PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom 6



p0m
14-03-2015, 21:04
http://www.optyczne.pl/8117-news-Adobe_Lightroom_6_-_premiera_pod_koniec_marca_.html
w sumie to na 99% pewne...


najbardziej ciekawią mnie te panoramki i hdr...

Mackownik
14-03-2015, 21:31
Mnie najbardziej ciekawi cena... miało być 130 euro, no a ma być nieco więcej. Zatem w co lepiej zainwestować? W abonament, czy pudełko? To się okaże jak wyjdzie LR6.

Fotopstryczek
15-03-2015, 00:10
Większe portale już dostały nowego ACRa (9.0 więc pewnie odpowiednik LR6).

blackninja
15-03-2015, 01:00
Panoramy, hadeery... kurde jakością generowanego obrazu i szybkością działania programu niech się zajmą. Jakby nie było podstawowe zadanie LR, to wołanie rawów.

p0m
15-03-2015, 01:38
masz zastrzeżenia do jakości generowanego obrazu?

chciałbym by w tym obszarze znów dokonał się skok jak z Lr 4 na 5, choć szczerze w to wątpię by pojawiła się jakaś rewolucja w obrazowaniu w nowej odsłonie.

filemoon
16-03-2015, 09:16
Jakosc ujdzie, szybkosc ssie :(

jaś
16-03-2015, 16:41
jakość się polepszyła, kolorystyka nadal taka sobie

Vroo
17-03-2015, 00:38
Ze screenów wersji beta, które wyciekły tutaj: A First Look at the HDR Merge Feature Coming Soon in Lightroom 6 (http://petapixel.com/2015/02/27/a-first-look-at-the-hdr-merge-feature-coming-soon-in-lightroom-6/) widać było że HDR będzie dość prosty - w sumie to nie wiem czy nie chodzi o utworzenie po prostu obrazka 32bitowego, którego można wywoływać dalej.

Qbańczyk
23-03-2015, 18:40
Zapytałem na Optycznych ale nikt mi nie odpowiedział więc zapytam tu.

Czy jeśli kupiłem LR 5 w zestawie z 6D to będę mógł go jakoś zaktualizować do LR 6 ?

Wiem że na razie to takie wróżenie z fusów ale może ktoś się czegoś domyśla ?

Mackownik
23-03-2015, 20:01
Zapewne tak, ale to będzie kosztować.

jaś
23-03-2015, 22:27
Zapytałem na Optycznych ale nikt mi nie odpowiedział więc zapytam tu.

Czy jeśli kupiłem LR 5 w zestawie z 6D to będę mógł go jakoś zaktualizować do LR 6 ?

Wiem że na razie to takie wróżenie z fusów ale może ktoś się czegoś domyśla ?

a dlaczego niby miałby się nie upgradować?

renes
26-03-2015, 20:28
W czym LR ma taką przewagę nad DPP?

Mackownik
26-03-2015, 21:35
W czym LR ma taką przewagę nad DPP?

Jak na tą chwilę LR 6 nie ma żadnej przewagi bo najzwyklej go nie ma... a miał być od wczoraj...

renes
26-03-2015, 23:22
Jak na tą chwilę LR 6 nie ma żadnej przewagi bo najzwyklej go nie ma... a miał być od wczoraj...

Chodziło mi o poprzednią wersję LR.

jaś
29-03-2015, 11:11
Chodziło mi o poprzednią wersję LR.

ściągnij demo i porównaj :)
ogólnie to różnice w funkcjach, interferjsie, a nawet możliwościach wywoływarki są na tyle duże że porównywanie nie ma sensu. LR ma nowoczesny ergonomiczny interfejs dobrze współpracujący z PSem, oprócz modułu develop (czyli wywoływarki) ma moduły library, map, book, sliedshow, print, web czy dodatkowo pięć kolejnych programów realizujących różne funkcje, moduł library jest dobrym programem do katalogowania. Możliwości modułu develop są większe niż możliwości dpp - trzeba sobie pooglądać paletę narzędzi i stwierdzić czy dpp realizuje takie funkcjie - nie realizuje :).
DPP w wersji 3 to niewyrafinowane narzędzie z archaicznym interfejsem, dpp 4 (dostępny tylko dla kilku korpusów) jest odrobinę lepszy interfejs powoli opuszcza średniowiecze ale nadal nawet nie zbliża się do czasów współczesnych, jedyną zaletą DPP jest bezproblemowa i natychmiastowa zgodność kolorystyczna z jpegami uzyskiwanym prosto z puszki oraz pełna emulacja możliwości korpusu no i może DLO - niektórzy są zachwyceni ale ja nie przeceniam możliwości tego rozwiązania.
DPP w wersji 3 jest moim zdaniem mało używalne - nigdy nie znalazłem dobrego powodu żeby się męczyć z tym programem, dpp 4 czasem włączam żeby zobaczyć jak wygląda canonowy jpeg. Ja osobiście używam nie używam żadnego z nich - używam C1 - i raczej to się nie zmieni.

espire
31-03-2015, 09:03
jeszcze w temacie różnic między DPP a LR:
sama wywoływarka oferuje Ci kilka narzędzi, których nie ma DPP a są przydatne - otóż pędzle korygujące - samym pędzlem możesz zmienić w pewnym obszarze zdjęcia np. temperaturę barwową, wyciągnąć np. cienie, podciągnąć czy obniżyć ostrość, kontrast, "przejrzystość" (Clarify) czyli kontrast w tonach średnich. W DPP jakiekolwiek zmiany możesz robić ale tylko w odniesieniu do całego zdjęcia. DPP w wersji 3 ma mniejsze zakresy regulacji dla cieni i świateł, LR dodatkowo umożliwia regulację bieli i czerni, czego nie ma DPP, DPP 3 nie ma konwersji cz-b a zaledwie regulacje nasycenia i jakieś tonowanie. można co prawda pobawić się krzywymi ale to trochę kombinowanie. Moje eksperymenty pokazały że na LR uzyskuję podobną jakość odszumionego obrazu na czułości 2x wyższej niż przy obróbce DPP. No i przy obróbce LR nie mam tych nieszczęsnych białych kropeczek (to się chyba nazywa Darkami) czego nie byłem w stanie się pozbyć na DPP3 bez mocnego odszumiania.
Czasem wydawało mi się że uzyskiwałem lepszy jpg z DPP ze zdjęć robionych w studiu, ale to, co moglem zrobić z rawem w LR w stosunku do DPP w zupełności rekompensowało tą różnicę.
DPP ma funkcję DLO. Jak mi zależy na tym to najpierw zapuszczam w DPP dodaję korektę obiektywu i potem przechodzę do LR. DLO jest chyba jedyną operacją ingerującą w rawa (zwiększa jego objętość) choć nie do końca wiem czy jest odczytywane przez inne wywoływarki czy widzą one tylko dalej surowego rawa a dodatkowe dane jedynie DPP.

Podsumowując proponuję najpierw posiedzieć na youtube i przejrzeć filmiki instruktarzowe - krajobrazy, portret potem pobrać wersję próbną i naprawdę porządnie wykorzystać ten miesiąc na testy. Tak zrobiłem i uważam, że dopiero wtedy zrozumiałem możliwości LR jako wywoływarki. W temacie innych modułów się nie wypowiadam, kwestia własnych potrzeb

Przemek_PC
31-03-2015, 09:43
A ja czesto korzystam z funkcji "E-mail photos… " Zamiast eksportowac zdjecia do folderu, otwierac poczte, tworzyc wiadomosc, dolaczac pliki po prostu zaznaczam w LR zdjecia, wybieram preset do wysylki (rozdzielczosc, wielkosc, znak wodny, zmiana nazw itp.) wpisuje adres odbiorcy, dopisuje kilka slow tekstu wiadomosci, wciskam wyslij i gotowe. Konto pocztowe mam synchronizowane w smartfonie wiec zaawsze mam kopie wiadomosci przy sobie jesli trzeba cos odbiorcy tlumaczyc telefonicznie.

espire
31-03-2015, 10:49
Zapytałem na Optycznych ale nikt mi nie odpowiedział więc zapytam tu.

Czy jeśli kupiłem LR 5 w zestawie z 6D to będę mógł go jakoś zaktualizować do LR 6 ?

Wiem że na razie to takie wróżenie z fusów ale może ktoś się czegoś domyśla ?

aktualizacja na pewno, oczywiście płatna, do tej pory jak pamiętam bezpłatne były w ramach tej samej wersji czyli 5. Fizycznie trzeba zaimportować czy przenieść katalog LR z danymi (nie ten w "program files"). Różnie to każdemu wychodzi - jedni szybko, drudzy się z tym męczą.

p0m
21-04-2015, 22:32
dobra, kurde, gdzie ten nowy Lightroom??

zanussi
21-04-2015, 22:48
Jak to gdzie? Kupujesz na adobe.pl :)

Fotopstryczek
21-04-2015, 23:29
Mam już ACR 9.0, wsparcie GPU nie chodzi z moją grafą (teoretycznie powinno):

AMD, sterowniki najnowsze
DirectX: 11.0
OpenGL: 4.3
OpenCL: 1.2

wain
22-04-2015, 12:33
Pytanie do osób którym działa akceleracja GPU. Czy widać przyspieszenie w eksporcie plików (RAW -> JPG)?
W podglądzie przyspieszenie jest znaczne (filmiki na YT) ale czy w eksporcie do JPG też jest obsługa GPU i na ile przyspiesza?

--- Kolejny post ---

Wyszedl tez ACR9 dla CS6. W nim takie oto info:

"Camera Raw’s GPU implementation is used only to accelerate the drawing of the main preview image within the Camera Raw dialog. It is not used for other tasks, such as saving images to disk, or opening images into Photoshop."

Czyli na support pełnych operacji trzeba znowu poczekać 2 generacje. To się nazywa dozowanie emocji ...

wender
22-04-2015, 14:28
Bawił się już ktoś LR6?
Jak wrażenia w stosunku do piątki?
Szczególnie ciekami mnie ta enigmatyczna "Wyższa wydajność"
PorĂłwnanie Lightroom 6, 5, 4 i 3 | Adobe Photoshop Lightroom 6 (http://www.adobe.com/pl/products/photoshop-lightroom/versions.html)

ExploRa
22-04-2015, 14:39
Bawił się już ktoś LR6?
Jak wrażenia w stosunku do piątki?
Szczególnie ciekami mnie ta enigmatyczna "Wyższa wydajność"
PorĂłwnanie Lightroom 6, 5, 4 i 3 | Adobe Photoshop Lightroom 6 (http://www.adobe.com/pl/products/photoshop-lightroom/versions.html)

Z tego co piszą Ci co zainstalowali, to wynika że GPU TYLKO przyśpiesza obsługę funkcji (przesuwanie zdjęcia, płynna ekspozycja itp.). Export z RAW > JPG jest bez zmian.

Mackownik
22-04-2015, 15:27
Wczoraj jak odpaliłem to była totalna porażka, może dlatego, że importowało biblioteki? Program się zawieszał czarny ekran, nie odpowiadał. Dzisiaj fajnie to śmiga, co jeszcze razem z nowym Lightroomem można już ściągnąć apkę na androida już nie trzeba mieć ifonów ipadów i innych z aj. Aplikacja taka na zasadzie szybkiej obróbki raczej trochę jak instagram, choć i tak nie ma wszystkich funkcji co jakie posiada lightroom, to ciekawe jest to rozwiązanie.

flipflap
23-04-2015, 19:37
Specjalnie duzych zmian nie widze. Jedno ze ja dokladniejsze obrobki robie w photoshopie.

p0m
23-04-2015, 20:51
widze właśnie:) na szczeście, juz jest!Adobe Photoshop Lightroom 6 i CC - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/8279-news-Adobe_Photoshop_Lightroom_6_i_CC.html)

ExploRa
24-04-2015, 10:45
Przetestowałem LR6 na dwóch kompach - AMD Phenom II X4 955@3.50GHz BE 16GB RAM / GF 9800 GT - w porównaniu z LR 5.7 nie ma skoku prędkości, nawet przy obsłudze GPU w kwestii edycji (płynniej edycja obrazu chodzi na PS CS6 na tym kompie z GPU). Za to wolniejszy rendering z RAW > JPG. W opcji I5-4670@3.40GHz 16GB RAM i GF GTX 650 to edycja idzie lepiej, ale to z uwagi na lepszą kartę graficzną. Rendering też nie jest lepszy. Z codziennej pracy nad różnym materiałem opcja, którą dodali to pędzel - co może się przydać. Reszta to bajer Panoramy, HDR, rozpoznawanie twarzy... Wg mnie, wersja powinna mieć numerek LR5.8 a nie 6. Upgrade 365 zł (+/-) w zasadzie za jedną przydatną opcje... Hmmm

fancik
24-04-2015, 11:45
Witam
Coś mi się wydaje że więcej szumu było przed udostępnieniem nowej wersji ,niż to warte zachodu .
Coraz trudniej będzie stworzyć produkt który nas naprawdę zachwyci i wyłożymy kasę na nową wersję .
Też liczyłem na przyspieszenie dzięki karcie graficznej , a tu na razie bez rewelacji ... poczekamy na więcej testów i opinii , a na razie wystarczyć musi starsza wersja....

Bechamot
24-04-2015, 12:01
kazda nastepna , bardziej rozbudowana wersja , posiadajace wiecej funkcji i mozliwosci musi byc wolniejsza od tej mniej rozbudoweanej.

dokladnanie kolejnych funkcji do istniejacego programu w oczywisty sposob zmniejsza predkosc dzialania programu .

jesli nie chcemy spowolnienia , to trzeba bardziej wydajnego komputera.

zeby program dzialal szybciej , musialby byc gruntownie przebudowany , chocby nowo napisane czasowo krytyczne routyny.

od czasow wprowdzenia v3.0 wlasciwie nie widze istotnych zmian w LR - jest ciagle tak samo dobry od paru lat.

filemoon
24-04-2015, 14:41
U mnie na iMacu (retina) LR6 fruwa (LR5 chodzila bardzo zle).

Narrscie zakopalem Apperture i przechodze w pelni do LR.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ExploRa
24-04-2015, 15:25
U mnie na iMacu (retina) LR6 fruwa (LR5 chodzila bardzo zle).
Narrscie zakopalem Apperture i przechodze w pelni do LRk

Widać chłopaki z Adobe mają w priorytecie MAC'a... Zresztą już od PSa było to wiadomo... A tu optymalizacja kodu jest jaka jest...

filemoon
24-04-2015, 16:15
To co sie dzialo na Imac Retina i Lightroom 5 to zakrawalo na kpine (chodizlo bardzo nieplynnie i zdarzaly sie 1sec przyciecia). Teraz jest jak byc powinno. Sprzetowe wspomaganie lepiej na Maca robic bo tam jest "standaryzacja" OpenCL jest standartem.

mkkaczy
24-04-2015, 16:16
U mnie działa podobnie jaki i poprzednia piątka. O ile narzędzia są szybkie, o tyle najbardziej zależało mi na szybkim podglądzie zdjęcia w skali 1:1. A tu kilka sekund mieli zanim pokaże się ostre zdjęcie. Specyfikacja sprzetu pokazuje mi że komputer na którym pracuję to stacja robocza HPZ420 z win7/64, Procesory Intel Xeon E5-1620v2 @3.7GHz (8 CPUs), 16384 Mb RAM, Grafika NVidia Quadro K2000.

Fotopstryczek
24-04-2015, 16:18
Bechamot, z plotek, które były w sieci liczyłem na postęp jak w PTGui. W tym przypadku wykorzystanie OpenCL dało dużego kopa, adobe coś nie idzie w tą stronę...

Jak widać im więcej szumu przed premierą czegoś tym gorzej ;)

filemoon
24-04-2015, 17:21
mkkaczy: u mnie podglad (RAW) jest niemal natychmiastowy przy zdjeciach na SSD - przy zdjeciach na wolnym NAS (mam miedzy innymi taki serwerek ktory malo pradu zjada, to jest priorytet, ale szybkoscia nie grzeszy bazuje na "banana-pro") to trwa to jakies 1.5 sec (ole on ma odczyt max 30MB/s).

allxages
24-04-2015, 22:42
Czy ktoś zauważył poprawę szybkości generowania podglądów na MacBookPro 13" (Intel Iris 1024 MB)? Bo wydajość to jedyny powód upgrade'u, a mam zintegrowaną grafikę i nie wiem czy coś z tego będę miał czy nie.

Praca na retinie lub zewnętrznym monitorze (1900x1200)..

filemoon
24-04-2015, 23:11
Wydaje mi sie ze LR6 dostaje kopa od rozdzielczoscie 4k w gore. Dla innych konfiguracji warto czekac na LR7 :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

diplo
28-04-2015, 11:29
Jest lepiej w sensie szybciej - generowanie podglądu. Aczkolwiek importowanie zdjęć z konwertowaniem do *.dng, LR5 chyba szybciej to robił. Szybciej tez generował podglądy 1:1, ale później przy pracy w Develop jest duuużo szybciej (tak z 30% ;)

crazy
30-04-2015, 02:36
No to mam LR6. Z tego co czytam u Was to macie wolniej. Ja u siebie zauważyłem znaczną poprawę w wydajności programu, wszystko ładuje mi się dużo szybciej jak na LR5. Podglądy, zdjęcia, pędzle, suwaki wszystko chodzi zdecydowanie płynniej i szybciej. Jak na razie jestem zadowolony :)

BeatX
02-05-2015, 11:54
Może ktoś zarzucić linkiem do pełnej instalki LR6?
Co bym nie wpisał w Google, to odsyła mnie cały czas do strony Adobe, gdzie mogę pobrać wyłącznie wersję CC, a ja nie chcę abonamentu.
Kupiłem zarówno CS6 jak i LR5 w wersji retail i chciałbym (jak już), to wyłącznie upgrade LR z wersji 5.7 na 6.0 ale w zachowanej formie retail.

Cichy
02-05-2015, 12:50
Jakaś dziwna sprawa z tym Lightroomem. Czyżby Adobe postawiło tylko na wersję CC ? Oby nie... :/

mkkaczy
02-05-2015, 13:45
Może ktoś zarzucić linkiem do pełnej instalki LR6?
Co bym nie wpisał w Google, to odsyła mnie cały czas do strony Adobe, gdzie mogę pobrać wyłącznie wersję CC, a ja nie chcę abonamentu.
Kupiłem zarówno CS6 jak i LR5 w wersji retail i chciałbym (jak już), to wyłącznie upgrade LR z wersji 5.7 na 6.0 ale w zachowanej formie retail.

Spróbuj po zalogowaniu się na Adobe: Creative, marketing, and document management solutions (http://www.adobe.com/ie/#) (w moim przypadku .ie) wejść w MENU (po prawej na górze strony).
Wyświetli Ci się coś jak lista produktów, która domyślnie ma programy właśnie w CC. Na dole strony masz ALL PRODUCTS. Kiliknij to i masz listę w której jest wyszczególniony również Lightroom 6 nie CC. Teraz z boku musisz wybrać czy kupujesz Full czy tylko Upgrade.

BeatX
02-05-2015, 20:14
Okej, dzisiaj i ja potestowałem trochę LR6
Przyspieszenie pracy w module Develop faktycznie odczuwalne - wszystko teraz chodzi płynnie i gładko, jest wyraźna poprawa w szybkości działania gdy zaznaczymy aby program korzystał ze wsparcia sprzętowego karty graficznej.
Funkcja HDR po prostu super!
Wystarczy jeden poprawnie naświetlony raw i trzy wirtualne kopie, aby w prosty sposób stworzyć wynikowy HDR.
Bardzo wygodne, mi przyda się w przyszłości na pewno.
Jeszcze trochę potestuje nowego LR, ale chyba kupię sobie upgrade z wersji 5.7 bo przy moich ilościach zdjęć jakie obrabiam i godzinach pracy przy LR komfort pracy jest nie do przecenienia.
Coś jak np. wygodne krzesło - niby nie ma wpływu na efekt pracy, ale sam komfort pracy zwiększa się znacząco, gdy siedzimy wygodnie :)
Nie inaczej jest z nowym LR i sprzętową akceleracją.

Chyba będę musiał pomyśleć o upgrade z LR 5.7 na 6.0 ;)

Zybi_S
02-05-2015, 20:52
Witam

Czy można zainstalować LR6 mając LR5.7.1, przetestować go i potem odinstalować tak aby nie namieszać w wersji LR5.7.1 ??

pan.kolega
02-05-2015, 21:06
Może ktoś zarzucić linkiem do pełnej instalki LR6?
Co bym nie wpisał w Google, to odsyła mnie cały czas do strony Adobe, gdzie mogę pobrać wyłącznie wersję CC, a ja nie chcę abonamentu.
Kupiłem zarówno CS6 jak i LR5 w wersji retail i chciałbym (jak już), to wyłącznie upgrade LR z wersji 5.7 na 6.0 ale w zachowanej formie retail.


Wychodząc z menu w LR4.4 na strone LR trafiamy prosto na oferty nabycia subskrypcji CC. Ale wystarczy zeskrolować ze dwa ekrany w dół i jest oferta nabycia LR6. Jednak tylko pełnej wersji sa $149, nie ma nic o upgradach.
Więc, ponieważ wyznaję zasadę "zanim zaczniesz ryć w Internecie, nawet z najgłupszym pytaniem, najpierw zobacz czy nie mozna po prostu kogoś zapytać" (nie, nie odwrotnie, jak często słyszy się na forach). Klikamy więc na Chat i po 10 sekundach rozmawiamy z "Sandrą". Sandra daje nam link do upgradów LR i oferuje asyste przy zakupie.

A tam okazuje się, że upgrade z każdej wersji LR poczynając od 1 do 6 kosztuje $79. Czyli pomijanie wersji sie opłaciło. Nie wiem co było wartego zakupu w wersji 5 i strasznie teraz żałuję, ze go nie kupiłem.8-)
W każdym razie $79 to tylko 8 miesiecy subskrypcji. Wprawdzie subskrypcja obejmuje również PS, ale ja nawet nie jestem pewien do czego to służy...:lol:

Cichy
06-05-2015, 10:15
OK, zakupiłem UPG do wersji 6 za 62 Eur :-) Zobaczymy co to warte..

PS. Już nie żałuję. Wsparcie z nVidii jest genialne, wszystko płynniutko (mam GTX660), przy ściemnieniu panelu nie ma białej ramki wokół zdjęcia, co mnie strasznie wkurzało :)

5pirit
06-05-2015, 10:56
Cichy - czy mówisz tutaj o technologii CUDA w nVidi ? Czy tą opcję włącza się gdzieś w menu czy po prostu chodzi od razu?

Cichy
06-05-2015, 11:48
Domyślnie jest włączone, przynajmniej u mnie tak było. Jest w menu > Preferences > Performance

BeatX
07-05-2015, 09:47
Cichy, kupowałeś bezpośrednio ze strony Adobe?
Ten upgrade to jest jakaś licencja roczna, czy dożywotnia?

Cichy
07-05-2015, 10:20
Bezpośrednio ze strony Adobe. No to jest licencja na LR6 Upg więc bez czasowych ograniczeń.

marlo
08-05-2015, 21:33
Cortland już ma pełną, ale gdzie ten upgrade?

Adobe Photoshop Lightroom 6 | nowość | Cortland | dostępny w 24h (http://www.cortland.pl/adobe-lightroom-6-win-mac-eng-licencja-elektroniczna.html)

KrZyChUM
09-05-2015, 20:18
Cortland już ma pełną, ale gdzie ten upgrade?

U samego źródła => https://www.adobe.com/pl/products/catalog/software._sl_id-contentfilter_sl_catalog_sl_software_sl_mostpopula r_pl.html (Kup => Uaktualnienie).
Opcję na PC ukryli jednak dość dobrze. Na pierwszy rzut oka trudno się jej doszukać.

blackninja
10-05-2015, 00:05
Cholera!
LR6 (CC) ciągle mi się wiesza po wejściu do modułu Develop. 5.7 chodzi bez problemu.
Ktoś jeszcze tak ma?

Cichy
10-05-2015, 07:28
Wyłącz wspomaganie sprzętowe w opcjach.

Greg200
10-05-2015, 09:23
[QUOTE=Cichy;1280624]OK, zakupiłem UPG do wersji 6 za 62 Eur :-) Zobaczymy co to warte..

Skąd taka cena ? Na stronie Adobe upgrade kosztuje 76.26Euro !!!
Podpowiedz proszę Cichy gdzie kupowałeś !

Cichy
10-05-2015, 09:27
Zaznaczyłem, że jestem podatnikiem Vat, wpisałem NIP i cena się zmieniła na 62 Eur i 0% Vat.

Greg200
10-05-2015, 09:40
Rozumiem ... dzięki.

blackninja
10-05-2015, 14:39
Dzięki Kuba! :)

vaas
13-05-2015, 21:25
Zaznaczyłem, że jestem podatnikiem Vat, wpisałem NIP i cena się zmieniła na 62 Eur i 0% Vat.
Dzięki :)

allxages
22-05-2015, 16:46
No dobra, wiem że jest super. Ale czy ktoś korzystał z LR6 na MBP 13" z wbudowaną grafiką Intel Iris? :) Czy jest przyśpieszenie/zwolnienie?

quail
25-05-2015, 13:36
Po dwóch tygodniach użytkowania LR w wersji CC (wraz z poprawką, która wyszła dzień czy dwa dni po premierze), mam kilka spostrzeżeń, którymi chętnie się podzielę.

Za: szybkość. Zarówno interface (zwłaszcza suwaki działające prawie w czasie rzeczywistym), jak i export plików są szybsze. Win7 x86-64, i7-980, nVidia 9600. Akceleracja CUDA daje pozytywny efekt, nawet na mojej prehistorycznej karcie graficznej.
Za: HDR. Łatwe, proste i przyjemne w odbiorze.
Za: panoramy. Proste panoramy skleja dobrze i w miarę szybko. Bardziej złożone już niestety nie. Bywa, że LR męczy się godzinę zanim pokaże podgląd (panoramy z kilku wierszy i kilku kolumn).

Przeciw: masa błędów. Mam nadzieję, że to choroba wieku dziecięcego, ale widać, że wypuszczali go na szybko i po łebkach. Począwszy od przestających działać skrótów klawiszowych z niewiadomych powodów (SHIFT+X, SHIFT+U działają po starcie, a po kilku minutach używania programu już nie), przez sypiące się informacje o zdjęciu (klawisz I raz wyświetla poprawnie wszystkie informacje, innym razem nie załącza danych o ogniskowej), aż po problem, który był w 5.7, czyli wciąż skopany profil obiektywu Canon 16-35 f/4 L IS USM. Korekta zniekształceń leży i kwiczy, dając gorszy efekt po niż przed.

quail
29-05-2015, 20:07
Miałem okazję właśnie zmierzyć szybkość exportu w LR CC. W porównaniu z LR 5.7 jest przynajmniej 3 razy szybciej.
Obecnie wszystko 12 wątków (i7-980) są średnio wysycone w 90%. W poprzedniej wersji obciążenie było znacznie niższe, wręcz nieodczuwalne podczas równoległego użytkowania komputera. Zatem duży plus za optymalizację, a dokładniej za wielowątkowy export.

BeatX
02-06-2015, 12:34
Ja już kupiłem upgrade z LR 5.7 do 6.0
Calosc wyniosła mnie około 270 pln
Co ciekawe, przy zakupie odliczyli mi VAT, mimo że VAT'owcem nie jestem.
Nie wiem o co tu chodzi, ale jak za 270 pln to uważam że przesiadka na najnowszego LR jest jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji fotograficznych.
Przyspieszenie pracy programu jest wprost uzależniające :D

HakunaMatata
04-06-2015, 11:53
Hej, nie będę zakładał nowego wątku bo pytanie jest odnośnie LR.

Czasem widzę w atrakcyjnych cenach LR, z tym że są to płyty dodawane do aparatów.

Czy można kupić taką wersję dodaną do aparatu i spokojnie używać? Jest to legalne?

Merde
04-06-2015, 20:05
Czy można kupić taką wersję dodaną do aparatu i spokojnie używać? Jest to legalne?
Tak, to jest legalne.

scooter
04-06-2015, 22:32
Nie do konca. Sprzedawca nie mial prawa tego sprzedac....

Wysłane z mojego SM-N910C

HakunaMatata
05-06-2015, 14:11
Czyli jednak łamie prawo używając takiego programu?
Chodzi o używanie komercyjne.

BeatX
06-06-2015, 10:43
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej lepiej nie kombinować :)
Tzn, ja się nie znam na przepisach czy licencjach, ale akurat cena za LR kupowanego bezpośrednio od Adobe jest śmiesznie mała.
Często pluginy do niego są o wiele droższe.
Np. zakup "portaiture" i "exposure 7" wyniósł mnie około 1400 pln - to jest prawie 3x drożej niż sam LR.
Ja bym brał LR bezpośrednio od producenta i miał święty spokój na lata :)

Cichy
08-06-2015, 09:11
+1. Też dodam, że najlepszy upgrade ostatnich lat :)

Merde
08-06-2015, 12:44
Nie do konca. Sprzedawca nie mial prawa tego sprzedac....
Jeśli sprzedawcą jest dystrybutor Adobe i ma z nimi podpisaną umowę, to Adobe może zerwać z nim współpracę lub wystąpić na drogę cywilną.
Ta umowa nie jest wiążąca dla nabywcy.


Czyli jednak łamie prawo używając takiego programu?
Chodzi o używanie komercyjne.
Nie, nie łamie prawa.

quail
16-06-2015, 17:32
Wyszedł pierwszy update do LR CC i LR 6. Z nowości: funkcja Dehaze -- dodatkowy suwak do usuwania mgiełki. Nic nie warty :)
Za to może poprawili znane błędy.

photographymmm
17-06-2015, 08:20
Witam. Orientuje się ktoś, czy można mieć na jednym komputerze zainstalowaną na raz wersję 5 i 6? Posiadam swoją wersję 5, a w promocji razem z aparatem dostałem na rok pakiet Adobe CC. W nim jest wersja LR6, którą chciałbym zainstalować, ale nie wiem czy wszystko będzie ok. Ktoś może jest zorientowany w tym temacie?

darkon
17-06-2015, 09:09
Będzie działać mam zainstalowaną swoją 5.7 i próbną 6, obydwa działają, chociaż 6 przyjęła ustawienia z 5.7.

photographymmm
17-06-2015, 10:07
Wielkie dzięki.
Mam też potwierdzenie ze strony Adobe, że powinno działać wszystko bez zarzutu.
Dziś wypróbuję. A to że ustawienia przejmuje z 5.7 to akurat dobrze, nie trzeba będzie znów konfigurować :-)

allxages
17-06-2015, 21:25
Znalazłem parę linków, że przyśpieszenie na Irisie też jest zauważalne, zwłaszcza jak OSX może przydzielić 1GB lub więcej VRAMu dla karty graficznej.

Jak sprawa błedów po updatecie? Można używać szóstki produkcyjnie? :)

quail
17-06-2015, 21:52
Jak sprawa błedów po updatecie? Można używać szóstki produkcyjnie? :)

Jak dla mnie średnio. Jest zauważalnie szybciej niż w 5.7.1, ale wciąż babole, np. z interfejsem jeśli sie szybko operuje na skrótach klawiszowych. Profil co EF 16-35 f/4L IS USM wciąż zwalony i zamias poprawiać zniekształcenia, to dodaje kolejne od siebie.

--- Kolejny post ---


Witam. Orientuje się ktoś, czy można mieć na jednym komputerze zainstalowaną na raz wersję 5 i 6? Posiadam swoją wersję 5, a w promocji razem z aparatem dostałem na rok pakiet Adobe CC. W nim jest wersja LR6, którą chciałbym zainstalować, ale nie wiem czy wszystko będzie ok. Ktoś może jest zorientowany w tym temacie?

Będą działać. Będziesz miał LR5 i LR CC -- nie mylić tego drugiego z szóstką!
Już się okazuje, że Adobe wrzuca nowe funkcje do CC, a nie będzieich w LR6:

- dehaze,
- lokalne korekty b&w.

Updaty dla LR6 bedą zawierać jedynie poprawki błędów i nowe profile szkieł oraz wsparcie dla nowych aparatów. W LR CC będą też nowe opcje.

Z forum Adobe:

LR 6.1 does not have dehaze, and it does not have the black and white local adjustments; this is stated as clearly as I can imagine it being stated. LR 6 will not have any new features, only bug fixes and new camera/new lens support.

photographymmm
18-06-2015, 08:22
Działa działa. Wszystko jest ok. Myślę, że faktycznie po roku bezpłatnej subskrybcji przejdę na LR6. Ostatnio firmy coraz chętniej przechodzą na systemy corocznej subskrybcji... Zauważam to nie tylko po programach dla fotografów. No ale nie ma się co dziwić, przynosi im to na pewno niemałe korzyści finansowe :-)

crazy
30-06-2015, 23:51
Dziś zrobiłem zdjęcia plenerowe Classiciem, obrobilem w LR 6 zarzucilem do eksportu 43 foty i po chwili pliki były zapisane. Także soft mocno przyspieszył, proc szedł na 100 %. Z MKIII już tak szybko nie idzie

PMP
08-07-2015, 21:41
Mam pytanie jak to jest z wersją CC. Czy można z niej korzystać na dowolnym komputerze (praca, dom, itp.), czy mogę zainstalować tylko na jednym?

mkamelg
10-07-2015, 21:05
^

https://helpx.adobe.com/pl/creative-cloud/faq.html


Czy mogę używać programów pobranych z Creative Cloud na więcej niż jednym urządzeniu?

Tak. Aplikacje Creative Cloud można pobierać i instalować na wielu komputerach niezależnie od ich systemu operacyjnego. Jednak aktywację oprogramowania można przeprowadzić tylko na dwóch komputerach dla każdej osoby związanej z danym kontem. Więcej informacji zawierają Warunki użytkowania (http://www.adobe.com/pl/legal/general-terms.html). Dowiedz się, jak zdezaktywować (http://helpx.adobe.com/pl/x-productkb/policy-pricing/activation-deactivation-products.html) licencję Creative Cloud na komputerze.

Mackownik
12-07-2015, 15:59
Ja mam pytanko jak w znaku wodnym wstawić wyraz pisany typem small caps?(chodzi o DUŻĘ MAŁE LITERY) Robiłem ostatnio formata i nie zapisałem preferencji co do znaków wodnych pisanych tekstem.