PDA

Zobacz pełną wersję : Szukam Rady



pawlo83
04-04-2006, 11:58
otoz zaczynam prace w gazecie regionalnej i bede jeździł na mecze pilki nożnej robic zdjęcia, mecze bedą rogrywane wieczorem przy sztucznym oświetleniu, chce kupic aparat z obiektywem dobrym, taki zebym mogl robic zdjecia w takich warunkach, prosze o porade na co musze zrocic uwage przy wyborze takiego aparatu (chyba lustrzanka cyfrowa??) jaki model polecacie jaki obiektyw i jesli jest to mozliwe czekam na jakas przyblizona cene takiego zestawu - jesli macie tez adres stronki z kursem jak robic zdjecia ze wszystkimi podstawowymi informaacjami o migawce, nasiwetleniu itp itd, - (WSZAK JESTEM ZIELONY W TEJ KWESTII), prosze podajcie mi tutaj, numer gg 1047645, czekam na Wasze rady, pozdrawiam

gwozdzt
04-04-2006, 12:05
Dołączę się do pytań ;-)
Zaczynam prace jako mechanik. Nie mam o tym pojęcia :oops:
Poradźcie, jakie kupić narzędzia, gdzie je kupić, gdzie można znaleźć w necie jakies instrukcje naprawy?
HELP!!!

gietrzy
04-04-2006, 12:08
czekam na Wasze rady, pozdrawiam
20D, 70-200/2.8, 17-40/4

Zielony
04-04-2006, 12:08
1D mkII N (szybki, niesamowicie niezawodny AF w 'cieńkich' warunkach) , jakieś tele... od 135/2 w góre
Oczywiście body x2 żeby nie tracić czasu na zmienianie obiektywów.

tutaj filmik... (http://www.apple.com/uk/aperture/profiles/?kluetmeier)

PS. czemu nie napisałeś jakim dysponujesz budżetem??

Michal-Czuba
04-04-2006, 12:09
Ciekawa ta lokalna gazeta, skoro zatrudnia zielonych do robienia zdjęć... proszę bardzo, oto IMO odpowiedni zestaw:

Canon EOS 1D Mark II N
Canon 70-200mm 2.8 L IS USM
Canon EF 100-400 f/4.5-5.6 L IS USM

Czasem może przydać się coś krótszego, znacznie krótszego ... polecam więc obiektyw Canon 35 1.4 L i do tego lampę 580EX.

pawlo83
04-04-2006, 12:10
oj drwia ze mnie (to a propos postu o mechaniku), budzet - 4500 do 5000 zl

Michal-Czuba
04-04-2006, 12:13
No to masz na obiektyw (i to ledwo).

Zielony
04-04-2006, 12:15
No to masz na obiektyw (i to ledwo).

na który? :lol:

pawlo83
04-04-2006, 12:18
no to ile zatem trzeba miec najmniej - zeby zaopatrzyc sie w sprzet ktory mi bedzie sluzyl w tym co zamierzam ??

DoMiNiQuE
04-04-2006, 12:23
5000PLN to troszke za malo. Nie starczy nawet na 350D + Sigma 70-200/2.8

Michal-Czuba
04-04-2006, 12:27
na który? :lol:
O faktycznie ;) Z tych które wymieniłem na żaden ;) No, może 70-200/2.8 ale bez IS'a ;)

heniek
04-04-2006, 12:38
no to ciekawie się ta Twoja praca zapowiada...;-)
chyba że wujek jest naczelnym..

pawlo83
04-04-2006, 12:45
aparacik 350 kosztuje okolo 300o zl - do tego obiektyw i nie zmieszcze sie 5 tys?

Michal-Czuba
04-04-2006, 12:46
aparacik 350 kosztuje okolo 300o zl - do tego obiektyw i nie zmieszcze sie 5 tys?
A będziesz Ty umiał nim robić zdjęcia, ke? ;)

Po dogłębnym przeanalizowaniu Twojego problemu ;) wydaje mi się że jak na Twoje potrzeby (jakość której potrzebujesz) Canon A60 w zupełności wystarczy ;)

pawlo83
04-04-2006, 12:55
a nie wydaje Ci sie ze tym aparacikiem przy sztucznym oswietleniu - zdjecie nie wyjdzie - przyszedlem na to forum bo myslalem ze ktos mi udzieli "nrmalnej" porady - a tu drwia, (wlasciwie tylko jeden drwi), przemadzaja sie - ludzie - czy Wy oszaleliscie - nie mozna juz dzisiaj liczyc na zyczliwa pomoc ?

Zielony
04-04-2006, 12:57
Nie, no. Wszystko znowu sprowadza się do 'nabijania' (tutaj pozdro dla il Fuoco ;) )
Autora topciu proszę o wyjaśnienie sprawy z tymi fotami. Sorki, ale tak to wygląda jak ktos wyjeżdża z takim tematem. Z tego co piszesz pojęcia nie masz - weź może poćwicz gdzieś te zdjęcia a poźniej szukaj z jakąś teczką prac zatrudnienia...
Tak znowu wyjdzie, że w gazetach kiche serwują bo... wiadomo o co chodzi :mrgreen:

gwozdzt
04-04-2006, 13:01
.. tu drwia, (wlasciwie tylko jeden drwi),
Nie przesadzaj z tymi drwinami, za mocne słowo.
Ot, zażartowałem sobie, bo cóż innego można w tej sytuacji?
Co do rady - jest prosta: jak nie chcesz wpaść w tarapaty, to poszukaj pracy w dziedzinie, o której masz jakieś pojęcie, a jeszcze lepiej w czymś, w czym jesteś naprawdę dobry.

Jak tak dalej będzie, to coraz większy strach iść do lekarza. To całkiem serio.

solti
04-04-2006, 13:06
a nie wydaje Ci sie ze tym aparacikiem przy sztucznym oswietleniu - zdjecie nie wyjdzie - przyszedlem na to forum bo myslalem ze ktos mi udzieli "nrmalnej" porady - a tu drwia, (wlasciwie tylko jeden drwi), przemadzaja sie - ludzie - czy Wy oszaleliscie - nie mozna juz dzisiaj liczyc na zyczliwa pomoc ?
A nie przyszło Ci do głowy, że robienia zdjęć nie można się nauczyć z dnia na dzień? Tutaj ludzie nie tyle drwiąz Ciebie, ile w ogóle z takiej sytuacji, że do robienia zdjęć do gazety zatrudniana jest osoba, która nie ma o tym pojęcia (a po Twoich wypowiedziach wyglądasz na taką osobę). Ten aparacik (jak nazwałeś 350d) jest bardzo dobry i wcale nie tak prosto zrobić nib dobre zdjęcie, ale akurat do Twoich zastosowań chyba się nie nadaje (AF nie wyrobi). Jeśli dziwisz się, że kupując za niecałe 3000zł body nie zmieścisz się w 5000 z obiektywem, to informuję Cię, ze sam EF 200 F/2,8 IS L kosztuje ok. 6500 zł. Jak podsumujesz niezbędne conajmniej 3 obiektywy (oprócz 200 F/2,8 jeszcze 100-400 L i 17-40 L) i korpus 1D Mark II N to razem uzbierasz na przyzwoity nowy samochód:grin:

KMV10
04-04-2006, 13:19
a nie wydaje Ci sie ze tym aparacikiem przy sztucznym oswietleniu - zdjecie nie wyjdzie - przyszedlem na to forum bo myslalem ze ktos mi udzieli "nrmalnej" porady - a tu drwia, (wlasciwie tylko jeden drwi), przemadzaja sie - ludzie - czy Wy oszaleliscie - nie mozna juz dzisiaj liczyc na zyczliwa pomoc ?

Stary, jak chcesz naprawdę fotografowac profesjonalnie piłkę nożną to moze pogadaj z innymi reporterami z tej branży. Wtedy zobaczysz, że te 5 kzł to Ci na nic nie starczy. Takie mecze ludzie fotografują czesto przy uzyciu EF 300/2.8! To tyle poważnych porad.

gietrzy
04-04-2006, 13:26
czy Wy oszaleliscie - nie mozna juz dzisiaj liczyc na zyczliwa pomoc ?
Tak to dzisiaj wygląda, niestety. Ty też nie jesteś bez winy - nie umiesz czytać ;-) ->Patrz post#3 w wątku. Napisałem Ci jasno i wyraźnie czego potrzebujesz.

aparacik 350 kosztuje okolo 300o zl - do tego obiektyw i nie zmieszcze sie 5 tys?
IMO, 350D się nie nadaje.
W sporcie potrzeba minimum 5 kl/s, Minimum z 5 kl/s to 20D. 350D nie ma ISO 3200, które będziesz potrzebował by wskoczyć na (jeszcze) szybszą migawkę by zamrozić ruch.
70-200/2.8 (bez IS) to obiektyw bez którego nie masz co szukać na boisku. Jeśli uważasz, że Sigma 70-200/2.8 to może być Sigma (bo taniej, nie lepiej)

Chcesz porady to proponuję tylko zachodnie fora. Tam ludzie nie skaczą do gardeł tylko spokojnie Ci powiedzą wszystko włącznie z techniką foto ;-) A tu sam widzisz...taki urok pl-realiów.

Więc jeszcze raz:
absolutne minimum: 20D, 70-200/2.8 i ze dwie karty ;-)
W aparacie zmień z One-Shot AF na AIServo, wybierz środkowy punkt, tryb Tv i nie schodź poniżej 1/320s. Jak ci mruga przysłona to podbijaj ISO bez obawy, nawet na 3200.

b'Art
04-04-2006, 14:31
a nie wydaje Ci sie ze tym aparacikiem przy sztucznym oswietleniu - zdjecie nie wyjdzie - przyszedlem na to forum bo myslalem ze ktos mi udzieli "nrmalnej" porady - a tu drwia, (wlasciwie tylko jeden drwi), przemadzaja sie - ludzie - czy Wy oszaleliscie - nie mozna juz dzisiaj liczyc na zyczliwa pomoc ?

No niestety nie można na tak zadane pytanie udzielić "normalnej" odpowiedzi. Gwozdzt niestety miał dużo racji. Pożycz od kogoś ten aparat na który Cię stać, zrób nim kilka (set?, naście?) zdjęć, wtedy pojawią się pytania -> czemu coś mi nie wyszło a coś tak i jeśli zaczniesz się nad tym zastanawiać - > to witaj na forum. Uwież mi duuuuuuuużo trzeba poczytać i porobić, by 1. poznać sprzęt 2. wiedzieć czego Ci potrzeba by robić lepiej i ile to kosztuje.

Bardziej sprecyzowane pytania to już 50% sukcesu a na 99% z nich tu znajdziesz odpowiedź.

Do boju więc nie łam się! Powodzenia!

Tomasz Urbanowicz
04-04-2006, 16:13
Chcesz porady to proponuję tylko zachodnie fora. Tam ludzie nie skaczą do gardeł tylko spokojnie Ci powiedzą wszystko włącznie z techniką foto ;-) A tu sam widzisz...taki urok pl-realiów.
Jest w tym trochę racji...

TommyTheCat
04-04-2006, 16:49
wypowiem sie chyba troche niepopularnie co do podawanego minimum sprzetowego do reporterki i sportu,
mieszkam w 80 tysiecznym miescie i pracuje w tv lokalnej, jest w mym miescie pare gazet ktorych przedstawicieli spotykam na wszelkiego rodzaju konferencjach, spotkaniach, meczach itp wydarzeniach

otoz wsrod nacodzien pracujacych ludzi w gazetach NIE MA ani jednej lustrzanki cyfrowej, sa fuji, sony i inne kompakty, rowniez tym sprzetem robia zdjecia na meczach do tychze gazet
ja wiem ze kazdy mysli o fotografii SPORTOWEJ i REPORTERSKIEJ i do takiej pracy podajecie typy sprzetu, ale skoro ktos pyta o zdjecia do gazet lokalnych to jak znam zycie nie bedzie to sports illustrated ani inne fotki duzego formatu na dobrym papierze,

zazwyczaj sport w takim wydaniu to pare ostatnich stron, czesto bez koloru, z fotkami tak malymi zeby tylko byly bo przeciez musi sie zmiescic tekst i tabele wynikow
rowniez pieniadze placone za takowe fotki beda amortyzowaly wymieniony przez was sprzet do konca zycia

edit: sorki probowalem poprawic pare bledow

Raff
04-04-2006, 17:01
(...) otoz wsrod nacodzien pracujacych ludzi w gazetach NIE MA ani jednej lustrzanki cyfrowej, sa fuji, sony i inne kompakty, rowniez tym sprzetem robia zdjecia na meczach do tychze gazet ja wiem ze kazdy mysli o fotografii SPORTOWEJ i REPORTERSKIEJ, ale skoro ktos pyta o zdjecia do gazet lokalnych to jak znam zycie nie bedzie to sports illustrated ani inne duze fotki na dobrym papierze rowniez pieniadze placone za takowe fotki beda amortyzowaly wymieniony przez was sprzet do konca zycia

No tak - lokalna gazeta. To inny temat...

Ja też zareagowałem na początku jak Gwozdzt. Polska amatorszczyzną stoi! I ta amatorszczyzna zaczyna się w mentalności ludzi, takim podejściu do tematu jak tu się zarysował.

Ale faktycznie skoro lokalne medium ma niewielki budżet i niewielkie wymagania to zupełnie inny temat się robi. Nie fotografia sportowa, ale relacja/reportaż fotograficzny z lokalnych imprez. EDIT: (:twisted:) W takim wypadku Canon 350D (~2700 zł) + Canon EF 70-300mm f/4-5,6 IS USM (2400 zł) i masz wypas na zapas :mrgreen:

TommyTheCat
04-04-2006, 17:06
nie wiem jak to wyglada u pytajacego, ale u mnie jak bedzie mial np 350D kita i sigme 70-300 to bedzie najlepiej wyposazony :D

Eddie
04-04-2006, 17:09
Absolutnie nie! Chłopie, nie rób tego błędu i nie kupuj Canona S2 IS. Jest tak koszmarnie wolny, że nawet w domowych warunkach jestem w stanie zjeść wiadro grochówki zanim on złapie ostrość. A nie chcę już myśleć o nerwicy jaka Cię czeka na boisku, gdzie oświetlenie będzie jeszcze bardziej skąpe.
Wiem co mówię, używam tego aparatu i szybkość z jaką działa w nim AF przyprawia mnie niejednokrotnie o ciężką nerwicę. Nie mówiąc już o tym, że podbicie ISO do jego maksymalnych 400 daje taką kaszę, że lepiej od razu własną pięścią się zabić zanim zabije Cię szef gazety.
I niech mnie ktoś sprostuje jeśli się mylę, ale ja bym go nie polecił do robienia zdjęć, gdzie ważna jest szybkość działania sprzętu.

Raff
04-04-2006, 17:16
Zgoda. Do zdjęć akcji kompakt odpada (się pogubiłem w tak definiowanych potrzebach). Ja bym kompaktem nie robił nawet zdjęć gruszce na talerzu, ale są tacy, którzy lubią kumpakty. I co im zrobisz ;)

TommyTheCat
04-04-2006, 17:24
pytajacy powinien wiedziec jak ta gazeta wyglada, wiedziec jakie beda potrzeby i jak beda mialy wygladac te zdjecia,
wtedy mozna myslec nad tym co kupic aby bylo dobrze

SimOn!
04-04-2006, 17:30
Oj Panowie, Panowie tak czytam i...
mysle ze nalepszym rozwiazaniem bedzie jakis G6, Pro 1 albo inny Lumix i juz , po co kazdemu na sile pchac w lapy lustro?
Tu ma sie liczyc niska cena, duzy zakres zooma :mrgreen: ,stabilizacja, znosne ISO ~800, przecitna jakosc fotek (toz to bedzie pewnie max 9x13 cm w 72 dpi) i juz.
Ja proponuje sie na jakis hybrydach / lepszych kompakatach skupic i cos z naszej Canonowskiej stajni doradzic.
Kolega chce na to nawet 5000 zl przeznacyzc a nie zaczynac od 5tys. a potem dokladac i dokladac.
W koncu lokalna gazeta chlopu nie odda za profi sprzet i zdjecia jak zyleta bo sama ma nieduzy budzet. pozatym w takich mediach czesto pracuja wolontariusze i uczniowie, studenci, amatrzy... lub za mala kase ale duza satysfakcje.

marnow
04-04-2006, 17:59
Zapomnijcie o kompaktach w sporcie, mam S1 IS potwierdzam to co juz zostalo napisane...ciezko nim ustrzelic wolno poruszajace sie obiekty a co dopiero pilkarza....no chyba ze pozuje w dobrym swietle:)

Niezbede min to 5fps+dobrze radzacy sobie AF+jasne szklo.

czyli

20D
70-200 2.8
200 2.8

optymalnie 2x 1d MK II

200 2.8
300 2.8
400 2.8

Oczywiscie koszty...ale wybor jest jasny albo robimy co na przyzwoitym poziomie albo zostawiamy to komus innemu...

--
marnow

TommyTheCat
04-04-2006, 18:10
optymalnie 2x 1d MK II

200 2.8
300 2.8
400 2.8

Oczywiscie koszty...ale wybor jest jasny albo robimy co na przyzwoitym poziomie albo zostawiamy to komus innemu...


tak tak, bierz 2x 1DMK II i te szkla :D
marnow: zejdz na ziemie, a jeszcze lepiej na polska ziemie bo nie wiesz o czym piszesz

marnow
04-04-2006, 18:28
Wiem o czym pisze....wybierz sie na pierwszy lepszy mecz I, II ligi i zobacz czym sie robi zdjecia na polskiej ziemi.

--
Marnow

ukasz
04-04-2006, 21:29
zgadza się marnow, robi się takim sprzętem o jakim piszesz, tylko że mają go reporterzy DUŻYCH (wysokonakładowych) gazet a tych w naszym pięknym kraju nie jest tak dużo:)

TommyTheCat
04-04-2006, 21:51
Wiem o czym pisze....wybierz sie na pierwszy lepszy mecz I, II ligi i zobacz czym sie robi zdjecia na polskiej ziemi.


z racji wykonywanej pracy bywam i jest tak jak pisalem, rowniez tak jak pisze ukasz, chyba nie doczytales ze mowa jest o gazecie lokalnej

ciekaw jestem tez, czy w tych "lepszych" gazetach sprzet np taki jak podany powyzej jest wlasnoscia fotografow i przez nich zakupywany ?

leszekel
04-04-2006, 21:52
TommyTheCat-wreszcie wyważony głos. Autor postu chce focic dla lokalnej gazetki. W moim mieście są 2 gazety, a ja jestem kibicem i chodze na mecze, i patrzę, co mają ze sobą. Jeden ma D50, drugi G6. Tym gazetom chodzi o obojetnie jakie ujęcie z meczu, żeby tylko zilustrowac pisany artykuł o lokalnej takze druzynie.
Ale jest też problem, człowiek pisze, ze bedzie chodził na mecze rozgrywane przy oswietleniu sztucznym. Czyli I lub II liga. Jezeli tak, to tutaj masz problem.
Ale jest też drugie ale. W moim miescie jest 1 ligowa druzyna koszykówki. Nie robię zdjęć sportowych w ogole, ale jeden raz z ciekawosci sobie popstrykałem. Mam 350D i Sigmę 70-300 DG APO Macro (AF wiadomo, i wolny, i traktor). I przy ISO 1600 foty wyszły super. W sam raz dla lokalnej gazety :).

TommyTheCat
04-04-2006, 22:08
mialem kompakta, wiem jak dokucza shutter lag i jak to ma sie do focenia sportu :)
ale jest dokladnie jak piszesz, tam wlasnie chodzi o jakies foto ktore wrzuca obok sprawozdania z meczu, ze taki a taki sie odbyl, i tyle :)

ps u mnie w miescie tez jest I ligowa druzyna siatkarska (kobiet) i ostatnio widzialem w akcji minolte A200 i Z3 :)

ukasz
05-04-2006, 00:19
ciekaw jestem tez, czy w tych "lepszych" gazetach sprzet np taki jak podany powyzej jest wlasnoscia fotografow i przez nich zakupywany ?

Część na pewno jest właśnością fotografów (zdażyło mi się kupić obiektyw od reportera jednej dużej gazetki;). Ale skądinąd wiem że redakcje maja też na wyposażeniu sprzęt, zwłaszcza te długie lufy, po kilkanaście-kilkadziesiat tys. pln za sztukę:)

jdw
05-04-2006, 01:04
ciekaw jestem tez, czy w tych "lepszych" gazetach sprzet np taki jak podany powyzej jest wlasnoscia fotografow i przez nich zakupywany ?
Niestety tak. Pojęcie takie jak "sprzęt słuzbowy" przestaje isnieć. Chyba że jest się Kubą Atysem, to wtedy nie ma z tym problemu... Ale to są wyjątki

b'Art
06-04-2006, 09:29
No dobrze ale tak na 100% to ciężko wybrać Ci będzie z propozycji i podpowiedzi.
Moje zdanie:

- lustro- 350 tka, 20 tka z lepszym focusem do sportu wystarczy.
- co do obiektywu to raczej poczytaj sobie posty na CB, miałem 70-300 i mydli to strasznie z cyfrą - polecam Ci Sigmę APO DG 70-300 - dobra cena najlepsza w przedziale jakość, fokus wolniejszy w gorszych warunkach od 70-300 canona, ale daje radę. To mam i polecam.

Potem powinieneś (gazeta powinna) zainwestować w jakąś jasną stałkę z poważną ogniskową i tyle.

Co do kompaktów i semilustrzanek, niczego tam niestety "normalnego" nie da się dołożyć a do sportu szczególnie.

cood
07-04-2006, 09:01
No tak - lokalna gazeta. To inny temat...

Ale faktycznie skoro lokalne medium ma niewielki budżet i niewielkie wymagania to zupełnie inny temat się robi. Nie fotografia sportowa, ale relacja/reportaż fotograficzny z lokalnych imprez. EDIT: (:twisted:) W takim wypadku Canon 350D (~2700 zł) + Canon EF 70-300mm f/4-5,6 IS USM (2400 zł) i masz wypas na zapas :mrgreen:

tak sie składa, że pracuję w powiatowym oddziale "lokalnej gazety" nasz fotoreporter ma służbowego 20d, wielką białą lufę, 580ex i sprzetu jeszcze troszke (ledwie mu sie w tego lowepro wielkiego miesci). wiec moze nie ma co uogolniac :)

pozdrawiam
a.

p.s. hey Tommy(TheCat). my name is Mud! ;)

Raff
07-04-2006, 09:27
tak sie składa, że pracuję w powiatowym oddziale "lokalnej gazety" nasz fotoreporter ma służbowego 20d, wielką białą lufę, 580ex i sprzetu jeszcze troszke (ledwie mu sie w tego lowepro wielkiego miesci). wiec moze nie ma co uogolniac :)

A bo ja uogólniam? :-P Nawiązałem do "klimatu" lokalnego medium wytworzonego przez pytającego, który ma pstrykać zaczynając "od zera". A media mają różny poziom, różną "misję" i różnych odbiorców, niezależne od tego czy są lokalne czy globalne wręcz (vide Internet). No! :)