PDA

Zobacz pełną wersję : Soczewki korekcyjne wizjera typu E do Canon EOS 30D



end
04-03-2015, 11:46
Canon oferuje do modelu EOS 30D i bliźniaczych 10 soczewek korekcyjnych wizjera typu E:

E+3
E+2
E+1,5
E+1
E+0,5
E+/-0
E-0,5
E-2
E-3
E-4

Standardowo wizjer skorygowany (ustawiony) jest o wartość -1D, a jego zakres regulacji wynosi od +1D do -3D. Informacja ta myli bardzo wielu użytkowników wprowadzając chaos i ogólne zamieszanie w wyborze soczewki korygującej obraz widziany w wizjerze. W większości przypadków po przeczytaniu instrukcji ludzie utożsamiają podany tam zakres regulacji wizjera do posiadanej wady wzroku. Pojawia się kolejne pytanie po co mi soczewka np +1D czy -3D skoro mieści się to w zakresie regulacji. Ciekawostką jest fakt, że osoba mająca wadę wzroku -3D kręci regulatorem wizjera i wkurza się, że obraz nie jest ostry - przecież zakres regulacji jest od +1D do -3D. O co w tym wszystkim chodzi :?:

Wizjer jest tak skorygowany aby osoba bez wady wzroku (mająca +/-0D) mogła ostro widzieć obraz tworzony na matówce. Dlatego wizjer skorygowano (ustawiono) fabrycznie na -1D.
Uwzględniając zakres regulacji o +/- 2D otrzymujemy wartości od +1D do -3D, o czym możemy przeczytać w instrukcji.
Oznacza to, że bez dodatkowej soczewki korekcyjnej ostry obraz w wizjerze będą widziały osoby których wada wzroku mieści się w zakresie od +2D do -2D.
Jeżeli ktoś ma większa wadę wzroku musi stosować dodatkowe soczewki zwiększające ten zakres.

Jak zatem dobrać soczewkę :?:
Należny zawsze pamiętać, że zakres regulacji wynosi wizjera wynosi +/-2D a sam wizjer skorygowano na wartość -1D.
Wybierając soczewkę E-4 korygujemy wizjer dla osoby z wadą wzroku -3D, a regulatorem przy wizjerze możemy zakres ten zmienić o +/-2D. Także soczewka E-4 zapewni poprawne widzenie dla osób z wadą wzroku od -1D do -5D.
Wybierając soczewkę E+3 korygujemy wizjer dla osoby z wadą wzroku +4D, a regulatorem przy wizjerze możemy zakres ten zmienić o +/-2D. Także soczewka E+3 zapewni poprawne widzenie dla osób z wadą wzroku od +6D do +2D.

Wybierając soczewkę E-1 (której nie ma w sprzedaży bo musiałby być elementem niekorygującym nasz wizjer, który już fabrycznie skorygowano na taka wartość -1D) otrzymujemy ustawienie dla dla osoby bez way wzroku (+/-0D), a regulatorem przy wizjerze możemy zakres ten zmienić o +/-2D. Także hipotetyczna soczewka E-1 (czytaj sam wizjer) zapewni poprawne widzenie dla osób z wadą wzroku od +2D do -2D.

Ściąga dla leni :idea: :mrgreen:

soczewka korekcyjna >>> wada wzroku

E+3 >>> od +6D do +2D
E+2 >>> od +5D do +1D
E+1,5 >>> od +4,5D do +0,5D
E+1 >>> od +4D do +/-0D
E+0,5 >>> od +3,5D do -0,5D
E+/-0 >>> od +3D do -1D
E-0,5 >>> od +2,5D do -1,5D
E-1 >>> od +2D do -2D zakres korekcji przez fabryczny wizjer bez dodatkowej soczewki korygującej (soczewka E-1 jest wbudowana w wizjer)
E-2 >>> od +1D do -3D
E-3 >>> od +0D do -4D
E-4 >>> od -1D do -5D

To chyba tyle w temacie. Mam nadziej że pomogłem i rozwiałem wątpliwości.

Domcia
05-03-2015, 13:05
Zastanawia mnie po co tak naprawdę soczewki dla wad na poziomie np. -5. Taką wadę posiadam i funkcjonowanie bez okularów/soczewek jest praktycznie niemożliwe, a już pewno niebywale niekomfortowe. Ja cykam zdjęcia w okularach i dodatkowych soczewek do aparatu nie potrzebuję, bo widzę z użyciem okularów ostro przez wizjer. Ktoś tego używa?

end
05-03-2015, 13:28
Ja żeby widzieć cała matówkę oraz "wyświetlacz" poniżej muszę trzymać oko bardzo blisko wizjera. Jakbym miał okulary, a nie mam więc ciężko mi to sprawdzić, oko byłoby odsunięte dalej od wizjera i nie objąłbym całego obszaru przekazywanego przez wizjer. Dlatego wprowadzono soczewki korekcyjne.
Taka moja opinia.

Domcia
05-03-2015, 13:44
No tak, ale wyobraź sobie ściągasz okulary, robisz zdjęcie, oddalasz aparat od oka, żeby zobaczyć na ekranie zrobione zdjęcie, coś nie pasuje, chcesz spojrzeć jeszcze raz na scenę, musisz założyć okulary (bo przy wadzie -5 to g.. widzisz), żeby za chwilę je ściągnąć do zrobienia zdjęcia? Chyba by mnie szlag trafił. :) Poza tym są soczewki, a jak ktoś nie może i musi stosować okulary to w wizjerze i tak widać wszystko. Oko mam blisko, w związku z czym czasem nieświadomie zostaję pandą (okulary + makijaż). ;)

Nie neguję takich soczewek w ogóle, jednak zastanawia mnie, czy jest ktoś, kto takie coś stosuje dla dużych wad wzroku.

RobertON
05-03-2015, 14:12
Mam wadę -4,5 D i skręconą korekcję na maxa, ale zawsze w okularach, bo bez nich kompletnie nie dam rady.
Nie zdejmuję okularów do focenia.

Czasem nawet uważam, że większa korekcja w aparacie mogłaby mi pomagać.

Domcia
05-03-2015, 15:18
W jaki sposób?

italy
07-03-2015, 22:16
Mam wadę -4,5 D i skręconą korekcję na maxa, ale zawsze w okularach, bo bez nich kompletnie nie dam rady.
Nie zdejmuję okularów do focenia.

Czasem nawet uważam, że większa korekcja w aparacie mogłaby mi pomagać.
Ja mam tylko 1,5 ale i to denerwuje :) okulary do czytania muszę zakładać żeby nawet ustawienia widzieć :( najgorsze to mazianie nosem po ekranie ,częściowo rozwiązuje to gumowy okular który zakładam na wizjer. Lepiej ze wzrokiem już nie będzie, więc trzeba już z tą wadą żyć :)