PDA

Zobacz pełną wersję : Digital Photo Professional kontra ZoomBrowser EX



Lutek
13-12-2014, 19:09
Witam!
Mam pytanie a propos obróbki RAW. Na wstępie powiem o co mi chodzi.
Otóż robię zdjęcia w RAW+JPG z ustawieniem Parameter 1 (czyli kontrast, kolor, ostrość/+1).
Następnie przenoszę RAW do ZB EX i zapisuję jako JPG1 (bez zmian w ZB EX). Mam zatem jpg1 zrobiony z RAW. Porównując tego jpg1 z jpg bezpośrednio z aparatu to w 100% jest taki sam tzn kolory, odcienie, kontrast, ostrość - zdjęcia pod każdy względem są takie same..
Teraz robię co innego: zamiast ZB EX tego RAW-a wrzucam do DPP. Okazuje się, ze on nie widzi tech ustawień Parameter 1. Owszem wyświetla się Ostrość +1 ale to chyba takie standardowe ustawienie w samym DPP ale zdjęcie wygląda inaczej, inne są cienie i nawet inne zabarwienie w cieniach.
No i dochodzimy do pytania, które chciałbym Wam zadać:
Jak poustawiać to wszystko w DPP alby dojść do takiego samego wyglądu zdjęcia wynikowego jpg2 (po eksporcie z DPP do formaty jpg) co jpg z aparatu - co udawało mi sę w ZB EX a tu mam problem.
Uprzejmie proszę o pomoc i radę.

Pozdrawiam

szwayko
13-12-2014, 21:11
Z reguły właśnie DPP pokazuje i generuje jpg'a takiego z ustawieniami z aparatu.
Zobacz jeszcze Ctrl+Shift+Z - powrót zdjęcia do ustawień aparatu.
Może masz picture style zmieniony.

Lutek
14-12-2014, 00:19
Sprawdzałem i te z aparatu JPG i ten przekonwertowany w ZB są dokładnie takie same. Natomiast te przekonwertowane w DPP mają lekkie rozjaśnienie w cieniach i lekko zaczerwieniają. Np sprawdzając na złotym metaliku auta te oryginalne jpg i przekonwertowane w ZB na tej złotej powierzchni wpadają tonacją lekko w zieleń a te przekonwertowane w DPP lekko w czerwień. Dodatkow jak wspomniałem w DPP cienie są mocniej przyciemnione. Jest suwak ale problem w tym, ze jak rozjaśnię o 1 działkę to z kolei jest jaśniej niż na oryginale z aparatu. Dodatkowo te z ZB są jakby ostrzejsze więc trzeba w DDP wyostrzać experymentalnie. Niezgodnośc ostrości wskazuje na to, ze to co widzę w DPP nie jest jakby tym co ustrzeliłem aparatem z jego ustawieniami. :(

Pozdrawiam

jan pawlak
14-12-2014, 03:39
Sprawdzałem i te z aparatu JPG i ten przekonwertowany w ZB są dokładnie takie same. Natomiast te przekonwertowane w DPP mają lekkie rozjaśnienie w cieniach i lekko zaczerwieniają. Np sprawdzając na złotym metaliku auta te oryginalne jpg i przekonwertowane w ZB na tej złotej powierzchni wpadają tonacją lekko w zieleń a te przekonwertowane w DPP lekko w czerwień. Dodatkow jak wspomniałem w DPP cienie są mocniej przyciemnione. Jest suwak ale problem w tym, ze jak rozjaśnię o 1 działkę to z kolei jest jaśniej niż na oryginale z aparatu. Dodatkowo te z ZB są jakby ostrzejsze więc trzeba w DDP wyostrzać experymentalnie. Niezgodnośc ostrości wskazuje na to, ze to co widzę w DPP nie jest jakby tym co ustrzeliłem aparatem z jego ustawieniami. :(

Pozdrawiam

No nie jest.
DPP ma znacznie szerszy zakres ingerencji w zdjęcie niż oprogramowanie w aparacie które tworzy plik *.jpg
Ma np. funkcję (DLO) która koryguje wady obiektywu a która nie są zaimplementowane w aparacie

Plik RAW nie jest (wyostrzany w aparacie, musisz to zrobić w DPP

jp

Lutek
14-12-2014, 11:57
No nie jest.
DPP ma znacznie szerszy zakres ingerencji w zdjęcie niż oprogramowanie w aparacie które tworzy plik *.jpg
Ma np. funkcję (DLO) która koryguje wady obiektywu a która nie są zaimplementowane w aparacie

Plik RAW nie jest (wyostrzany w aparacie, musisz to zrobić w DPP

jp
No tak ale funkcja korekcji nie działa na plikach RAW dla 350D :cry:
Ano właśnie, podpowiedziałeś mi pewne pytanie. Otóż jeśli w aparacie ustawię Parameter 1 czyli ustawienia są +1,+1,+1 to jak rozumiem że jpg wychodzący bezpośrdnio z aparatu ma podciągany kontrast, kolor i ostrość ale czy to samo dotyczy pliku RAW czy informacja o +1,+1,+1 w pliku RAW jest tylko informacją/wskazówką jest zrobiono to zdjęcie?

Pozdrawiam

jan pawlak
14-12-2014, 12:41
No tak ale funkcja korekcji nie działa na plikach RAW dla 350D :cry:
Ano właśnie, podpowiedziałeś mi pewne pytanie. Otóż jeśli w aparacie ustawię Parameter 1 czyli ustawienia są +1,+1,+1 to jak rozumiem że jpg wychodzący bezpośrdnio z aparatu ma podciągany kontrast, kolor i ostrość ale czy to samo dotyczy pliku RAW czy informacja o +1,+1,+1 w pliku RAW jest tylko informacją/wskazówką jest zrobiono to zdjęcie?

Pozdrawiam

DPP4 jest na nowych/zaawansowanych lustrzanek, sprawdź wersję typu DPP3 (3.14)

Wszystkie (prawie) ustawienia w aparacie "nie obowiązują" dla pliku RAW, to w DPP decydujesz przy jakich ustawieniach "wywołasz" do pliku *.tiff lub *.jpg
Ale ustawienia w aparacie mogą być wykorzystywane do wstępnego ustawienie wyświetlania na ekranie w DPP lub każdej innej "wywoływarce"

jp

Lutek
14-12-2014, 13:12
DPP4 jest na nowych/zaawansowanych lustrzanek, sprawdź wersję typu DPP3 (3.14)

Wszystkie (prawie) ustawienia w aparacie "nie obowiązują" dla pliku RAW, to w DPP decydujesz przy jakich ustawieniach "wywołasz" do pliku *.tiff lub *.jpg
Ale ustawienia w aparacie mogą być wykorzystywane do wstępnego ustawienie wyświetlania na ekranie w DPP lub każdej innej "wywoływarce"

jp
Właśnie używam 3.14. Nawet nie wiedziałem, ze jest 4 :)
Ok, juz rozumiem co do Parameter 1.
Ale pozostaje inny problem z jasnością w cieniach i zabarwieniem, które w DPP ucieka w kierunku czerwienie i w cieniach jest ciemniej i choć jest suwak jasności w cieniu to jak ustwię w +1 to z kolei jest za jasno bo jest tylko 5 poziomów regulacji w suwaku :(
W poniższym linku jest spakowana paczka z plikiem RAW i plikami jpg wyeksportowanymi w DPP i ZB. Zwróćcie uwagę na tego złotego fiata Bravo po prawej. W RAW i jpg z ZB drzwi wpadają lekko w tonację zieloną a w jpg z DPP w czerwoną. Dodatkowo inaczej wyglądają cienie w tym z DPP. Porównując to z jpg bezpośrednio z aparatu to co wychodzi z aparatu jest tożsame z tymi RAW i z ZB. Wynika z tego, ze DPP odstaje od tego co robi aparat....
Próbowałem użyć DxO Optics Pro 8, który od niedawna w tej wersji jest darmowy to tam kolorystyka jest taka jak DPP ale co do cieni to jeszcze większu odlot i nie udało mi sie tu wogóle zbliżyć do takiego ustawienia by otrzymać coś zbliżonego do tego z aparatu.

LINK (http://puniek.cba.pl/pliki/TEST.zip)

Pozdrawiam

PS: Względnie podobne efekty uzyskiwałem w gdy w w stylu standard suwak Color Tone ustawiałem2-3 skoki w prawo a suwak jasności cienia o 1 w prawo. Probowalem zatem użyć Picture Style Editor do utworzenia takiego profilu/sylu ale problem w tym, ze w Picture Style Editor nie ma suwaka cienia :(

adi760303
14-12-2014, 13:22
Mam pytanie
Czasem używam DPP 3.14.15.0 - natomiast chciałem zobaczyć jak się zachowuje wersja 4 - pytanie w wersji 3.14 w zakładce adjustment - Tone Curve Assist - Standard czego nie może znaleźć w najnowszej wersji.

tkosiada
14-12-2014, 15:06
DPP 4 ma cosik bardziej użytecznego
w starym DPP na wykresie DR na pierwszej zakładce mogłęś regulowac płynnie zakres cienii i świateł przesuwając pionową działkę w lewo lub prawo
w 4 dodali jeszcze od średnich tonów i to bardzo często wykorzystuje bo działa to jak korekcja lokalana, zwłaszcza przy portrecie mi sie to przydaje
Nie ma co ukrywać, DPP 4 jest o wiele bardzie dopracowany i rozbudowany

Lutek nie wiem za bardzo co masz poprzestawiane, ale DPP 3 i 4 zawsze mi zczytwało paramatry które ustawiałem sobie w aparacie: nasycenia czy tez kontrastu

Lutek
14-12-2014, 15:38
DPP 4 ma cosik bardziej użytecznego
w starym DPP na wykresie DR na pierwszej zakładce mogłęś regulowac płynnie zakres cienii i świateł przesuwając pionową działkę w lewo lub prawo
w 4 dodali jeszcze od średnich tonów i to bardzo często wykorzystuje bo działa to jak korekcja lokalana, zwłaszcza przy portrecie mi sie to przydaje
Nie ma co ukrywać, DPP 4 jest o wiele bardzie dopracowany i rozbudowany

Lutek nie wiem za bardzo co masz poprzestawiane, ale DPP 3 i 4 zawsze mi zczytwało paramatry które ustawiałem sobie w aparacie: nasycenia czy tez kontrastu
Pierwsza sprawa to chyba 4 nie obsługuje mojego modelu?
tkosiada - nic nie mam ustawiane. Po prostu eksportując rav do jpg w Zb mam to samo kolorystycznie i co do cieni co wychodzi z aparatu w jpg a DPP tworzy inne sdjęcie kolorystycznie i co do cieni - wystarczy porównać te pliki z mojego linku.

@tkosiad - no nie za bardzo. Jesli mam kontrast, kolor i ostrośc na +1 (w parameter 1) to wczytując tego RAW-a do DPP, DPP widzi tylko ostrośc na +1 (a może nie widzi tylko tam ma zapisane w standard) a wszystko pozostałe jest na
0" - więc DPP nie wczytuje ustawień aparatu, niestety :(

Pozdrawiam

Adlatus
14-12-2014, 16:42
LINK (http://puniek.cba.pl/pliki/TEST.zip)



Link nie działa.

Lutek
14-12-2014, 17:16
Link nie działa.
To chyba zależy od przeglądarki. Mi w Maxthonie nie działa ale w Internet explorerze działa. Spróbuj proszę na IE. Sprawdzałem nawet na smartfonie i działa.

wpisz po prostu adres: http://puniek.cba.pl/pliki/test.zip

EDIT: dziwne, jak klikam na link to nie działa a jak wklejam do IE to działa ....hm...



Pozdrawiam,

szwayko
14-12-2014, 17:45
To może być sprawa z profilami. Ja też miałem czerwony zafarb jpgów z dpp ale jak uzywalem nakladki DPP++.
Na innym systemie windows te same operacje byly OK. Do tej pory nie wiem jak to rozwiazac, ale w sumie odpuściłem DPP++. Samo DPP jest OK.
Sprawdz w ustawieniach DPP jaki profil masz ustawiony na podglad czy OS czy SRGB.

Lutek
14-12-2014, 17:57
To może być sprawa z profilami. Ja też miałem czerwony zafarb jpgów z dpp ale jak uzywalem nakladki DPP++.
Na innym systemie windows te same operacje byly OK. Do tej pory nie wiem jak to rozwiazac, ale w sumie odpuściłem DPP++. Samo DPP jest OK.
Sprawdz w ustawieniach DPP jaki profil masz ustawiony na podglad czy OS czy SRGB.
Co masz na myśli pisząc "DPP++" - o co chodzi z tymi plusami?
Patrzyłem i zarówno dla opcji Default settings of Work color space jak i Color matching settings mam ustawione sRGB - a jak powinno być ustawione?
Zmienianie w "matching "na OS niczego nie zmienia....

Pozdrawiam

Adlatus
14-12-2014, 18:30
Problemem może być Twój aparat. Czy do niego w zestawie był dodawany DPP. Może obsługa profili jest implementowana w wyższych wersjach i DPP otwiera RAW-a z 350d z ustawieniami domyślnymi.

Lutek
14-12-2014, 18:34
Problemem może być Twój aparat. Czy do niego w zestawie był dodawany DPP. Może obsługa profili jest implementowana w wyższych wersjach i DPP otwiera RAW-a z 350d z ustawieniami domyślnymi.
Sprawdziłem przed chwilą na płytę i widzę DPP na liście oprogramowania.

Pozdrawiam

RobertON
14-12-2014, 23:20
Co masz na myśli pisząc "DPP++" - o co chodzi z tymi plusami?

To jest dodatkowy soft rozszerzający możliwości DPP.

Digitol (http://digitol.free.fr/doku.php?id=dpppp:home)

https://www.youtube.com/watch?v=g1Y1gZxz7Xg

Lutek
14-12-2014, 23:49
Dla próby zainstalowałem DPP serii 1, którego miałem na płycie. Tam jest opcja ustawień koloru, kontrastu i ostrości "As shot". Ale tam także nieco zaczerwieniał ale mniejsze były różnice w cieniach pomiędzy tym co jest z ZB jako wynikowy Jpg. Potem na tą DPP 1 zainstalowałem aktualizację DPP 3 (najnowsza wersja). Po tych czynnościach zauważyłem, ze różnice w cieniach są naprawdę już niewielkie. Pozostał problem z lekkimi przebarwieniami pomiędzy tym co jest z DPP a ZB. Najdziwniejsze jest to, ze na zdjęciach z ulicy tzn światła naturalnego DPP nieco zaczerwienie i suwaczek tonacji należy przesunąć na +2 by uzyskać taką tonację jak z ZB (i jpg z aparatu), natomiast na zdjęciach w świele sztucznym dokładnie odwrotnie czyli -2 działki.
To dziwne zachowanie ....

Pozdrawiam

--- Kolejny post ---


To jest dodatkowy soft rozszerzający możliwości DPP.

Digitol (http://digitol.free.fr/doku.php?id=dpppp:home)

https://www.youtube.com/watch?v=g1Y1gZxz7Xg

To jest tylko płatne?

RobertON
15-12-2014, 01:00
To jest tylko płatne?

Niestety tak, ale moim zdaniem jest sporo softu free, a możliwości przeogromne.

Chociażby DxO, RawTherapee, PTPhotoEditor...