PDA

Zobacz pełną wersję : Adobe Lightroom 5 - zawiesza się.



wakeford
20-12-2014, 17:40
Mam taką kwestię: w moim Adobe Lightroom 5 zawieszają się pędzle i gradienty. Przez kilka miesięcy wszystko chodziło bardzo dobrze, teraz po obróbce paru zdjęć praktycznie nie można używać pędzli, zawieszają się, trzeba czekać kilka lub kilkadziesiąt sekund aż się odwieszą - ale póki się to stanie lepiej wyłączyć i włączyć na nowo program.
System jest na dysku SSD, procesor i7, 8 Gb Ramu, mam trochę starawą kartę graficzną, ale LR 5 z karty w ogóle przecież nie korzysta. O co tu chodzi ? tym bardziej, że dotąd wszystko śmigało aż miło ...

CrazzyIwan
20-12-2014, 18:19
Odinstaluj LR, restart komputera, zainstaluj LR.
Na Win8 takie cuda są możliwe.

Wysłane z Motoroli przez Tapatalk.

Pelson
20-12-2014, 19:12
Mam od jakiegoś czasu podobnie i to na Win 7. Pomaga restart Lightrooma i wyłączenie wszystkim programów w tle więc obwiniam swój hardware...

zysk
20-12-2014, 19:21
Windozę trzeba odpluszczać.
Co najmniej:
YAC ,oraz jakimiś anty malware
a najlepiej PC Cleaner
Sprwdza się z win7 i dziesiątkami zainstalowanego software na laptopie z 12 GB RAM
Cena poniżej 100 pln.

wakeford
20-12-2014, 20:36
Dziękuję bardzo za odpowiedzi :) !

Dla uściślenia mam Win 7.

Z początku myślałem, że to wina karty graficznej, bo to karta za 100 zł sprzed 5 lat, ale do tej pory na i7 LR5 działał super szybko.

Trochę szkoda reinstalować mi LR, bo mam na nim kilkanaście tysięcy RAW - ów, do których zawsze mogę wrócić.

Na razie przejechałem system PC Cleanerem wersją trail na 30 dni, znalazł trochę wirusów i malware, trochę to dziwne, bo szczegółowo skanowałem cały system Nortonem, Kasperskym , AVG, Malwarebytes i nic nie wykazywały, a PC Cleaner jednak coś znalazł.

Ogólnie jestem jednak za reinstalacją, choć z bólem ...

Pelson
20-12-2014, 21:57
Dziękuję bardzo za odpowiedzi :) !

Dla uściślenia mam Win 7.

Z początku myślałem, że to wina karty graficznej, bo to karta za 100 zł sprzed 5 lat, ale do tej pory na i7 LR5 działał super szybko.

Trochę szkoda reinstalować mi LR, bo mam na nim kilkanaście tysięcy RAW - ów, do których zawsze mogę wrócić.

Na razie przejechałem system PC Cleanerem wersją trail na 30 dni, znalazł trochę wirusów i malware, trochę to dziwne, bo szczegółowo skanowałem cały system Nortonem, Kasperskym , AVG, Malwarebytes i nic nie wykazywały, a PC Cleaner jednak coś znalazł.

Ogólnie jestem jednak za reinstalacją, choć z bólem ...

Karta graficzna jest bez znaczenia. LR póki co nie wykorzystuje jej w jakiś szczególny sposób. Po co Ci kilkanaście tysięcy RAWów zaimportowanych do biblioteki? Korzystasz z nich na co dzień? Wystarczy zapisać zmiany w plikach xmp i można je spokojnie usunąć z LR i wrócić w razie potrzeby...

zysk
20-12-2014, 22:19
Po co Ci kilkanaście tysięcy RAWów zaimportowanych do biblioteki? Korzystasz z nich na co dzień
To tak można ? :roll: , :mrgreen: .

wakeford
20-12-2014, 23:07
Po akcji czyszczenia PC Cleanerem wydaje się, że problem zniknał :) - choć dla upewnienia się wymagało by to dłuższej pracy na LR.

Co do RAW-ów jak na razie mój LR nie zapisuje zmian na bieżąco w postaci plików xmp w folderze w którym ma RAW-y, więc zostaje wyexportowania jako DNG co wyraźnie pogarsza jakość zdjęcia.

Pelson
21-12-2014, 02:13
Co do RAW-ów jak na razie mój LR nie zapisuje zmian na bieżąco w postaci plików xmp

Mój również, robię to ręcznie jak skończę robotę przy danym zleceniu...

wakeford
21-12-2014, 10:49
Jak to robisz ? Chętnie skorzystam.

Kiedyś miałem starą wersję 2.0, która na bieżąco dopisywała plik xmp do RAW-a nad którym się pracowało, może w LR5 też da się tak zrobić ?

Pelson
21-12-2014, 13:16
W library klikasz prawym na dany folder i Save Metadata a później Remove. Kiedy kolejny raz chcesz skorzystać robisz import i wszystkie ustawienia w LR są takie jak poprzednio. Na bieżąco też da sie to ustawić w LR w Catalog Settings ale wiadomo - to dodatkowe operacje na dysku a dysk zawsze wąskim gardłem...