PDA

Zobacz pełną wersję : Hiperfokalna w praktyce...?



magat
13-03-2015, 02:55
Witam
mam nastepujace pytanie, moze ktorys ze znawcow mi pomoze...
czy istnieje mozliwosc wyznaczenia hiperfokalnej np dla canonowskieko kita 18-55 bez dokonywania skomplikowanych obliczen?
duzo czytalem na ten temat ale odpowiedzi nie znalazlem
po drugie czy w ogole jest sens ''meczyc sie'' z tym? czy nie lepiej nastawic ostrosc na mniej wiecej 1/3 glebokosci sceny i po bolu.
czy w ogole jest sens ustawiac ostrosc na hiperfokalna, bo przeciez jesli przy hmm np f22 nastawimy ostrosc na najmniejsza odleglosc ostrzenia to i tak na zdjeciu wszysto od naszej najmniejszej odleglosci ostrzenia az po ostatni plan bedzie ostre jak zyleta. ( f22 tak wiem dyfrakcja ale cos za cos)
ciekawy jestem jak radzicie sobie z tym zagadnienie.
pzdr

p0m
13-03-2015, 03:07
było już tyle tematów o hiperfokalnej. weź przejrzyj forum.


Witam
hmm np f22 nastawimy ostrosc na najmniejsza odleglosc ostrzenia to i tak na zdjeciu wszysto od naszej najmniejszej odleglosci ostrzenia az po ostatni plan bedzie ostre jak zyleta.
pzdr

eee nie?

piwko
13-03-2015, 08:28
Witam
mam nastepujace pytanie, moze ktorys ze znawcow mi pomoze...
czy istnieje mozliwosc wyznaczenia hiperfokalnej np dla canonowskieko kita 18-55 bez dokonywania skomplikowanych obliczen?
duzo czytalem na ten temat ale odpowiedzi nie znalazlem
po drugie czy w ogole jest sens ''meczyc sie'' z tym? czy nie lepiej nastawic ostrosc na mniej wiecej 1/3 glebokosci sceny i po bolu.
czy w ogole jest sens ustawiac ostrosc na hiperfokalna, bo przeciez jesli przy hmm np f22 nastawimy ostrosc na najmniejsza odleglosc ostrzenia to i tak na zdjeciu wszysto od naszej najmniejszej odleglosci ostrzenia az po ostatni plan bedzie ostre jak zyleta. ( f22 tak wiem dyfrakcja ale cos za cos)
ciekawy jestem jak radzicie sobie z tym zagadnienie.
pzdr

Na początek używaj kalkulatora (jeśli masz telefon z androidem to np. "DoF Calc"), po jakimś czasie zapamiętasz hiperfokalne dla ustawień, których często używasz. Dla f22 i ogniskowej 55mm hiperfokalna to trochę ponad 7m, także nie można tak upraszczać bo to nie działa. Poza tym przy f22 niewiele obiektywów zmiennoogniskowych da Ci zdjęcie "ostre jak żyleta". W Twoim przypadku (kit 18-55) najlepiej trzymać się przysłon od f5.6 do f11. f22 używaj tylko jak musisz bo da mniej ostry obraz dla każdej ogniskowej. Proponuję zapoznać się ze specyfikacją obiektywu, który używasz - Test Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 II (http://www.optyczne.pl/7.1-Test_obiektywu-Canon_EF-S_18-55_mm_f_3.5-5.6_II_-_czyli_o_tym_czy_kit_jest_do_kitu._Wst%C4%99p.html ). Informacje o ostrości znajdziesz w pkt.4, wykres pokazuje dla jakiej kombinacji przysłona/ogniskowa rozdzielczość zdjęcia będzie najlepsza.
Jak ja sobie z tym radzę? Jeśli mam dużo czasu na zrobienie zdjęcia to używam kalkulatora, jeśli nie to robię na czuja. Raz się uda, raz się nie uda. Im więcej będziesz pstrykał i myślał tym częściej będzie się udawało. Staram się korzystać z ustawień przy których mój obiektyw sprawuje się najlepiej, pozostałych używam tylko jak nie mam innego wyjścia.

jaś
13-03-2015, 09:11
A kit ma jakąś skalę odległości? da się na niej ustawić 7m (przykładowe z poprzedniego posta)? a da się ustawić 6.5 metra? a da się ustawić 6.15 metra?
o przysłonie 22 na początek zapomnij, o ustawianiu 22 mogą pisać tylko takie tuzy jak peterson w swoich książkach.

piast9
13-03-2015, 09:45
^^ Z hiperfokalną nie ma takiej apteki. W obiektywach bez skali odległości można po prostu wyostrzyć automatycznie na obiekt odległy o pożądany dystans.

słowiczek
13-03-2015, 09:48
Tylko" na oko", kit nie ma podziałki metrycznej.

Suchy
13-03-2015, 10:48
magat - ściągnij sobie tabelkę z wartościami hiperfokalnej dla różnych ogniskowych. Na stronach wydawnictwa Galaktyka jest coś takiego:

TABELE ODLEGŁOŚĆI HIPERFOKALNYCH (http://www.galaktyka.com.pl/product,,509,8.html)

Wydrukuj, wsadź do torby z aparatem i korzystaj. Z czasem najczęściej używane zapamiętasz.

Oczywiście wybór punktu ostrzenia w obiektywach bez skali odległości odbywa się na czuja...

hensu
13-03-2015, 12:59
https://picasaweb.google.com/118437012341723022522/CanonInneMozliwosci#5534557235528881538

Suchy
13-03-2015, 13:42
A-dep NIE USTAWIA na odległość hiperfokalną. I nie ma go w nowszych canonach...

namoamo
13-03-2015, 14:18
W moim aparacie jest a-dep. Sprawdza się wyśmienicie.

Suchy
13-03-2015, 14:23
W moim też jest. A 7D i 500D to zdecydowanie nie są nowsze Canony ;-) I nigdzie nie napisałem, że się nie sprawdza. TYLKO ŻE NIE USTAWIA NA HIPERFOKALNĄ. Ustawia na taką odległość by ostre były wszystkie obiekty, które pokryją się z aktywnymi punktami AF. Jest to wprost i jasno napisane w instrukcji. Oczywiście raz kiedyś przez przypadek może to być odległość hiperfokalna. Ale tylko przez przypadek...

aptur
13-03-2015, 14:37
Czy ktoś może poprawić tytuł wątku?

marjo
13-03-2015, 15:03
Ja mam zainstalowaną aplikację na smartfonie do wyliczania odległości hiperfokalnej (depth of field7- dla Windows Phone).
Ważna uwaga: bezpieczniej jest ustawić odległość trochę dalej niż za blisko. Przy pomyłce i zbyt bliskim ustawieniu głębia ostrości gwałtownie się zawęża natomiast przy pomyłce i zbyt dalekim ustawieniu punktu ostrości strata jest niezbyt duża i stopniowo się powiększa

FlatEric
13-03-2015, 16:10
bez dokonywania skomplikowanych obliczen
Ogniskowa do kwadratu podzielona przez krążek rozproszenia i liczbę przysłony to chyba nie jest skomplikowane obliczenie? Kilka sekund na jakimkolwiek kalkulatorze. :)
W przypadku konkretnych ogniskowych (czy obiektywów stałoogniskowych) jedyną zmienną jest liczba przysłony, resztę można zapisać (zapamiętać) jako stałą.

magat
17-03-2015, 00:46
dzieki za odpowiedzi:)
ja jeszcze nie do konca dobrze rozumiem ta hiperfokalna ale jak zrozumiem potestuje to przestanie mnie nurtowac jedno pytanie
a mianowicie czy precyzyjne obliczanie tego parametru co do centymetra jest gra warta swieczki...

salas
17-03-2015, 00:47
Nie ustawisz co do centymetra bo skale na obiektywach nie sa tak dokladne :) po prostu staraj sie w miare mozliwosci ustawic tak jak podaje kalkulator i bedzie dobrze

Bechamot
17-03-2015, 08:38
Witam
mam nastepujace pytanie, moze ktorys ze znawcow mi pomoze...
czy istnieje mozliwosc wyznaczenia hiperfokalnej np dla canonowskieko kita 18-55 bez dokonywania skomplikowanych obliczen?
duzo czytalem na ten temat ale odpowiedzi nie znalazlem
po drugie czy w ogole jest sens ''meczyc sie'' z tym?

nie za bardzo, tylko w okreslonych raczej rzadkich sytuacjach zdjeciowych.
w praktyce to na dluzszej ogniskowej przekrec troche skale odleglosci od nastawy na nieskonczonosci , na krotkich ogniskowych - przekrec wiecej .

w tym obiektywie to raczej celuj gdzies w okolice , gdzie uwazasz, ze powinen nastapic szczyt rozdzielczosci.

gdybys to rzeczywiscie potrzebowal to chyba najwygodniej byloby jakims pisakiem zaznaczyc na obudowie punkty wedlug ktorych ustawiac odleglosc - czyli samemu sobie naniesc skale.
ale nie wyobrazam sobie aby taka potrzeba istniala.