PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie Szkło do fotografowania Samochodów motoryzacji i Dzieci i nie tylko. Ogólnik



cybermysza
23-02-2015, 18:01
Witam
Może nie będę się wielce rozpisywał, jestem już kilko letnim amatorskim amatorem ale zakupiłem sobie w końcu porządne body Canon 7D i szkło na początek 50mm f/1.8 i jest ok ale...

Nie wymagam wiele :D Potrzebuję jakiś jeden porządny obiektyw do wszystkiego ( wiem nie istnieje taki ) nie bez żartów. Moje fotografię opierają się od tego czasu głównie na temat motoryzacji jestem fanem i po prostu lubię fotografować w większości swoje auta, po prostu przychodzi sobota myję auto woskuję biorę aparat jadę w ciekawe miejsce i się denerwuję bo mi nić ładnego nie wychodzi. Teraz tknęło mnie też do pobudzenia wodzy fantazji i poczucie się nie tylko ojcem a też pro fotografem i większość czasu spędzam wieczorami na fotografowaniu mojej małej księżniczki jak sobie śpi.

I ostatnią sprawą obiektywu którego szukam już raczej z jakimś jasnym światłem ( 2.8 hmmm ?) jest ogólnie że bym mógł fotografować, Auta, Moje dziecko ( teraz nie ruchome w przyszłości biegające)i wyjazdy jakieś góry plenery czy imprezy rodzinne lub jakieś okolicznościowe imprezy motoryzacyjne.

Teraz kwestia w 50mm 1.8 brakuje mi troszkę po pierwsze WIEDZY I PRAKTYKI ( tak mi się szczerzę wydaję że po prostu nie mam takiego doświadczenia za dużo na oglądałem się zdjęć z gazet itd takich pro i coś nie wychodzi i się zniechęcam tym bardziej że -5 albo +30 stopni na powietrzu np i co raz bardziej człowiek zły :) )

- Zdjęcia autka interesują mnie bardzo nocne zdjęcia (normalne w dzień też) i tak rozstawiam statyw ( velbon dv-6000 myślę że dla mnie starczy) co mnie drażni odbijają mi się światła na lakierze od latarni to jedno drugie jak staram się robić wieczorem gdy się ściemnia za nim sobie poustawiam i obejdę całe auto na około i : ISO 100 przysłona 1.8 i czas sobie zmieniam to wychodzą mi różne zdjęcia jednak jedno za ciemne jedno za jasne do zdjęć poprzednich które robiłem parę minut wcześniej i ogólnie nie mogę skleić kompletu zdjęć całego auta o tej samej jasności. I ogólnie ustawianie statywu tak blisko auta że by się zmieściło w całym kadrze żeby uzyskać co dla mnie jest najważniejsze ROZMYTE TŁO a tak jednak na jakimś zmiennoogniskowym obiektywie chyba było mi by wygodniej?
Jedno pytanie co do zrobienia zdjęcia jak ustawiać AF czy punktowo czy bardziej skupić się na całym obiekcie, jak lepiej wyjdzie. I jak w 7d wyłączyć tą stabilizacje obrazu co wszyscy mówią że na długie czasy i zdj na statywie, to zrobić stabilizacje OFF.

-Teraz zdjęcia Dziecka mojego w łóżeczku np. pokój jest dość mały jest w nim nie zbyt dobre światło jak to w pokoju w nocy tylko lampka za tv żeby dziecka nie razić. Rozstawienie statywu w pokoju i 50mm stwarza lekkie problemy żeby coś dobrego wykadrować.

- Imprezy rodzinne i inne okoliczności plenerowe jak jakiś krajobraz góry czy jezioro czy jakaś promenada w nocy. Czyli ogólnie do tego szerszy kąt bo 50mm nie zawsze się też na da, na dane zdjęcie.

Więc proszę doradzić mi mniej więcej jakie szkło mnie zadowoli jeśli chodzi o moje użytkowanie. Wiem że do końca jeden obiektyw nie spełni moich wszystkich oczekiwać na wszystkie okazję które chcę fotografować, ale proszę brać na uwagę że jestem amatorem i nie potrzebuję nie wiadomo też czego że do każdej sytuacji osobny jakiś super obiektyw.

Czyli potrzebował bym :

-Rozmycie tła

-Szerszy kont

-albo więcej praktyki i doświadczenia nie wspomnę o wiedzy, i wystarczy mi moja 50-tka :)

Proszę o wyrozumiałość dla laika i o pomoc !!! ps. wieczorem wrzucę z dwa niby dla mnie najlepsze zdjęcia jedno autka jedno mojej małej i powiecie co źle robię.

Pozdrawiam I Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi !!!

aptur
23-02-2015, 18:07
Napisz jeszcze ile chcesz wydać bo zaraz ktoś wyjedzie z 16-35/2.8

salas
23-02-2015, 18:11
Sigma 18-35 f1.8 :D

Suchy
23-02-2015, 18:15
Kup nową Sigmę 17-50 albo używanego Canona 17-55

trothlik
23-02-2015, 19:30
kup sobie tamrona 18-270

Nic dodać nic ująć...

pan.kolega
23-02-2015, 19:34
Jedno pytanie co do zrobienia zdjęcia jak ustawiać AF czy punktowo czy bardziej skupić się na całym obiekcie, jak lepiej wyjdzie. I jak w 7d wyłączyć tą stabilizacje obrazu co wszyscy mówią że na długie czasy i zdj na statywie, to zrobić stabilizacje OFF.


Stabilizacja jest w obiektywie, nie w aparacie, więc się ja wyłacza na obiektywie. Twój obiektyw stabilizacji nie ma, więc nie masz o co się martwić.8-)

Jeżeli chcesz zrobić serię zdjęć z różnych stron w warunkach zmieniajacego się światła, tak, żeby były mniej więcej jednakowo naświetlone, to nie używaj punktowego ani segmentowego pomiaru, tylko uśredniony pomiar na biała kartkę położona w tym samym miejscu albo ten sam fragment auta. Sa też wynalazki np. w postaci prześwitujacych białych dekli na obiektyw.

Sigma zoom f1.8 by Ci chyba pasowała. Do tego np. 85/1.8.

--- Kolejny post ---


Nic dodać nic ująć...

No rozmycie to raczej by trzeba ujać...:mrgreen:

p0lish
23-02-2015, 19:35
wybór jest prosty!
Test Canon EF 24-70 mm f/2.8L II USM - Wstęp - Test obiektywu - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/278.1-Test_obiektywu-Canon_EF_24-70_mm_f_2.8L_II_USM_Wst%C4%99p.html)

Mike7
23-02-2015, 19:35
Przyznaję, nie czytałem od początku posta... Ale... Na początek z fotografią kup sobie 18-55 STM i stwierdź SAM! SAM! SAM! SAM! Co potrzebuję, czy światła, czy krótszej ogniskowej, czy dłuższej ogniskowej...

aptur
23-02-2015, 19:47
wybór jest prosty!
Test Canon EF 24-70 mm f/2.8L II USM - Wstęp - Test obiektywu - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/278.1-Test_obiektywu-Canon_EF_24-70_mm_f_2.8L_II_USM_Wst%C4%99p.html)

wiedziałem, że tak będzie :mrgreen:

krakał
23-02-2015, 19:59
I jak w 7d wyłączyć tą stabilizacje obrazu co wszyscy mówią że na długie czasy i zdj na statywie, to zrobić stabilizacje OFF.



Nijak. W 7D nie ma stabilizacji. Stabilizację w Canonie masz w obiektywie, nie w korpusie. Taki suwaczek z boku po lewej, IS on/off. Nota bene, w twoim obiektywie (50 1.8 II) jej nie ma.

Nie ma dla Twoich potrzeb jednego uniwersalnego szkła. Na wycieczki i do krajobrazu rozważ któreś z tych trzech szkieł: nowy kit 18-55 IS STM (opcja najtańsza), spacerzoom 18-135 IS STM (opcja najbardziej uniwersalna pod względem zakresu ogniskowych i przystępna cenowo) albo 15-85 IS (opcja z najszerszym kątem, ale i najdroższa). To szkła zbliżone pod względem własności optycznych, ale zróżnicowane pod względem zakresu, kąta obrazu i ceny. 18-135 wydaje się być najbardziej uniwersalną propozycją.

Do wnętrz i focenia auta po nocy Sigma 18-35 1.8.

Może się okazać, że bokeh z Sigmy ci się nie spodoba i zapragniesz czegoś jeszcze jaśniejszego, skoro na rozmycie w 50 1.8 marudzisz. Niestety, jaśniejszego zooma nie ma, zostają stałki - 50 1.4 na przykład. Jest i 1.2, ale zapłacisz zań więcej niż dałeś za swój korpus, albo w najlepszym razie tyle samo. Poza tym, bokeh tym lepszy, im ogniskowa dłuższa, więc lepszy da ci obiektyw 85 mm. Ale będzie wąski :D Wniosek - nie ma jednego uniwersalnego szkła z dobrym rozmyciem, dużym zakresem (szeroki i wąski kąt) i dużą jasnością. Musiałoby ważyć z 10 kilo, być wielkości małego wiadra i kosztowałoby kilkadziesiąt tysięcy. I nikt by go nie kupił :mrgreen:

Innymi słowy - po to jest lustrzanka z wymienną optyką, by zmieniać obiektywy.

Na początek postawiłbym na 18-135 STM. Możesz oczywiście wybrać także niesystemowego, nieco jaśniejszego zooma ze stałym światłem, np. sigmę 17-50 2.8, ale z światłosiły 2.8 raczej nie wywalczysz lepszego bokehu niż z pięćdziesiątki 1.8 :D

zdebik
23-02-2015, 20:05
18-35 1.8 sigmy
ale... moze 18-135 3.5-5.6 bedzie ok?
Mozesz pomyslec nad 70-200 2.8 jak sie Ksiezna rozbestwi ;)

Moze zlinkuj te fotki auta ktore nie wyszly a my postaramy Cie pchnac we wlasciwym kierunku.

cybermysza
23-02-2015, 20:36
4 tyś to max który myślałem wydać. A co do poprawnej polszczyzny itd itp zawsze ktoś musi się do czegoś doczepić :) (człowiek w pracy wypisuje w stresie, próbuje skleić posta że by każdy wiedział o co chodzi a nie tylko jaki obiektyw najlepszy itd itp)
tak myślałem że jedną z lepszych opcji będzie 24-70 f/2.8 I po to pisałem tak długiego posta, dla kogoś kto się zainteresuję pomocą przeczyta cały i zrozumie o co mi chodzi, a nie bez sensu odpowiada i proponuję mi kit-a jak bym chciał Aparat do takich zdjęć jakie robi kitowy obiektyw to bym nie zakładał takiego tematu, a nie każdy musi by super fotografem i wszystko wiedzieć i ja po prostu zapytałem i nie oczekuję takich odpowiedzi jak nie które, z resztą nie ważne.
Ktoś coś jeszcze jakiś pomysł ??
Jak na razie zostaję przy 24-70

i już widzę i dziękuję za bardzo pomocne odpowiedzi zaraz coś wrzucę :)

zysk
23-02-2015, 20:47
człowiek w pracy wypisuje w stresie, próbuje skleić posta
Gdybyś w pracy pracował ,a posty kleił na spokojnie p pracy ,Twój tekst byłby bardziej zrozumiały.
A wachlarz życzeń masz niemały ,i bez doświadczeń własnych ,
żadna rada Tobie w wyborze : nie pomoże. :roll: .

troglodyta
23-02-2015, 20:50
Przy 24-70 może brakować szerokiego kąta, dobry obiektyw lecz trochę ciężki na wycieczki i imprezy, sigma 18-35 1,8 to dobra propozycja pod aps-c.

zysk
23-02-2015, 21:00
sigma 18-35 1,8 to dobra propozycja pod aps-c
Jeśli ma być szeroko to raczej Sigma 10-20/3,5.Miałem ,świetne.

RobertON
23-02-2015, 21:07
Zacznij od 18-135 STM jest to dobry optycznie obiektyw z szybkim napędem AF - tak jak Kolega krakał radzi.

Cena do przełknięcia - wersja oszczędna. Na bogato - Sigma 18-35/1,8 świetny obiektyw.

Pozostanie do kupienia jakieś tele - może 70-200/4 L USM (non IS) i masz pełen komplet z 50-tką do cropa.

zdebik
23-02-2015, 21:08
A moze 5D z jakims zoomem :)

krakał
23-02-2015, 21:14
zdebik, cybermysza puszkę porządną już ma - siódemkę. Szuka szkła.

Cybermysza, w 4000 powinieneś zmieścić 18-135 IS STM (nowy jest za 1200 do kupienia) i sigmę 18-35 1.8 (nowa 2700). Jeszcze ci na jakiś filtr zostanie :D I będziesz miał canona do focenia w dzień na zewnątrz, a sigmę do nocy i wnętrz. Potem ewentualnie coś szerszego albo dłuższego dokupisz, jak uznasz że trzeba. Stałkę podstawową już masz - i zestaw jak ta lala do twoich potrzeb. Na jasne szerokie albo portretowe stałki lepsze niż to, co masz w tym budżecie nie licz (prócz 50 1.4), chyba że używki, a i tak musiałbyś kupić więcej niż jedną.

zysk
23-02-2015, 21:21
Do eksperymentu z szerokością ,dobrze sie nadaje tani
Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM
"światłością nie grzeszy" ,alle jest niezły jak na swoja cenę.
Mam i na dzienne fotki jest bardzo OK.

cybermysza
23-02-2015, 21:47
Faktycznie przesadziłem z moimi wymaganiami żeby zmieścić te wszystkie zachcianki w jednym obiektywie, ale skupmy się nad tymi moimi priorytetami. może inaczej jaki obiektyw by był najlepszy do tych zdjęć : https://plus.google.com/u/0/115428538813206816409/posts
Proszę ocenić co złego jest na danym zdjęciu. I tak jak zdjęcie dzidziusia niby na wyświetlaczu wygląda ładnie a jak wrzucisz na pc to tragedia, jeszcze teraz na google+ musiałem na jpeg-a zmienić. Jedno auto w dzień, jedno odbijają się lampy i tego chyba nie da rady z niwelować w takim miejscu no i 3 zdjęcie auta ( za ciemne wiem ) proszę o wszystko co źle i jak robiłem. ( no i do tych zdjęć samochodów filtr polaryzacyjny dopiero dziś przyszedł wiec zdjęcia bez)

jaś
23-02-2015, 22:00
facet was wkręca :)

maciek12ss
23-02-2015, 22:02
Witaj. Na początek poczytaj o kompozycji. Jak byś nie obrobił tych zdjęć jakiego obiektywu nie użył to d... nie urwą z prostego powodu. Złe kadrowanie i śmieci w kadrze. Twoje zdjęcia aut to zwykłe pstryki jakich pełno na allegro czy innych portalach ogłoszeniowych. Popatrz spokojnie na zdjęcia takie które ci się podobają i zobacz co jest w tle. Z jakiej perspektywy są robione. Bo nie wystarczy kupić super szkła i aparatu ustać obok auta i pstryknąć fotę. Sprzęt który posiadasz w zupełności wystarczy do zrobienia przyzwoitego zdjęcia auta i dziecka. Popracuj nad kadrem a potem pomyśl o reszcie a będzie sukces.

zysk
23-02-2015, 22:10
facet was wkręca
Jest 1% ,że nie :D .

Gargins
23-02-2015, 22:24
Bez urazy, ale takie zdjęcia zrobisz zwykłym kompaktem albo dobrym smartfonem. Może na razie wpłać kasę na konto i nich rosną odsetki, a Ty czytaj, oglądaj w necie zdjęcia innych i się ucz, a wiedza jaki obiektyw kupić sama przyjdzie.

cubbus
23-02-2015, 22:34
kup sobie tamrona 18-270 spełni wszystkie twoje marzenia

+1000

hahahaha

doskonały tekst!

cybermysza
23-02-2015, 22:34
maciek12ss wszystko tak jak mówisz ale to jest po prostu lenistwo chciało by się gwiazdkę z nieba ale ciężko wyciągnąć dłoń do góry :( smutne ale prawdziwe. Trzeba poczytać się dowiedzieć i ćwiczyć wiem i staram się tylko ja to traktuję jako wypełnienie wolnego czasu ( którego i tak mało) I tak jak mówisz teraz tak jest postawie dobry sprzęt i będę klikał fotki jak wszyscy aż w końcu dojdę do tego ci mi się podoba jak ty to nazwałeś sukcesem. Ale nie moja wina :D że mam taki charakter że chce miedź coś dobrego. I wtedy po prostu jeśli będzie nie wychodziło to będę wiedział że to moja wina ( nie wiedzy, brak doświadczenia, lenistwa) a nie wina sprzętu. A nikt nie opanował zmysłu na starcie że podchodzisz do dziecka ahaaa hmmm pokój taki i taki światło takie i takie i aha to iso takie przysłona taka czas i bach jeden klik i idealne zdjęcie. Wiem po prostu o co z tym wszystkich chodzi ale nie jest tak hoop od razu dojść do tego i łączyć kilka tych czynników od razu. A jak aparat na statywie i robisz zdjęcia i masz wszytko niby dobrze poustawiane a ci nie wychodzi, wrzucasz zdjęcie na pc otwierasz i szok ręce opadają. To zaczynasz się zniechęcać denerwować i zastanawiać czy " maszyna gwizda, tylko kierowca piz..."


I jeśli ktoś chcę się pośmiać i nic sensownego nie wnieść w temacie to po jaki h.. się wypowiada, idź do cyrku lepiej. Człowiek normalnie pyta wypisuje i są normalni ludzie którzy mi odpiszą a nie się nabijają bez sensu.
Ja się nie chwalę jakie to nie są super zdjęcia bo zdaję sobie sprawę że jest to lipa bo się uczę, ale jestem pewien że lipne zdjęcia bo lipne ale pokaż mi chociaż takie jedno zdjęcie z jakąś tam ostrością wykonane telefonem ;/

Gargins
23-02-2015, 23:08
[QUOTE=cybermysza;1269083] ale to jest po prostu lenistwo chciało by się gwiazdkę z nieba ale ciężko wyciągnąć dłoń do góry :( smutne ale prawdziwe.

Ta wypowiedź obrazuje wiele!!!

cybermysza
23-02-2015, 23:18
A twoje dwie odpowiedzi w tym poście nie wnoszą nić :)

cybermysza
23-02-2015, 23:32
O kolejny as przestworzy obrońca czepialskich, masakra ludzie nie zdajecie sobie sprawy że obniżacie status tego forum przez takie wypowiedzi jeśli nie macie nic ciekawego do powiedzenia po co się odzywać. Trudno strata mojego czasu na kłótnie z użytkownikami.
Bardzo dziękuję za wszystkie normalne odpowiedzi normalnych użytkowników którzy też byli amatorami i nie wstydzili się pytać. I przepraszam Entuzjastów fotografii jeśli kogoś uraziłem swoją amatorszczyzną !!!

zysk
23-02-2015, 23:36
Amen,pokój z Tobą Bracie.

Gargins
23-02-2015, 23:37
Amen. Zysk wyprzedziłeś mnie.

Mariusz_C
23-02-2015, 23:48
Czytam ten wątek i myślę, co by Ci tu doradzić... Po pierwsze, to przeczytaj sobie dobrą książkę o podstawach fotografii, żebyś wiedział co z czym się je. Po drugie, to tak, jak napisał becekpl, instrukcja od 7d, musisz ją mieć w jednym palcu. Masz dobre body i nie najgorszy obiektyw, takim zestawem da się robić świetne zdjęcia, tylko trzeba troszkę poczytać i poćwiczyć. Potem kup sobie najpierw taniego kita 18-cośtam, potem 18-cośtam może dłużej, potem może poczujesz, że potrzeba światła to zmienisz na sigmę zoom 1,8, potem może dokupisz 85-tke, a może 70-200. Sam zobaczysz. Tymczasem poczytaj, potrenuj i się nie zrażaj, bo początki zawsze są trudne. Zadbaj też o pisownię, bo troszkę ciężko się czyta to, co piszesz ;)

--- Kolejny post ---

No i lepiej więcej czytaj na początku niż pisz na tym forum, bo większość Twoich problemów tu jest już wałkowana od chyba 10 lat :)

trothlik
24-02-2015, 00:17
to jest portal dla entuzjastów fotografii
dla ciebie będzie lepszy ww.leń.pl albo Nie wiesz? Zapytaj.pl (http://www.zapytaj.pl)
poprawnie pisać ci się nie chce, czytać o podstawach fotografii tez nie tylko na picowanie auta masz czas
tragedia

jak wyżej napisałem
instrukcja obsługi twoja czytanka albo nie zawracaj gittarry
Od dziś jesteś moim przywódcą duchowym...:D
Zdjęcia ze sznurka gorzej niż przeciętne.
Ale za to masz talent do wyszukiwania bubli. Tak zeszpecić A8 to trzeba być "gieniusiem".

pan.kolega
24-02-2015, 03:31
Ale nie moja wina :D że mam taki charakter że chce miedź coś dobrego.

I masz rację. Nie ma absolutnie nic złego w tym, że lubisz sobie umyć auto, wykapać dziecko, wyjać sprzęt i porobić zdjęcia jednego i drugiego. Nie ma też żadnego obowiazku studiowania, lepiej napić się piwa i pogadać z ludźmi, zamiast ryć w Internecie solo.8-)

Nie jesteśmy tu z karę, tylko żeby mieć tzw. fun. Jak w piosence Sheryl Crow "All I wanna do (is have some fun)" (warto posłuchać do tego watku na youtube). Jest tam też o myciu aut, piciu piwa i zanadto spiętych ludziach co cały dzień pracuja i nie potrafia wrzucić na luz. A luz znaczy światło. :idea:

Więc nie denerwuj się jak Ci nie wychodzi, tylko się ciesz, że auto błyszczy, dziecko zdrowe a sprzęt działa. Po potem może być gorzej i wszystko zacznie szwankować.

Ale tak na chybcika na byle parkingu z lampami sodowymi i latarniami wyrastajacymi z samochodu to nie będzie dobrze. Znajdź jakieś lepsze miejsce, zachód słońca. Santa Monica Boulevard by wyszedł bosko ze świeżo umytym Audi.

RobertON
24-02-2015, 08:16
Bardzo dziękuję za wszystkie normalne odpowiedzi normalnych użytkowników którzy też byli amatorami i nie wstydzili się pytać. I przepraszam Entuzjastów fotografii jeśli kogoś uraziłem swoją amatorszczyzną !!!

Przestań...to nie jest tak. Musisz się wykazać choćby niewielką dozą własnej inwencji, wiedzy, cierpliwości...

Skoro lubisz foty samochodów to może zainteresuj się fotami w ruchu - Ring Shots.

np. forum.optyczne.pl :: Zobacz temat - Technika Rig shot. Jak ja ugryzc. (http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=12954&sid=43250d47b3e5b7dec0fa0b8b68e2440b)

damianko
24-02-2015, 08:44
Przestań...to nie jest tak. Musisz się wykazać choćby niewielką dozą własnej inwencji, wiedzy, cierpliwości...

Skoro lubisz foty samochodów to może zainteresuj się fotami w ruchu - Ring Shots.

np. forum.optyczne.pl :: Zobacz temat - Technika Rig shot. Jak ja ugryzc. (http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=12954&sid=43250d47b3e5b7dec0fa0b8b68e2440b)
Tylko ze rig na budżecie kosztował mnie ~600 zł i na wiosnę będę poprawiał to pewnie jeszcze ze 2 stówki dojdzie

cybermysza
24-02-2015, 08:57
dobra chlopaki sorry za moje nerwy w czoraj ale kazdy zaczna jechac po mnie gdzie chce sie cos dowiedziec i nauczyc.
Ok zaczelem od instrukcji 7d i od ogolnikow fotografi zaczne tez od kadrowania i lepszego np. Miejsca w tle bo to tez syf jeszcze jakies rady niedolujace mnie.
I mala prosba czy wykonam teraz z.moim brakiem doswiadczenia jakies zdjecie malej do poki jeszcze nie urosla bo idzie to szybko ??? Pozdrawiam

krakał
24-02-2015, 09:36
Pewnie, że wykonasz. Ale podstawa to dobre światło i cierpliwość. Masz szkło bez stabilizacji, więc przy foceniu we wnętrzach stabilizacja nie nadrobi poruszeń wynikających z długiego czasu naświetlania. Staraj się ustawić jak najniższe ISO i nie schodzić za nisko z czasem. To oznacza zdjęcia w dzień, w miejscu dobrze oświetlonym światłem naturalnym, a nie przy sztucznym świetle. Lampy błyskowej lepiej unikaj, bo spłaszczy ci zdjęcie i da brzydkie cienie, a pierwsze plany przepali. W praktyce oznacza to jakieś ISO 400, przysłonę rzędu 1.8 - 2 i do tego staraj się dobrać czas, nie dłuższy niż 1/30 sekundy. Ustaw na manual, to ci światłomierz podpowie czy masz za ciemno czy za jasno. Za ciemno - wydłuż czas albo podnieś ISO. Sprawdź w necie czytajac testy siódemki, na jakich czułościach zaczyna szumieć (np, na stronie optyczne pl), porób zdjecia na różnych ISO to dojdziesz do tego, na jakij czułości chcesz focić.

Musisz sam wypraktykować, na jakim czasie jesteś w stanie zrobić nieporuszone zdjęcie - to jest cecha osobnicza, jedni utrzymują nawet 1/5, a inni nie są w stanie utrzymać 1/60. Próbuj i próbuj, w końcu wyjdzie. Z foceniem jest jak ze wszystkim - to praktyka czyni mistrza, a nie sprzęt czy rady innych osób. Najwięcej ci zostanie w głowie z tego, co nauczysz się z własnego doświadczenia, a nie z tego co tu wyczytasz. Próbuj tak: sprawdzaj w praktyce to, co przeczytasz, w książce czy w necie. powtarzaj po kilka razy, jeśli nie wychodzi, a jak dalej nie wychodzi, to zastanów się, co jest źle. Za ciemno? A może po prostu źle trzymasz aparat i ruszasz puszką przy wciskaniu migawki? Masz głowę i ekhem.... sam wiesz co, to kombinuj :) Samo niestety nie przyjdzie. Ale, jak trochę wprawy nabierzesz, znajdziesz dobre światło, to nagle zobaczysz, że zdjęcia "focą się same", a ty tylko kadrujesz. I tego ci życzę.

zdebik
24-02-2015, 10:02
Przy aucie kadry i tlo (_._) nie urywaja. Poczytaj albo eksperymentuj. Polar tez sie przyda :). Przy dziecku swiatlo (najlepiej odbite lub przez parasol.

Gl.

Bechamot
24-02-2015, 10:41
- Zdjęcia autka interesują mnie bardzo nocne zdjęcia (normalne w dzień też) i tak rozstawiam statyw ( velbon dv-6000 myślę że dla mnie starczy) co mnie drażni odbijają mi się światła na lakierze od latarni to jedno drugie jak staram się robić wieczorem

np

Fotografuj.pl - Jak fotografować samochody – poradnik Roberta Bigano - fotografia cyfrowa i analogowa, edycja obrazu, pojęcia i techniki fotograficzne, recenzje, testy aparatów (http://www.fotografuj.pl/News/Jak_fotografowac_samochody_poradnik_Roberta_Bigano/id/)

wrzuc na Google " jak fotografowac dzieci"
dostaniesz setki poradnikow

jesli nie masz doswiadczenie to staaj sie najpierw nasladowac dobre wzory .
tak dokladnie jak mozliwe.
uczymy sie przez nasladopwnictwo.
na wlasne odkrycia przyjdzie jeszcze czas , albo i nie.

obikektywy ? - moze Jakis bardzo szeroki i bardzo waski - diametralnie rozne spojrzenia.
na poczatek tzw czynnnik odmiennnosci wydaje sie atrakcyjny.

aptur
24-02-2015, 11:04
W praktyce oznacza to jakieś ISO 400, przysłonę rzędu 1.8 - 2 i do tego staraj się dobrać czas, nie dłuższy niż 1/30 sekundy.

1/30 sekundy z obiektywem 50mm na cropie? Życzę powodzenia.

Merde
24-02-2015, 11:14
Panowie, proszę o zaprzestanie wycieczek osobistych i nabijania się z wątkotwórcy. Przypominam, że piszecie w dziale dla początkujących, a tutaj można zadawać nawet najbardziej trywialne pytania.
Kolega becekpl już pożegnał się z nami na miesiąc - za całokształt swojej działalności na forum.
Mam nadzieję, że nikt nie będzie chciał do niego dołączyć...

cybermysza
24-02-2015, 12:06
Dziekuje za odpowiedzi. Poprostu czeka mnie dluga droga z poradnikami ksiazkami i pstrykaniem i samemu uczeniem i patrzec co mi brakuje. Problem jest w tym ze jak wroce z pracy jest juz ciemno a nie bede nad lozeczkiem dziecka rozswietlal lamp i jednak w pokoju jest ciemno, statyw i ustawiam iso 100 przyslona 1.8 i czas nawet 1/6 i nawet samowyzwalacz na 2 sekundy ale nie wychodzi mi to idealnie tym bardziej pytalem dlatego o obiektyw inny bo w malym pokoju z statywem i 50mm dla mnie nie jest latwo i chcialem poprostu porady czy inny obiektyw ulatwi mi troche prace zeby mozna bylo ladniej wykadrowac ujecie itd a podstwy w miare znam poprostu brak mi doswiadczenia itd a musze szybko ogarnac chociarz zdj dziecka bo szybko rosnie. A nie chce tez cale wieczory do nocy spedzac nad czytaniem poradnikow co i jak bo rozwod. A zdj maja byc ladne dla mnie w miare wygladajace a nie jakie teraz robie. Wiec ksiazka o kadrowaniu i cwiczyc cwiczyc i cwiczyc. A paru uzytkownikow musialo mnie zrownac z ziemia bo nowy uzytkownik i jeszcze uniosl glos a specjalnie wybralem takie zdjecia do pokazania w miare najgorsze zeby ktos mnie zrozumial i po krotce powiedzial co zle. wiec dzieki za sugestie :) Biore sie za kurs pierw poczytam pozniej bede probowal. Za bledy tez przepraszam ale w pracy na telefonie jest problem nie raz.

namoamo
24-02-2015, 12:20
Problem jest w tym ze jak wroce z pracy jest juz ciemno a nie bede nad lozeczkiem dziecka rozswietlal lamp i jednak w pokoju jest ciemno
Skoro nie będziesz świecił to weź urlop i zrób w dzień. Są tez weekendy. Nie kumam, Ty masz problem z chęciami a nie ze sprzętem, a w tym forum nie pomoże.

maciek12ss
24-02-2015, 12:39
Dziekuje za odpowiedzi. Poprostu czeka mnie dluga droga z poradnikami ksiazkami i pstrykaniem i samemu uczeniem i patrzec co mi brakuje. Problem jest w tym ze jak wroce z pracy jest juz ciemno a nie bede nad lozeczkiem dziecka rozswietlal lamp i jednak w pokoju jest ciemno, statyw i ustawiam iso 100 przyslona 1.8 i czas nawet 1/6 i nawet samowyzwalacz na 2 sekundy ale nie wychodzi mi to idealnie tym bardziej pytalem dlatego o obiektyw inny bo w malym pokoju z statywem i 50mm dla mnie nie jest latwo i chcialem poprostu porady czy inny obiektyw ulatwi mi troche prace zeby mozna bylo ladniej wykadrowac ujecie itd a podstwy w miare znam poprostu brak mi doswiadczenia itd a musze szybko ogarnac chociarz zdj dziecka bo szybko rosnie. A nie chce tez cale wieczory do nocy spedzac nad czytaniem poradnikow co i jak bo rozwod. A zdj maja byc ladne dla mnie w miare wygladajace a nie jakie teraz robie. Wiec ksiazka o kadrowaniu i cwiczyc cwiczyc i cwiczyc. A paru uzytkownikow musialo mnie zrownac z ziemia bo nowy uzytkownik i jeszcze uniosl glos a specjalnie wybralem takie zdjecia do pokazania w miare najgorsze zeby ktos mnie zrozumial i po krotce powiedzial co zle. wiec dzieki za sugestie :) Biore sie za kurs pierw poczytam pozniej bede probowal. Za bledy tez przepraszam ale w pracy na telefonie jest problem nie raz.

Nie musisz przecież jechać na iso 100. Twoja puszka wydoli w miarę fajny obrazek nawet na iso 800. Jak robisz pryz świetle żarówkowym wieczorem to ustaw balans bieli w aparacie na światło żarówkowe. Chyba że robisz zdjęcia w raw i potem je edytujesz to możesz pominąć ustawianie w puszce balansu bieli. Nie wiem dokładnie ale podejrzewam że 7d ma regulacje balansu bieli w kelwinach . Możesz więc w takim razie precyzyjniej ustawić balans bieli, tak że by Ci się fotka podobała. Jak robisz zdjęcia ze statywu a dziecko śpi i masz stałe warunki świetlne ustaw aparat w M ustaw przysłonę f2.2 ( będzie ostrzej i większa głębia pomoże złapać ostrość nie tylko an oczach dziecka ale i na nosie i uszach ) Ustaw potem czas niech nawet 1/50 iso na początek 800 i sprawdź jasno ok ciemno dodaj iso za jasno zmniejsz iso. Z kadrowaniem sam za wiele nie pomogę bo też z tym walczę. Robię mnóstwo zdjęć i potem wybieram te które mi się podobają . Ale dzięki temu niektóre tematy już opanowałem i od razu wiem jak kadrować a nowości się uczę uczę się od 3 lat a to początek dopiero końca nie będzie nauki nigdy. Pozdro

cybermysza
24-02-2015, 13:09
ok bede probowal i cwiczyl ustawien jest wiele do robienia wiec bede sie uczyl. Dzieki za rady

cobalt
24-02-2015, 13:58
ok bede probowal i cwiczyl ustawien jest wiele do robienia wiec bede sie uczyl. Dzieki za rady
Z Canona 7D spokojnie możesz korzystać na wyższych wartościach ISO, niż tylko 100 :).
Jak podbijesz sobie do 800, to wielkiego dramatu nie będzie. Lekki szum pewnie się pojawi.
Cała zabawa polega na tym, żeby zdjęcie było dobrze doświetlone (wskaźnik ekspozycji na 0 lub +1/3),
Na -1 ciężko będzie już szumu się pozbyć w prosty sposób.

cybermysza
24-02-2015, 14:21
robie zdj w rawach wiec mam te opcje w ps usunac jakies delikatne szumy i tez bedzie dobrze dokupie obiektyw padl wybor na Canon Ef-s 17-55 mm f/2.8 IS USM i sprzet dobry tylko sie teraz szkolic i cwiczyc. Ksiazki artykuly o kadrowaniu o swietle i polaczyc to z zdjeciami na dworzu w dzien i w nocy i w pomieszczeniach wewnatrz. Z moim wolnym czasem dluga droga przedemna :D a zanim sie naucze cos porzadnego zrobic to moja mala bedzie juz miala z 7 lat i bedzie jezdzic rowerem.

zdebik
24-02-2015, 15:00
Kup sobie przynajmniej 430ex II, postawisz w rogu i odbijesz od sciany ^^.

Gargins
24-02-2015, 18:27
Jeśli w pokoju nie masz dobrego światła, to może spróbuj popstrykać dzieciaka w kąpieli. Może w łazience da się podkręcić oświetlenie. No i tak jak Zdebik pisze lampka by się przydała. W domu bez problemu lekko dobłyśniesz odbijając od ścian czy sufitu. Chęci, chęci i jeszcze raz chęci.

zdebik
24-02-2015, 19:47
W dodatku 7D ma chyba "commander mode" jak w nikonie i 60D.

krakał
25-02-2015, 01:17
1/30 sekundy z obiektywem 50mm na cropie? Życzę powodzenia.


A w czym problem? Nie utrzymasz jednej trzydziestej???

p0m
25-02-2015, 01:55
ojoj. jeśli autor wątku nie wie, dlaczego zdjęcia mu się nie udają i dlaczego nie są takie, jakby chciał, to żadna, nawet najbardziej intelygentna i wysublimowana porada nic nie da oprócz jednej - czas do nauki. pójdź do znanej sieci z książkami (najlepiej do jakiegoś dobrze wyposażonego salonu) i pooblukaj w książkach. a nade wszystko eksploruj neta i patrz jak focą lepsi od Ciebie. w miesiąc nie staniesz się pro, ale przyzwoite zdjęcia uzyskać będziesz mógł. a co obiektywu... nie wiem na co Cię stać, ale kup jakiegoś kita 18-55 albo 18-75 czy 18-135 (otatni najlepszy, ale tez najdrozszy z tej trójcy) i to będzie dobra baza do rozwoju, a nie 50mm... na cropie.

Bechamot
25-02-2015, 08:20
A w czym problem? Nie utrzymasz jednej trzydziestej???

raczej nikt normalny nie utrzyma - moze tylko nieboszczyk.

Merde
25-02-2015, 09:09
raczej nikt normalny nie utrzyma - moze tylko nieboszczyk.
Utrzyma, utrzyma.
Jeden utrzyma w klatki na dziesięć, a ktoś inny tylko jedną na pięćdziesiąt, ale nie jest to znów taka niemożliwa rzecz...

salas
25-02-2015, 09:22
Zaraz sie zacznie, ze spada rozdzielczosc, ze cos tam i cos tam i nie da sie :(
Ja dla wlasnych potrzeb czasem takie czay utrzymuje i niektore foty sa dla mnie akceptowalne

Bechamot
25-02-2015, 10:21
Utrzyma, utrzyma.
Jeden utrzyma w klatki na dziesięć, a ktoś inny tylko jedną na pięćdziesiąt, ale nie jest to znów taka niemożliwa rzecz...

mozesz dac przyklad zdjecia robionego 50mm na cropie bez IS przy 1/30 sek z reki ?
oczywiscie w skalil 100% nie pomniejszopny do 900 px.

namoamo
25-02-2015, 10:34
A po co Ci 100%?

aptur
25-02-2015, 10:45
Jeden utrzyma w klatki na dziesięć, a ktoś inny tylko jedną na pięćdziesiąt, ale nie jest to znów taka niemożliwa rzecz..

niektore foty sa dla mnie akceptowalne

To może lepiej zagrać w lotto? Tam też kwestia szczęścia.
Jest stara szkoła mówiąca o tym, że bezpiecznym czasem jest odwrotność ogniskowej. Na cropie mnożymy to jeszcze razy 1.6.
Czy takie oczywiste rzeczy trzeba pisać na forum pasjonatów fotografii?

eska
25-02-2015, 10:53
Bechamot. Zaraz się dowiesz, że cyborgi z tego forum i 1/10 utrzymują. Dla mnie 1/30 to za dużo. Z ciekawości, sprawdzałeś ile jesteś w stanie utrzymać, świadomie i z powtarzalnością.

Bechamot
25-02-2015, 10:53
A po co Ci 100%?

ja nie potrzebuje w ogole.
ale osoba twierdzaca ze utrzymuje na 50 mm z reki zdjecia nieporuszone na 1/30 sek na cropie sama bedzie mogla zobaczyc jak sie to ma do stanu faktycznego.

nie ma takiej mozliwosci.
trzeba redukowac wielkosc zdjecia zeby ukryc nieostrosc , czyli ja jakos tam rozmazac , zatuszowac , przeniecs w jakims stopniu na inne pixele przez resampling.

zasada ze najdluzszy czas = 1/f jest z czasow anlogu , lekkich migawek centralnych , lub szczelinowych bez klapiacego Lustra.
dla cyfry to nie wystarcza. A jesli nawet sie od czasu do czasu uda to na zasadzie wyjatku potwierdzajacego regule.

1/2f jest w miare bezpieczne.
przy 2/f raczenj nie ma szans z reki dostac zdjecie nieporuszone czyli o plamce rozmycia nie wiekszej niz ok 0,005 - 0,01 mm na matrycy .

słowiczek
25-02-2015, 10:54
A po co Ci 100%?

Żeby mieć z czego wykres zrobić :mrgreen:. 1/30 jest do utrzymania.

namoamo
25-02-2015, 10:57
Jest stara szkoła mówiąca o tym, że bezpiecznym czasem jest odwrotność ogniskowej. Na cropie mnożymy to jeszcze razy 1.6.
Czy takie oczywiste rzeczy trzeba pisać na forum pasjonatów fotografii?
W tej starej szkole nie ma też żadnej wzmianki że się nie da poniżej bezpiecznego czasu.
Czy takie oczywiste rzeczy trzeba pisać na forum onanistów sprzętowych?

Bechamot
25-02-2015, 11:03
Bechamot. Zaraz się dowiesz, że cyborgi z tego forum i 1/10 utrzymują. Dla mnie 1/30 to za dużo. Z ciekawości, sprawdzałeś ile jesteś w stanie utrzymać, świadomie i z powtarzalnością.

oczywiscie ze sprawdzalem
przy bardzo spokojnym trzymaniu bez IS 1/2f

czyli dla 50 mm 1/125 sek jest w miare bezpieczne , ale uwazac trzeba.
na 1/60 sek w stosunku do 1/125 sek widac juz gorsza ostrosc.

generalnie to im krocej - tym ostrzej ( widac szczegolnie na tele). Im dluzej , tym mniej ostro.
czyli pytanie ile mozna najdluzej naswietlac z reki jest pytaniem w zasadzie o wlasne wymagania.
Kryterium jest jasne: sumaryczna plamka rozmycia od poruszenia , bledow optycznych , bledow ostrzenia nie powinna byc wieksza w cyfrze od podwojnej wielkosci pixela ( dla 100% powiekszenia) - wowczas jest na pewno ostro.

jesli sie wymagan nie ma to ktos powie, ze i pol sekundy dla niego jest ok.

poruszenie jest zawsdze , nawet na 1/2000 sek - chodzi o to zeby bylo mozliwie male - czyli czas mozliwie krotki , z drugiej strony jestesm ograniczenie sila swiatla.
otwarcie zbytnie obiektywu lub podniesienie iso tez psuje obraz.
To co obserwuje to skrocenie czasu jednak bardziej poprawia obraz niz go psuje otwarcie przylony ( powiedzmy otwierajac nie wiecej niz z 1-2 Ev reserwy)

eska
25-02-2015, 11:29
Bechamot. To mam podobnie. Ale obaj mamy chyba źle. Dzięki za szybką odpowiedź.

Merde
25-02-2015, 12:09
mozesz dac przyklad zdjecia robionego 50mm na cropie bez IS przy 1/30 sek z reki ?
oczywiscie w skalil 100% nie pomniejszopny do 900 px.
Przykro mi, nie mam już obiektywu o tej ogniskowej.
Czy przykład z 85 mm może być?

https://www.dropbox.com/s/rag4xtdy37iub34/IMG_1760.jpg?dl=0

Tak, wiem - ze statywu ostrość była by lepsza, ale nie zawsze musi być "żyleta" (ma być wystarczająca dla danego zastosowania), a ja też jakoś specjalnie się nie przykładałem. Poza tym sam nie czuję się strzelcem wyborowym, jestem raczej z tych co im się ręce trzęsą.


To może lepiej zagrać w lotto? Tam też kwestia szczęścia.
Jest stara szkoła mówiąca o tym, że bezpiecznym czasem jest odwrotność ogniskowej. Na cropie mnożymy to jeszcze razy 1.6.
Czy takie oczywiste rzeczy trzeba pisać na forum pasjonatów fotografii?
A czy takie oczywiste rzeczy jak np. to, że czasem nie ma innego wyjścia (np. nie mam lampy, nie chcę/nie mogę jej użyć) też trzeba pisać?
Zakładam, że nie robi się takich zdjęć bez konieczności (wyjątek: przykład dla Bechamota na c-b :mrgreen:).

salas
25-02-2015, 12:12
czyżby canon 85 1.8? :D te piękne abberacje na przyciskach wskazują, że to on :mrgreen:
dla mnie wystarczająco ostre zdjęcie :)

Bechamot
25-02-2015, 12:20
Bechamot. To mam podobnie. Ale obaj mamy chyba źle. Dzięki za szybką odpowiedź.

fizyka jest jedna i dotyczy ona wszystkich

wydluzenie dwukrotne czasu naswietlenie zwieksza dwa razy plamke rozmycia , czyli ostrosc musi spadac ( jesli plamka rozmycia zbliza sie wielkosci do wielkosci pixeli zaczyna byc spadek ostrosci widoczny).
jesli istnieje tyko mozlilwosc skrocenia czasu , biorac pod uwage inne aspekty to oczywiscie nalezaloby to robic.
skrocenie czasu o 1 ev oznacza 2 razy mniejsza plamka rozmycia a otwarcie przyslony o 1 ev to czesto wzrost rozmycia ale mniej niz 2 razy - czyli bilans jest korzystny.

Merde
25-02-2015, 12:21
czyżby canon 85 1.8? :D te piękne abberacje na przyciskach wskazują, że to on :mrgreen:
Nie chce być inaczej :-)

Bechamot
25-02-2015, 12:44
Przykro mi, nie mam już obiektywu o tej ogniskowej.
Czy przykład z 80 mm może być?

https://www.dropbox.com/s/rag4xtdy37iub34/IMG_1760.jpg?dl=0

Tak, wiem - ze statywu ostrość była by lepsza, ale nie zawsze musi być "żyleta" (ma być wystarczająca dla danego zastosowania), a ja też jakoś specjalnie się nie przykładałem. Poza tym sam nie czuję się strzelcem wyborowym, jestem raczej z tych co im się ręce trzęsą.


A czy takie oczywiste rzeczy jak np. to, że czasem nie ma innego wyjścia (np. nie mam lampy, nie chcę/nie mogę jej użyć) też trzeba pisać?
Zakładam, że nie robi się takich zdjęć bez konieczności (wyjątek: przykład dla Bechamota na c-b :mrgreen:).

przeciez tutaj wyraznie wsparles lokcie na stole.
trtudno mowic o fotografi z reki . to jest z podparcia.
ostrosc ok , ale to jest jak ze statywu.
mozesz zrobic cos z treki nie podpierajac ? - rzeczywiscie z wolnej reki?

Merde
25-02-2015, 12:45
fizyka jest jedna i dotyczy ona wszystkich
Statystyka również.


przeciez tutaj wyraznie wsparles lokcie na stole.
trtudno mowic o fotografi z reki . to jest z podparcia.
ostrosc ok , ale to jest jak ze statywu.
mozesz zrobic cos z treki nie podpierajac ? - rzeczywiscie z wolnej reki?

Błędne wnioski wysuwasz, blatu tam jest na tyle mało, że nawet przy fotografowaniu 35 mm miałbym problem.

namoamo
25-02-2015, 12:55
Zdecydowanie, zeby mówić o zdjęciu z ręki - trzeba być w pozycji bociana, stać na jednej nodze. Na palcach. Aparat trzymając w jednej dłoni. Wtedy Bechamotowe poruszenie 1/2000 faktycznie jest możliwe.

słowiczek
25-02-2015, 13:10
Zdecydowanie, zeby mówić o zdjęciu z ręki - trzeba być w pozycji bociana, stać na jednej nodze. Na palcach. Aparat trzymając w jednej dłoni. Wtedy Bechamotowe poruszenie 1/2000 faktycznie jest możliwe.

To trochę jak z trzmielem. Gdyby znał prawa fizyki, nie mógłby latać. Ale lata;). Cała masa zdjęć w sieci m.in. z pokazów lotniczych robionych na 1/30 z ręki ze stabilizacją wprawdzie, ale jednak są.

krakał
25-02-2015, 13:19
Porażony nieco tym co napisał Bechamot wyjąłem sześćdziesiątkę i walnąłem trzy zdjęcia. Czas 1/30, f5, IS wyłączony, ISO 1000 (ciemno dziś i deszcz leje). Niestety, nie mam 50 1.8, byłem zmuszony użyć 15-85, ustawionego na 50 mm. Zarzucić efekty?

Merde
25-02-2015, 13:22
To trochę jak z trzmielem. Gdyby znał prawa fizyki, nie mógłby latać. Ale lata;). Cała masa zdjęć w sieci m.in. z pokazów lotniczych robionych na 1/30 z ręki ze stabilizacją wprawdzie, ale jednak są.
Przy panningu stabilizacja musi robić robotę (nie wiem, nie mam tele z IS).
Ja pod tym względem zawsze byłem w lesie, nawet 1/125 na 200 mm (bez stabilizacji i razy crop) to dla mnie coś nieosiągalnego...

Merde
25-02-2015, 13:40
Niestety, nie mam 50 1.8, byłem zmuszony użyć 15-85, ustawionego na 50 mm. Zarzucić efekty?
Dawaj, podaj też informację z ilu strzałów wybrałeś najojstrzejsze.

U mnie to był wybór z pięciu.

Bechamot
25-02-2015, 14:30
Dawaj, podaj też , z ilu strzałów wybrałeś najojstrzejsze.

U mnie to był wybór z pięciu.

to mozna odbierac w katergorii zartu . Wybacz ale jedno ostre na 5 to jest to o czym pisalem - dla kogos bez wymagan.
i na tym polega wic, ze trafiasz nieporuszone jedno na iles tam.nawet 1/15 sek moze sie zdazyc , ale to nie tak fotografujemy zeby sie jedno trafilo na piec a raczej oczekujemy , ze jedno na piecdziesiat sie nie trafio.



a tutaj chodzi zeby miec duza pewnosc powiedzmy ponad 80-90% ze bedzie akceptowalnie ostro.
chwilowo nie mam dostepu do mojego kompa wiec nie moge wsylac serii zdjec robionych z wydluzajacym sie czasem .
widac wyraznie spadek ostrosci. przy normalnie spokojnym trzymaniu aparatu granica bolu lezy gdzies przy 1/f , ale to ryzykowne . 1/2f daje wieksza pewnosc. 2/f to z reguly nieostro.

uruchomie komputer to zdjecia zalacze , zreszta kazdy ma pojecie chyba jak to jest.

salas
25-02-2015, 14:37
Tutaj chodzi o to ze lepiej miec jedno z piecu niz nie miec zadnego a wtedy te Twoje wykresiki mozesz sobie schowac :) bo z tego co Ty piszesz to bys zdjec nie robil i nawet nie probowal robic, bo warunki nie pozwalaja :lol:
Praktyka tu wygrywa z teoria i ja wole praktykowac niz myslec ze za ciemno i nie robic zdjec

fancik
25-02-2015, 14:43
I wyszło jak zwykle ...
Tematem jest wybór szkła , a dyskusja toczy się o tym komu bardziej trzęsą się ręce...
Z wypowiedzi autora wynika jasno ,że potrzeba raczej obiektywu szerszego niż dłuższego i odpowiednio jasnego .
Ale przede wszystkim radziłbym najpierw poczytać jakąś literaturę , niestety samo kupno lustra nie zrobi dobrych zdjęć.
Najlepszym sposobem poza teorią jest dużo fotografować i analizować co źle a co dobrze i wyciągać wnioski.
Niestety dziś wszyscy żyją szybciej i chcą też szybciej osiągać lepsze wyniki a to się nie da tak z marszu choć zawsze są talenty i wyjątki od reguły...
pozdrawiam Wojtek

Bechamot
25-02-2015, 14:51
Tutaj chodzi o to ze lepiej miec jedno z piecu niz nie miec zadnego a wtedy Ty i Twoje wykresiki mozesz sobie schowac :) bo z tego co Ty piszesz to bys zdjec nie robil i nawet nie probowal robic, bo warunki nie pozwalaja :lol:
Praktyka tu wygrywa z teoria i ja wole praktykowac niz myslec ze za ciemno i nie robic zdjec

o co chodzi to ja widze.
wynik jedno ostre na 5 zdjec jest w praktyce bezuzyteczny.

oczywiscie zaraz mozna przeniesc dyskususje od ilu trafionych zdjec jest wynik uzyteczny?

ten post i przyklad potwierdza ze na 1/30 sek nie jest pewnym zrobienie ostrego zdjecia - wiekszosc bedzie nieostrych.
wiec niech mi nikt nie imponuje ze utrzymuje na 1/30 sek aparat an na cropie 50mm , za dlugo w tym siedze . takie bajki to nie mnie.

jesli chcesz miec dobra wysoka pewnosc, ze nie poruszyszysz to trzeba 1/2f , jesli stosujesz dluzsze czasy to zrzadzenie losu zadecyduje o tym, - nie ty.
zatem to nie zalezy od fotografa ze utrzymuje na 1/30 sek , gdyz wowczas kazde byloby ostre , lecz zalezy od przypadku.

Zatem to nie fotograf utrzymal 1/30 sek , a przypadek tak zrzadzil. Splot okolicznosci.
A wiec nie nalezy sie chwa lic , ze utrzymuje na 1/ 30 sek , a raczej ze mialem takie szczescie , ze na 1/ 30 sek wyszlo akurat ostro.

I po tym odroznisz fachowca od papraka , ze pierwszy potrafi przewidziec i wie co sie stanie , a drugi czeka na lut szczescia - moze sie uda.

Pytanie bylo nie do losu a do fotografa.

gdybym napisal ze bez problemu da sie utrzymmac na 1/30 sek , to jestem pewien ze te same osoby zaraz by oponowaly , ze to niemozliwe.
mysle , ze kilka osob zwyczajnie woli nie znac prawdy lecz postawic na swoim.

salas
25-02-2015, 14:58
W dalszym ciagu wole miec 1 na 5 albo nawet na 10 ale miec to jedno zdjecie, ktore jest dla mnie akceptowalne, niz nie miec w ogole, bo teoria mi mowi ze czas musi byc minimum 1/100

słowiczek
25-02-2015, 15:04
gdybym napisal ze bez problemu da sie utrzymmac na 1/30 sek , to jestem pewien ze te same osoby zaraz by oponowaly , ze to niemozliwe.
mysle , ze kilka osob zwyczajnie woli nie znac prawdy lecz postawic na swoim.

napisałeś za to o poruszonym zdjęciu z czasem 1/2000. Może za długo w tym siedzisz?...Zdjęć nie robi się w laboratorium pod kątem wykresów.

Za kolegą fancik: proponuję wrócić do tematu wątku, zanim rozwinie się kolejny sporny temat dotyczący wielkości matrycy...

Bechamot
25-02-2015, 15:11
W dalszym ciagu wole miec 1 na 5 albo nawet na 10 ale miec to jedno zdjecie, ktore jest dla mnie akceptowalne, niz nie miec w ogole, bo teoria mi mowi ze czas musi byc minimum 1/100

teoria nie wynika kosmosu.
to jest tylko wskazowka ulataiwajca dobor czasu naswietlenie po to by uzyskac to co sie chce..
mozesz stosowac nawet 2 sekundy jesli osiagniesz zamierzony efekt.

poruszenie dziala cos jak dzwignia - obraz " skacze" , ten skok jest na matrycy liniowo odpowiednio mniejszy o skale powiekszenia i czas integracji , czyli naswietlenia ( slad tego skoku).
I nic nie zrobisz - tak jest skonstruowany aparat fotograficzny , migawka . nawet jesli stworzysz niewiarygodne wyjasnienia i teorie filozoficzne tak bedzie.

co najwyzej niektorzy nie rozumieja tych zaleznosci w sumie banalnie prostych i snuja rozne nieprawdopodobne wizje - cos jak rybacy chwalacy sie wynikiem polowow.

tutaj nie sa potrzebne emocje , wystarczy chwile sie zastanowic.
a jesli masz praktyke , to musisz po czasie zauwazyc , ze nie ma niezgodnoasci teorii z praktyka.

mozesz nastawiac 1/30 sek i dostac jedno ostre na piec , a mozesz wybrac 1/120 sek i dostac piec ostrych - wybierzesz to ktore ty chcesz , a nie o ktorym zadecydowal za ciebie przypadek.

mam i na to przekonywujace wykresy - i jesli one beda cie smieszyc , to nie zmieni to stanu faktycznego.

Placa ludzie po 8000 plon z aoptyke , ale aby z niej wycisnac soki , trzeba zadbac by nie poruszyc.
na 1/30 sek masz Taki sam obraz lub bardzo zblizony z obiektywu drogiego jak i taniego - gdyz to poruszenie bedzie decydowac o wynikowej rozdzielczosci.
l

fancik
25-02-2015, 15:11
I po tym odroznisz fachowca od papraka , ze pierwszy potrafi przewidziec i wie co sie stanie , a drugi czeka na lut szczescia - moze sie uda.

Nic dodać , nic ująć ... wspaniała samoocena nawet nie będę dalej komentował ....

W całości popieram zdanie kolegi salas...i jeszcze raz proponuję wrócić do tematu .

Bechamot
25-02-2015, 15:23
napisałeś za to o poruszonym zdjęciu z czasem 1/2000. Może za długo w tym siedzisz?...Zdjęć nie robi się w laboratorium pod kątem wykresów.

Za kolegą fancik: proponuję wrócić do tematu wątku, zanim rozwinie się kolejny sporny temat dotyczący wielkości matrycy...


mozesz wejsc na moja strone podana w stopcde i sprawdzic ile tam jest wykresow.

na Forum technicznym poruszam sprawy techniczne .

Tematyki nazwijmy to " fotograficzno - artystycznej " tutaj nie poruszam i nie zamierzam, choc z pewnoscia z paroma osobami warto by i o tym porozmawiac.

przeciez watek czasu naswietlenia nie wyszdl ode mnie.
odpowiadam jedynie przez uprzejmosc.


rade stricte na pytanie tez dalem , kilkanascie postow wczesniej.

o o chodzi panowie ? - o to ze wiem o czym pisze - nie podoba sie ?

zysk
25-02-2015, 15:25
niektorzy nie rozumieja tych zaleznosci w sumie banalnie prostych i snuja rozne nieprawdopodobne wizje
I dostają (ci co nie rozumieją)tę jedna dobra fotkę wybrana z pięciu.
Inni rozumieją,rozkładają temat na czynniki techniczne i poslugują sie bełkotem pseudonaukowym bp
skok jest na matrycy liniowo odpowiednio mniejszy o skale powiekszenia i czas integracji , czyli naswietlenia ( slad tego skoku).
Gdyby ten ktoś wiedział /rozumiał co mówi:
napisałby powyższe tak jak to robią amerykanie:
tak prosto ,aby każdy zrozumiał.

salas
25-02-2015, 15:34
Mysle, ze wiekszosc osob w tym watku wie jaki jest bezpieczny czas naswietlania w stosunku do ogniskowej, a Ty jak zwykle musisz wszystko sobie napisac i nie przyjmujesz do siebie innego zdania. Pisz sobie dalej, ze sie nie da, a ja i kilku innych uzytkownikow bedziemy sobie dalej robic zdjecia.

Merde
25-02-2015, 15:43
to mozna odbierac w katergorii zartu . Wybacz ale jedno ostre na 5 to jest to o czym pisalem - dla kogos bez wymagan.
Absolutnie nie traktowałem tego jak żart. Rzuciłeś, że nikt normalny nie utrzyma 1/30 sekundy przy 50 mm na cropie i poprosiłeś o przykład, to go dostałeś.
Czasem sytuacja zdjęciowa wymaga, by przekraczać teoretyczne granice w celu uzyskania zdjęcia w ogóle.
Twoje panoramki (technicznie ok, nie przeczę) to możesz sobie robić ze statywu, ale chyba nie rozłożysz się z tym na zamku w Edynburgu?

PS: mnie wyszło 1 zdjęcie z 5, ale użyłem ogniskowej 85 mm (zwiększony poziom trudności) i nie mam zbytnio pewnej ręki (delikatnie mówiąc).
Myślę że spokojnie można mieć uzysk na poziomie 50% dla 50 mm na cropie przy tym czasie...


i na tym polega wic, ze trafiasz nieporuszone jedno na iles tam.nawet 1/15 sek moze sie zdazyc , ale to nie tak fotografujemy zeby sie jedno trafilo na piec a raczej oczekujemy , ze jedno na piecdziesiat sie nie trafio.
Przy twojej działce (klejenie panoram) może to mieć wielkie znaczenie, ale na panoramach świat się nie kończy.
W normalnych warunkach większy problem mam z AF-em niż z poruszonymi zdjęciami.

namoamo
25-02-2015, 16:04
o o chodzi panowie ? - o to ze wiem o czym pisze - nie podoba sie ?
W tym rzecz, że najwyrazniej nie wiesz.

Da się wykonać akceptowalnie ostre zdjęcie na 1/30 z reki. To rozumie średnio rozgarnięty użytkownik juz po kilku dniach/tygodniach od kupna pierwszej w życiu lustrzanki, bez znajomości takich pojęć jak liniowość matrycy czy skala powiększania.
Masz zwyczaj definiowania na nowo, po swojemu, najbardziej trywialnych pojęć. Takie zawierające się w jednym zdaniu Ty rozpisujesz na wielokrotne elaboraty z odniesieniami do źródeł naukowych i nawet własnoręcznie wykonanych przez siebie rysunków! :shock:
To musi być strasznie uciążliwe, takie patrzenie na świat.

aptur
25-02-2015, 16:11
Ok, panowie niech każdy robi jak chce. Ślubni też pewnie robią na 1/30 z 50mm. Co tam, jedno zdjęcie na pięć z przysięgi pewnie wyjdzie ostre...
Wracajmy do tematu bo się zrobi kolejny wątek typu "głębokie rozważania nad bezpiecznym czasem naświetlania".

Bechamot
25-02-2015, 16:20
W tym rzecz, że najwyrazniej nie wiesz.

Da się wykonać akceptowalnie ostre zdjęcie na 1/30 z reki. To rozumie średnio rozgarnięty użytkownik juz po kilku dniach/tygodniach od kupna pierwszej w życiu lustrzanki, bez znajomości takich pojęć jak liniowość matrycy czy skala powiększania.
Masz zwyczaj definiowania na nowo, po swojemu, najbardziej trywialnych pojęć. Takie zawierające się w jednym zdaniu Ty rozpisujesz na wielokrotne elaboraty z odniesieniami do źródeł naukowych i nawet własnoręcznie wykonanych przez siebie rysunków! :shock:
To musi być strasznie uciążliwe, takie patrzenie na świat.


tutaj jest post do ktorego sie ustosunkowuje :




Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta

1/30 sekundy z obiektywem 50mm na cropie? Życzę powodzenia.

A w czym problem? Nie utrzymasz jednej trzydziestej???


widac jest Problem skoro Merde na 1/30 sek wybral jedno ostre z pieciu - reszta nieostra.
gfyby problemu nie bylo wszyztkie bylby ostre,


zalezosc jest prosta - in dluzszy czas naswietlenia tym gorsza rozdzielczosc odwzorowania.
spadek rozdzielczosci ponizej pewnego poziomu moze byc problematyczny.

niech admin przeniesie ten podwatek jako oddzielny thread to moge dopisac cos.
tak to mi sie nie chce czytac uwag osob, ze pisze nie na temat , choc same dyskutuja zazarcie na ten sam nietemat.

krakał
25-02-2015, 17:28
Owszem, ja zacząłem ten offtop.

No i nie mam problemu, mimo że jestem fotograficznym paprakiem. W czasie, jak wy się kłóciliście, powtórzyłem mój test, bo byłem mocno zdziwiony że "sie nie da". Wykonałem w sumie 26 zdjęć. Na pięć zdjęć na 1/30 wyszły ostre wszystkie, na dwa zrobione na 1/25 - jedno, na trzy na 1/20 - jedno, na trzy na 1/15 - jedno, na trzy na 1/10 - dwa, na osiem na 1/5 - dwa, ale gorsze od poprzednich, na trzy na 1/4 - jedno. Wrzucam, skoro Merde (moderator) o to prosił, a Bechamot niejako "wywołał do tablicy" nawiązujac do początku wątku. Oceńcie sami. Wszystkie zdjęcia są bez IS, zresztą na na flickr macie exify.

Wszystkie zdjęcia ostrzone na literkę "K" w słowie Kingston, tylko za pomocą centralnego pola.

9506. Najgorsze z pięciu na 1/30 sekundy, pierwsze zresztą. Czas 1/30, f5, ogniskowa 57, ISO 1000, IS off.

https://canon-board.info/imgimported/2015/02/16457063828_61bda1795b_o-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/r5fKHN)IMG_9506 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r5fKHN)[/url]

9510. Najlepsze z pięciu na 1/30 sekundy, ostatnie z serii na tym czasie. Parametry jak wyżej.

https://canon-board.info/imgimported/2015/02/16458452659_b36919bc39_o-1.jpg
źródło (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9510 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r5nSza)

9512. Czas 1/25, f5, ogniskowa 50, reszta jw.

https://canon-board.info/imgimported/2015/02/16437325577_725f6c6524_o-1.jpg
źródło (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9512 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r3vAe8)

9514. Czas 1/20, f8

https://canon-board.info/imgimported/2015/02/16437325577_725f6c6524_o-1.jpg
źródło (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9514 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r3vAe8)

9518. Czas 1/15, f8

https://canon-board.info/imgimported/2015/02/16024717043_3a6179a005_o-1.jpg
źródło (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9518 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/qq3S5T)

9521. Czas 1/10, f10

https://canon-board.info/imgimported/2015/02/16643199261_341540a2de_o-1.jpg
źródło (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9521 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/rmGKip)

9524. Czas 1/5, f14

https://canon-board.info/imgimported/2015/02/16643199261_341540a2de_o-1.jpg
źródło (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9524 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/rmGKip)

9532. Czas 1/4, f14

https://canon-board.info/imgimported/2015/02/16457037438_7caa429b4f_o-1.jpg
[url=https://farm9.staticflickr.com/8577/16457037438_7caa429b4f_o.jpg]źródło (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9532 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r5fBSN)

Bardzo przepraszam kolegę założyciela za śmiecenie w jego wątku.

PS. Zaraz pewnie przeczytam, że "cały set nieostry"

zysk
25-02-2015, 18:12
To i ja dorzucę 1/20 sekundy dla cropa 50 mm.I crop z fotki.
To jest najlepsza z 3 fotek.

https://canon-board.info/imgimported/2015/02/galazka-1.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/9sxkwzxi089rxdg/galazka.jpg?dl=0)
a pełna totka tutaj, gdyby ktoś chciał porownać (https://www.dropbox.com/s/s96htim22ltzvqy/_IMD4221.CR2?dl=0)

dan_jo
25-02-2015, 19:02
Owszem, ja zacząłem ten offtop.

No i nie mam problemu, mimo że jestem fotograficznym paprakiem. W czasie, jak wy się kłóciliście, powtórzyłem mój test, bo byłem mocno zdziwiony że "sie nie da". Wykonałem w sumie 26 zdjęć. Na pięć zdjęć na 1/30 wyszły ostre wszystkie, na dwa zrobione na 1/25 - jedno, na trzy na 1/20 - jedno, na trzy na 1/15 - jedno, na trzy na 1/10 - dwa, na osiem na 1/5 - dwa, ale gorsze od poprzednich, na trzy na 1/4 - jedno. Wrzucam, skoro Merde (moderator) o to prosił, a Bechamot niejako "wywołał do tablicy" nawiązujac do początku wątku. Oceńcie sami. Wszystkie zdjęcia są bez IS, zresztą na na flickr macie exify.

Wszystkie zdjęcia ostrzone na literkę "K" w słowie Kingston, tylko za pomocą centralnego pola.

9506. Najgorsze z pięciu na 1/30 sekundy, pierwsze zresztą. Czas 1/30, f5, ogniskowa 57, ISO 1000, IS off.
https://farm9.staticflickr.com/8636/16457063828_61bda1795b_o.jpg (https://flic.kr/p/r5fKHN)IMG_9506 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r5fKHN)[/url]

9510. Najlepsze z pięciu na 1/30 sekundy, ostatnie z serii na tym czasie. Parametry jak wyżej.
https://farm9.staticflickr.com/8614/16458452659_b36919bc39_o.jpg (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9510 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r5nSza)

9512. Czas 1/25, f5, ogniskowa 50, reszta jw.
https://farm9.staticflickr.com/8573/16437325577_725f6c6524_o.jpg (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9512 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r3vAe8)

9514. Czas 1/20, f8
https://farm9.staticflickr.com/8573/16437325577_725f6c6524_o.jpg (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9514 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r3vAe8)

9518. Czas 1/15, f8
https://farm9.staticflickr.com/8612/16024717043_3a6179a005_o.jpg (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9518 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/qq3S5T)

9521. Czas 1/10, f10
https://farm9.staticflickr.com/8580/16643199261_341540a2de_o.jpg (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9521 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/rmGKip)

9524. Czas 1/5, f14
https://farm9.staticflickr.com/8580/16643199261_341540a2de_o.jpg (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9524 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/rmGKip)

9532. Czas 1/4, f14
[url]https://farm9.staticflickr.com/8577/16457037438_7caa429b4f_o.jpg (https://www.flickr.com/people/131572565@N08/)IMG_9532 (Kopiowanie) (https://flic.kr/p/r5fBSN)

Bardzo przepraszam kolegę założyciela za śmiecenie w jego wątku.

PS. Zaraz pewnie przeczytam, że "cały set nieostry"


Wpada klient do Ciebie i chce 20 zdjęć, 20 różnych pendrive-ów, które przyniósł ze sobą, ale bardzo mu się śpieszy i płaci extra.
Masz na każdego pendrive-a 5 sekund, czy ustawisz 1/30 ?

zysk
25-02-2015, 19:15
Wpada klient do Ciebie i chce 20 zdjęć, 20 różnych pendrive-ów, które przyniósł ze sobą, ale bardzo mu się śpieszy i płaci extra.
Masz na każdego pendrive-a 5 sekund, czy ustawisz 1/30 ?
-chyba kompletnie nie zrozumiałeś intencji pokazania fotek w krótkim czasie
-zależy ile ten klient płaci"EXTRA" , bo jak znam klientów ,to uważają ,że za 10% więcej to mogą SE WYMAGAĆ do oporu :roll:
-rozsądny ,wymagąjacy klient NIDGY nie zleci zlecenia w trybie ,który sugerujesz,
a z zresztą : klientów z wymaganiem :TU i TERAZ i NATYCHMIAST traktuję bardzo uprzejmie
ale z zaporowymi warunkami:
np: ceną.
Lepiej nie zjeść nic ,niż zjeść coś po czym będzie sra...a.

krakał
25-02-2015, 19:31
Jak się bardzo uprę i ktoś mi będzie zmieniał te pędraki przed szkłem, to czemu nie, mogę :D Ale wtedy, jeśli można, wolałbym z IS-em :D Bo przy dwudziestu strzałach w niecałe dwie minuty mógłbym coś poruszyć, a na powtórkę czasu by nie było :mrgreen:

Tylko że nie w tym rzecz, jak zauważył kolega zysk.

Mój przydługawy pędraczkowy set służył prezentacji tego, że MOŻNA z powodzeniem focić z ręki cropem bez stabilizacji na dłuższych, a nawet całkiem długich czasach i robić ostre zdjęcia, z akceptowalną powtarzalnością. Jeśli chodzi o mnie, to czasy rzędu 1/30 - 1/20 są całkowicie użyteczne i ilość zepsutych zdjęć jest na tyle mała, że nie można mówić o losowości. Quod erat demonstrandum.

"Można" wszakże nie znaczy "trzeba", a tym bardziej nie znaczy "musi koniecznie". Gdyby ktoś przyszedł z takim zleceniem o jakim piszesz, to po pierwsze - grzecznie bym wytłumaczył, że nie jestem profi i nie robię zleceń, po pierwsze podpunkt A - równie grzecznie wytłumaczyłbym, że ja mam spacerzuma a nie szkło do makro czy portretu, jasne i sposobne do tego celu. Po drugie - gdyby klient jednak się upierał (a wszak klient nasz pan), to robiłbym to ze statywu i wężykiem a nie z ręki, by uzyskać powtarzalność kadru. Po trzecie odmówiłbym focenia w deszczowy dzień przy całkowitym zachmurzeniu na wysokim ISO, tak jak w przykładowym secie, a jeśli już, to użyłbym oświetlenia sztucznego. Po czwarte, użyłbym krótszych czasów.

RobertON
25-02-2015, 20:16
Choc to nie jest temat szkła do focenia samochodów, to jednak wtrącę, że Bechamot ma sporo racji - przynajmniej w zakresie dłuższych ogniskowych.

W przypadku 300 mm i 420 mm (obiektyw+TC x1,4) powinny wystarczyć czasy rzędu 1/300 czy 1/500 do nieporuszonego zdjęcia.

Tymczasem trzeba używać 1/800 1/1000, aby wyszły nieporuszone foty z ręki. Sporadycznie jedna fota na dziesięć się uda z czasem 1/300.

Czyli dla krótszych powinno wystarczyć 1/f, ale dla dłuższych ogniskowych konieczne (przynajmniej u mnie) jest 1/2f, a nawet więcej.

Może jestem odszczepieńcem, ale jakoś tak mam.

pan.kolega
25-02-2015, 20:23
Wpada klient do Ciebie i chce 20 zdjęć, 20 różnych pendrive-ów, które przyniósł ze sobą, ale bardzo mu się śpieszy i płaci extra.
Masz na każdego pendrive-a 5 sekund, czy ustawisz 1/30 ?

A co ustawisz w tych przypadkach, też wziętych prosto z życia::mrgreen:

1. Wpada do Ciebie wieczorem terrorysta z nożem, lupa i czarna koza i żada jednego zdjęcia z koza w ciagu 15 sekund, a jak będzie poruszone, poderżnie Ci gardło. Ustawisz 1/30 czy 1/2000?

2. Wpada do Ciebie wieczorem terrorysta-onanista z nożem, lupa i czarna koza i żada jednego zdjęcia z koza w ciagu 15 sekund, a jak będzie zaszumione, poderżnie Ci gardło. Jaki czas teraz ustawisz?

Jak zwykle, każdy wie o co chodzi, ale w końcu to jest forum dyskusyjne, więc trzeba dyskutować.... Wiadomo, że nikt nie zrobi 100 % ostrych zdjęć na 1/30s przy f = 80 mm. Ale zrobi trochę. Wiadomo, też, że zarówno zatwardziali zawodowcy jak i amatorzy robia na codzień mnóstwo zdjęć, w tym za duże pieniadze, w tym wygrywajacych nagrody na konkursach i wystawach na czasach kilkakrotnie dłuższych niż regułki przewiduja. Co można łatwo wyguglać. Co z tego, że nie zyskuje ta metoda aprobaty domorosłych fizyków forumowych, kiedy zdjęcie jest i kasa jest? Kto tu ma niskie wymagania (lepiej się obyć bez...).

Jeśli ja wieczorem gzieś w górach nie mam oparcia i nastawię czas 1/10s i strzelę 20 zdjęć w krótkich serach z automatu, to mam prawie na 100% dobry landszaft, a Bechamot zostaje bez zdjęcia tylko z wykresem i zmartwieniem, że jest ryzyko, że jego plamka może być większa niż dwa piksele.

--- Kolejny post ---




Tymczasem trzeba używać 1/800 1/1000, aby wyszły nieporuszone foty z ręki. Sporadycznie jedna fota na dziesięć się uda z czasem 1/300.

A kto Ci broni strzelić trzy serie po 10 zdjęć?

zysk
25-02-2015, 20:27
wpada do ciebie wieczorem terrorysta z nożem, lupa i czarna koza i żada jednego zdjęcia z koza w ciagu 15 sekund, a jak będzie poruszone, poderżnie ci gardło. Ustawisz 1/30 czy 1/2000?
lajk :d

--- Kolejny post ---


Wpada do Ciebie wieczorem terrorysta-onanista z nożem, lupa i czarna koza i żada jednego zdjęcia z koza w ciagu 15 sekund, a jak będzie zaszumione, poderżnie Ci gardło. Jaki czas teraz ustawisz?
LAJK :lol:

--- Kolejny post ---


nastawię czas 1/10s i strzelę 20 zdjęć w krótkich serach z automatu, to mam prawie na 100% dobry landszaft, a Bechamot zostaje bez zdjęcia tylko z wykresem i zmartwieniem, że jest ryzyko, że jego plamka może być większa niż dwa piksele.
LAJK :mrgreen: .

aptur
25-02-2015, 20:32
Jeśli ja wieczorem gzieś w górach nie mam oparcia i nastawię czas 1/10s i strzelę 20 zdjęć w krótkich serach z automatu, to mam prawie na 100% dobry landszaft, a Bechamot zostaje bez zdjęcia tylko z wykresem i zmartwieniem, że jest ryzyko, że jego plamka może być większa niż dwa piksele.

Panie kolego, to jest zrozumiałe, jasne i oczywiste.
Jakiś procent zdjęć będzie akceptowalnie ostrych. Tyle tylko że to jest loteria. Może się udać. W lotto też można wygrać. Poza tym nie wiesz jakie zdjęcie się uda. Dzieciak się rusza, czekasz na najlepszą chwilę i kadr. I co? Może wyjdzie ostre a może nie.
Rada dla początkującego użytkownika aby czas naświetlania nie był dłuższy od 1/30 na cropie przy 50mm jest IMO błędna. Ów użytkownik popatrzy i zobaczy że ma jedno ostre zdjęcie na pięć. Nie lepiej aby miał pięć ostrych na pięć?
Nie jestem maniakiem ostrości zdjęcia. Raczej zwolennikiem łapania decydującego momentu, ale nie wciskajmy początkującym takim głupot. Może zrobimy zawody kto zrobi nieporuszone zdjęcie na najdłuższym czasie? Czemu to ma służyć? Zawsze Wam się udaje? Jeśli tak to szczere gratulacje. Z mojej strony EOT.

RobertON
25-02-2015, 20:43
A kto Ci broni strzelić trzy serie po 10 zdjęć?

Bufor się zatyka po 6-7 :), ale rozumiem podejście.

Do landszaftów można użyć czegoś zastępczego, do podparcia - plecaka, kamienia, drzewa, ramienia małżowinki jak stoi w bezruchu.
Jest tysiąc możliwości w terenie, ale nie robię widoczków 300 mm, a tym bardziej z TC x1,4.

--- Kolejny post ---


Bechamot zostaje bez zdjęcia tylko z wykresem i zmartwieniem, że jest ryzyko, że jego plamka może być większa niż dwa piksele.

A to jest już (lekko?) złośliwe...

Temat wątku baaaardzoooo się rozjechał.

p0m
25-02-2015, 20:51
są tu bojownicy reguły odwrócenia ogniskowej i bronią jej jakby od tego miało zależeć ich życie. ok, popieram dyskusję, ale maniactwo i wciskanie ludziom "że się nie da" bo taka jest reguła to fanatyzm.

a może odwrócić dyskusję i zapytać czy przy 50mm i cropie da się zrobić poruszone zdjęcie przy np. 1/150. wartość odpowiedzi na te pytanie jest równa wartości całego OT.

krakał
25-02-2015, 22:27
IMHO da sie robić nieporuszone na cropie, 50 mm, na 1/30. Może rzeczywiście niepotrzebnie doradzałem taki czas niedoświadczonemu koledze, kirując się tu własnym doświadczeniem. Ja 1/30 utrzymuję bez problemu i powtarzalność jest duża, nie ma mowy o loterii. Ale, jak napisał Benno Wundshammer, to jest cecha osobnicza, w dużej mierze. Jeden utrzyma nawet 1/10, a inny będzie miał loterię przy 1/100. I jeszcze jedno - to jest umiejętność, którą można i warto ćwiczyć. I można wyćwiczyć - wiem, bo ja wyćwiczyłem. Jak kupiłem dawno temu EOS-a 300 na kliszę, to po raz pierwszy miałem w puszce czasy dłuższe niż 1/30. I, po przesiadce z Zenita, strasznie mnie korciło żeby je wykorzystać. Było narzędzie, z lektury wiedziałem że się da, i fociłem. A że to był aparat na filmy, więc trzeba było każdy kadr oszczędzać. No i się nauczyłem. A potem to już była tylko kwestia cięższej i większej puszki. A większą i cięższą się lepiej trzyma, wiec było, ekhem, tylko łatwiej. A jak się nauczysz robić nieporuszone na określonym czasie, to crop nic do tego nie ma - robisz nieporuszone i już, szlus. Da się, trzeba ćwiczyć. Co zresztą zostało tu zostało już powiedziane nieraz.

zdebik
26-02-2015, 09:53
cybermysza wychodzi cos z tego focenia? Zmieniles technike albo gear?

krakał
26-02-2015, 10:38
Ja jeszcze tylko jedno zdanie do tych, co porównują focenie na 1/30 do loterii i trafienia w lotto - prawdopodobieństwo tafienia szóstki w lotto wynosi 1:13 983 816. Czyli - jedno ostrze zdjęcie na niecałe CZTERNAŚCIE MILIONÓW. Czy którykolwiek z was, szanowni koledzy, zrobił w swoim życiu 14 mln zdjęć? Prawdopodobieństwo trafienia ostrego zdjecia z 1/30 w moim przypadku dla 5 zdjęć wyniosło 100%, pewnie przy wiekszej ilości zdjęć byłoby trochę nietrafnych, powiedzmy 20%. Ale przyjmijmy, choć to nieprawda (bo w rzeczywistości jest ich więcej), że to jest 50% i udane będzie co drugie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:2. Czyli jedno ostre na dwa. Ale nawet jakbym robił jedno na trzy, jak Zysk, czy jedno na pięć, jak Merde, to od stosunku 1:14 000 000 dzielą mnie lata świetlne. Proszę nie pisać o loterii, bo to jest czysta demagogia i manipulacja.

--- Kolejny post ---

A do pytania zdebika się przyłączam :D

cybermysza
26-02-2015, 16:13
I wyszło jak zwykle ...
Tematem jest wybór szkła , a dyskusja toczy się o tym komu bardziej trzęsą się ręce...
Z wypowiedzi autora wynika jasno ,że potrzeba raczej obiektywu szerszego niż dłuższego i odpowiednio jasnego .
Ale przede wszystkim radziłbym najpierw poczytać jakąś literaturę , niestety samo kupno lustra nie zrobi dobrych zdjęć.
Najlepszym sposobem poza teorią jest dużo fotografować i analizować co źle a co dobrze i wyciągać wnioski.
Niestety dziś wszyscy żyją szybciej i chcą też szybciej osiągać lepsze wyniki a to się nie da tak z marszu choć zawsze są talenty i wyjątki od reguły...
pozdrawiam Wojtek

Dziękuję za spostrzegawczość :) ale czytam jak Panowie się sprzeczają i wynoszę z tej dyskusji też jakieś w nioski :) Tak Wiem że szkło za mnie zdjęcia nie zrobi ale już dziś przyszło i próbuję i się uczę. Ale bynajmniej teraz jak sprzęt w miarę jest to jest większa proporcja że to ja zepsuje zdjęcie niż to winna aparatu.
Tu trzeba też po pracować nie tyle co nad ustawieniami aparatu itd tylko nad własną wyobraźnią i znalezieniem tego najlepszego kadru żeby był ciekawy :) A ja siedzę przeglądam na prawdę dużo zdjęć i kojarzę kto co gdzie i jak a jak przyjdzie czas i aparat w rękę to naglę głowa pusta i każde zdjęcie wydaję się bez sensu i mi się nie podoba ;/
Ostatni problem tu związany co panowie się sprzeczają mi się strasznie ręce latają bo mam porażenie splotu barkowego i ciężko mi utrzymać lewą rękę pod obiektywem, i na tyle co mogę i daje rade podtrzymuję body po prostu lewą ręką, dla tego też ustawienie np. filtra polaryzacyjnego czy też np. filmowanie z 7d jest dla mnie nie osiągalne.
Ale nie poddaję się będę oglądał robił próbował ćwiczył :D i wrzucę tu znowu zdjęcia za jakiś czas do opinii publicznej, i można mnie tam zjechać jak wcześniej że ktoś by zrobił takie zdjęcie np. z telefonu ale przy tym niech chociaż wytłumaczy co źle zrobiłem. Nie od razu stanę się zawodowcem ale ciągnie mnie tak do tego bo można stworzyć coś niby takiego samego jak wszystkie ale jednak każde jest inne (Tak jak z Harley Davidson Każdy taki sam a jednak inny...)

Leon007
26-02-2015, 16:53
(...) A ja siedzę przeglądam na prawdę dużo zdjęć i kojarzę kto co gdzie i jak a jak przyjdzie czas i aparat w rękę to naglę głowa pusta i każde zdjęcie wydaję się bez sensu i mi się nie podoba ;/
Jak już poradził kolega wyżej - rób dużo zdjęć, ale nie seriami. Staraj się chwilę zastanowić, co widzisz i co chciałbyś pokazać i rób ujęcia bliżej, dalej, z góry i z dołu, pod kątem itd. Wrzuć na komputer, obejrzyj, zaznacz które złe, które niezłe, a które doskonałe - na przykład w DPP można przyznawać gwiazdki zdjęciom. Idź zjeść bułkę z szynką lub obejrzyj film. I jeszcze raz sprawdź zrobione zdjęcia - prawdopodobnie przyznasz inne gwiazdki. Dość szybko zrozumiesz, czego chcesz. Oczywiście podeprzyj to jakąś czytanką o kompozycji, techniki nauczysz się z instrukcji obsługi.


Ostatni problem tu związany co panowie się sprzeczają mi się strasznie ręce latają bo mam porażenie splotu barkowego i ciężko mi utrzymać lewą rękę pod obiektywem, i na tyle co mogę i daje rade podtrzymuję body po prostu lewą ręką, dla tego też ustawienie np. filtra polaryzacyjnego czy też np. filmowanie z 7d jest dla mnie nie osiągalne.
Spróbuj z monopodem. Nie musi być nie wiadomo jaki. Przypadkowo kupiłem kiedyś jakiegoś camrocka za mniej niż 30 zł i daje radę. Wprawdzie po 2 latach już trochę nie trzymają zaciski, ale używam go z dość dużym teleobiektywem; Tobie powinien posłużyć dłużej, a ja mój wyrzucę i kupię lepszy. Nie polecam akurat tego samego, ale jakiś tańszy z tzw. markowych wystarczy.
Monopod ma tę zaletę, że nie ogranicza specjalnie swobody, a jest to dobry punkt podparcia. Dodaj do niego jakąś niedużą głowicę kulową, na przykład któreś małe triopo.

fancik
26-02-2015, 23:56
Witam
Trzeba było od razu napisać o problemach natury fizycznej ,chyba że przeoczyłem to sorry.


Spróbuj z monopodem. Nie musi być nie wiadomo jaki. Przypadkowo kupiłem kiedyś jakiegoś camrocka za mniej niż 30 zł i daje radę. Wprawdzie po 2 latach już trochę nie trzymają zaciski, ale używam go z dość dużym teleobiektywem; Tobie powinien posłużyć dłużej, a ja mój wyrzucę i kupię lepszy. Nie polecam akurat tego samego, ale jakiś tańszy z tzw. markowych wystarczy.
Monopod ma tę zaletę, że nie ogranicza specjalnie swobody, a jest to dobry punkt podparcia. Dodaj do niego jakąś niedużą głowicę kulową, na przykład któreś małe triopo.
Także polecam ten sposób gdyż niejednokrotnie ręce odmawiają posłuszeństwa przy noszeniu np. zestawu z teleobiektywem gripem i kompletem akumulatorków.
Znam osoby , które wszystkie (może większość) zdjęć wykonują ze statywu i nie mają problemu natury stabilizacji obrazu i drgań różnych.
Sam używam zamiennie monopoda i statywu .
Znowu wybrać trzeba samemu co się bardziej przyda, na pewno nie będzie to zły zakup .
Inwestycja w sprzęt jest ważnym elementem naszego wspólnego zainteresowania jakim jest fotografia w szerokim znaczeniu .
Życzę samych wspaniałych ujęć choć nie zawsze super ostrych bo nie tylko oto w fotografii chodzi.
pozdrawiam Wojtek

cybermysza
28-02-2015, 03:51
A wiecie Panowie że monopod to jest dobre rozwiązanie muszę pomyśleć, dziś siedziałem i stworzyłem sam z kartek taką amatorski namiot bezcieniowy tylko nie mam lamp i musiałem oświetlać lampką ale jak na pierwszy raz myślę że jakoś coś mi wyszło jutro coś przerobię to wrzucę i ocenicie ( i to będzie coś że nie zawsze musi być ostro ) a w niedzielę znajdę trochę wolnego czasu wstanę wcześnie rano i nad jezioro woda na pół z lodem i chodzące kaczki może wpadnie jakaś mgła na to i coś wytworzymy :) A ogólnie jeszcze obrabiać porządnie zdjęcia w ps-ie czy chociaż w GIMP to nie należy do takich prostych rzeczy więc nauki jest bardzo dużo !!! :)

krakał
28-02-2015, 16:53
Pewnie mnie tu zakrzyczą wszyscy, ale na początek naucz się robić zdjęcia, naukę obróbki zostaw na później. Powodzenia i wrzucaj zdjęcia:o

zysk
28-02-2015, 17:05
Pewnie mnie tu zakrzyczą wszyscy, ale na początek naucz się robić zdjęcia
Ja: NIE (zakrzyczę) ,pewien ,minimalny warsztat/wiedza jest niezbędny do zrobienia przynajmniej akceptowalnej jakościowo fotki .

cybermysza
02-03-2015, 15:21
nikt za takie spostrzeżenia nie będzie krzyczał bo to jest całkiem normalne i dla mnie akceptowalne, gorsze są odpowiedzi że lepsze zdjęcie nie którzy robią smaftfonem niż ja, zgodzę się że jestem aktualnie Początkującym który zna zasady kadrów; zasady trój podziału i co najważniejsze ŚWIATŁA przysłona itd itp ale muszę teraz nauczyć się przenieść wiedzę jako taką na wykonanie i ćwiczyć. I teraz kwestia dla kogo moje zdjęcie będą akceptowalne a dla kogo nie, bo przecież każdy może mieć swoją wizje swoje co chce opowiedzieć na zdjęciu; a drugiemu może to się nie podobać i z twierdzi że to nie jest akceptowalne. Nie mówię tu o akceptowaniu co w ogóle nie jest dobrze zrobione technicznie :)