnie za żytniej to możesz sprawdzić ile razy tam był po SN.

aptur
03-08-2016, 09:38
Witam, czy,moglby ktos podrzucic linka do zdjec zrobionych 5d1 w kosciele i na sali na iso 1600 bez lamy i doswietlone lampa. Dzieki.

ISO 1600 na 5D jest spokojnie używalne nawet bez lampy. Poszukaj sobie bloga np. Kaliny (kalina studio). Swego czasu sporo robiła 5D na wysokim ISO. Osobiście nie miałem oporów także z używaniem ISO 3200.

crazy
03-08-2016, 10:14
Do dziś używam 5D, musiałbym poszukać zdjęć na takim ISO

merida
03-08-2016, 11:14
Blog (http://stylishwedding.pl/wedding/blog-pl/)

Tutaj kolega z forum robi super fotki korzystając z 5d1. Co roku zapytania czy jest sens kupić tą*puszkę, a odpowiedź zawsze taka sama ;)

aptur
03-08-2016, 11:40
Blog (http://stylishwedding.pl/wedding/blog-pl/)

Tutaj kolega z forum robi super fotki korzystając z 5d1. Co roku zapytania czy jest sens kupić tą*puszkę, a odpowiedź zawsze taka sama ;)

No i wszystko w temacie. Jak to możliwe? Przecież 5D to złom z odpadającym lustrem i staroć niemiłosierna. W ogóle tragedia. AF nie działa :mrgreen:

Macios
03-08-2016, 11:43
Koledzy używający iso pow 1600 - jakiej wielkości robicie z tego największe odbitki, zapewniające wysoką jakość (brak szumów, ostrość, kontrast itd)?

aptur
03-08-2016, 11:57
Koledzy używający iso pow 1600 - jakiej wielkości robicie z tego największe odbitki, zapewniające wysoką jakość (brak szumów, ostrość, kontrast itd)?

Standardowo robiłem odbitki 10x15. Spokojnie można robić także 15x21. Nie wiem co dla ciebie znaczy wysoka jakość bo przy ISO 3200 jakiś szum będzie widoczny. Dla mnie jest on zupełnie akceptowalny ale czy dla ciebie to nie wiem. Przy ISO 3200 nieco spada kontrast i ostrość. Normalna sprawa.
Dzisiaj pracuję na 6D i wysokie ISO to bajka ale na niskim ISO 5D generuje IMO lepszy obrazek.

PRZEMOLO79
03-08-2016, 11:58
Koledzy używający iso pow 1600 - jakiej wielkości robicie z tego największe odbitki, zapewniające wysoką jakość (brak szumów, ostrość, kontrast itd)?
Co znaczy iso powyżej 1600? 3200 6400 czy 12800? na 5d classic do 3200 powinno być znośnie ale tego nie da się powiedzieć jednoznacznie jakie odbitki. Wielkość szumy zależy od wielu czynników od naświetlenia sceny kadru ilości cieni późniejszej obróbki itp...na 6d np .użyteczne może być iso 10000 bez większych problemów przy odbitce powiedzmy 40 x 60...

jinks
03-08-2016, 12:04
Przepiękne kolory daje ta puszka. Pomijając obrazek na wysokim ISO...w tej cenie warto mieć do plenerów albo chociaż na backup.

aptur
03-08-2016, 12:07
Co znaczy iso powyżej 1600? 3200 6400 czy 12800? na 5d classic do 3200 powinno być znośnie

Powodzenia z ISO większym niż 3200 w 5D. Chyba że w PS.

--- Kolejny post ---


Przepiękne kolory daje ta puszka. Pomijając obrazek na wysokim ISO

To najbardziej "analogowa" puszka jaką miałem. Wszelkie 5D II i III oraz 6D się nie umywają do obrazka na niskim ISO. Jedynek nie testowałem to nie wiem.

Macios
03-08-2016, 12:10
Używam max iso 400 na 5dmk2 (wyższe wartości nie są mile widziane na stockach) - a i tak czasem obszary z wyciągniętych cieni muszę odszumiać. Ciekaw jestem jak to jest z drukiem, bo od kilku lat pracuję i widzę efekty tylko na monitorze.

aptur
03-08-2016, 12:18
Używam max iso 400 na 5dmk2 (wyższe wartości nie są mile widziane na stockach) - a i tak czasem obszary z wyciągniętych cieni muszę odszumiać. Ciekaw jestem jak to jest z drukiem, bo od kilku lat pracuję i widzę efekty tylko na monitorze.

Robisz w fotografii ślubnej że tak powiem? Nigdy niczego nie odszumiałem przy 5D. Nie było takiej potrzeby. Odszumianie u mnie skończyło się po sprzedaży ostatniego cropa (30D). Jak to jest na stockach to nie wiem bo zdjęć na takowych portalach nie sprzedaję.

Macios
03-08-2016, 12:24
Nie robię ani ślubów, ani imprez, ale zaciekawił mnie ten wątek ze względu na 5tki:)

Norberto
11-08-2016, 20:52
Powodzenia z ISO większym niż 3200 w 5D. Chyba że w PS.

W 5D Classic nie ma większego ISO. 3200 to jest rozszerzone max. Ja cały czas używam 1600 i nie mam z tym problemów. 3200 trochę się jakoś boję bo spada kontrast, ostrość itp ale czasami w ostateczności też użyję. Brakuje mi czasami większego ISO ale tak naprawdę w 85% sytuacji wystarcza mi 1600 :)

Morfii
29-08-2016, 08:25
Jakiego czasu migawki używacie przy iso 1600 Sala/kościół? Przy 6D jakoś się nad tym nie zastanawiałem...

mwitek
29-08-2016, 08:38
W sumie na granicy bezpiecznego. Ja staram się zwłaszcza na wysokich iso trochę przeswietlac zdjęcia żeby potem nie wyciągać z cieni za dużo szumu :-) ale przez to i czas mi się wydłuża

aptur
29-08-2016, 09:00
Jakiego czasu migawki używacie przy iso 1600 Sala/kościół?

Na tak postawione pytanie można chyba tylko odpowiedzieć że odpowiedniego lub bezpiecznego jak napisał kolega wyżej. Przecież to zależy od obiektywu oraz efektów które chcesz osiągnąć.

Przy 6D jakoś się nad tym nie zastanawiałem...

6D nieco pod tym względem ogłupia bo można włączyć autoISO i zapomnieć. Przynajmniej częściowo bo cały czas na auto ISO to się nie da.

raq
30-08-2016, 16:01
6D nieco pod tym względem ogłupia bo można włączyć autoISO i zapomnieć. Przynajmniej częściowo bo cały czas na auto ISO to się nie da.

zwłascza z lampą ustawioną na ettl, gdzie aparat ustawia 2 wartości iso!

Wracając do 5Dc, spokojnie aparatem można fotografować do iso 1250 jasnymi stałkami delikatnie błyskac lampą w celu usunięcia cieni z twarzy, przez 2 miesiące używałem go nawet z S35a - trafiał minimalnie mniej celnie niż 6D,

W moim przypadku 5Dc jest backupem. niedawno udało i się kupić 'nową' z przebiegiem 2 tys zdjęć, aż żal do czarnych sanek lampę montować :)

aptur
30-08-2016, 19:09
6D nieco pod tym względem ogłupia bo można włączyć autoISO i zapomnieć. Przynajmniej częściowo bo cały czas na auto ISO to się nie da.
zwłascza z lampą ustawioną na ettl, gdzie aparat ustawia 2 wartości iso!

Przeczytałeś drugie zdanie? Ono właśnie dotyczyło lampy i trybu M.

TomekCanon
06-09-2016, 17:10
W sobotę zrobiłem zdjęcia w kościele na ISO 4000 bez lampy z 24-70 4L, ale 5D markiem 2, jakościowo miazga - w sensie pozytywnym. 5D marka 1 odpuściłem sobie, bo w niewiele większej kasie dostało się 5Dmk2.
Te najtańsze do 1700 zł wyglądały jak szrot, najczęściej je ślubokręty sprzedawały. Ładne 5D były powyżej 2k. Kupiłbym jedynie na backup.

Mariusz_C
07-09-2016, 08:30
Jakiego czasu migawki używacie przy iso 1600 Sala/kościół? Przy 6D jakoś się nad tym nie zastanawiałem...

Nie bardzo kumam o co Ci chodzi?? Mi się wydaje, że najkrótszego na jaki pozwalają warunki i obiektyw.

crazy
07-09-2016, 08:55
Robiłem w sobotę ślub i na sali po wejściu zrobiłem kilka ujęć staruszkiem, to nadal świetny jakościowo aparat tylko co niektórzy przeżywają jak mrówka okres że się nie da.

zdebik
07-09-2016, 09:31
Robiłem w sobotę ślub i na sali po wejściu zrobiłem kilka ujęć staruszkiem, to nadal świetny jakościowo aparat tylko co niektórzy przeżywają jak mrówka okres że się nie da.
Z Twoimi szklami 550d tez by dalo rade. Oczywiscie mozna, ale w nowszych puszkach kilka rzeczy przychodzi latwiej.

Ps. Dawniej ludzie biegali z MF hassa (analog) ubrani jak pingwiny - tez sie dalo, ale jakos nikt do tego nie wraca.

Mariusz_C
07-09-2016, 09:33
Miałem 5d1, teraz mam 5d2, da się i jednym i drugim, trochę więcej możliwości daje 5d2, ale nie tak, że się nie dało starszym. Jak oglądam zdjęcia z 3 cyfrowych najnowszych bodziaków za sporo większe pieniądze niż używka 5d1 to uważam, że lepiej staruszka kupić w dobrym stanie.

crazy
07-09-2016, 09:41
Z Twoimi szklami 550d tez by dalo rade. Oczywiscie mozna, ale w nowszych puszkach kilka rzeczy przychodzi latwiej.

Ps. Dawniej ludzie biegali z MF hassa (analog) ubrani jak pingwiny - tez sie dalo, ale jakos nikt do tego nie wraca.
A skąd wiesz jakie mam słoiki?

Nie zmienia to nadal faktu, iż to dobry aparat i co najważniejsze nadal robi świetne foty.

zdebik
07-09-2016, 09:43
A skąd wiesz jakie mam słoiki?

Nie zmienia to nadal faktu, iż to dobry aparat i co najważniejsze nadal robi świetne foty.
Pewnie stalki 1.4 w najgorszym przypadku zoomy 2.8.

Imo lepiej kupic 5d niz xxxd.

crazy
07-09-2016, 09:45
Pewnie stalki 1.4 w najgorszym przypadku zoomy 2.8.
Widzisz, nie wiesz więc proszę Cię nie wypowiadaj się nie mając twardych danych.

Fakt jest taki, iż jak piszesz kiedyś robiło się zdjęcia nie gorsze jak dziś a nie było tyle ficzerow. Blokadą jesteśmy my sami, bo wmawiać sobie, że starszym aparatem nie damy rady nic zrobić, a co najgorsze patrząc na posty na fb koniecznie musi być lustrzanka.

zdebik
07-09-2016, 09:48
Widzisz, nie wiesz więc proszę Cię nie wypowiadaj się nie mając twardych danych.

No to zostaja kundle z 1.8 up :)

crazy
07-09-2016, 09:50
No to zostaja kundle z 1.8 up :)
Napisze Ci tylko tyle, nie ma dla mnie znaczenia marka ani znaczek liczą się zdjęcia ;-)

zdebik
07-09-2016, 09:51
Napisze Ci tylko tyle, nie ma dla mnie znaczenia marka ani znaczek liczą się zdjęcia ;-)
Tak tylko troluje, sorry. Przyjelo sie ze slubniacy (tak ladnie napisze) siedza na jasnych stalkach.

crazy
07-09-2016, 09:54
Tak tylko troluje, sorry. Przyjelo sie ze slubniacy (tak ladnie napisze) siedza na jasnych stalkach.
Spoko, lubię sobie popisać a poza tym nie zajmuje się tylko ślubami, te robię tylko w sezonie w tygodniu masa innych zleceń :-)

A szkła mam przeróżne ;-)

zdebik
07-09-2016, 10:24
Spoko, lubię sobie popisać a poza tym nie zajmuje się tylko ślubami, te robię tylko w sezonie w tygodniu masa innych zleceń :-)

A szkła mam przeróżne ;-)
Co to za zlecenia? Jesli mozna wiedziec.

crazy
07-09-2016, 20:07
Co to za zlecenia? Jesli mozna wiedziec.
Fotografia wnętrz, biznesowa, reklamowa, są i taneczne jak i reportaże. Jak widzisz mam co robić ;-)

zdebik
08-09-2016, 00:25
Fotografia wnętrz, biznesowa, reklamowa, są i taneczne jak i reportaże. Jak widzisz mam co robić ;-)
Dobrze, bo sie nie znudzi jeden typ fotografii.

crazy
08-09-2016, 00:26
Dobrze, bo sie nie znudzi jeden typ fotografii.
Dokładnie tak

Morfii
12-09-2016, 17:42
Też stałem się szczęśliwym posiadaczem 5Dc :) stan jak ze sklepu i niech tak będzie. Te body warto brać nawet za 2500zł jak jest w dobrym stanie. Jeśli nawet było by jako zapas to i tak trzeba nauczyć się korzystać z niego w trudnych warunkach. Nowsze body ogłupiają... Faktycznie kolory z 5Dc są zdecydowanie lepsze i przyjemniejsze jak z 6D ;) Czarne szyny szkoda rysować lampą ;)

Przemasl1985
12-09-2016, 21:55
mam to samo, czasem mam myśli o sprzedaży, są jeszcze inne body częściej używane ale jak wezmę piątkę, zrobię kilka zdjęć to natychmiast mi przechodzi. Jak dla mnie 6d ze swoim "kompaktowym" obrazkiem do pięt nie dorasta staruszkowi. Oczywiście mówię to z punktu widzenia osoby której do szczęścia wystarcza iso 100-400:)

Morfii
13-09-2016, 11:23
No tak, ale wysokie iso z 6D naprawdę jest mądrym dodatkiem i w trudnych warunkach nie zastąpione ;)

canonfun
21-12-2016, 15:39
5d jest nadal bardzo dobrym rozwiązaniem tym bardziej przy obecnej jego cenie. Dla mnie obrazek z 5d classic jest niezastąpiony - wszystko co powyżej tj. 5d II i 5d III to zupełnie inny obraz...
P.S.
W stopce mam większość fot wykonanych 5d + niektóre nikon.

abi85
21-12-2016, 22:32
Podepnę się pod temat aby zadać pytanie.

Panowie/Panie czy warto kupić Canon 5d tzw clasic z przebiegiem 40 tyś (ponoć potwierdzonym) za 1400, czy lepiej dozbierać do mark II?

Wiem już co nieco o fotografii i ff wiem do czego posłuży. Idąc dalej. Nie jest mi niezbędne wysokie ISO i piksele w wersji miliard. Robię głównie portrety, czasem fashion i krajobrazy jak podróżuję, do tej pory miałem aps-h (Canon 1d mark II). Jednak nie wykluczam że będę czasem robił śluby.

Co sądzicie.

I nie wiem czy się przyda. Nie cropuje często, staram się tak komponować kadr aby nie musieć tego robić.

crazy
21-12-2016, 22:33
Podepnę się pod temat aby zadać pytanie.

Panowie/Panie czy warto kupić Canon 5d tzw clasic z przebiegiem 40 tyś (ponoć potwierdzonym) za 1400, czy lepiej dozbierać do mark II?

Wiem już co nieco o fotografii i ff wiem do czego posłuży. Idąc dalej. Nie jest mi niezbędne wysokie ISO i piksele w wersji miliard. Robię głównie portrety, czasem fashion i krajobrazy jak podróżuję, do tej pory miałem aps-h (Canon 1d mark II. Jednak nie wykluczam że będę czasem robił śluby.

Co sądzicie.

I nie wiem czy się przyda. Nie cropuje często, staram się tak komponować kadr aby nie musieć tego robić.
Do tego co piszesz warto, obrazek odwdzięczy Ci się :-)

mwitek
21-12-2016, 22:37
Cena dobra

abi85
22-12-2016, 08:15
Dzięki Panowie.

cubbus
22-12-2016, 19:01
Tylko sprawdź czy była akcja wymiany lustra zrobiona. Bo teraz to już trochę kosztuje.

Przemasl1985
23-12-2016, 16:31
30 zł chyba kosztuje.Miałem 3 piątki zrobiły sporo zdjęć i w żadnym się lustro nie odkleiło, myślę że z tym nagminnym pisaniu o lustrze to trochę przesada.

Tom77
23-12-2016, 17:26
30 zł chyba kosztuje.Miałem 3 piątki zrobiły sporo zdjęć i w żadnym się lustro nie odkleiło, myślę że z tym nagminnym pisaniu o lustrze to trochę przesada.

Jest to wada fabryczna więc to chyba nie jest przesada. Sporym kosztem jest wymiana migawki a pewnie niedługo dostępność tej części

r_m
23-12-2016, 21:47
Niestety oba z którymi miałem do czynienia zgubiły lustro, na szczęście w czasach darmowej naprawy. Nie zdziwiłbym się, gdyby na Żytniej kosztowało to ok. 100-130zł (chyba gdzieś mignęła mi taka faktura, koszt łącznie z dodatkowymi mocowaniami lustra). Doklejenie lustra w jakimś niezależnym serwisie to może być 30zł, ale na taką cenę na Żytniej raczej bym nie liczył.

Tom77
23-12-2016, 21:54
Niestety oba z którymi miałem do czynienia zgubiły lustro, na szczęście w czasach darmowej naprawy. Nie zdziwiłbym się, gdyby na Żytniej kosztowało to ok. 100-130zł (chyba gdzieś mignęła mi taka faktura, koszt łącznie z dodatkowymi mocowaniami lustra). Doklejenie lustra w jakimś niezależnym serwisie to może być 30zł, ale na taką cenę na Żytniej raczej bym nie liczył.

I tylko przykleili czy coś więcej zrobili ?

r_m
23-12-2016, 22:01
Żytnia? Standardowo jest to montaż lustra i "elementów zabezpieczających".
Inne serwisy? Jakaś "magia w płynie" (klej) z nadzieją, że nie odpadnie w trakcie "gwarancji na naprawę".

Tom77
23-12-2016, 22:04
Żytnia? Standardowo jest to montaż lustra i "elementów zabezpieczających".
Inne serwisy? Jakaś "magia w płynie" (klej) z nadzieją, że nie odpadnie w trakcie "gwarancji na naprawę".

Dlatego pytam, przykleić można sobie samemu

Eryk1
05-08-2018, 15:17
Super wątek ,ale dalej mam wątpliwości.
Mam Classica, ślubów nie foce ani sportu poprostu chce mieć druga puszkę bez szalenstw finansowych.

1 Classic około 10tys klapniec £400
2 5d mark2 około 10tys klapniec £500
3 6d nowy roczną gwarancja £692
4 7d ,70d niewiem bo to już nie ta plastyka .

Obawy to że 5d MK2 z małym przebiegiem filmy kręciła , Classic jest fajny jedynie w ekranie mało co widać :-) 6d achy echy ,bo ISO użyteczne super ,ale budowa i klafiszologia już nie taka. Zresztą co do budowy spotkałem się że 5d Mark 2 też odstaje od Classica. No i crop 7d dodatkowo uszczelnienia panerniak AF lepszy ,ale już nie ta plastyka.

xxkomarxx
05-08-2018, 15:54
A filmy niby co zrobiły w 5d. W bezlustrach, tel czy kompaktach matryca dziala caly czas i nic sie nie dzieje.
Nie ma co przesadzać.

Eryk1
05-08-2018, 16:19
Ktoś wcześniej napisał ,że się matryca przegrzewa i zużywa i gorące pixele się robią czy jakoś tak.