PDA

Zobacz pełną wersję : SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL



Bangi
30-03-2015, 21:17
Edytowano. Nowa wersja tego postu (stare zdjęcia wygasły) od 2018.02.10

Zainspirowany sugestią jednego z Użytkowników forum oraz Znajomych postanowiłem podzielić się z Wami moim sposobem obróbki zdjęć samolotów.
Nie będę pisał żadnego poradnika jak wykonać zdjęcia podczas pokazów, itp., itd., gdyż dla mnie wyrocznią w tej sprawie jest poradnik Muflona - do poczytania tutaj http://www.canon-board.info/szkola-fotografii-cb-37/lekcja-7-wyklad-8692/ - od tego zaczynałem i na tym się opierałem. Po pewnym czasie w miarę nabywania doświadczenia każdy z Was wypracuje własne modyfikacje pewnych kwestii oraz rozwiązań technicznych. Podstawą jak w większości sytuacji życiowych są ćwiczenia.

Chciałbym również podkreślić, że poradnik oparty jest przede wszystkim na założeniu wrzucania zdjęć do galerii internetowych. Ja wrzucam głównie na Twoje forum lotnictwa lotnictwo.net.pl (http://www.lotnictwo.net.pl)
Link do mojej galerii na lotnictwo.net. w stopce ZAPRASZAM.
Z galerii zagranicznych warto według mnie wspomnieć o:
www.airplane-pictures.net
www.jetphotos.com
Airliners.net | Aviation Photography, Discussion Forums & News (http://www.airliners.net)
Oczywiście można znaleźć jeszcze wiele innych, ale wskazuję te, do których zaglądam.

Ponadto pragnę zaakcentować, że nie czuję się żadną wyrocznią. Po prostu słysząc miłe słowa, czytając pozytywne opinie oraz sugestie postanowiłem podzielić się z Wami jak obrabiam foty samolotów (zresztą wiele założeń z tego co napiszę stosuję również w innych typach zdjęć).

Podany sposób jest wypracowany w oparciu o ok. 4 letnie doświadczenia + sugestie znajomych, podglądanie tutoriali tematycznych na YT, przy czym od dłuższego czasu nic w tym workfolow nie zmieniłem i zasadniczo jestem osobiście bardzo zadowolony + zdjęcia w większości przypadków gładko przechodzą screening do galerii - przed wdrożeniem tego sposobu wiele eksperymentowałem, kombinowałem, ale przynosiło to słabe efekty i wiele frustracji.

Bez względu na to co tu piszę, każdy powinien wyrobić własny "stajl", ale jeśli komuś z Was to pomoże to będzie mi miło.
Oczywiście wszelkie pytania / sugestie / krytyka / dyskusje mile widziane.

Co będzie potrzebne:
1. "Dobre"* zdjęcie samolotu w formacie RAW - dobre oczywiście pojęcie względne, ale prawda jest taka, że z "padaki" cudów nie da się zrobić.
2. Lightroom (dalej LR).
3. Photoshop (dalej PS).
4. Zestaw filtrów Google Nik Collection, a w szczególności: Color Efex Pro, Viveza 2, Dfine.

* dobre zdjęcie to abstrahując od kwestii ostrości, też "dobrze" naświetlone.
Może to być szczególnym problemem jeśli będziecie robić zdjęcia w zmiennych warunkach, np. zachmurzenie jest częściowe (chmury - szare lub białe - przeplatane niebieskim niebem) - wtedy trudno ustawić aparat. Ja robię w zasadzie na pomiarze centralnie ważonym uśrednionym i przy zdjęciach typowo galeryjnych staram się maksymalnie wypełnić kadr samolotem, "by było z czego rzeźbić" (aczkolwiek zostawienie trochę miejsca na kadrowanie czasem jest wskazane). Staram się uzyskać histogram możliwe mocno przesunięty w prawo. Canon, przynajmniej mój (nie tylko ten aktualny, ale poprzednie modele też tak miały) ma tendencję do niedoświetlania. W praktyce prawie zawsze mam korektę EV ustawioną +1/3, często +2/3, a nierzadko +1 lub jak niebo jest białe, to nawet zdarza się +2, co przy przeplatance na niebie, jak samolot wpadnie w niebieską przestrzeń powoduje niestety przepały, które trudno potem odzyskać.

Co robię najpierw?
Najpierw RAW ląduje w LR, w którym robię ZAWSZE następujące rzeczy:
1. Korekcja obiektywu + korekcja aberracji chromatycznej - wg profilu z LR.
2. Wyostrzanie +10, Promień 0,5, Szczegóły 25, Maska 75.
3. Redukcja szumu: Luminacja 15, Szczegóły 50, Kontrast 0, Kolor 25, Redukcja szczegółów 50, Wygładzanie koloru 50.
Do powyższego - dla ułatwienia - mam stworzony Preset, który z automatu robi to za mnie jednym kliknięciem. Zasadniczo używam tego wstępu do wszystkich zdjęć, nie tylko samolotów.

Następnie zdjęcie jest kadrowane (ewentualnie prostowane) w LR i właściwie w 80% przypadków to jest koniec korekt w LR.
Czasami poprawiam jeszcze:
- balans bieli
- ekspozycję - ale naprawdę delikatnie +/- 0,5 EV
- redukuje światła

Po powyższym zdjęcie jest z poziomu LR eksportowane do PS poleceniem "Edytuj w..."
W tym miejscu można się zastanawiać w jakim formacie edytować w PS (eksportować do PS), wiele dyskusji na ten temat miałem i wiele widziałem. Ja stosuję TIFF, ProPhoto RGB, 16 bitów/kanał, bez kompresji. Wiem, że mój monitor i tak nie widzi tej przestrzeni, ale wychodzę z założenia, że im więcej danych trafi do PS (nawet niewidocznych dla mojego monitora), tym więcej miejsca na manewry.

W PS pierwszą rzeczą jaką robię to patrzę na histrogram, który staram się "rozciągnąć" maksymalnie jak się da nie masakrując wizualnie zdjęcia poleceniem Poziomy z menu Dopasowania - tak by lewa strona była dociągnięta do lewego brzegu, a prawa do prawego. Czasami używam też na tym etapie opcji Krzywe wg tutoriala, który znajduje się tutaj https://www.youtube.com/watch?v=sccx5Gcv3rc&t=424s (od 4:04 do 6:50), aczkolwiek efekt nie zawsze mnie zadowala - każdy musi sam sprawdzić, czy Krzywe mu pasują w konkretnym przypadku.

Następnie zdjęcie ląduje w filtrze Color Efex Pro, gdzie jest traktowane filtrem Tonal Contrast, najczęściej wychodzi mi tak: Podświetlenia 25-50%, Tony Pośrednie do 50%, Cienie 10-25%, Nasycenia tu nie ruszam. Generalnie podanych skrajnych górnych wartości raczej nie przekraczam, tu trochę patrzę "na oko", ale też kontroluję histogram, tak by nie wyleciał poza brzegi ! Sporadycznie używam też w tym filtrze suwaków Cienie i/lub Podświetlenia, też do wartości max. 50%, ale trzeba z nimi bardzo uważać, gdyż mogą one wywołać efekt halo wokół głównego obiektu na zdjęciu jakim jest samolot, szczególnie jeśli tłem jest niebieskie niebo (przy innych tłach halo raczej się nie pojawia).

Kolejnym etapem jest Viveza, w której traktuję samolot suwakiem Structure, zazwyczaj do wartości 50%, sporadycznie 75%. Tu bardzo ważne jest by nie przegiąć. Patrzcie szczególnie na krawędzie, bo czasem ten suwak powoduje mocne ich poszarpanie, co nie wygląda korzystnie. Poza samolotem ten suwak bardzo fajnie wpływa też na termikę gazów, jeśli macie taką złapaną na zdjęciu.

W odniesieniu do Tonal Contrast oraz Viveza - filtry te bardzo istotnie wpływają na uwydatnienie szumów na zdjęciu, szczególnie na niebieskim niebie i/lub w sytuacji, gdy zdjęcie macie na wstępie niedoświetlone lub zrobione z wysokim ISO. Dlatego też, aby tego uniknąć staram się pomijać niebo przy ich używaniu. Można to zrobić, albo punktami kontrolnymi - jest taka opcja w tych filtrach (wtedy "opunktowuję" tylko samolot tak by filtr działał tylko na nim), albo zamiast klikać w filtrze "OK", kliknąć w PĘDZEL i potem w PS po prostu zamaskować sobie filtr na samym samolocie lub innych elementach zdjęcia, np. samolocie i gazach. Być może są inne sposoby, ale znam tylko te.

W zdecydowanej większości przypadków na powyższym kończą się dla mnie zasadnicze zmiany. Czasem jeszcze zdarza mi się lekko korygować nasycenie kolorów poleceniem Barwa/Nasycenie z Dopasowań w zależności od konkretnego zdjęcia albo wszystkich barw, albo pojedynczych lub też lekko ruszyć Jasność/Kontrast poleceniem o tej samej nazwie (naprawdę delikatnie).

Odplamianie - to jest to czego nie znoszę robić, a co niestety jest chyba nieodzownym elementem tego hobby, szczególnie jeśli przymykamy mocno obiektyw i nie mamy czasu na czyszczenie matrycy.
Przy tej kwestii warto zwrócić uwagę, iż plamy to nie tylko syfy na matrycy, ale np. owady latające nad polem gdzie robimy zdjęcia (doświadczyłem tego fotografując w Burgas samoloty, gdzie między mną a lotniskiem było wielkie i przepiękne pole słoneczników z całą masa pszczół...)

Jak się upload-uje zdjęcie do lotnictwo.net.pl to przed ostatecznym potwierdzeniem dodania zdjęcia jest możliwość jego podglądu w tzw. trybie Wyrównania, gdzie ładnie wszelkie plamy widać. W PS jest funkcja Wyrównaj (Obraz -> Dopasowania -> Wyrównaj), przez co efekt jest podobny i brudy/plamy ładnie widać. Należy tylko pamiętać, że odplamiamy nie w trybie Wyrównaj, a na zdjęciu (Wyrównaj służy tylko do podglądu, gdzie plamy są).
Odplamianie przeprowadzam zawsze narzędziem Stempel.
Tu mała podpowiedź - Stempla można też użyć do usunięcia małych, ale czasem dość irytujących obiektów na zdjęciu - np. słupów, kawałków ogrodzenia, chorągiewek i wielu innych tym podobnych małych obiektów, które czasem skutecznie psują efekt ogólny zdjęcia, odrywając uwagę od głównego obiektu jakim jest samolot, aczkolwiek bez "przegięć" - nigdy nie zdarzyło mi się stemplować schodów przy samolocie, czy też innych tego typu obiektów. Bardziej kosmetyka, niż chirurgia plastyczna.

Odszumianie.
Po tych wszystkich zabiegach, a w szczególności Tonal Contrast i Viveza znacząco wzrośnie poziom szumu na zdjęciu. Można go trochę uniknąć już na etapie używania tych filtrów - szczególnie na niebieskim niebie - tzn. odejmować efekty tych filtrów (o czym pisałem wyżej), ale nie zawsze się da.
Do odszumiania używam Dfine - w większości przypadków automatyczne ustawienie jest wystarczające, ale i tak zawsze podglądam newralgiczne miejsce zdjęcia czy nie są zbyt zmasakrowane (rozmyte) odszumianiem lub nie są zbyt słabo odszumione (szczególnie niebo). Tutaj każdy musi popróbować sam. Z polecanym narzędzi do odszumiania wiele dobrego słyszałem również o programie Neat Image, ale przyznaję, że nigdy go nie próbowałem.

I teraz finał.
W zależności od tego gdzie wrzucam zdjęcie i w zależności od jej pierwotnej jakości finalnym etapem jest rozmiar wyjściowy oraz ostrzenie.
Lotnictwo.net.pl przyjmuje zdjęcia nawet w tzw. Full HD, tj. o rozmiarze 1920x1080 pixeli, ale muszą być one naprawdę perfekcyjnej jakości. Ja zazwyczaj wrzucam w formacie 16x9 i rozmiarze 1440x810 pxeli, ale zdarzają się również formaty 3x2 (jak z apartau), czy też 4x3. Generalnie staram się nie zostawiać niepotrzebnie dużo pustej przestrzeniu (np. niebieskiego nieba).

Po tych wszystkich zabiegach opisanych powyżej zmniejszam zdjęcie w PS poleceniem Obraz -> Rozmiar obrazu...
Po prostu wpisuję interesująca mnie wartość dłuższego boku, a krótszy sam się wypełni (dostosuje), jeśli mamy ustawioną blokadę aspektu.
W tym miejscu jedna uwaga, która być może dla większości będzie zaskakująca: w okienku z rozmiarem jest do wyboru interpolacja - tu powinno być ustawione Dwusześcienna (najlepsze do gładzenia gradientów), a nie Dwusześcienna (wyostrzanie, najlepsze do redukcji) !!! Tak to nie pomyłka !!! Chodzi o to by PS sam nie wyostrzył zdjęcia po swojemu, tylko pozostawił to nam pod kontrolą, tak jak my to chcemy widzieć.

Zdjęcie w wyjściowym rozmiarze na sam koniec wyostrzam poleceniem Filtr -> Wyostrzanie -> Inteligentne wyostrzanie... - stosuje następujące parametry: Promień 0,3 (sporadycznie 0,2), Wartość od 80% do 130% (sporadycznie do 150%), Usuń rozmycie gaussowskie oraz zaznaczone Dokładniej.
Zwracam w tym miejscu uwagę, że przy zdjęciach o większym rozmiarze powyższe wartości mogą być słabo widoczne - wtedy trzeba ewentualnie podwyższyć wartość Promienia.
Do ostrzenia można też użyć z Google Nik Collection filtru Sharpener Pro, aczkolwiek ja osobiście nie za bardzo go lubię (być może nie potrafię właściwie użyć).
Przy ostrzeniu staram się unikać tego by krawędzie zaczęły się "schodkować" lub "ząbkować", ale jednocześnie dążę do tego by zdjęcie było wyraźnie ostre (trudno opisać jak to ma wyglądać).

Na sam koniec zapisuję zdjęcie w formacie JPG - robię to tak:
Plik -> Zapisz dla Internetu...
Oczywiście JPG w maksymalnej jakości.

W zasadzie tyle w 80% przypadków robię ze zdjęciami samolotów.

Sprzęt foto
Zabawę zaczynałem od Canona 550D z obiektywem "kitowym" Canon 55-250.
Potem wymieniłem szkło na Tamrona 70-300 VC USD.
Potem była wymiana body na Canona 60d, a następnie Tamron został zamieniony na Canona 100-400 L (mk 1).
Obecnie od dłuższego czasu fotografuję Canonem 6D + Canon 100-400 L (mk 1). Jest to wg mnie zestaw dość budżetowy, ale ogólnie się sprawdza jak się człowiek go nauczy. Najbardziej ostatnio brakuje mi milimetrów na długim końcu, szczególnie na pokazach. Podczas ostatnich NATO DYAS testowałem wypożyczoną Sigmę S 150-600. Co prawda warunki pogodowe były bardzo niesprzyjające, to jednak szkło bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło i w tandemie z Canonem 6D sprawdzało się naprawdę dobrze (jak na moje potrzeby).

Na koniec kilka sugestii, szczególnie dla początkujących z tą formą fotografii, być może zaoszczędzi Wam to kiedyś trochę czasu lub pomoże:

zdjęcia kataloguję tak, że mam dysk z folderami; z każdego wypadu na zdjęcia tworzę oddzielny katalog o nazwie rok_miesiąc_dzień_nazwa własna. Nazwa własna tzn. jakiś dookreślenie, gdzie byłem lub co robiłem np. "2014.08.16 VI Nowotarski Piknik Lotniczy" lub "2015.03.15 słońce w tle",
jak zapisuję JPG, który potem chcę wrzucić do galerii w necie, to zawsze do nazwy pliku dopisuję REG samolotu,
kiedyś pisałem, że jak wrzucam do galerii w necie to usuwam EXIF z pliku, gdyż wydawało mi się, że Screenerzy się tym sugeruję (szczególnie w kontekście ISO i szumu) - od kiedy mam przyjemność być Screenerem śmieję się z tego, EXIF nie wpływa na ocenę zdjęcia pod kątem wymagań regulaminowych,
róbcie raz na jakiś czas backup danych - ja średnio raz na miesiąc kopiuję zdjęcia, na których mi zależy na zewnętrzny dysk,
na bieżąco usuwajcie zdjęcia, które nie wyszły, bo po roku zabawy będzie cała masa straconego czasu na szukanie miejsca na dysku i wydawanie kasy na kolejne dyski,
na pierwszych swoich pokazach w 2012r. na Nato Days zrobiłem ok. 2000 fotek, pół roku temu po uporządkowaniu zostało 50 sztuk, teraz na pokazach tego typu robię niecały 1000 sztuk, a zostawiam ok. 200 . Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć,
do panningu jak jest słoneczny dzień można użyć filtra szarego, zamiast przymykać mocno przesłonę i narażać się na spadek jakości z powodu dyfrakcji,
w czasie pokazu warto oddalić się od grupy i skupić na fotografowaniu. Uwielbiam rozmowy pod płotem czy też na pokazach ze znajomymi, ale kadry uciekają bardzo szybko. Od gadania i żartów, są przerwy, których i tak zazwyczaj jest więcej niż lotów,
idąc na zdjęcia samolotów (czy to pod płot lotniska, czy pokazy) ZAWSZE miejcie przygotowany sprzęt do natychmiastowego zrobienia zdjęcia i nie chowajcie go na pokazach po zakończeniu oficjalnego programu (kiedyś tak robiłem i naprawdę straciłem przez to kilka fajnych ujęć, których nie było w planach, a mogły wyjść),
wyznaję zasadę, że lepiej więcej mały kart pamięci niż jedna ogromna (jak jedna padnie to stracicie trochę, a nie wszystko. Kiedyś jedna "markowa" mi padła, całe szczęście była to jedna z czterech),
od dłuższego czasu obrabiam zdjęcia po pewnym czasie od ich zrobienia. Zauważyłem, że jestem wtedy bardziej samokrytyczny (no chyba, że jest to ten jedyny strzał, którym chcę się szybko pochwalić).


RAWY (2 sztuki) do ewentualnych eksperymentów: https://drive.google.com/open?id=0By8hIvvMIJsbflpEeU5IcG5iMENzdTN6MF9kcmtxR FNYa1FXOXdYTk1tdXc4RUFuQS11YUU

W razie jakichkolwiek pytań, śmiało pisać. Jeśli tylko będę potrafił, pomogę.

Przykłady
Najpierw zdjęcie "przed", potem "po".
Zdjęcie "przed" wyciągnięte z RAW-a za pomocą Faststona.

514
515

516
517

518
519

520
521

522
523

524
525

526
527

zysk
30-03-2015, 21:35
Ja dziękuję :mrgreen: .Przyda się .

italy
30-03-2015, 22:40
Kawał dobrej pracy wykonałeś.
pozdrawiam.

RobertON
31-03-2015, 08:11
Nigdy nie fociłem żadnego samolotu, ale doceniam Twój poradnik, bo praktycznie zawsze można go użyć do innych zdjęć.
Dziękuję.

koraf
31-03-2015, 08:49
Bardzo dzięki, już widzę praktyczne zastosowanie Twojego tutka, choć nie focę samolotów. Pozdrawiam

Bangi
31-03-2015, 08:59
Nic wielkiego, po prostu spisałem po kolei co robię.

Ciąg dalszy przykładów:

528
529

530
531

A tego zdjęcia bym nie zrobił, gdybym schował aparat po pokazach...

https://canon-board.info/imgimported/2015/03/3fae320d904beacdb02cfd4635ce08d8-1.jpg
źródło (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=354511&aircraft=aircraft-North_American_P-51D_Mustang&airline=airline-Private&r=N151W&c=124-48293)

Macios
01-04-2015, 10:47
Hej,
dzięki za ciekawy poradnik. Jedyna rzecz, która mnie dziwi - to kwestia usuwania exifów. To chyba taka "polska przypadłość", by inni "nie wiedzieli za dużo" o nas/o zdjęciu;-)
A może to kwestia twoich doświadczeń. Ja nigdy nie spotkałem się z innym traktowaniem zdjęć ze względów jakie opisałeś.
Pozdrawiam

crazy
01-04-2015, 11:11
Hej,
dzięki za ciekawy poradnik. Jedyna rzecz, która mnie dziwi - to kwestia usuwania exifów. To chyba taka "polska przypadłość", by inni "nie wiedzieli za dużo" o nas/o zdjęciu;-)
A może to kwestia twoich doświadczeń. Ja nigdy nie spotkałem się z innym traktowaniem zdjęć ze względów jakie opisałeś.
Pozdrawiam

Gdybyś przeczytał dokładnie jak zapisuje zdjęcia Bangi, wiedziałbyś o co kaman ;)

Bangi
01-04-2015, 12:36
@ Macios - tak jak pisłem, dla mnie to jest "głupie", ale to nie jest kwestia tylko moich doświdaczeń, temat był wiele razy wałkowany wspólnie ze znajomymi, którzy też wrzucają do różnych tego typu galerii foty i w sumie to za ich sugestią zacząłem usówać exif-y, ale oczywiście nie zmienia to faktu, że zdjecia dane kryteria muszą spełniać.

boniek82
01-04-2015, 12:41
Bardzo dobry poradnik :) Dobrze jest zobaczyć jak inni w tej tematyce działają..
Z ciekawości zrobię na Twój sposób kilka moich zdjęć z l.net.pl i porównam rezultaty :)

Bangi
01-04-2015, 12:56
@ boniek82 - popatrzyłem na Twoje zdjęcia i widzę, że bywamy na tych samych imprezach :)

crazy
01-04-2015, 13:12
Bangi - polecenie zapisz do internetu z automatu usuwa exifa ze zdjęcia ;)

Bangi
01-04-2015, 13:28
Można to "odhaczyć"

Tom77
01-04-2015, 16:59
Dzięki za poradnik. Przede wszystkim za to, że ci się chciało :)

Bangi
01-04-2015, 17:47
Gdyby ktoś miał ochotę to podrzucam jeszcze RAW-a easyJet-a z pierwszej pary zdjęć

https://drive.google.com/file/d/0By8hIvvMIJsbSnk3YWdyZUllSkk/view?usp=sharing

Tom77
03-04-2015, 22:11
Gdyby ktoś miał ochotę to podrzucam jeszcze RAW-a easyJet-a z pierwszej pary zdjęć

https://drive.google.com/file/d/0By8hIvvMIJsbSnk3YWdyZUllSkk/view?usp=sharing

Powinieneś bana na forum dostać za takie poradniki w kwietniu.
Zachciało mi się samolotów. Pojechałem na lotnisko rowerem 20 km, 4 stopnie, zmarzłem, pas startowy w Gdańsku w remoncie, 10 ciężarówek z asfaltem i ani jednego samolotu. A niech cię ....
Coś tam zrobiłem za twoją poradą, myślę, że jest lepiej :)

zysk
03-04-2015, 22:30
Gdyby ktoś miał ochotę to podrzucam jeszcze RAW-a easyJet-a
warto popróbować:

https://canon-board.info/imgimported/2015/04/easy-1.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/e3333llumxs5d54/easy.jpg?dl=0)

Bangi
05-04-2015, 20:16
@ zysk - fajnie wyszło, ale odnoszę wrażenie że nie do końca jest z kolorami, chyba balans bieli coś nie halo. Piszę to oglądając fotę na zwykłym monitorze i smartfonie.

zysk
05-04-2015, 20:23
odnoszę wrażenie że nie do końca jest z kolorami,
Po czasie ,podzielam Twoje zdanie.
Zaczynam od niedawna obróbkę 3 etapową:
trzy różne PP w różnych programach i zapisane w 3 różnych plikach.
Czasem ta gorsza obróbka okazuje się lepszą.
W Twoich niewiele da się poprawić ,ale czaję się :mrgreen: .

Fotopstryczek
05-04-2015, 21:17
Pierwsze macanko rawa z samolotem :p



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://s8.postimg.org/9fevtg99x/image.jpg)

Bechamot
06-04-2015, 08:10
"Przed burza " , wedlug Chelmonskiego:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://spherapan.vot.pl/sam.jpg)

Bechamot
06-04-2015, 10:07
i 5 sekund pozniej:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://spherapan.vot.pl/sama.jpg)

radiki
06-04-2015, 10:20
Niezłe :D

Bangi
06-04-2015, 22:04
Ciekawe ;)

jaś
07-04-2015, 22:04
Chełmoński jest niezły - bardziej bym to widział jako "stalowe bociany" więc trzeba jeszcze p......... (znaczy domalować) takiego dziada z chłopakiem siedzącego na krawędzi :mrgreen:.

Bangi
07-04-2015, 22:37
A tak w ogóle to przykład z easyjet-em pokazuje, że każdy inaczej postrzega temat i o to chodzi ;)

Bechamot
07-04-2015, 23:12
A tak w ogóle to przykład z easyjet-em pokazuje, że każdy inaczej postrzega temat i o to chodzi ;)

samo zdjecie jest w zasadzie ewidencyjne , zupelnie beznamietne.
Ja chetnie uzywam porownan muzycznych.
Jak w muzyce cwiczy sie beznamietne gamy , pasaze i wprawki by utrzymac palce w formie , tak tego typu zabieg to tylko rodzaj wprawki.

ale mozna zrobic tez cos mocniejszego:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://spherapan.vot.pl/samc.jpg)

zysk
07-04-2015, 23:42
Ale ma ognie z d....yszy rufowej , fajny preset .

--- Kolejny post ---

No to jak sobie wariujemy na temat tego lotu:

https://canon-board.info/imgimported/2015/04/easy2-2.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/rznriquco7pe80b/easy2.jpg?dl=0)

jan pawlak
08-04-2015, 08:24
Nie "robię" samolotów/ptaków, z przyjemnością jednak oglądnąłem.
Fajne

Mógłbyś też spróbować (na niektórych) "wymaskować" samolot i obrabiać na 2 osobnych warstwach by np. nie tracić niebieskiego nieba (np. helikopter i następny)

jp

jelcyk
08-04-2015, 09:22
Ale za***biste... Szacun.

Bangi
08-04-2015, 09:26
Robi się coraz ciekawiej :mrgreen:

To może wrzucę jeszcze jakiegoś RAW-a ;)

jan pawlak
08-04-2015, 16:55
Robi się coraz ciekawiej :mrgreen:

To może wrzucę jeszcze jakiegoś RAW-a ;)

no to dawaj !

jp

Bangi
08-04-2015, 20:08
No to proszę
Fota zrobiona z Kenko TC 1,4, a więc w sumie 560 mm z C 100-400

https://drive.google.com/file/d/0By8hIvvMIJsbMXBTa3ZLNnVkOGs/view?usp=sharing

Oryginał "galeryjny" tutaj Twoje forum lotnictwa lotnictwo.net.pl - General Dynamics (Fokker) F-16AM Fighting Falcon - J-631 - 6D-63 - Czech Republic: Ostrava - Mosnov (OSR LKMT) - Marcin Jarosz (http://lotnictwo.net.pl/gallery_foto_view.php?id=308381&width=big) i tutaj J-631 - Netherlands - Air Force General Dynamics F-16A Fighting Falcon at Ostrava Mošnov | Photo ID 496949 | Airplane-Pictures.net (http://www.airplane-pictures.net/photo/496949/j-631-netherlands-air-force-general-dynamics-f-16a-fighting-falcon/) bo w zasadzie dwie wersje powstały, przy czym z żadnej nie jestem zadowolony :(

zysk
08-04-2015, 20:47
No to proszę
To nie jest humanitarne wpędzać kolegów w kompleksy :lol: .
Ale co tam ,się spróbuje :

https://canon-board.info/imgimported/2015/04/j632-2.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/qjc5xlwgp6inu5t/j632.jpg?dl=0)

Bangi
08-04-2015, 21:11
Nie kupuję tego. Kolory nie grają jak dla mnie.

zysk
08-04-2015, 21:24
Nie kupuję tego. Kolory nie grają jak dla mnie
Rozumiem,nie bronię jej ,ale gdyby to była moja fotka tak bym ją pokazał w zgodzie z moim ekranem.

Bangi
08-04-2015, 21:32
To coś nam ekrany nie grają między sobą, bo easyjet też jest wg mnie zaniebieszczony ;)
Oczywiście ja nie mam skalibrowanego ekranu, gdyby Ktoś pytał :)

maciek12ss
08-04-2015, 21:37
Też nie mam skalibrowanych ekranów. Ale Zyska foty stanowczo za bardzo niebieskie. Na laptopie na stacjonarce i na gs5.

zysk
08-04-2015, 21:46
foty stanowczo za bardzo niebieskie
Dzięki za uwagę ,pochylę się nad tym niebieskim ;) .

jan pawlak
08-04-2015, 21:49
Na szybko (mało starannie)
Problem z kolorystyką wynika chyba z tego, ze nie widziałem (i pewno inni też) tego samolotu

https://canon-board.info/imgimported/2015/04/CQ0Tor-2.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img537/5369/CQ0Tor.jpg)

jp

maciek12ss
08-04-2015, 21:59
Jak już udzieliłem się wcześniej to przedstawię swoją wersję tak na bardzo szybko

https://canon-board.info//brak.gif
https://farm9.staticflickr.com/8759/16873677537_2e62898365_o.jpg]źródło ([url=https://flic.kr/p/rH51sM)[/url]IMG_0333 (https://flic.kr/p/rH51sM) by maciek12ss1 (https://www.flickr.com/people/119003105@N06/), on Flickr

zysk
08-04-2015, 22:25
Faktycznie,wiekszość fotek miałem przeniebieszczonych :oops: .
Zmienilem ustawienia,jak teraz? (wiem,ze to nie temat na testy koloru-sorry)

https://canon-board.info/imgimported/2015/04/j633-2.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/m4q2ibb3ufq1foi/j633.jpg?dl=0)

Aaaa ,już widzę ,w porównaniu do fotki wyżej,
to też nie te kolory.
Idę coś z tym zrobić . :? .

jan pawlak
08-04-2015, 22:31
zysk

Nie wiem jaki kolor ma samolot ale jestem pewien ze smugi kondensacyjne nie są pomarańczowe.

jp

maciek12ss
08-04-2015, 22:38
Aaaa ,już widzę ,w porównaniu do fotki wyżej,
to też nie te kolory.
Idę coś z tym zrobić .
U mnie wcale nie jest idealnie ani wzorowo . Po prostu to tylko moja wizja indywidualna, na nie skalibrowanym sprzęcie. Też nie widziałem samolotu w realu. Zrobiłem na szybko tak jak mi się podobało. Twoje mi się nie podobało ze względu na dużo niebieskiego. Twoja nowa odsłona fotki tez jakaś dziwna dla mnie na moich nędznych wyświetlaczach :) Ale zabawa fajna można zobaczyć jaki kto ma ogólnie gust itd

radiki
08-04-2015, 23:23
Wrzucam swoją :) :


https://canon-board.info/imgimported/2015/04/20140920IMG_0333_zpsx5w1bqrb-2.jpg
źródło (http://i356.photobucket.com/albums/oo8/zuzkak/canon-board/20140920-IMG_0333_zpsx5w1bqrb.jpg)

Micha-ek
09-04-2015, 02:46
Po swojemu zrobiłbym to tak:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://photos-1.dropbox.com/t/2/AAAcyb1Zl7BctE00OY-e80ZLFT_fBojaK86Bgm36owya0g/12/1572948/jpeg/1024x768/3/1428544800/0/2/IMG_0333.jpg/CNSAYCABIAIgAygBKAI/Ta611rKP-qEOpb1QF2AKW61npy-ESxnVdWiNgqo_IcI)

A Easy tak:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/content_link/bnhLhf7PqhsgpEDIdXPipAHUwjgBnmx7VWqGwmN78rDZ3GWCIo DuANE5aSjWy4ew?dl=1)

Bechamot
09-04-2015, 10:47
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://spherapan.vot.pl/samolo2.jpg)

a tutaj na ziemi:

http://spherapan.vot.pl/232/232.html

Bechamot
09-04-2015, 12:09
i nocny mysliwiec ( w swietle reflektorow su-27 - wymaga jeszcze retuszu jesli ktos sie chce pobawic, bo mnie sie nie chce):


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://spherapan.vot.pl/samolo2c.jpg)

boniek82
10-04-2015, 18:48
@ boniek82 - popatrzylem na Twoje zdjecia i widze, ze bywamy na tych samych imprezach :)

A do Poznania sie wybierasz?



... Móglbys tez spróbowac (na niektórych) "wymaskowac" samolot i obrabiac na 2 osobnych warstwach by np. nie tracic niebieskiego nieba (np. helikopter i nastepny)

jp

Takie pytanie, jak dobrze w PS wymaskować niebo/samolot żeby nie było widać wyraźnego odcięcia między warstwami?

Bangi
10-04-2015, 20:17
Co do Poznania to raczej nie, chyba, że uda mi się dostać w konkursie wejściówkę to wtedy się będę zastanawiał, ale dla mnie osobiście impreza mało interesująca.

Co do drugiego pytania - nie wiem, nie znam się, aż tak.

Bechamot
11-04-2015, 17:52
i jeszcze powrot o brzasku z misji bombardowania elektrowni atomowej - wszysce wiedza gdzie to bylo.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://spherapan.vot.pl/samolo2t.jpg)

crasta
12-04-2015, 21:52
Co do Poznania to raczej nie, chyba, że uda mi się dostać w konkursie wejściówkę to wtedy się będę zastanawiał, ale dla mnie osobiście impreza mało interesująca.

Co do drugiego pytania - nie wiem, nie znam się, aż tak.

Jak to ZERA Mustangi i Wampirki sa "Mało interesujece"?????!!!!!!!!!!!!!!11111 jeden jeden jeden
;) :P

Co do poradnika to ciekawy jak sie wybiore na lotniksko i bede miał jakies rawy do masakrowania to chetnie sprawdze co i jak...

Bangi
12-04-2015, 22:08
Dla mnie osobiście... tak, szczególnie, że pewnie wszystko co w powietrzu będzie się dość daleko działo :(

crasta
13-04-2015, 18:08
Dla mnie osobiście... tak, szczególnie, że pewnie wszystko co w powietrzu będzie się dość daleko działo :(

Są spoters packi -ja juz swojego kupilem.

Bangi
13-04-2015, 18:36
Abstrahując od kwestii "jakości" tej imprezy, to dodam jeszcze, że nie podoba mi się trochę podejście organizatora...
Bilety sprzedają jak jeszcze nie wszystkie kwestie są jasne, np. nie ma jeszcze planu sytuacyjnego, a wbrew pozorom to dość wazna kwestia - jak mam kupić spotter packa, to chciałbym wiedzieć, gdzie będzie stała trybuna, w kontekście osi pokazów. Oczywiście nie zakładam, że organizator nie wie, gdzie być powinna, no ale jednak to dość istotna informacja.
Bez względu na wszystko, życzę jak najlepiej :)

crasta
13-04-2015, 22:50
Abstrahując od kwestii "jakości" tej imprezy, to dodam jeszcze, że nie podoba mi się trochę podejście organizatora...
Bilety sprzedają jak jeszcze nie wszystkie kwestie są jasne, np. nie ma jeszcze planu sytuacyjnego, a wbrew pozorom to dość wazna kwestia - jak mam kupić spotter packa, to chciałbym wiedzieć, gdzie będzie stała trybuna, w kontekście osi pokazów. Oczywiście nie zakładam, że organizator nie wie, gdzie być powinna, no ale jednak to dość istotna informacja.
Bez względu na wszystko, życzę jak najlepiej :)

Wiem ze panuje z ta impreza i jeszcze jedna burdel niesamowity ale się nie zniechęcam i jestem dobrej myśli:)

Bechamot
14-04-2015, 10:21
Wiem ze panuje z ta impreza i jeszcze jedna burdel niesamowity ale się nie zniechęcam i jestem dobrej myśli:)

od czasow Ramstein pokazy lotnicze sa w zasadzie nudnym widowiskiem.

Bangi
22-05-2015, 11:30
Minęły prawie 2 miesiące od początku wątku...
Jak próby?
Może macie jakieś pomysły na modyfikacje / zmiany ?

Zapraszam do dyskusji ;)

MrCairo
03-02-2018, 08:21
Świetnie napisany poradnik.Dziękuję.

Tom77
09-02-2018, 21:24
swietne

Bangi
10-02-2018, 13:49
Nie ma za co ;)

and.rzej
14-09-2018, 16:09
Mam prośbę, czy ktoś może przełożyć te ustawienia:
"2. Wyostrzanie +10, Promień 0,5, Szczegóły 25, Maska 75.
3. Redukcja szumu: Luminacja 15, Szczegóły 50, Kontrast 0, Kolor 25, Redukcja szczegółów 50, Wygładzanie koloru 50."
na DPP?

Unsharp mask w DPP na 3 parametry, LR 4 - jak zrobić odpowiednik?
To samo dotyczy np. Szczegóły 50 itd.

and

Bangi
17-09-2018, 09:05
and.rzej w DPP nie zrobisz wg mnie odpowiednika 1:1 bo on ma ograniczone funkcje względem LR. Jeśli używasz DPP to wg mnie warto po prostu popróbować różnych ustawień na jednym obrazie i znaleźć mnie więcej "złoty środek", który następnie będziesz stosował na innych obrazach. Należy tylko pamiętać, by ostrzyć na podglądzie 100% i tak naprawdę na końcu całego procesu najlepiej już na rozdzielczości, która zostanie finalnie i dużo też zależy od tego czy to ma być zdjęcie na ekran, czy do druku, bo często niezbyt wyostrzone na ekran i tak będzie super wyglądać w druku... ;)

and.rzej
17-09-2018, 21:27
Dziękuję za odpowiedź, tak podejrzewałem.
Chciałem przejść w miarę dokładnie cały proces wg Twojego opisu i porównać efekty - bo zdjęcia, które pokazujesz rozkładają na łopatki.


and

Bangi
18-09-2018, 11:40
Ostatnio robię trochę inaczej, bo zmieniłem aparat na 6d mk II i mam starego Lr i on nie czyta RAWów z tego modelu.
Mianowicie robie TIFFa w DPP i dopiero obrabiam w Lr, ale ten TIFF bez żadnych wyostrzeń w DPP, jedyne co stosuję w DPP to DLO (Digital Lens Optimizer).

Co robi DLO można poczytać tutaj https://global.canon/en/imaging/dlo/effect/index.html
kiedyś podchodziłem do tego z dystansem, ale to naprawdę fajnie działa.

aleks
30-01-2019, 16:30
Na wstępie wielkie dzięki za poradnik :)

and.rzej w DPP nie zrobisz wg mnie odpowiednika 1:1 bo on ma ograniczone funkcje względem LR. Jeśli używasz DPP to wg mnie warto po prostu popróbować różnych ustawień na jednym obrazie i znaleźć mnie więcej "złoty środek", który następnie będziesz stosował na innych obrazach. Należy tylko pamiętać, by ostrzyć na podglądzie 100% i tak naprawdę na końcu całego procesu najlepiej już na rozdzielczości, która zostanie finalnie i dużo też zależy od tego czy to ma być zdjęcie na ekran, czy do druku, bo często niezbyt wyostrzone na ekran i tak będzie super wyglądać w druku... ;)
No i to mi trochę nie pasuje, bo pierwotnie ostrzenie było 2 krokiem w całym procesie obróbczym.
I mam dylemat: ostrzyć "RAW-a" czy całą obróbkę (ostrzenie, redukcja szumu itd.) robić po wywołaniu zdjęcia?

Bangi
30-01-2019, 16:40
Odnośnie ostrzenia, to zwróć uwagę, że ja to robię dwukrotnie, tzn. najpierw "delikatnie" w LR lub DPP, a następnie finalne ostrzenie na finalnym obrazku i jego finalnej wielkości, po całym procesie obróbki, bo w zależności od finalnego rozmiaru zdjęcia będzie ono potrzebować rożnego ostrzenia.

Można zrobić sobie taki test - obrobić sobie fotę i zrobić trzy rozmiary tego samego zdjęcia o dłuższym boku np. 800px, 1280px, 1920px; następnie pokratkować każde takim samym ostrzeniem - odbiór będzie różny każdego z tych zdjęć ;)

Z moich obserwacji wynika, że co do zasady, im mniejszy rozmiar zdjęcia, tym ostrożniej trzeba ostrzyć.

Generalnie finalne ostrzenie jest u mnie zawsze procesem na oko, choć najczęściej mieści się w przedziale, który podałem.

aleks
30-01-2019, 17:28
Ok, to mi umknęło (znaczy dwuetapowe ostrzenie).
Do dopytam: czy jest jakaś różnica pomiędzy ostrzeniem "surowego" RAW-a (choćby w DPP) czy po wywołaniu np TIF-a w "czymkolwiek"?

Bangi
30-01-2019, 23:52
Nie wiem, nie analizowałem nigdy tej kwestii jakoś szczególnie.
DPP nie możliwości głębszej kontroli nad ostrzeniem tak jak np. LR czy też PS, gdzie możesz ustawić promień ostrzenia. Wg mnie kontrola nad promieniem ostrzenia jest dość ważna, a tego DPP nie ma.
Najlepiej jest wg mnie samemu eksperymentować i dojść do własnej drogi. Ja długo nie mogłem poradzić sobie z ostrzeniem końcowym, ale w końcu po przeczytaniu wielu for oraz obejrzeniu kilku filmów na YT doszedłem do momentu, w którym nie mam już potrzeby dalszego szukania ;)

aleks
31-01-2019, 13:13
Ok, dzięki :) To "idę" poćwiczyć.

Bangi
31-01-2019, 13:33
Powodzenia :)