PDA

Zobacz pełną wersję : Mini studio w domu, temat jakich wiele.



Fascis
19-03-2015, 19:34
Wiem że było kilka podobnych tematów, ale oczywiście mój jest wyjątkowy :mrgreen:
Od dłuższego czasu planuję zrobienie mini studia w domu. W najbliższym czasie ściany będą przemalowane na kolor jasny szary. Do dyspozycji będę miał powierzchnię 3,5m. x 4,4m. i 2,7m. wysokości. W razie potrzeby mogę wyjść z pomieszczenia, co da mi dodatkowo ~1,5m. Na dłuższej ścianie jest biurko, więc lampę można postawić obok, albo nad, na statywie typu boom. Okno będzie zabezpieczone, więc nie będę miał problemu z światłem zastanym.
Do rzeczy, początkowo chciałem się zmieścić w kwocie 1000zł. Wszyscy wiemy jak to bywa i po podliczeniu całości wyszło troszkę więcej. Wolę kupić teraz mniej sprzętu, ale taki żebym go mógł użyć w późniejszym czasie, kiedy studio będzie doposażane. Chciałbym, żeby po części oświetlenie było przenośne. Od czasu do czasu plener, chrzciny (na chwilę obecną amatorsko/niewielkie wynagrodzenie).

Wstępnie:
- Quantuum Move 400: 550zł.
- Statyw typu boom: 250zł.
- Beauty Dish 55cm. + grid: 300zł.
- wyzwalacze YN-RF603: 250zł.
- tło z systemem: 200zł.
- statywy do lamp: 200zł.
= 1750zł.

Teraz dochodzi kilka przemyśleń:
- Początkowo skłaniałem się ku lampie Move 300 z racji małego pomieszczenia.
- 2 lampy reporterskie Canon 430EX II i YN 560 III, lub Canon 580EX II i YN-460 II

Do tego muszę doliczyć obiektyw Canon 80 f/1.8 (1000zł.). Jeśli całość zamknęłaby się w 2800zł. to byłoby miło. Może z czegoś zrezygnować, coś zamienić? Jestem otwarty na propozycję. Zdjęcia to głównie portrety/fashion.

pathar
20-03-2015, 01:23
Myślę, że do domowego studia może wystarczyć nawet lampa 300 Ws. Im mocniejsza lampa tym czasem ciężej zrobić zdjęcie z płytką głębią ostrości ponieważ nawet minimalne ustawienie mocy lampy daje za dużo światła. Statyw typu "boom" do beauty disha jak znalazł choć jeśli pomieszczenie na dłużej ma służyć jako studio to warto pomyśleć o wysięgniku montowanym na ścianie lub suficie - zaoszczędzisz sporo miejsca. A może jakiś inny modyfikator oprócz disha?

Fascis
20-03-2015, 06:53
Dzięki Piotr!
Niestety nie ma mowy o przytwierdzeniu na stałe statywu, bo jest to pokój który się użytkuje na co dzień. Jeśli BD (dyfuzor + grid) będzie czasami 2-2,5m. od modelki, to 400Ws może się okazać za dużo? Nie chciałbym żeby lampa pracowała ciągle na 100% mocy, bo to też pewnie nie jest dla niej dobre. Zastanawiam się, czy jest sens dołożyć 100zł. do BD 70cm. Dzięki temu będę miał bardziej miękkie światło z większej odległości. Nie wiem, czy nie będę musiał podchodzić zbyt blisko przy BD 55cm.
Myślałem jeszcze o jakimś sofboxie albo stripie, ale musiałbym wtedy dokupić dodatkową lampę studyjną, albo mocowanie do reporterskiej które kosztuje ~100zł.

Edit:
Tutaj Pan Tomasz używa BD 43cm. i lampy Fomei Pro X 500Ws http://tomaszpluszczyk.pl/wp-content/uploads/2013/06/setup-kasia-680x508.jpg. Światło nie wydaje się być zbyt ostre, choć ta lampa ma regulację o 7 przysłon, z drugiej strony BD 42cm. zjada mniej światła o 70cm.

pathar
20-03-2015, 13:04
Moim zdaniem im większy beauty dish tym lepszy właśnie ze względu na bardziej miękkie światło z dalszej odległości. Najwięcej światła pochłania dołożenie grida i jeśli miałby to być beauty dish 70cm to wtedy chyba ta mocniejsza lampa 400 miałaby sens. Z tym nadmiarem światła problem może być tylko gdy chcesz robić na przysłonach 1.4-2.8, bez grida i z dość bliskiej odległości. Co do softboxów i lamp systemowych to nawet taki strip 20x90cm z lampą systemową może fajnie zadziałać jako światło kontrujące(obrysowujące) i jednocześnie nie rozświetlać całego pokoju.

r_m
20-03-2015, 13:27
Różnica między 300Ws i 400Ws wygląda na dużą, jak się patrzy na oznaczenia mocy, ale jak się weźmie pod uwagę światło, to nagle się okazuje, że te 1/3EV naprawdę nie jest dużą różnicą ;)
Niektóre lampy mają regulację do 1/8, inne (najpopularniejsze) do 1/32, ale są też takie, które schodzą niżej, nawet do 1/128 mocy. Oczywiście lepiej byłoby mieć np. 600Ws regulowane do 1/128 niż 300Ws regulowane do 1/32, ale mocniejsze lampy z dużą regulacją zazwyczaj są droższe.

Fascis
20-03-2015, 15:01
@r_m
Czyli uważasz, że lepiej zaoszczędzić to 100zł. i dołożyć do czegoś innego?

@pathar
Czyli BD 55cm. z 2-2,5m. (+ grid lub dyfuzor, ew. oba) nie powinien dawać nadmiaru światła? Nie planuje robić zdjęć poniżej f/2.8, bo GO będzie strasznie płytka.

Takie zakupy jak te są konieczne:
- Statyw typu boom: 250zł.
- Beauty Dish 55cm. + grid: 300zł.
- wyzwalacze YN-RF603: 250zł.
- tło z systemem: 200zł.
- 2 statywy do lamp: 200zł.
-----------------------------------------
1200 zł.

Zostaje mi ~1000zł. na lampy. Po zakupie Move 300 zostaje ~600zł. YN są tanie, ale niewiele z nimi zrobię w budynku (jakaś mała impreza itd.) ze względu na brak E-TTL. Jakieś pomysły, jak wydać mądrze te pieniądze? Jeśli się opłaci, to mogę jeszcze trochę naciągnąć budżet.

Edit:
Ewentualnie taki zestaw Move 300 + YN 560 III + C 430EX (czy nie będzie za słaby w pomieszczeniach?).

pathar
20-03-2015, 16:21
@pathar
Czyli BD 55cm. z 2-2,5m. (+ grid lub dyfuzor, ew. oba) nie powinien dawać nadmiaru światła? Nie planuje robić zdjęć poniżej f/2.8, bo GO będzie strasznie płytka.

Nadmiaru światła nie powinno być moim zdaniem.

Każdy ma oczywiście inne upodobania, ale ja np. lubię mieć beauty disha jak najbliżej postaci - aby światło było możliwie najbardziej miękkie. Grid posiadam, ale po ponad roku mogę powiedzieć, że rzadko po niego sięgam - jakoś za bardzo mi ten strumień światła zawęża i nie podobają mi się uzyskiwane cienie - co nie znaczy, że Tobie się ma nie przydać :)

eska
20-03-2015, 16:33
Dobierz do tego blendę, ale nie kupuj uchwytu do blend. Ten zastąpisz np. krzesłem a w clamshell to sam model może tę blendę podtrzymywać. Niezmiennie twierdzę, że najlepszym rozwiązaniem do lamp Quantuuma jest navigator. Navigatorem nie wyzwolisz oczywiście małych lampek, ale są fotocele. Temat do rozważenie. Z tego co piszesz masz małe pomieszczenie, gdzieś to wszystko musisz trzymać. Zastanów się nad zastąpieniem bd 70cm octą 90cm z szybkim montażem. Ona zajmie mniej miejsca. Różnica w świetle jest, ale imho niewielka. Nie wiem czy miałeś w rękach dużego bd. na małym zdjęciu jest płyta cd dla zobrazowania jego wielkości. Dorzuć uchwyt łączący systemówkę z systemem bowensa i możesz wyjść na dwór czy tam na pole :) I jeszcze jedno. Nie licz, że prosty boom utrzyma w zadanym kącie lampę z dużym i ciężkim modyfikatorem, kończy się to dokręcaniem śruby w boomie i mocującej lampę, aż do zerwania gwintu.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://vlep.pl/e2b6di.jpg)

r_m
20-03-2015, 19:11
Dobierz do tego blendę, ale nie kupuj uchwytu do blend. Ten zastąpisz np. krzesłem a w clamshell to sam model może tę blendę podtrzymywać.
Uchwyt się przydaje, ale fakt, czasem nie che mi się go zakładać na statyw i radzę sobie używając "tasiemki" z blendy i klipsów/"zacisków stolarskich" (tak były opisane w markecie budowlanym).

Niezmiennie twierdzę, że najlepszym rozwiązaniem do lamp Quantuuma jest navigator. Navigatorem nie wyzwolisz oczywiście małych lampek, ale są fotocele. Temat do rozważenie.
Zdalna regulacja przyspiesza i ułatwia pracę, zwłaszcza jak lampa jest gdzieś wysoko.

Zastanów się nad zastąpieniem bd 70cm octą 90cm z szybkim montażem. Ona zajmie mniej miejsca.
Fakt, jak się czyta "70cm średnicy" to jest jakaś sucha liczba, ale jak się to bierze do ręki, to wygląda jak mała miednica :D

Nie licz, że prosty boom utrzyma w zadanym kącie lampę z dużym i ciężkim modyfikatorem, kończy się to dokręcaniem śruby w boomie i mocującej lampę, aż do zerwania gwintu.
Jeśli chodzi o śrubę regulującą pochylenie ramienia - nie ma problemu, wystarczy lekkie dokręcenie jedną ręką, nawet w wykonaniu dziecka (przetestowane). Niestety nic za darmo - ramię poziome musi być praktycznie w równowadze, a to znaczy, że trzeba je wysunąć, razem z przeciwwagą na dość znaczną odległość (i czasem dodatkowo obciążyć, "na szybko" sprawdza się butelka mineralnej na sznurku - statyw musi być odpowiednio solidny, aby to wszystko wytrzymał).
Jeśli mowa o śrubie mocującej lampę na końcu ramienia, to masz rację, lampa plus ciężki modyfikator sprawia problemy. Czasem rozwiązaniem jest "podwieszenie" lampy, czasem powieszenie przeciwwagi na rączce. Najmniej przyjemnie wspominam próbę stabilnego zamocowania Quantuum S1200 z oktą 180cm na końcówce booma. Na szczęście nie był jednym z najtańszych, i były pod ręką butelki mineralnej, ale takie kombinacje nie są do zrobienia w normalnym pokoju mieszkalnym (za mało miejsca na przeciwwagę).

Fascis
20-03-2015, 19:21
@eska i r_m
Dzięki za grafikę :)
Blenda obowiązkowo, na razie 120x90 (Quantuum 5w1). Myślałem nad navigatorem, ale w plenerze nie wyzwolę systemowych, a Quantuuma nie będę brał. Navigator ma tą zaletę, żę mógłbym sterować mocą błysku, w przyszłości jak dokupię jakąś lampę do studia, to trzeba będzie pomyśleć.
Taki boom chciałem kupić Statyw oświetleniowy boom żuraw z ciężarkiem - ramię 2,2m - Statywy Oświetleniowe - Wyposażenie Studia - Sklep internetowy FsFoto.pl (http://fsfoto.pl/product_info.php/info/p36_Statyw-oswietleniowy-boom-zuraw-z-ciezarkiem---ramie-2-2m.html). Move z BD 55cm. nie będzie taki ciężki, powinno wytrzymać :)

bajker83
20-03-2015, 21:27
moim zdaniem dobre słoneczko wybrał będzie chciał miękkie światło to odsunie od modelki modela bd, a tak będzie miał ładne plastykę jeśli chodzi o portret, inna sprawa cała sylwetka.
Nie pakuj się w systemowe lampy
Ale ja się nie znam
statyw proponuje QUANTUUM STATYW TYPU BOOM - Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/quantuum-statyw-typu-boom.html)

Fascis
20-03-2015, 22:06
@bajker83
Piękne dziewczyny i zdjęcia, więc nie "zrzędol" mi tutaj, dobrze? ;) A jakbyś tak trochę rozwinął tą myśl żeby nie pakować się w systemowe?

Myślałem nad tym, jest dosyć dobrze wykonany:
Fomei 55cm silver beauty dish reflektor - Akcesoria do lamp studyjnych - Wyposażenie studia - Sklep internetowy Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/czasza-fomei-55cm-silver-beauty-dish-reflektor.html)
Jeszcze jest taki boom (udźwig 4,5Kg.) QUANTUUM STATYW TYPU BOOM - Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/quantuum-statyw-typu-boom.html)

bajker83
20-03-2015, 22:18
@bajker83
Piękne dziewczyny i zdjęcia, więc nie "zrzędol" mi tutaj, dobrze? ;) A jakbyś tak trochę rozwinął tą myśl żeby nie pakować się w systemowe?

Myślałem nad tym, jest dosyć dobrze wykonany:
Fomei 55cm silver beauty dish reflektor - Akcesoria do lamp studyjnych - Wyposażenie studia - Sklep internetowy Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/czasza-fomei-55cm-silver-beauty-dish-reflektor.html)
Jeszcze jest taki boom (udźwig 4,5Kg.) QUANTUUM STATYW TYPU BOOM - Cyfrowe.pl (http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/quantuum-statyw-typu-boom.html)


systemowe nie mają światła pilotującego a uwierz mi ze przy portrecie nie raz wykorzystasz tylko to światło
co do buma to raczej mi chodzi tylko o firmę QUANTUUM

Fascis
20-03-2015, 22:32
Wybacz, nie zauważyłem że edytowałeś post i dodałeś booma.
Co do pilota, to będzie w Move 300. Wiem, że studyjne lampy byłyby lepsze tylko wtedy nie bardzo mam co zrobić w plenerze. To co miałbym wydać na systemowe to mogę teoretycznie kupić Move 300, 300 i 200 (np. na tło) i 2 softboxy. Trudny wybór, ale trzeba pójść na jakieś ustępstwa.

Fascis
21-03-2015, 15:24
Przemyślałem i podliczyłem sobie wszystko. Na razie kupię Muve 300 i 2 lampy YN 460II lub 560IV. Czy opłaca się dopłacać do 560IV?

Zestaw:
1. 2x YN-460II z RF-603II 554zł.
2. 2x YN-560IV 666zł.

r_m
21-03-2015, 15:35
Jak musisz mieć lampę na aparacie którą będziesz sterował drugą lampę, to tak.
Znasz różnice między 560III i 560IV?

Fascis
21-03-2015, 15:43
Żadna z tych lamp nie będzie na aparacie. W przyszłości dokupię 430ex, albo 580ex.
Tak znam, ale między III, IV nie ma różnicy cenowej, albo są wyprzedane. II wystarczyłaby w zupełności.
Jeszcze jedno pytanie, bo nigdzie nie mogę znaleźć rzetelnej informacji. Jest różnica w mocy 460II i 560IV, czy większa LP podawana w 560 jest spowodowana zoomem?

Fascis
22-03-2015, 14:56
Tym kablem synchronizacyjnym który jest dołączany do Move 300 podepnę go do wyzwalacza YN 603II?

eska
24-03-2015, 14:05
Ja wybrałbym boom z mocowaniem jak na zdj. 2. Chodzi o wagę lampy i czaszy.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://vlep.pl/wsptvc.jpg)

Fascis
24-03-2015, 14:17
Ale jednak łatwiej o statyw z bownes i lampy do niego :) Ten Move też ma bowens.

YN 560 IV i YN 46 II mają taką samą moc.

eska
24-03-2015, 14:30
Nie rozumiesz mnie. Na obu mocowaniach powiesisz lampę quantuum. Chodzi o to, że lampa zamocowana jak na zdjęciu 1 nie będzie wisiała pod zadanym jej kątem. Śruba mocująca lampę działa punktowo, i ciężar spowoduje, że się "obkręci". Lampa wraz z bd w końcu zawisną prostopadle do podłoża. W drugim przypadku za prawidłowe/zadane ustawienie lampy w stosunku do tematu fotografowanego odpowiada "kołowrotek" boomu a tam siła utrzymująca wszystko na miejscu działa na większej powierzchni (raczej liniowo niż punktowo). Z doświadczenie - u mnie mocowanie 1 się nie sprawdziło, mocowanie nr 2 już tak.
Na zdjęciu prezentowanym przez Ciebie na początku wątku (T. Pluszczyk) boom jest zamocowany właśnie jak na zdjęciu nr 2.

Fascis
24-03-2015, 14:42
A polecasz jakiś statyw z takim mocowaniem?

eska
24-03-2015, 14:45
Większość statywów posiada możliwość mocowania bocznego i normalnego, tak jak na zdjęciu nr 2. Ta metalowa końcówka jest ruchoma, można zamontować ją normalnie i bocznie. Boomy tańsze mają mocowanie tylko "normalne" bo ktoś kto się sparzył drugi raz takiego nie kupi.

bajker83
24-03-2015, 14:55
statyw quantuum jest na zdjęciu z numerem 2 i teki polecam

Fascis
24-03-2015, 15:09
Czyli coś takiego Statywy - Quantuum statyw Boom-S - (http://www.e-ibo.pl/quantuum-statyw-booms-p-444.html?) Jeśli tak, to od razu zamawiam.
Kupione :)

bajker83
25-03-2015, 14:46
Czyli coś takiego Statywy - Quantuum statyw Boom-S - (http://www.e-ibo.pl/quantuum-statyw-booms-p-444.html?) Jeśli tak, to od razu zamawiam.
Kupione :)

tak to moja propozycja ;)

Fascis
26-03-2015, 19:24
Statyw przyszedł kurierem i już go złożyłem. Wiecie jak się pozbyc tego zapachu chińskiej gumy? :(

bajker83
26-03-2015, 20:16
samo przejdzie ;)

Fascis
30-03-2015, 16:05
Macie jakiś patent żeby przyspieszyć ten proces? Wydaje mi się, że ciągle śmierdzi tak samo. Na czas sesji owinąć to jakąś szmatką albo zakleić?

Bechamot
30-03-2015, 16:12
Macie jakiś patent żeby przyspieszyć ten proces? Wydaje mi się, że ciągle śmierdzi tak samo. Na czas sesji owinąć to jakąś szmatką albo zakleić?

WC-spray.

silny jest zapach oceanic , ale zapach mozesz dobrac w zaleznosci od charakteru sesji . ;-))

Fascis
30-03-2015, 16:23
Wiesz, myślę, że panie wolałby Chanel No 5 :D A tak na serio, ktoś próbował jakiejś chemii? Myślałem żeby moczyć to w proszku do prania, ale niestety nic nie dało.

Bechamot
30-03-2015, 16:40
Wiesz, myślę, że panie wolałby Chanel No 5 :D A tak na serio, ktoś próbował jakiejś chemii? Myślałem żeby moczyć to w proszku do prania, ale niestety nic nie dało.
nie - jesli juz to wystawic na slonce

nagrzac w sposob naturalny.
potem po schlodzeniu zapachy beda slabsze.
to musi wyparowac.

zdebik
30-03-2015, 18:34
Ten zapach raczej nie zniknie. Czesto guma smierdzi taki urok tanich "gumek".

Fascis
31-03-2015, 21:54
Dzięki, w takim razie będę musiał czymś owijać na czas sesji, bo strasznie ręce po tym śmierdzą :(

Fascis
01-04-2015, 23:13
Sprzęt mam już u siebie. 2x YN 560IV, Move 300 itd. Mam pytanie odnośnie YN, czy jest możliwość żeby ta czerwona dioda wspomagała AF? Błysk jest wyzwalany (z RF603), ale dioda cały czas miga bez większego sensu.

live
02-04-2015, 23:01
Obawiam sie ze ona nie ma wspomagania autofokusa ale głowy nie daje.

Fascis
02-04-2015, 23:12
Trochę szperałem i chyba masz rację. Ona chyba działa tylko jako czujnik. Z tego co zauważyłem, to zwykła dioda która nie wyświetla nawet żadnej struktury ułatwiającej pracę AF.

Fascis
05-04-2015, 12:33
Jeśli nie używa się lampy przez ~2tyg. to należy ściągnąć z niej BD lub softboxa?

Fascis
26-04-2015, 09:27
Czy na takim zestawie do zawieszenia tła Tło 2,75x5m zestaw zawieszania klipsy Mega Okazja (5296849657) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/tlo-2-75x5m-zestaw-zawieszania-klipsy-mega-okazja-i5296849657.html) można powiesić tło kartonowe Savage 2,72x11?

eska
26-04-2015, 10:37
Można. Najlepiej na 4-5 klipsach fotograficznych.czy tło ma 5 czy 11 m długości wisi tyle samo. Reszta leży.

Fascis
26-04-2015, 10:56
Czyli lepiej jak tuleja będzie na dole? Z tego co widziałem, to ludzie raczej umieszczają ją u góry na drążku.

r_m
26-04-2015, 11:24
Sprawa praktyczna. Jak tło wisi na jakimś zwijaku (łańcuszkowy lub elektryczny), to po użyciu łatwo zwinąć je na tuleję. Jak leży na podłodze, statywy nie są tak mocno obciążone, bo wisi na nich tylko pionowy kawałek tła, ale żaby nie pognieść kartonu przy opuszczaniu, musisz bardziej uważać. Gdy tło wisi "zapasem na górze" uszkodzony/zadeptany fragment na końcu po prostu odcinasz, jak masz kolejność koniec tła-czysty fragment-zniszczony fragment-zapas musisz odciąć także ten czysty pionowy z końca.

Fascis
26-04-2015, 11:33
Ok, dzięki za odpowiedź :)

eska
26-04-2015, 21:54
Tła papierowe jak chyba każde inne nawijane są przez producenta na tulejach tekturowych. Taki karton waży tyle, że Ci to obwiśnie i będzie się marszczyło na środku i to nawet na poprzeczce teleskopowej, czy tam składanej, nie mówię już o systemach zawieszenia w których punkty podparcia są tylko na końcach tulei. Trzeba to przewinąć na tuleję aluminiową. To po pierwsze. Po drugie jak 11 metrów tła (nie chce mi się ważyć, wybacz) powiesisz na tych statywach to będziesz się musiał obchodzić jak z jajkiem, bardzo łatwo to cholerstwo przewrócić. Oczywiście jak napisał r_m tła rozwija się z góry ale nie na zestawie który zamierzasz kupić. Aby zestaw miał ręce i nogi powinieneś kupić: tło, dwa starywy ale solidne, obciążniki, takie worki na piaskiem do tych tych statywów, chociaż po jednym na statyw, system zwijania, ręczny łańcuszkowy, tuleję aluminiową.