PDA

Zobacz pełną wersję : Obowiązkowe kadry na studniówce



tlustyx
31-12-2014, 01:02
Witam.
Różne "imprezy" już fotografowałem, jednak fotografować na studniówce dane mi będzie pierwszy raz.Mam prośbę do doświadczonych już kolegów o wskazówki odnośnie "obowiązkowych" kadrów i w którym momencie studniówki najlepiej je wykonać.
Mogą być również linki do dobrych zdjęć ze studniówek, które są warte przeglądnięcie i może podchwycenia jakiś pomysłów.
Z góry dziękuję :-)

tombas
31-12-2014, 13:18
ja, jak jeszcze chciało mi się robic imprezy z "małolatami" to obowiązkowo robiłem "pozowane" zdjęcie każdej pary np. na tle napisu studniówka, zdjęcie kazdej pary podczas poloneza (jak dobrze pokadrujesz to mogą być z próby), wszystkie dziewczyny w grupie pokazujące podwiązki (np. w środku wychowawca/jakis facet, a panny po połowie zwrócone w jego strone) wszyscy faceci w mocnej pozie np. z kciukami przed soba, kazda para w tancu i po kilka osób za stołami, no i fotki z programu, zawsze grupki "panienek" bedą chciały mieć fotke z "psiapsiułkami" to porobisz i powinno byc OK

becekpl
31-12-2014, 13:45
myślę ze okolice toalet mogą obfitować w okazje do dobrych kadrów

salas
31-12-2014, 13:56
myślę ze okolice toalet mogą obfitować w okazje do dobrych kadrów

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

tombas chyba wszystko wymienił :p będzie dobrze

tombas
31-12-2014, 14:46
w którym momencie studniówki najlepiej je wykonać.

a i jeszcze jedna rada, te pozowane pod napisem to rób sobie przed imprezą jak pary beda pojawiac sie na sali, daj im chwile na ogrzanie sie (ew.czerwone nosy) i jedziesz... żeby nie ustawiac kazdej pary z osobna to w wybranym przez ciebie miejscu na podłodze naklej małe kawałki tasmy i mów np. facet lewa noga na znak a panna prawa na znak... i poleci, przy grupowym najwyzsze osoby ustawiaj na skraju i do srodka coraz niższe, te panny od lewej niech wystawiają prawa noge a te od prawej do środka lewe (ewentualnie niech poprzekładaja podwizki, inaczej bedzie to słabo wygladało)
zapytaj tez czy któras para przyjedzie limuzyna, wtedy może jej użyc (za zgoda kierowcy) dla wiekszej ilości par, poprostu niech wsiadają jedną strona,przechodza i wysiadaja z drugiej a ty tam robisz foty jak na czerwonym dywanie i niech czują sie za gwiazdy:mrgreen:

cobalt
31-12-2014, 14:47
Tak jak pisał @tombas polonez i sikorki z podwiązkami muszą być. Dodatkowo grupowe każdej klasy z wychowawcą.

Przemek_PC
31-12-2014, 15:52
Grupowe najlepiej rob po posilku przed tancami. Po polonezie dziewczyny te co tancza ida sie przebrac wiec ich nie zlapiesz a jak sie tance zaczna i picie pod stolem to niektorzy juz moga na zdjeciu sie nie pojawic. Dogadaj sie z kelnerami zeby posilek podawali klasami (stolami) a nie przypadkowo, tych co zjedli bierzesz na zdjecia a w tym czasie reszta je.

GalaktycznyMuczaczo
31-12-2014, 17:04
myślę ze okolice toalet mogą obfitować w okazje do dobrych kadrów

warto być na podwórku :) tam dzieją się ciekawe rzeczy :D

tlustyx
01-01-2015, 17:47
Dzięki wszystkim - zwłaszcza tombasowi - za wskazówki. Jakbyście mieli jeszcze jakieś linki do zdjęć studniówkowych, wartych obejrzenia to byłbym wdzięczny.

yarson
12-01-2015, 17:13
A da radę równo doświetlić 430-tką na stopce grupkę 40 osób w 2 rzędach po 20 os. z 14 lub 35 na bagnecie ? Pierwsza studniówka, jak dotąd to grupówki na ślubach itd. robione w plenerze wiec problemu nie było... Mam jeszcze 2x yn460 i statywy, ale nie wiem czy jest sens tachać na same grupowe...
AAA i jeszcze czytałem że ludzie na lampie montują "wizytówkę", która prawdopodobnie trochę odbija światła na wprost. Jak wiadomo w 430 jej nie ma, czy jest sens zamontować jakiś małą wizytówkę z białej błyszczącej karty np. ?

tlustyx ja przeglądałem takie:
Studniówka | Jakub Zowsik | blog (http://zowsik.com/blog/tag/studniowka/)
Studniówka 2013 – ZSECh w Trzebini, klasa 4B | wojciechkoszyk.pl – fotografia: ślubna, koncertowa – Chrzanów, Kraków, Sosnowiec, Jaworzno, Katowice (http://blog.wojciechkoszyk.pl/studniowka/studniowka-2013-zsech-w-trzebini-klasa-4b.html)
Studniówka 2013 – PZ4SEG Oświęcim, klasa 4TH | wojciechkoszyk.pl – fotografia: ślubna, koncertowa – Chrzanów, Kraków, Sosnowiec, Jaworzno, Katowice (http://blog.wojciechkoszyk.pl/studniowka/studniowka-2013-pz4seg-oswiecim-klasa-4th.html)
Studniówka 2013 – I LO w Chrzanowie, klasa 3i, Folwark Zalesie | wojciechkoszyk.pl – fotografia: ślubna, koncertowa – Chrzanów, Kraków, Sosnowiec, Jaworzno, Katowice (http://blog.wojciechkoszyk.pl/studniowka/studniowka-2013-i-lo-w-chrzanowie-klasa-3i-folwark-zalesie.html)
Studniówka II LO w Chrzanowie – klasa 3F | wojciechkoszyk.pl – fotografia: ślubna, koncertowa – Chrzanów, Kraków, Sosnowiec, Jaworzno, Katowice (http://blog.wojciechkoszyk.pl/impreza/studniowka-ii-lo-w-chrzanowie-klasa-3f.html)
Zdjęcia ze 100dniówki w Garwolinie | PChudzik Fotografia Ślubna (http://pchudzik.eu/blog/studniowka-w-garwolinie/)
Sesja Zdjęciowa IIIb LO podczas studniówki | PChudzik Fotografia Ślubna (http://pchudzik.eu/blog/sesja-zdjeciowa-iiib-lo-podczas-studniowki/)
Fotograf na studniówkę – Zielona Góra, Żary, Żagań, Lubsko oraz okolice | Fotograf Zielona Góra (http://www.daanart.pl/fotograf-na-studniowke-lubuskie/)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.584928868255059.1073741851.203752399706043&type=1

tlustyx
28-01-2015, 18:52
Jestem po 3 studniówkach. Teraz walczę z ogromną ilością RAWów :evil:
Wszystko poszło dość sprawnie. Najgorsza była ostatnia - 60 par - trudne do ogarnięcia.



a i jeszcze jedna rada, te pozowane pod napisem to rób sobie przed imprezą jak pary beda pojawiac sie na sali, daj im chwile na ogrzanie sie (ew.czerwone nosy) i jedziesz... żeby nie ustawiac kazdej pary z osobna to w wybranym przez ciebie miejscu na podłodze naklej małe kawałki tasmy...
Z tą tasiemką to super sprawa. Na pierwszej nie miałem i ciągle wchodzili mi w tło. Na następnych nakleiłem taśmę metr przed tłem i było dobrze.
Ogólnie super, ale straszny "zapierdziel", zwłaszcza przy dużej ilości par.
Jeszcze raz dzięki za porady.

Przemek_PC
29-01-2015, 00:42
60 par to mala studnioweczka. 160 par dla jednego fotografa to wyzwanie ale spokojnie, da sie i to ogarnac. Nie wiem tylko po co w rawy sie bawiles.

tlustyx
29-01-2015, 01:37
... Nie wiem tylko po co w rawy sie bawiles.
Dość dawno przełączyłem na RAW i zapomniałem jak to zmienić na jpg :mrgreen: , więc zawsze robię w RAWach.

Przemek_PC
29-01-2015, 09:44
A w czym te zdjecia obrabiasz? Jesli w LR to nie ma roznicy czy jpg czy raw jesli chodzi o czas obrobki ale juz w PS to troche dluzej.

tlustyx
29-01-2015, 12:08
A w czym te zdjecia obrabiasz? Jesli w LR to nie ma roznicy czy jpg czy raw jesli chodzi o czas obrobki ale juz w PS to troche dluzej.
W LR.
Co do tych 160 par to wydaje mi się to nie do ogarnięcia dla 1 fotografa. Mając 60 par to od 17 tak do 23.30 "pstrykałem" niemal ciągle (z przerwą na obiad), ale nie było czasu kawy wypić, więc jakoś nie mogę sobie wyobrazić tych 160 par.

Przemek_PC
29-01-2015, 12:58
Po kilku studniowkach stwierdzisz ze sie da. Kwestia wprawy, doswiadczenia i organizacji pracy.

maciek12ss
29-01-2015, 13:28
I chyba efektu końcowego.. MI czasu od 16 do 3 rano starczyło by na zdjęcia w parach i grupowe. A gdzie foty z tańca, gdzie ceremonia otwarcia, gdzie polonez itd.. NIe wyobrażam sobie tego

Przemek_PC
29-01-2015, 13:59
Ale robiles to czy teoretyzujesz?

maciek12ss
29-01-2015, 14:19
160 par po 2 minuty na parę z czasem potrzebnym na przyjście kolejnej pary. to daje 320 minut. 160 par to jakieś 7 klas. Każda klasa to zdjęcia grupowe. Przynajmniej po 3 różne ustawienia. Co daje 21 zdjęć. Nie wierzę że idealnie wyjdzie każde, e wszyscy maja otwarte oczy itd. Doliczyć powtórki i czas na ustawienie to jakieś myślę 70 minut pracy. Ceremonia - przemówienia dyrektora, wychowawców, uczniów, potem polonez to kolejne 60 do 120 minut.
320 + 70+ 100 = 490 . To ponad 8h Gdzie czas na jedzenie ? Zdjęcia grupowe i w parach tylko na początku , co by wszyscy wyglądali po ludzku. Bo po 24 godzinie to już tylko sweet focie przy kielichu albo w kiblu. Ale to tylko takie moje domysły. Ja robiłem jedną klasę w tym roku i wiem że z 7 nie dał bym sobie rady tak aby to miało ręce i nogi.

Przemek_PC
29-01-2015, 16:04
Jednak teoretyzujesz. Zdjecia par robi sie przy stolach przed posilkiem. Klasowe zdjecia robi sie po pierwszym posilku. Tance wiadomo. Pozniej oglasza sie ze fotograf czeka na chetnych na zdjecia indywidualne na jakims tle a przyjda tylko ci co chca takie zdjecie czyli jakies 20% ogolu. Sprawdzone wielokrotnie empirycznie a nie teoretycznie. I jeszcze jedno, to mlodziez ma byc zadowolona ze zdjec a nie fotograf.

maciek12ss
29-01-2015, 17:16
To tylko gratuluje zarobku 160 par to pewnie i kasa niezła. Ciekawe jak by tylko wyglądało jak by np 90 % par chciała zdjęcia na tle ...

robertskc7
29-01-2015, 19:28
Jednak teoretyzujesz. Zdjecia par robi sie przy stolach przed posilkiem. Klasowe zdjecia robi sie po pierwszym posilku. Tance wiadomo. Pozniej oglasza sie ze fotograf czeka na chetnych na zdjecia indywidualne na jakims tle a przyjda tylko ci co chca takie zdjecie czyli jakies 20% ogolu. Sprawdzone wielokrotnie empirycznie a nie teoretycznie. I jeszcze jedno, to mlodziez ma byc zadowolona ze zdjec a nie fotograf.
Jak to wszystko łatwo i przyjemnie brzmi :) Ja robiłem raz studniówkę na ponad 100 par. Nie było mowy o czymś takim jak zdjęcia par za stolikiem bo co 3 para albo gdzieś poszła albo jadła albo uciekala wzrokiem i zdjęcia były kicha. Po polonezie, przemowach i kolacji była 21. Nadal część siedziała, piła po ubikacjach, paliła lub tanczyla na dyskotece , która była non stop do końca imprezy. Gdyby nie pseudo studio i drugi fotograf nie byłbym w stanie oddać połowie osób płyty z chociażby jednym zdjęciem, poza grupowym na którym jest każdy przyszły maturzysta. Ponaddto same zdjęcia par, w tym grupowki, wygłupy, fotki z wychowawcami itp to praca non stop przez 4 godziny dla drugiego fotografa. Ja w tym czasie ogranialem parkiet i stoliki oraz prowadzącego aby wszystkie sesję klasowe w miarę rozsądnie przebiegału. Jak widać co szkoła to inne wymagania.

Wurcel
01-02-2015, 15:00
Witam
Wczoraj miałem swoją pierwszą studniówkę, 3 klasy, łącznie około 120 osób oczywiście nie liczę nauczycieli. 18-22 byłem po zdjęciach "studyjnych", klasowych w kilku konfiguracjach, przeleciałem wszystkie stoły wraz z przemówieniem i polonezem. Kwestia organizacji i dobrze sporządzonej umowy gdzie przychodzisz na gotowe. Także myślę, że się da samemu zrobić większą studniówkę. Jedyny minus to , że nie usiądziesz na dłużej :)

tlustyx
01-02-2015, 18:46
Witam
Wczoraj miałem swoją pierwszą studniówkę, 3 klasy, łącznie około 120 osób oczywiście nie liczę nauczycieli. 18-22 byłem po zdjęciach "studyjnych", klasowych w kilku konfiguracjach, przeleciałem wszystkie stoły wraz z przemówieniem i polonezem. Kwestia organizacji i dobrze sporządzonej umowy gdzie przychodzisz na gotowe. Także myślę, że się da samemu zrobić większą studniówkę. ...

120 osób to tylko 60 par, a w dyskusji chodziło o 160 par, a to trochę zmienia postać rzeczy. Na pozostałe 100 par licząc powyższy czas potrzebowałbyś jeszcze ponad 6 godzin, czyli do 4 rano :mrgreen:

Wurcel
01-02-2015, 23:20
Z tym że nie każdy miał osobę towarzyszącą, 1/3 osób była sama i takim ucznion trzeba było strzelić indywidualne czy z kolegami/koleżankami, pary decydowanie łatwiej. Polonez i przemówienie jakąś godzinke.