PDA

Zobacz pełną wersję : RUCHEM - drogowym :)



zysk
07-03-2015, 19:03
Jeździmy w te i we wte :D .
W końcu człowiek jeździ autem trochę na wyczucie,pamięć i doświadczenie.
Ale zdarzają się sytuację ,gdy dopadają wątpliwości o znajomość przepisów.
Mnie dopadła:
czy żołdak miał prawo blokować lewy pas(jadąc bez migających świateł) ?

https://canon-board.info/imgimported/2015/03/ruch1-2.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/7dmlb3gco1g7tzh/ruch1.jpg?dl=0)

Bangi
07-03-2015, 23:51
Nie miał.

zysk
08-03-2015, 00:10
Też tak uważam.Kilkanaście km dalej z 3 pasm robi się 2.
Żołdactwo robi to samo.Prawym pasem ciagną się złomy z prędkoscia 60 km/h
(na poligon Drawsko) , a auto ŻW jedzie lewym pasem blokując wyprzedzenie kilku wozów bojowych
przez kilkanaście kilometrów 2 pasmówki.
Jakaś rada ? dzwonić do Bronka jako zwierzchnika Sil Zbrojnych ? :mrgreen: .

Usjwo
08-03-2015, 08:38
Nie wiem jak teraz wyglada kodeks, ale kidys nie wolno bylo wyprzedzac kolumny wojskowej.

RobertON
08-03-2015, 11:39
Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie określa szerokości kolumny pojazdów, ale odnosi się do długości, oznakowania itd.
art. 32 Ruch pojazdów w kolumnie. Poza tym, to nie był pojazd uprzywilejowany - nie miał włączonych świateł. Zawsze może jednak "zasłonić" się zasadą ogólną wyrażoną w art.3 ustawy.

Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.

3. Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.

RobertON
08-03-2015, 12:22
Co do wyprzedzania - zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Z tego co widzę nie był to zabudowany i nie był to pojazd uprzywilejowany - nie miał jednocześnie "koguta" i sygnału.

zysk
08-03-2015, 17:06
RobertON właśnie na Twoją opinię liczyłem,dzięki.
Pytania dodatkowe:
-droga 2 pasmowa ekspresowa: czy to też jest wyprzedzanie ?
-droga 3 pasmowa ekspresowa : jeden pojazd prawym pasem ,ja środkowym ,czy to też jest wyprzedzanie ?

ależ człowiek zapomniał :roll: .

jacek_63
08-03-2015, 18:07
Wyprzedzanie to przejeżdżanie obok innego uczestnika ruchu poruszającego się tą samą drogą w tym samym kierunku (jakoś tak to szło :-) )

piast9
08-03-2015, 19:08
(...)-droga 2 pasmowa ekspresowa: czy to też jest wyprzedzanie ?
-droga 3 pasmowa ekspresowa : jeden pojazd prawym pasem ,ja środkowym ,czy to też jest wyprzedzanie ?

A czemu by nie? To wszystko jest wyprzedzanie, liczba pasów i rodzaj drogi nie ma najmniejszego znaczenia.

zysk
08-03-2015, 19:11
Myślałem ,że to koszmar i źle rozumiem przepisy,a to prawda.
A u Niemców :wyprzedzanie tak samo jest umocowane w przepisach jak u nas ?.

Kolekcjoner
08-03-2015, 22:43
Przypominam że zgodnie z regulaminem forum wszelkie posty z odniesieniami do polityki będą usuwane.

piast9
09-03-2015, 00:14
Myślałem ,że to koszmar i źle rozumiem przepisy,a to prawda.
A u Niemców :wyprzedzanie tak samo jest umocowane w przepisach jak u nas ?.
Skoro sama Konwencja Wiedeńska mówi o wyprzedzaniu na drogach posiadających co najmniej dwa pasy ruchu w danym kierunku, to sądzę, że Niemcy mają tak samo. Poza tym jest to logiczne moim zdaniem. Upraszcza to bardzo przepisy związane z tym, gdzie wyprzedać można a gdzie nie. W szczególności mam tu na myśli okolice skrzyżowań i przejść dla pieszych.

zysk
09-03-2015, 01:18
Wszystko pięknie ,tylko w jednym worku jest wyprzedzanie w:
-mieście
-poza miastem
-na drodze jednokierunkowej
-na autostradzie ,gdzie już nie ma przejść ani skrzyżowań

piast9
09-03-2015, 09:44
I to jest moim zdaniem dobrze. Nie ma niepotrzebnych komplikacji. Skoro na autostradzie nie ma przejść to znaczy, że część obostrzeń na autostradzie sama z siebie nie będzie obowiązywała.

A co konkretnie Ci nie pasuje, chyba łatwiej będzie omawiać to na przykładzie.

zysk
09-03-2015, 14:20
A co konkretnie Ci nie pasuje, chyba łatwiej będzie omawiać to na przykładzie.
Wszystko OK,wyjaśniło się ,daleki jest od ignorowania jakichkolwiek przepisów ,nawet jeśli mi nie odpowiadają.
Sprawa wyprzedzania wzięła się od złośliwego blokowania lewego pasa,
przez auto ŻW nie wyświetlajace świateł pojazdu uprzywilejowanego(pierwsza fotka).

Bangi
09-03-2015, 23:51
@ zysk - a wyślij tą fotkę na Policję z uprzejmym zawiadomieniem... o możliwości popełnienia... ja bym tak zrobił.
Niech zbadają sprawę.
Dla mnie największym buractwem jest jak tzw. służby łamią lub naginają przepisy :(

zysk
10-03-2015, 00:15
a wyślij tą fotkę na Policję z uprzejmym zawiadomieniem..
Nie zrobię tego ponieważ:
-akcja była jakieś 2 lata temu,a nawet gdyby niedawno EXIF nie byłby dowodem czasu,
a pokazana sytuacja:chwilowym manewrem spowodowanym ........ itd .
-jedyną osobą ,która ucierpiałaby na takiej akcji ,byłbym ja
-zgłoszona anonimowo-anonimowo by umarła
Być może dziś wysłałbym nagranie z kamery tam ,gdzie trzeba :confused: .
A najwiekszy skutek odnosi zamieszczenie na YT :lol: .