Zobacz pełną wersję : Tokina 16-28 f2.8 pod APS-C
Witam, przewertowałem już wiele wątków dotyczących tego obiektywu lecz nigdzie nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie, które teraz kieruję głównie do osób mających doświadczenie w używaniu Tokiny 16-28 na cropie. Wszelkie informacje jakie udało mi się znaleźć to tylko tyle, że jest to świetny szeroki kąt pod FF i działa świetnie itp. ale jeżeli chodzi o aps-c to nie wiele znalazłem na ten temat. Aktualnie posiadam 600d i chciałbym zakupić jakiś obiektyw na długie lata ( w przyszłości na pewno przejdę na FF ) dlatego zastanawiam się czy ten obiektyw będzie dla mnie teraz dobrą koncepcją do fotografowania ciekawych widoków jak i ludzi ( na cropie bedzie to bardzo przyjemna ogniskowa), a jak już będę miał FF będzie to ultra szeroki kąt. Obiektyw ten obecnie chciałbym też wykorzystywać do filmowania.
Tak więc pytania do użytkowników:
-jak z AF na aps-c ?
-jak z jakością obrazka ?
-czy w ogole moja koncepcja ma sens ? czy może jestem w zupełnym błędzie myśląc, że da się tym obiektywem na cropie fotografować ludzi ? (jakieś delikatne portrety)
Może macie jakiś inny pomysł dla mnie ? może lepiej w tej cenie kupić jakieś dwie stałki ? może zupełnie jakiś inny obiektyw ?
Pozdrawiam, z góry dziękuję za pomoc.
Na apsc wybrałbym jednak szkło do niego budowane czyli sigmę 18-35/1.8 jest trochę zgrabniejsza od kloca tokiny. Można zapiąć filtr, jasność kasuje wszelkieinne szkła z tego zakresu a cena niewiele wyższa. Jak już będzie kasa na ff to znajdzie się i na szkła. Tokina co prawda jest szersza na początku ale i tak pod apsc wybrałbym sigmę.
Ok dziekuję, a mógłby się wypowiedzieć ktoś kto używa zestawu przeze mnie wymienionego ? :)
Bechamot
25-12-2014, 12:03
-jak z AF na aps-c ? -
jest tak konstruowany , ze ma dzialac prawidlowo.
w rzeczywistzosci to zalezy od konkretnego egzemplarza aparatu i obiektywu , czy sa przypadkowo idealnie dostrojone , tak sobie , czy tez kompletnie zle.
we wspolczesnych aparatach canon problem AF w zasadzie rozwiazal. To juz nie to co bylo przed 5-7 laty.
w kazdej nieco lepszej jpuszcze masz mozliwosc dostrojenia obiektywu do posiadanego aparatu.
Problem moze sprowadzic sie w 600d do tego , ze trzeba bedzie dostroic w warsztacie , co jest w zasadzie czyms schizofrenicznym ( z niemal kazdym nowym obiektywem do warsztatu ). tak kiedys canon konstruowal AF , ale aktualnie jest dobrze.
jak z jakością obrazka ?
bedzie gorzej niz mogloby byc na FF.
-czy w ogole moja koncepcja ma sens ?
moim zdaniem nie za bardzo.
raz, ze jest to zoom mniej niz dwukrotny , a wiec roznica na skrajnych ogniskowach nie jest duza , mozna ja czesto wyrowanac robiac krok do przeodu , albo kropujac.
dwa, ze wymagania pod wzgledem rozdzielczosci w stosunku do obiektyow aps sa wyzsze.
inne sa wymagania dla ff , inne dla aps .
obiekzyw aps daja wspanialy obraz na ff ale nie kryja klatki , ff - obiektywy daja na aps gorszy obraz niz na ff, szczegolnie szerokie katy.
ja bym nie kupil
Może macie jakiś inny pomysł dla mnie ?
oczywiscie.
na okres przejsciowy do chwili zakupu FF - canon 16-35 /4.0 IS, i jak tylko mozliwe szybkie przejscie na FF . Poczujesz skok jakosciowy - nie ze wzgledu na obiektyw a ze wzgledu na format i matryce.
pod wzgledem jakosci optycznej - ostatni krzyk mozliwosci canona - bedzie odporny na przyszlosc na wiele lat a cena jest moim zdaniem wywazona, bioroac pod uwage fanaberie cenowe niektorych ostatnich obiektywow II ( II to znaczy dwa razy wyzsza cena niz dla poprzedniego modelu ;-) ).
Ta Tokina to kiepski pomysł do aps-c. To typowy uwa dla FF. Za szeroki kąt widzenia i dużą jasność płaci się zakresem i brakiem możliwości skorzystania z filtrów.
Mówisz o przejściu na FF. Kiedy chcesz przejść? Za pół roku? Wcześniej? Później? Jak chcesz szkło przejściowe to kup za grosze 18-55. Jak chcesz mieć porządne szkło do aps-c kup wspomnianą Sigmę 18-35, ewentualnie coś z zakresu 17-50 (55) 2.8, w zależności od możliwości finansowych Tamrona, Sigmę czy Canona.
Tokina 16-28 na cropie działa świetnie. Używam od 3 lat włącznie amatorsko z 7D. Obiektyw jest idealny nie mogę nic złego powiedzieć o AF oraz o jakości obrazka. Przez 2 lata nosiłem go praktycznie bez dekla przedniego ( miałem taki kiepski spadający dekiel) w różnych warunkach pogodowych, terenowych i nie ma żadnej rysy na soczewce. Uważam ten obiektyw za mój podstawowy zarówno do zdjęć ulicznych jaki i rodzinnych, fotografowania dzieci. Polecam.
Powinieneś jednak rozważyć propozycję, którą przedstawił cubbus , czyli zakup sigmy 18-35 szczególnie jeśli jeszcze dłuższy czas pozostaniesz na cropie.
Najlepiej spróbuj pożyczyć gdzieś obiektywy i je przetestuj, ewentualnie odwiedź kilka sklepów i porób zdjęcia testowe na swoim korpusie.
Ta Tokina to kiepski pomysł do aps-c. To typowy uwa dla FF. Za szeroki kąt widzenia i dużą jasność płaci się zakresem i brakiem możliwości skorzystania z filtrów.
Mówisz o przejściu na FF. Kiedy chcesz przejść? Za pół roku? Wcześniej? Później? Jak chcesz szkło przejściowe to kup za grosze 18-55. Jak chcesz mieć porządne szkło do aps-c kup wspomnianą Sigmę 18-35, ewentualnie coś z zakresu 17-50 (55) 2.8, w zależności od możliwości finansowych Tamrona, Sigmę czy Canona.
Co do przejscia na FF to na pewnie nie wcześniej niż za pół roku. Zależy mi na szerokości ( obecnie posiadam kit 18-55 i raczej większośc fotografuję w pomieszczeniach i czasem bywa wąsko) nie ukrywam, że chcę też wykorzystać ten obiektyw do filmowania, ale coraz bardziej przekonuję się do tej sigmy 18-35 1.8, nie znalazłem jeszcze złej opinii na temat tego obiektywu tylko czy nie będzie zbyt wąsko :/ na to pytanie odpowiedzieć muszę już sobie sam. Dziękuję za pomoc, jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś sugestie to chętnie poczytam :) Pozdrawiam.
16mm to zauważalnie szerzej niż 18mm, ale to jednak na aps-c nie jest jakiś super szeroko. Jeśli brakuje Ci szerokości to może zastanów się nad 10-18 stm?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.