PDA

Zobacz pełną wersję : Wywoływanie RAW i obróbka w jakiej kolejności ?



LFB
06-04-2006, 17:07
Witam
Od dwóch dni posiadam 350D i stawiam pierwsze kroki w obróbce RAW. Zastanawiam się czy są jakieś "Golden Rules" dotyczące algorytumu postępowania w przypadku korzystania z ACR i Photoshopa CS2.
Sam proces wywoływania RAW robię w ACR 3.3, nie wiem jednak jakie operacje warto wykonywać w ACR, a jakie lepiej w edytorze photosopa. Czy w ACR warto ruszać cokolwiek poza ekspozycją ? Czy poprawiać kontrast ? Odszumiać i wyostrzać ?
A może lepszą jakość zdjęcia uzyskam jeśli ograniczę się do zrobienia nieruszanego TIFFa i daleszej jego obróbki w "zwykłym" edytorze Photoshopa + ewentualny Neat Image do odszumiania ?
Bardzo dziękuję za porady.
P.S. Czytałem archiwum, conieco się dowiedziałem ale mi bardziej rozchodzi się o porównanie efektów osiąganych w ACR do efektów uzyskanych przy obróbce już w samym CS2. Jak się ma to wyostrzanie z ACR do smart sharpa, gdzie lepiej bawić się kontrastem i nasyceniem barw, czym korygować winete, jak się ma odszumianie w ACR do tego z NetImage itd..

mirhon
06-04-2006, 20:12
Jeśli masz czas :-) to:

Otwierasz RAW w ACR i :

1. korekta ekspozycji
2. korekta cieni
3. Wyostrzanie/odszumiani możesz sobie odpuścić...lepiej robić to po konwersji w edytorze
4. Korekta WB - jeśli WB jest mocno zwalone to robisz to jako punkt 1 przed ekspozycją
5. Korekta Brightnes/Contrast wedle uznania

Ad 1 i 2 uważaj aby nie przyciąć jakiegoś kanału

mirhon
06-04-2006, 20:17
Dodam jeszcze że po otwarciu RAW i po konwersji w edytorze zacznij od odszumiania (jeśli potrzeba), potem polecam wstępne wyostrzenie np. Nik Sharpener Pro - filtr RAW presharpening a potem korekty tonalne na levelach/krzywych (jeśli potrzeba). Na końcu resize do fotmatu wyjściowego i ewentualne końcowe wyostrzanie pod urządzenie docelowe monitor/drukarka

heniek
07-04-2006, 12:42
Dodam jeszcze że po otwarciu RAW i po konwersji w edytorze zacznij od odszumiania (jeśli potrzeba), potem polecam wstępne wyostrzenie np. Nik Sharpener Pro - filtr RAW presharpening a potem korekty tonalne na levelach/krzywych (jeśli potrzeba). Na końcu resize do fotmatu wyjściowego i ewentualne końcowe wyostrzanie pod urządzenie docelowe monitor/drukarka
Nik Sharpener Pro - bawisz sie tym?
jakie efekty ?

mirhon
07-04-2006, 14:04
Całkiem fajne... :-) choć na wszystkich tych filtrach ustawiam na małe wartości.
Jeste zadowolony z ostrości zdjęć z 350d i z moich szkieł (oprócz kita) i czasem a zwłaszcza do wydruków 10X15 w ogóle nie wyostrzam bo jest super od razu po konwersji z RAW'a.