PDA

Zobacz pełną wersję : Programy na OS X



kuba1961
23-01-2015, 07:28
Jestem świeżutkim, "zielonym" użytkownikiem Macbooka niestety z 128Gb dyskiem. Wszystkie zdjęcia trzymam na dysku zewnętrznym. Proszę o pomoc w wyborze programu do katalogowania i prostej obróbki zdjęć na OS X. Jakie macie doświadczenia z programami na ten sprzęt. Szukam czegoś bezpłatnego.

mariusz231
23-01-2015, 15:02
Przeciez masz standardowo aperture w os co do katalogowania system tez sam to przypisuje mozna to ustawic takze.

Wysyłane z mojego Milestone za pomocą Tapatalk 2

kuba1961
23-01-2015, 19:56
Mam Yosemite a tam jest iPhoto i mimo ustalenia katalogu z zdjęciami na dysku USB to katalog z miniaturkami zostaje na dysku głównym. Przy mojej ilości zdjęć to będzie on duży. Tak doczytałem się na forum Mac-a. Dlatego szukam czegoś prostego i niezżerającego dysku. 128Gb to niewiele. Ledwo zacząłem z Mac-iem a już mam tylko 60Gb wolnego.

filemoon
26-01-2015, 09:03
Moze byc Apperture, ale to nie jest donyslnie obecny program a do zakupu nie zachecam bo Apple juz go nie bedzie rozwijalo. Moze byc i Lightroom (ale trzeba go dobrze ustawic). 128GB wystarczy ;)

banan82
26-01-2015, 09:12
Aperture nie ma standardowo w OS X. Jest to program juz wycofywany i nie wspierany. Tak samo bedzie z iPhoto ktory jest tylko baza danych zdjec - nie polecalbym.

128GB dysku - nie poszalejesz. Szybko ci sie zapcha.

Zobacz sobie na Lyn albo XnView (Windows, Linux, OSX). To sa przegladarki zdjec, i umozliwiaja lekka edycje. Do obrobki najlepsza konkurencja dla PS to Pixelmator - ale nie jest darmowy.

Do RAWow Lightroom albo DXO i pare innych jeszcze.

kuba1961
28-01-2015, 06:05
Dziękuję za XnView - odpowiada mi.
Mam jeszcze jedno pytanie. Canon dodaje soft do sprzedawanych lustrzanek. Czy coś z tego softu jest godna uwagi, ale w wersji na Mac-a. Mam instalacyjne płyty od mojego staruszka 20D, ale posiadane wersje softu nie chcą działać na Yosemite.

banan82
28-01-2015, 09:25
Nie widze sensu zabawy z softem Canona jesli np. uzywasz LR. Zgrywasz RAWy / jpg z karty na dysk i importujesz.

Szczeze nawet nie wiem co Canon teraz daje do aparatow:)

jotes25
28-01-2015, 10:00
Dziękuję za XnView - odpowiada mi.
Mam jeszcze jedno pytanie. Canon dodaje soft do sprzedawanych lustrzanek. Czy coś z tego softu jest godna uwagi, ale w wersji na Mac-a. Mam instalacyjne płyty od mojego staruszka 20D, ale posiadane wersje softu nie chcą działać na Yosemite.

Używam wyłącznie softu Canona (DPP). Instalki ściągniesz sobie od nich.

kuba1961
28-01-2015, 10:47
Masz może link do wersji która zadziała.

JacekMF
09-03-2015, 08:38
Jeszcze odświeżę. Zamiast Photoshopa na maku (wersja na pecety jest planowana ale nie podali terminu) można użyć Affinity Photo. Na razie jest w darmowej wersji beta ale wersja pełna ma kosztować jednorazowo ok. 50$ i ma mieć darmowe wsparcie przez 2 lata. Po dwóch latach nie przestanie działać jak Photoshop po wstrzymaniu abonamentu. Ludzie chwalą. Mimo, że to beta i ma jeszcze błędy działa szybciej niż Photoshop, ma bardzo podobne możliwości + wiele nowych rzeczy.

mkamelg
09-03-2015, 13:52
Masz może link do wersji która zadziała.

Sprawdź czy moja podpowiedź w czymś Tobie pomoże.

EOS 7D Mark II - Canon Polska (http://www.canon.pl/support/consumer_products/products/cameras/digital_slr/eos_7d_mark_ii.aspx?type=download&language=&os=OS%20X%2010.10%20%28Yosemite%29)

Ściągnij sobie to co jest pod "1." (jest to obraz płyty CD), tu masz pełen komplet oprogramowania który powinien ruszyć pod Yosemite. DPP czyli Digital Photo Professional jest tutaj w wersji 3.14.40. Żeby to ściągnąć to po kliknięciu na "POBIERANIE" i zaakceptowaniu "Zrzeczenie się od odpowiedzialności" na następnym ekranie będziesz musiał podać numer seryjny aparatu i kliknąć na "Submit".

Potem możesz sobie ściągnąć i zainstalować to co jest pod "3." czyli aktualizację DPP do najnowszej wersji (3.14.47). Żeby przeprowadzić tę aktualizację najpierw trzeba zainstalować wersję główną z obrazu płyty CD (czyli to o czym napisałem wcześniej). Jak klikniesz na "Odpowiednie modele" to rozwinie się lista na której znajdziesz swój model aparatu czyli DPP w tej wersji na pewno będzie z nim współpracował.

kuba1961
10-03-2015, 11:51
Serdeczne dzięki za pomoc ale pobrałem już wersję DPP o numerze 4 na Mac-a.

fotoskryba
03-04-2015, 22:56
Szukam opinii użytkowników Affinity Photo, wersja beta.