PDA

Zobacz pełną wersję : Jak odkręcić zapieczony filtr



feder
02-04-2006, 14:40
Mam problem - robiąc dzisiaj zdjęcia, wkręciłem polara B+W w UVkę Hoyi. No i niestety odkręciłem oba filtry razem i nie mogę ich w żaden cywilizowany sposób rozkręcić. Macie jakieś patenty na takie sytuacje?

Pszczola
02-04-2006, 14:49
1. Sa dostepne speecjalne klucze do odkrecania 'zapieczonych' czy za mocno dokreconych filtrow.

2. Ciut WD40 miedzy filtry mozna zaaplikowac. Jak da sie za duzo, to potem bedzie troche roboty z czyszczeniem wd 40 jak sie dostanie na filtr. przypominam, ze plyn do naczyc Ludwik w takich sytuacjach czyni cuda. W takich sytuacjach mozna tez stosowac benzyne oczyszczona (taka specjalna do czyszczenia stykow).

Jac
02-04-2006, 15:14
zapytaj muflona, ma bogate doswiadczenie w [nie]odkrecaniu filtrow :mrgreen:

lemina
02-04-2006, 15:16
zapytaj muflona, ma bogate doswiadczenie w [nie]odkrecaniu filtrow :MRGREEN:
Wredota z Ciebie Jac :D Myślisz, że to tak fajnie jest nie móc odkręcić filtra z obiektywu? Nawet otwieracz do słoików i rzemyk nie działają :(

Tomasz Golinski
02-04-2006, 15:25
Można jeden z nich potłuc i mieć po prostu filtr w grubej oprawce :twisted:

muflon
02-04-2006, 15:34
Nawet mi kur* nic nie piszcie o odkręcaniu filtrów :( Ostatnia nadzieja w jakimś warsztacie rowerowo/samochodowym. Przy okazji poszukam... póki co pogodziłem się ze status quo :(

maku
02-04-2006, 15:37
Są różne metody.

Obstukiwanie łyżeczką dookoła.
Wciskanie ostrego noża po obwodzie w szczelinę pomiędzy filtrami.
Zwykle jak mnie coś takiego spotka to próbuję tych właśnie metod.
Coś tam zwykle pomaga i nagle puszcza.
A najlepszą metodą jest prewencja. Po prostu na gwint polara naciągam jakąś gumkę co nie pozwala na zbyt mocne jego dokręcenie. Można też użyć jakiejś nici czy też cienkiego sznurka itp.

feder
02-04-2006, 15:37
Na razie wyjąłem szkło z Hoyi i mam odwrotność wersji SLIM. Niestey WD40 aplikowane z dwóch stron gwintu nie pomogło (ani podgrzanie i ochłodzenie) :(

Robin
02-04-2006, 17:17
Znalazłem taki klucz http://www.e-strefa.pl/index.php?a=p&id=327 Słabo trochę, że do średnic 46-60mm.
Tu tez dobry artykuł: http://www.earthboundlight.com/phototips/filter-stuck-on-lens.html Co ciekawe, pan zaleca nie używać WD-40 ;)

Jac
02-04-2006, 17:47
w imadlo wsadzic i odkrecic nie ma mozliwosci zeby nie puscilo ;-)muflon albo poczekaj do lipca ;-)

muflon
02-04-2006, 18:45
w imadlo wsadzic i odkrecic nie ma mozliwosci zeby nie puscilo ;-)
To ja mam pytanie: masz obiektyw za ~5000PLN (już mniejsza o filtr który też swoje kosztował). Wkręcasz filtr w imadło. Siedzi dobrze. Kręcisz. Nie idzie. Kręcisz mocniej. Nie idzie (mimo że filtr siedzi ładnie w imadle, ręka się nie ślizga po obiektywie). Jak daleko się posuniesz w zwiększaniu siły? :) Pewnie że "nie ma możliwościi..." - w najgorszym razie pusci... obiektyw :(

piast9
02-04-2006, 18:47
Nawet mi kur* nic nie piszcie o odkręcaniu filtrów :( Ostatnia nadzieja w jakimś warsztacie rowerowo/samochodowym. Przy okazji poszukam... póki co pogodziłem się ze status quo :(
A co to za filterek Ci się zaciął? Różowa połówka? ;)

Próbowałeś może użyc samochodowego klucza do filtrów oleju? Tylko takiego z obejmą i rączką (można gumę czy coś podłożyć) a nie z pazurami.

Tomasz Golinski
02-04-2006, 18:48
A słynny szwajcarski serwis Canona?

piast9
02-04-2006, 18:48
A słynny szwajcarski serwis Canona?
Nie dali rady scyzorykiem ;)

muflon
02-04-2006, 19:03
Próbowałeś może użyc samochodowego klucza do filtrów oleju? Tylko takiego z obejmą i rączką (można gumę czy coś podłożyć) a nie z pazurami.
Wy chyba naprawdę nie rozumiecie :) Ja (dzięki kilku poradom, głównie Tomasza1972) nie mam problemu "jak chwycić", "wyślizguje się", "nie mogę mocniej" itp. Wszystko cacy, z jednej strony otwieracz do słoików, rzemień :) z drugiej strony obiektyw przez szmatę i wszystko siedzi jak skała. Problem jest znacznie prostszy, jak w bajce Brzechwy: "ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą" ;-)

piast9
02-04-2006, 19:06
Problem jest znacznie prostszy, jak w bajce Brzechwy: "ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą" ;-)
No to się nieźle zatentegowało... :/ Może klucz pneumatyczny? :roll:

Ja się kiedyś przez kwadrans mocowałem z osłoną przeciwsłoneczną do mojego Orestegora. Niby malutka, ale bez jej zdjęcia obiektyw nie wchodzi do plecaka... Ale poszło rękami.

Driver
02-04-2006, 19:38
Muflon a koniecznie chcesz się tego filtra pozbyć ?
Kup najtańszy filtr. Przełóz szkło z tamtego a z samą oprawke to już można wszystko zrobić, chocby przepiłować

muflon
02-04-2006, 20:27
Muflon a koniecznie chcesz się tego filtra pozbyć ?
Kup najtańszy filtr. Przełóz szkło z tamtego a z samą oprawke to już można wszystko zrobić, chocby przepiłować
Nope, ja jestem na tyle zdeterminowany, że ten filtr najchętniej bym po prostu rozwalił. Tyle że a) to jest solidne szkło, rozbijając je mogę uszkodzić obiektyw, b) nie mam gwarancji, że po tym jak usunę szkło z filtra, dam radę zdjąć oprawkę - a wtedy zostanę w ogóle na lodzie.

Bo w zasadzie mi ta UVka nie przeszkadza - tyle że ma rozwalony gwint, a ja czasem na ten obiektyw chcę zakładać polar...

feder
02-04-2006, 21:57
Właśnie wróciłem do domu i rozkręciłem te dwa filtry bez żadnego problemu. Chyba WD40 zadziałało z opóźnieniem. Na przyszłość zastosuje się do rady z gumką na gwińcie...

Pszczola
02-04-2006, 22:05
Bo WD40 trzeba dac czasu na 'penetracje'.

maku
03-04-2006, 00:35
Na przyszłość zastosuje się do rady z gumką na gwińcie...

Świetnie się nadają te co są na zakończeniu tego co Umimil produkuje.

JSK
03-04-2006, 07:33
Konieczne jest zabezpieczenie gwintu, żeby się nie zakleszczał. Najłatwiej parafiną (taką ze świeczki) potrzeć po gwincie. Wystarcz minimalna ilość.
Można też zastosować odrobinkę kremu nivea. Jest doskonały i nie brudzi.

A jak odkręcić? Dwie deseczki (10x10cm) z naklejoną na powierzchnie twardą gumą. Niesforne filtry pomiędzy, dociskamy deseczkami i lekko przekręcamy. Idzie jak "po maśle".
Można też, za pomocą suszarki do włosów, nagrzać pierścień z gwintem wewnętrznym (ten od strony obiektywu). Będzie się rozszerzał szybciej niż ten w środku.
I jeszcze jedno, w żadnym wypadku nie stosować nacisku promieniowego na pierścienie. To jeszcze pogarsza sprawę. A z tym WD40 to ostateczność absolutna. Jak dostanie się na powierzchnię szkła to rozpuści powłokę. Jest zbyt agresywny.
A gdzieś, chyba na stronie Hoya czytałem, że polara nie powinno się nakręcać na UV. Ponoć zsumowanie powłok z polara i uv szkodzi. To by automatycznie załatwiało problemy.

KMV10
03-04-2006, 10:44
Bo w zasadzie mi ta UVka nie przeszkadza - tyle że ma rozwalony gwint, a ja czasem na ten obiektyw chcę zakładać polar...

Czy dobrze rozumiem - nagwintowałeś (niechcący zakładam) na nowo filtr gwintem obiektywu?

lemina
03-04-2006, 12:16
Czy dobrze rozumiem - nagwintowałeś (niechcący zakładam) na nowo filtr gwintem obiektywu?
Wprawdzie ja nie muflon :) ale odpowiem.
Nie. Gwint w UVce został zjechany i na nią nie można nic nakręcić. To, że nie można odkręcić UVki z obiektywu jest problemem. Skoro nie mozna odkręcić UVki, to nie można używać polara. Ot zagwostka.

Zielony
03-04-2006, 13:12
Gwint w UVce został zjechany i na nią nie można nic nakręcić. To, że nie można odkręcić UVki z obiektywu jest problemem.

Normalnie masakra! (słowo masakra użyłem tutaj jako przenośni)
Jakoś nie mogę uwierzyć żeby z takim czymś nie można było sobie dać rady :-D
Muflon walnij se któregoś weekendu 'setkę' i zrób z tym porządek ;)
No i oczywiście daj znać jak poszło...


PS. a może kręcicie nie w tą stronę?? :lol: ;)

piast9
03-04-2006, 14:39
Nope, ja jestem na tyle zdeterminowany, że ten filtr najchętniej bym po prostu rozwalił. Tyle że a) to jest solidne szkło, rozbijając je mogę uszkodzić obiektyw, b) nie mam gwarancji, że po tym jak usunę szkło z filtra, dam radę zdjąć oprawkę - a wtedy zostanę w ogóle na lodzie.
Ad. a) - zarysuj szkło diamentem, pęknie wtedy po lekkim stuknięciu. A jak nie chcesz stukać to możesz przyssawką się posłużyć i pociągnąć szkło filtra w stronę od obiektywu. BTW, tego szkiełka nie da się wyjąć przez odkręcenie jakiegoś pierścienia?

Ad. b) - nie ma takiej rury, której nie można odetkać. :) Moim zdaniem nacięcie oprawki filtra tak głęboko, jak się da aby nie uszkodzić obiektywu + manipulacje kombinerkami na oprawce filtra da zamierzony efekt.

muflon
03-04-2006, 14:42
Czyli krotko mowiac: tak czy tak potrzebny warsztat, ludzie i sprzet :)

P_i_t_t
03-04-2006, 14:47
Czyli krotko mowiac: tak czy tak potrzebny warsztat, ludzie i sprzet :)

A na dodatek spokój i opanowanie :razz:

Max_im
08-11-2007, 19:28
Jak się robi chłodniej to filtry kurczą się po obwodzie
Ja podgrzałem delikatnie suszarką do włosów i poszło
(grzać od strony aparatu bardziej ten z zewnętrznym gwintem)

enter
09-11-2007, 11:21
Czyli krotko mowiac: tak czy tak potrzebny warsztat, ludzie i sprzet :)

Hej
jeśli oprawkę masz aluminiową to polecam:
1. szkiełko z filtrem wkładasz do lodóweczki na jakiś czas, aby korpus się ochłodził - kurczliwość materiałów powinna pomóc
2. jesli nie da rady a mocowanie filtra na szkle masz plastikowe a filtr aluminiowy to
3. smar silikonowy w sprayu 3-4 małe kropelki na zakrapiasz obwodzie, czekasz aż trochę wniknie i patrz punkt pierwszy

wielokrotnie tą metodę praktykowałem i się sprawdzała

MacGyver
09-11-2007, 11:44
Jak się robi chłodniej to filtry kurczą się po obwodzie
Ja podgrzałem delikatnie suszarką do włosów i poszło...
Z braku suszarki można też zastosować lampkę (nocną, biurkową, kreślarską etc).... byle nie miała energooszczędnej żarówki :-)

SAM
09-11-2007, 13:32
Jest jeszcze jeden sprawdzony sposób na gwinty.
Wystarczy je porysować ołówkiem (oczywiście przed wkręceniem). Grafit ma spore właściwości smarne.
I raz rozprowadzony po gwincie nie odparowuje, nie zapieka się, etc.. No chyba, że się go wytrze.
Po za tym nie powinno być kłopotu z nabyciem (nawet w Szwajcarii).:rolleyes:

Mariusz_C
09-11-2007, 16:08
Ja wczoraj miałem problem z rozkręceniem polara i uv-ki 77, na szczęście dało radę odkręcić oba od 24-105. Po długich zmaganiach i utworzeniu nowego zbędnego wątku na CB stwierdziłem, że wsadzę zapieczone filtry do zamrażarki. Po ok 10 minutach wyjąłem. Pokombinowałem i po 5 minutach zmagań udało się je rozkręcić. Więcej nie nakręcam jednego na drugi.

@SAM z tym ołówkiem to dobry pomysł, sprawdzałeś??

qwerty1237
09-11-2007, 21:14
Kup mala puszeczke w spray'u WD-40 i spryskaj . Bardzo dobry penetrant. Pomaga na rozkrecenie wszystkiego nawet zardzewialych, zapieczonych na amen wiekowych srub.

sniper88
09-11-2007, 21:26
Nikt tu chyba jeszcze nie wspomnial o Coca-coli-a ona sie swietnie nadaje do odkrecania wszelkiego rodzaju rzeczy:p

Max_im
09-11-2007, 23:16
to nie jest problem rdzy tylko kurczliwości

sniper88
10-11-2007, 00:01
to nie jest problem rdzy tylko kurczliwości

Na zapieczony gwint cola tez pomaga;)

Mariusz_C
10-11-2007, 11:51
Na zapieczony gwint cola tez pomaga;)

Z dodatkiem whisky i lodu ;-)

Max_im
10-11-2007, 12:03
Z dodatkiem whisky i lodu ;-)

to najlepszy przepis

janmar
10-11-2007, 22:29
Dobrym penetrantem przez wiele lat stosowanym jest nafta.{Niestety wypita nawet z lodem, strasznie sie [sorry]odbija.}

SAM
20-11-2007, 13:21
Ja wczoraj miałem problem z rozkręceniem polara i uv-ki 77, na szczęście dało radę odkręcić oba od 24-105. Po długich zmaganiach i utworzeniu nowego zbędnego wątku na CB stwierdziłem, że wsadzę zapieczone filtry do zamrażarki. Po ok 10 minutach wyjąłem. Pokombinowałem i po 5 minutach zmagań udało się je rozkręcić. Więcej nie nakręcam jednego na drugi.

@SAM z tym ołówkiem to dobry pomysł, sprawdzałeś??

Sprawdziłem na wielu gwintach, nawet takich pracujących w wyższych temperaturach, czy też w układach dwumateriałowych np. jeden gwint stalowy, a drugi aluminiowy. I zawsze było zdecydowanie lepiej.
Jeszcze korzystam z preparatu w spraju na bazie siarczku molibdenu, MOS2, to już zupełna rewelcja przy zapieczonych lub zardzewiałych gwintach.

zabol
03-11-2008, 00:32
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.zabol.harcowka.net/temp/16-35L_1.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.zabol.harcowka.net/temp/16-35L_2.jpg)

takie kuku mi się dziś stało. nie mogę niczym odkręcić filtra. Na domiar złego to moje podstawowe szkło. Jutro rano do pracy będzie mi potrzebne. POMOCY!!!

Termos
03-11-2008, 00:38
Rozbij całkowicie filtr, tylko nie porysuj przedniej soczewki. Na rano do pracy bedzie obiektyw gotowy:-P

Garnett
03-11-2008, 00:41
Nakrec na niego drugi filtr i wtedy sprobuj takim narzedziem do odkrecania sloikow

zabol
03-11-2008, 00:49
jestem na etapie wyjmowania po kawałku szkła z filtra, on jest tak krzywy ze nic sie nie da na niego nakręcić

akustyk
03-11-2008, 00:49
ja bym sprobowal odkrecic szklo od filtra za pomoca korpusu.
w sensie zalozyc szklo na korpus, ale bez zaskakiwania na bagnecie.
potem "zaczepic" zabeczki na rancie filtra o jakas chwytliwa powierzchnie
(na przyklad jakies twarde drewno) i krecic korpusem, zeby puscilo.

MacGyver
03-11-2008, 00:55
Polecam sprawdzony paten z podgrzewaniem.
Szkiełko na kilka minut pod żarówkę i powinno puścić, gwint filtra jest plastikowy nawet w eLce więc powinien się rozszerzyć.

zabol
03-11-2008, 01:14
szkła już nie ma, obiektyw działa tak samo jak przed kuku. Został tylko pierścień, którego niczym nie idzie ruszyć, sprawdzony otwieracz od słoików nie działa. Podgrzewanie o żarówkę tez nie wiele daje, bo wygląda na to ze obydwa gwinty są metalowe. moze jakoś go przeciąć

MacGyver
03-11-2008, 01:19
Połóż może ściereczkę do obiektywów na soczewkę, przyklej ją taśmą do korpusu i spróbuj kombinerkami lub żabką.
Przeciąć możesz w zasadzie tylko ramkę szkiełka, gwint i tak pozostanie w gwincie obiektywu.

Szczur88
03-11-2008, 03:18
Poszukaj wśród znajomych modelarza, który dysponuje czymś, co się zwie Dremel, tudzież jego odmianą, idealnie przetnie oprawkę filtra nie szkodząc obiektywowi (sam wypróbowałem, co prawda nie na tak kosztownym obiektywie, ale wycięcie szkła i przecięcie oprawki zajęło niecałe 10 minut). Potem tylko wyczyścić szkło (będą na nim wiórki, dmuchawka załatwi sprawę), i git.

airhead
03-11-2008, 13:20
ja z doświadczenia z m42 też polecą odkręcanie puszką

piotrek101
04-11-2008, 09:23
Mnie zawsze pomaga urządzenie do odkręcania słoików :D

pawel-foto
04-11-2008, 10:12
Ja odkręcałem takimi małymi kombinerkami.Na obiektywie leżała ściereczka do czyszczenia optyki-niestety później się z nią rozstałem bo zawsze istniało ryzyko, że załapała jakieś wiórki!

Jago
19-01-2009, 17:46
Mnie zawsze pomaga urządzenie do odkręcania słoików :D

Dobra metoda - też z niej korzystam. Tylko trzeba delikatnie, żeby nie zgiąć obudowy metalowej filtra.

C80
19-01-2009, 18:36
A ktoś próbował WD-40? ;)

blum
19-01-2009, 19:26
ja u siebie kiedys zrobilem tak - w zaznaczonych miejscach przepilowalem filtr, wlozylem cos plaskiego metalowego w te otwory (np. noz) i przekrecilem. Jedyne o co sie balem to gwint ale nic sie nie stalo :)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0109/1635l_1_14dcd.jpg)

Jago
19-01-2009, 22:59
A ktoś próbował WD-40? ;)


Ponoć zanurzenie szkła z zapieczonym filtrem w Coca-Coli też daje efekt - tylko nie może być ona light...:wink:.....:lol:

hekselman
22-01-2009, 14:48
Samochodowy pasek do rozrządu: zębaty i gumowy (może być używany - ja sobie kupiłem specjalnie dobrany) - pozwala na zasadzie podobnej do rzemienia - pewnie uchwycić filtr, zacisnąć i przyłożyć siłę równo na całym obwodzie.
Przy okazji na swoim "polarze" firmy HOYA zaobserwowałem ciekawe zjawisko: wystarczy go złapać palcami w określonych dwóch punktach i odkręca się bez najmniejszego problemu.W innych miejscach łapany kleszczy się! Co może być - to celowe?!

wojkij
22-01-2009, 14:59
A ktoś próbował WD-40? ;)

Podobno wyczyścić to trudno i złazi razem z powłokami - nie ryzykuj;)

zabol
23-01-2009, 01:42
w przypadku który zilustrowałem zdjęciami filtr był w dwóch miejscach nieznacznie powyginany i przez to nie chciał za chiny dać się odkręcić. Trzeba było przywrócić mu pierwotny kształt i potem starym sprawdzonym sposobem na urządzenie do otwierania słoików. Operacja zakończyła sie pomyślnie. (wcześniej zbiłem do końca szybę filtra i po kawałku ją powyjmowałem) Obiektyw nadal działa jak nowy :)

RBT
26-01-2009, 00:42
Poniżej podaję link do przyrządów pomocnych w odkręcaniu zakleszczonych filtrów. Są o tyle lepsze od tych słoikowych, że ściskaja filtr prawie na całym obwodzie, co w znaczącym stopniu ułatwia jego odkręcenie.
http://www.raysfoto.pl/DefaultPage.aspx?pageId=0&idHosta=126&idNadAlbumu=1358

Titanus
04-02-2009, 11:11
Miałem podobny problem tyle, że mi się zapiekł UV z adapterem do lampy błyskowej. Ludwik nie pomagał, już miałem WD40 kupować lub wyjmować szkło i łapać jakimiś kombinerkami. Lecz wpadłem na pomysł który pomaga przy zapieczonych słoikach. Wziąłem nożyk techniczny i włożyłem w miejsce łączenia i poruszałem nim na boki i tak co kawałek dookoła.
I ku memu zdziwieniu puściło...
Więc sukces!!! Chyba muszę czymś nasmarować te gwinty bo nastepnym razem noże być już trudniej.

paweleverest
19-11-2009, 18:13
Witam

Mam pytanie od niezrzeszonego kliegi ( tak naprawde to z obozu żóltego wroga ). Zakręcił na sigme 10-20 filtr polaryzacyjny 77mm i teraz za skurczybyka nie da sie go odkręcić ( pewnie dlatego że to do nikona :twisted: ). Pytanie jest takie czy ma ktoś jakiś patent na zdjęcie filtru ?? Na UV to ja mam ale z polaryzacją jest gorzej bo składa sie z dwóch ruchomych pierścieni.

Drugie pytanie jest takie czy istnieje realne niebezpieczeństwo że jak zacznie sie kręcić za mocno to można urawć ruchomy przedni element obiektywu ( ten z soczewką ) albo poprzestawiac coś w jego wnętrzu :confused: ??

Fumar
19-11-2009, 18:25
Odpowiedzieć na Twoje pytania zbytnio nie jestem w stanie. Ale zdarzyło mi się wkręcić UV'ke na Sigmę, a potem nie mogłem jej zdjąć. Szczerze mówiąc strach był, ale w końcu mi uległa i się odkręciła (trochę się namocowałem). Niech kolega próbuje :D.

Janusz Body
19-11-2009, 18:37
Witam

Mam pytanie od niezrzeszonego kliegi ( tak naprawde to z obozu żóltego wroga ). Zakręcił na sigme 10-20 filtr polaryzacyjny 77mm i teraz za skurczybyka nie da sie go odkręcić ( pewnie dlatego że to do nikona :twisted: ). Pytanie jest takie czy ma ktoś jakiś patent na zdjęcie filtru ?? Na UV to ja mam ale z polaryzacją jest gorzej bo składa sie z dwóch ruchomych pierścieni.....

Brute force... Owinąć całość szmatką i "żabką" próbować łapiąc za cały filtr (po średnicy). Mi się udało. Ryzyko oczywiście spore.

Kiedyś muflon miał podobny problem. Było coś o tym na forum.

EDIT:

spróbuj włożyc całość do zamrażalnika na godzinke. potem ciepłą wilgotną szmatkę owin po pierścieniu obiektywu, tak żeby nie dotykała filtra. Może się uda palcami :-)

jac+
19-11-2009, 18:54
Im większa średnica filtra tym ryzyko "zapieczenia" większe. Miałem podobny przypadek UV-ką i tokoiną 28-70 PRO SV. Nie chciało zejść za Chiny Ludowe. Mimo stosowania przeróżnych metod - poległem. Ryzyko uszkodzenia obiektywu było jednak zbyt duże (pomimo solidności konstrukcji tokiny). Obiektyw i wspomniany filtr sprzedałem jako monolit.

paweleverest
19-11-2009, 19:21
Brute force... Owinąć całość szmatką i "żabką" próbować łapiąc za cały filtr (po średnicy). Mi się udało. Ryzyko oczywiście spore.

Kiedyś muflon miał podobny problem. Było coś o tym na forum.

EDIT:

spróbuj włożyc całość do zamrażalnika na godzinke. potem ciepłą wilgotną szmatkę owin po pierścieniu obiektywu, tak żeby nie dotykała filtra. Może się uda palcami :-)

O matko żabką :shock: są niby takie specjalne uchwyty do sciągania ( coś podobnego było kiedyś do odkręcania słoików z ogórkami ) :). Ale kolega sie boi że ukręci przednią soczewke.

Do zamrażalnika ?????:shock: na godzinę:shock:????
Co to za herezje???? co powiedzą na to ci od kondensacji co poniżej -2C nie biorą aparatów na dwór :D:D:D

Ok brzmi logicznie - spróbujemy !!

Fumar
19-11-2009, 19:32
Osz kurde :D Ja bym sie bał wsadzić do zamrażalnika ;D W najgorszym wypadku postarałbym sie zbić filtr tak zeby nie uszkodzić przedniej soczewki i potem próbować odkrecić :D

dinderi
19-11-2009, 19:46
W najgorszym wypadku postarałbym sie zbić filtr tak zeby nie uszkodzić przedniej soczewki i potem próbować odkrecić :D
Generalnie zbicie filtra za kilkaset złotych to mało wesołe zajęcie... :) W ostateczności, walczyłbym do końca. Jeśli się da, mozna spróbowac złapać stałą część pierścienia filtra w imadło (oczywiście poprzez jakieś drewno itpd.), złapać tubus obiektywu czymś podobnym do przyrządu do odkręcania filtrów samochodowych np.: http://allegro.pl/item814918396_klucz_do_filtra_oleju_profesjonalny_ mocny.html (oczywiście przez np. szmatę) i bardzo delikatnie, żeby nic nie ułamać, uzyć wspomnianej "Brutal Force" :)

RHF
19-11-2009, 20:22
Próbować, próbować i jeszcze raz próbować...Na plenerku nakręciłem polarke na uv-ke bo nie chciało mi sie odkręcać ;) filtry zaczepiły sie tymi ząbkowanymi krawędziami :D walczyłem w lesie dobrą godzinę próbując na siłę odkręcić i tylko poprzecierałem skórzane rękawice o krawędzie filtrów... W końcu zdjąłem rękawice i trzymałem uv w ręce żeby sie ogrzał a polar chłodził zimowy poranek :D po chwili rozkręciłem filtry dwoma palcami :shock: Od tamtej pory na gwinty filtrów zakładam małe gumeczki, które nie pozwalają dokręcić filtr do obiektywu tak, by zakleszczył się z obudową ( może być nitka zamiast gumki) Zostaje szparka grubości włosa i można bez problemu odkręcać.
Zamiast ładować szkło do lodówki, można włożyć lód do woreczka i oziębić filtr, powinno puścić.

jaszczur78
19-11-2009, 21:47
Też miałem problem z odkręceniem, chwytałem za boki filtra palcami, siłowałem się i nic. Spociłem się jak mysz, bardziej ze strachu o obiektyw. Ale jak przycisnąłem dłoń od czoła filtru, nie ściskając go z boków, to poszło łatwo. Może gdy przykładamy siłę z boku to się lekko deforumje i bardziej zaciska w gwincie obiektywu? Widziałem gdzieś klucze do odkręcania filtrów. POWODZENIA!

seban4
19-11-2009, 22:05
Jaszczur ma całkowitą rację, obudowa filtra to toczone aluminium jest cholernie wiotkie i podatne, gdy złapiesz ręką to zaczyna się deformować i zakleszczać w obiektywie. Filtry z reguły są moletowane z czoła lub na krawędzi więc spróbuj położyć obiektyw na gumie i lekko dociskając próbować odkręcić. Pozdro

dinderi
19-11-2009, 22:14
spróbuj położyć obiektyw na gumie i lekko dociskając próbować odkręcić. Pozdro

Nie wiem jak można odkręcic kołowy filtr polaryzacyjny, dociskając go czołem do gumy. No, ale każdy sposób, ktory wiedzie do celu, jest dobry ;)

Sławek
19-11-2009, 22:15
Są takie uchwyty do odkręcania słoików. Może średnica będzie pasować. Można kupić w byle markecie.

paweleverest
19-11-2009, 23:33
Jaszczur ma całkowitą rację, obudowa filtra to toczone aluminium jest cholernie wiotkie i podatne, gdy złapiesz ręką to zaczyna się deformować i zakleszczać w obiektywie. Filtry z reguły są moletowane z czoła lub na krawędzi więc spróbuj położyć obiektyw na gumie i lekko dociskając próbować odkręcić. Pozdro


Ten patent sie sprawdza ale na UV czy innych filtrach z pojedyńczym pierścieniem. Polar sie obraca i nici z tego. Patent z ochłodzeniem obiektywu ( co prawda nie w zamrażąrce :) ) zdał egzamin filtr jest juz wolny :)

seban4
19-11-2009, 23:54
ano nie doczytałem ze to był filtr pol, a swoją drogą w wypowiedź nie dotyczyła polara tylko uv.

Janusz Body
20-11-2009, 00:13
.... Patent z ochłodzeniem obiektywu ( co prawda nie w zamrażąrce :) ) zdał egzamin filtr jest juz wolny :)

Cholera, zapomniałem napisać, że do zamrażarki trzeba wkłądać razem z aparatem - potem jest mniej hot pikseli :-)

Cieszę się, ze pomogło :-)

andrewjohn
21-11-2009, 15:16
Cholera, zapomniałem napisać, że do zamrażarki trzeba wkłądać razem z aparatem - potem jest mniej hot pikseli :-)

Cieszę się, ze pomogło :-)

Dobrze, że nie czytałem tego wątku kiedyś, gdy miałem podobny problem z polarem w kompakcie, panasonicu FZ8 (musiałbym włozyć do zamrażalnika cały aparat, bo obiektyw sie nie odkręcał:lol:). Na szczęście pomogło wtedy okręcenie brzegów filtra gumą od rękawiczki i delikatna pomoc scyzoryka.

Janusz Body
21-11-2009, 15:39
...musiałbym włozyć do zamrażalnika cały aparat, bo obiektyw sie nie odkręcał:lol:.....


Ani aparacikowi ani, tym bardziej, obiektywom nic nie będzie od włożenia do zamrażalnika. Robiłem zdjęcia przy minus 30°C, aparat był przez parę godzin w tej temperaturze i dalej działa :-)

Jedyne czego nie powinno się robić to włączać po przyniesieniu do domu. Aparat powinien dojść do temperatury pokojowej możliwie wolno - najlepiej w torbie, która spowolni ogrzewanie.

W niskiej temperaturze naprawdę spada liczba hot pikseli. Niestety wraca do normy po ponownym ogrzaniu aparatu.

andrewjohn
21-11-2009, 15:46
W niskiej temperaturze naprawdę spada liczba hot pikseli. Niestety wraca do normy po ponownym ogrzaniu aparatu.

Oo, tego nie wiedziałem, myślałem, że to żart. Ale skoro potem i tak wraca do normy, to chyba jednak nie bedę próbował...

Matsunami
02-04-2010, 14:27
Potrzebuję pomocy, mianowicie kupiłem 85/1.8, nakręciłem na niego filtr Marumi i niestety nie mogę go odkręcić :/ Czy ktoś może mi powiedzieć w którą stronę sie odkręca? Nie wiem czy to standard czy może jest jakoś inaczej a nie chcę spierdzielić sprawy.

blum
02-04-2010, 15:15
Czy ktoś może mi powiedzieć w którą stronę sie odkręca?
CCW czyli ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara.

SergioM
29-10-2010, 21:51
Witam,
jakimś cudem udało mi się przekręcić filtr B+W UV 77mm na 17-40 obiektywie, filtr jest równo wkręcony ale za mocno i usłyszałem klikniecie, i teraz nie można go zdjąć, jakieś porady czy trzeba z płaczem zacząć zbierać na nowy obiektyw?

SeaMan
29-10-2010, 21:57
podobno należy włożyć obiektyw do zamrażarki na parę godzin i filtr puści

troll
29-10-2010, 22:33
Kawał miękkiej gumy i się odkręci ;>

CyrJak
29-10-2010, 23:01
Witam,
jakimś cudem udało mi się przekręcić filtr B+W UV 77mm na 17-40 obiektywie, filtr jest równo wkręcony ale za mocno i usłyszałem klikniecie, i teraz nie można go zdjąć, jakieś porady czy trzeba z płaczem zacząć zbierać na nowy obiektyw?

Hmm... wtf. Moze trzeba użyć chłopskiej metody piły i młotka?

allxages
29-10-2010, 23:09
Jezu. Piły, młotki? Panowie nie przesadzajdzie.

Weź farelke, suszarke do wlosow lub cokolwiek i ogrzej gwint przez 2-3 minuty z bliska i odejdzie jak masełko...

Szczur88
29-10-2010, 23:23
Jak pyknęło, znaczy, że się nieco zerwał gwint w obiektywie (plastikowy niestety). Obawiam się, że bez rozcinania się nie obędzie, choć spróbować zawsze można, ale w sumie lepiej rozciąć i stracić te 2 stówki za filtr, niż ponad 10x tyle za obiektyw.

jacek-ie
30-10-2010, 02:25
Witaj,

widziałem gdzieś (Ebay, Allegro) takie cieniutkie uchwyty, coś jak do odkręcania pokrywek od słoików, ale znacznie delikatniejsze, były w 2 czy nawet 3 rozmiarach.

Sam się ostatnio męczyłem podobnie, ale dla odmiany z wkręconym filtrem w adaptem, też mam B+W 77 mm, felerne jakieś czy co ??

Pozdrawiam,

J.

voriax
30-10-2010, 09:32
miałem podobny problem z badziewnym UV na 67mm
problem polegał w tym, że należało delikatnie próbować
uchwycić w różnych miejscach,
robić to z obiektywem postawionym pionowo soczewką do góry,
ewentualnie pionowo w dół
wszelkie inne próby skutkowały totalnym zablokowaniem filtra, żadna metoda na siłę nie dawała skutku.
Uwagi o zmianie temperatury nogą okazać się pomocne...
ale przestudiuj wpierw przynajmniej na oko właściwości rozszerzalności temperaturowej "zespolonych, zablokowanych" materiałów - będziesz wiedział czy to wogóle ma sens, myślę, że allxages ma rację i bezpieczniej lekko-kontrolowanie podgrzać niż zamrażać...

Pozdrawiam!
V.

hekselman
30-10-2010, 10:54
Jeśli gwint zewnętrzny jest z plastiku (obiektyw) - nie podlega takim zmianom jak metal. Filtr jako metal należy s c h ł o d z i ć by się skurczył. Mocno. Przy czym nie musisz całości pakowac do zamrażarki (wręcz odradzam) - wystarczy schłodzic sam filtr którego masa jest niewielka i szybko zmieni temperaturę. Najprościej byłoby połozyć go na metalowej płycie schładzanej gaśnicą śniegową (CO2) ale i położenie go na bryłce dobrze zamrożonego i płaskiego lodu tez pomoze. No i nie próbuj wtedy odkręcać palcamibo podgrzejesz.
To w temacie termokurczliwości.
Ja spróbowałbym użyć paska klinowego od samochodu - działa.
Więcej znajdziesz po użyciu wyszukiwarki na CB.

SergioM
30-10-2010, 13:00
Dziękuje wszystkim za odpowiedzieć, ale jak powiedział Szczur88, pstryknęło wiec coś się na pewno ułamało i bez ciecia nie obejdzie, filtr mnie nie obchodzi i teraz juz wogule nie chce więcej widzieć wkręcanych filtrów

Szczur88
30-10-2010, 13:42
Powiedziałbym, dość okrutnie, że to nie wina filtra, tylko Twoja, skoro go wkręciłeś tak mocno, akurat na 17-40 mam 77 B+W UV MRC, i problemów z nim żadnych.

Nie próbuj tylko "na chama" wytłuc szybki, trzeba zarysować, wyjąć 3 części, i dopiero rozpiłować obręcz.

SergioM
31-10-2010, 09:04
Nie zrozumiem mnie źle, nie mowie ze to wina filtra, cala wina jest po mojej stronie i to dobrze wiem, ale mam dosyć i tak filtrów wkręcanych, dzięki za rady

Tezet-gdynia
31-10-2010, 09:11
Jesli "pyklo" to raczej gwint przeskoczyl, wiec co Wy chcecie pilowac ? :| Opanujcie sie, to normalnie musi puscic. Sprobuj przylozyc dlon od czolowej strony obiektywu do filtra i krecic obiektywem, tak zeby caly filtr przylegal w miare rowno do dloni.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ech, brak edycji.
Jak to nie pomoze to wez skorzany pasek - byle nie za szeroki bo bedzie niewygodnie. Owin filtr, zlap za obie koncowki paska - przy filtrze i probuj krecic obiektywem. Jak to nie pomoze to bedziemy myslec dalej ;) Byle na spokojnie i bez nerwow bo wtedy mozna przykladac za duzo sily w nieodpowiednie miejsce :)

wic
31-10-2010, 09:42
wystarczy kabel zasilający z miękką osłonką, jest węższy niż pasek ;-)
najłatwiej zdejmuje się filtr wkręcając go (ostrożnie!) w imadło, potem należy kręcić obiektywem. to chyba najlepsza i najbezpieczniejsza metoda.

dinderi
31-10-2010, 09:46
wystarczy kabel zasilający z miękką osłonką, jest węższy niż pasek ;-)
najłatwiej zdejmuje się filtr wkręcając go (ostrożnie!) w imadło, potem należy kręcić obiektywem. to chyba najlepsza i najbezpieczniejsza metoda.Bardzo skuteczna metoda, tylko OSTROŻNIE.
Inny sposób, to kupić przyrząd do odkręcania - nota bene - filtrów samochodowych (taka raczka z obręczą z paska, z możliwością zmiany średnicy). Działa jak imadło, tylko lepiej. Założyć na filtr i odkręcić.

Szczur88
31-10-2010, 12:43
Jesli "pyklo" to raczej gwint przeskoczyl, wiec co Wy chcecie pilowac ? :| Opanujcie sie, to normalnie musi puscic. Sprobuj przylozyc dlon od czolowej strony obiektywu do filtra i krecic obiektywem, tak zeby caly filtr przylegal w miare rowno do dloni.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ech, brak edycji.
Jak to nie pomoze to wez skorzany pasek - byle nie za szeroki bo bedzie niewygodnie. Owin filtr, zlap za obie koncowki paska - przy filtrze i probuj krecic obiektywem. Jak to nie pomoze to bedziemy myslec dalej ;) Byle na spokojnie i bez nerwow bo wtedy mozna przykladac za duzo sily w nieodpowiednie miejsce :)

Słyszysz a nie grzmisz... Bez wypiłowania nie pójdzie, zamrażarką, paskami, kabelkami, nacieraniem pszczelim woskiem, spryskiwaniem destylowaną coca colą ani nawet namaczanie w wodzie z Wisły...

dinderi
31-10-2010, 13:03
Słyszysz a nie grzmisz... Bez wypiłowania nie pójdzie, zamrażarką, paskami, kabelkami, nacieraniem pszczelim woskiem, spryskiwaniem destylowaną coca colą ani nawet namaczanie w wodzie z Wisły...
Że tak spytam z ciekawości, ile dotąd odkręciłeś zablokowanych filtrów?

Teoysta
31-10-2010, 20:56
Ja się mogę z Tobą zamienic na moje 17-40 za Twoje z zablokowanym filtrem ;)

Szczur88
31-10-2010, 23:41
Że tak spytam z ciekawości, ile dotąd odkręciłeś zablokowanych filtrów?

Tak z 10 dziennie, jak nikogo w serwisie nie ma, a ktoś to musi zrobić ;)

photolo
01-11-2010, 11:04
Czytam i oczom nie wierzę: "zamrażarka na parę godzin" - fajnie będzie wyglądała elektronika tego obiektywu po takim eksperymencie :(, "piła i młotek" - żart chyba jakiś?, "farelka" - chyba żeby roztopić wszelkie smarowania jakie są w obiektywie i zababrać go od wewnątrz, "płyta schładzana gaśnicą (taaaa... musisz kupić gaśnicę bo bez tego ani rusz) i nie odkręcaj palcami (czytaj: użyj zębów :)" - bez jaj, może poczekaj na Marsjan aż przylecą i Ci odkręcą ten filtr, jakieś SF :), "skórzany pasek" - kolejna abstrakcja, sam se owiń filtr, którego ramka ma wysokość ok. 5mm skórzanym paskiem i spróbuj kręcić, "kabel i.... IMADŁO" - chyba tylko patent z gaśnicą CO2 był "lepszy", do kolekcji brakuje jesze WD40, CocaColi i wytłuczenia szkła filtra w celu zmniejszenia jego sztywnosci (żeby uszkodzić przednią soczewkę obiektywu).

A na poważnie, tak jak napisał troll: "Kawał miękkiej gumy i się odkręci ;>", dokładnie tak, tylko też trzeba wiedzieć jak, przede wszystkim guma musi byś miękka tak żeby między nią, a ramką filtra wytworzyło się spore tarcie, ja używam takiej gumo-pianki ze starego kombinezonu dla płetwonurków, po prostu musisz znakleźć kawałek miękkiej gumy, obiektyw stawiasz na twardym podłożu soczewką do góry, na szkiełko filtra kładziesz kawałek ligniny (zabezpieczenie powłok filtra), kładziesz kawałek gumy tak żeby zakrywała cały filtr, przylegała do krawędzi ramki filtra na całym jej obwodzie, mocno dociskasz gumę ręką i odkręcasz - tak jakbyś odkręcał słoik (tylko we właściwą stronę :). Skoro ten filtr wkręciłeś, a nie wbiłeś go to musi puścić, czasem trzeba spróbować kilka razy, ale w końcu puści... Gdyby jednak nie to ostatnią deską ratunku (poza serwisem) jest precyzyjna wiertarka modelarska, jak najmniejszym wiertłem przewiercasz ramkę filtra w dwóch przeciwległych miejscach, oczywiście nad szkłem filtra (szkło zabezpieczone warstwą ligniny), przez obie dziurki przekładasz cienką ośkę, najlepiej w miarę twardą i oczywiście odpowiednio dłuższą niż średnica filtra i odkręcasz, co prawda będziesz miał dwie maleńkie dziurki w ramce filtra, ale w niczym nie umniejszy to jego wartości użytkowej, a może przyda się na przyszłość??? :) Pozdrawiam, photolo.

Tezet-gdynia
01-11-2010, 11:27
Jak ma byc wesolo - to niech jest wesolo ;)


Czytam i oczom nie wierzę: "skórzany pasek" - kolejna abstrakcja, sam se owiń filtr, którego ramka ma wysokość ok. 5mm skórzanym paskiem i spróbuj kręcić.

Nie widze zadnych trudnosci w tym, ale pasek musi byc paskiem, a nie szmata z byle rossmana ;)


...kładziesz kawałek gumy tak żeby zakrywała cały filtr, przylegała do krawędzi ramki filtra na całym jej obwodzie, mocno dociskasz gumę ręką i odkręcasz - tak jakbyś odkręcał słoik (tylko we właściwą stronę :)...

Kolejne kuriozum - tak samo jak pasek - Sam "se" wez ta gume zaloz, a pozniej przyloz do reki i odkrecaj ;)

A tak bardziej serio, jaki jest sens przykladania gumy a pozniej dloni od czolowej strony filtra ? Przeciez wystarczy sama dlon - nie jest ze szkla, ma wystarczajacy wspolczynnik tarcia do takich akcji ;) Nooo chyba ze ktos boi sie o stan naskorka na dloni - ktora sluzy tylko do witania sie w takim przypadku ;)

MacGyver
01-11-2010, 11:34
Weź farelke, suszarke do wlosow lub cokolwiek i ogrzej gwint przez 2-3 minuty z bliska i odejdzie jak masełko...
Wystarczy biurkowa lampka z żarówką 40W. Gwint powinien się nagrzać, ale nie parzyć.
Patent z paskami też działa, ale najlepiej połączenie obu metod.

Generalnie UV-kę zawsze da się jakoś odkręcić, gorzej jest z filtrami obrotowymi typu slim - dwa razy przerabiałem, za pierwszym razem poszło po nagrzaniu lampką, za drugim pomogłem sobie paskiem.

photolo
01-11-2010, 11:51
Jak ma byc wesolo - to niech jest wesolo ;)



Nie widze zadnych trudnosci w tym, ale pasek musi byc paskiem, a nie szmata z byle rossmana ;)



Kolejne kuriozum - tak samo jak pasek - Sam "se" wez ta gume zaloz, a pozniej przyloz do reki i odkrecaj ;)

A tak bardziej serio, jaki jest sens przykladania gumy a pozniej dloni od czolowej strony filtra ? Przeciez wystarczy sama dlon - nie jest ze szkla, ma wystarczajacy wspolczynnik tarcia do takich akcji ;) Nooo chyba ze ktos boi sie o stan naskorka na dloni - ktora sluzy tylko do witania sie w takim przypadku ;)


No jak ktoś ma skórę o takiej strukturze i takim stopniu potliwości jak guma to może spróbować i gołą ręką (mimo wszystko proponuję w znieczuleniu chyba, żeś masochista), a tak na poważnie, to najstarszy z patentów i najpewniejszy, pierwsze co zrobią w serwisie to spróbują w ten właśnie sposób więc po co tworzyć jakieś nowe teorie i metody, odkręcanie filtra "od czoła" jest zdecydowanie bardziej skuteczne niż chwytanie ramki z boku chociażby dlatego, że schwycenie ramki z boku zawsze wiąże się z jej ściśnięciem, ugięciem, a tym samym innym ułożeniem filtra w gwincie, powstaje dodatkowy opór na styku gwint filtra/gwint obiektywu, powiem tak: połóż filtr na płasko, tak jaka jest jego normalna pozycja i stań na nim całym swoim ciężarem, raczej go nie zdemolujesz (nie wiem ile ważysz), a teraz postaw go na ramce, tak jak monetę na krawędzi i spróbuj stanąć na nim teraz - demolka w ułamku sekundy :). Pozdrawiam, photolo.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

No jak ktoś ma skórę o takiej strukturze i takim stopniu potliwości jak guma to może spróbować i gołą ręką (mimo wszystko proponuję w znieczuleniu chyba, żeś masochista), a tak na poważnie, to najstarszy z patentów i najpewniejszy, pierwsze co zrobią w serwisie to spróbują w ten właśnie sposób więc po co tworzyć jakieś nowe teorie i metody, odkręcanie filtra "od czoła" jest zdecydowanie bardziej skuteczne niż chwytanie ramki z boku chociażby dlatego, że schwycenie ramki z boku zawsze wiąże się z jej ściśnięciem, ugięciem, a tym samym innym ułożeniem filtra w gwincie, powstaje dodatkowy opór na styku gwint filtra/gwint obiektywu, powiem tak: połóż filtr na płasko, tak jaka jest jego normalna pozycja i stań na nim całym swoim ciężarem, raczej go nie zdemolujesz (nie wiem ile ważysz), a teraz postaw go na ramce, tak jak monetę na krawędzi i spróbuj stanąć na nim teraz - demolka w ułamku sekundy :). Pozdrawiam, photolo.


A tak na marginesie... jak myślisz dlaczego większość produkowanych filtrów optycznych na górnej krawędzi ramki, na całym jej obwodzie ma takie drobne ząbkowanie??? dla ozdoby czy łapania kurzu to to chyba nie jest :) Pozdrawiam.

Tezet-gdynia
01-11-2010, 14:05
Ja nie twierdze ze ta guma nie pomaga, a tylko ze byc moze nie bedzie potrzebna ;) Jak owiniesz filtr dookola to tez sila jest rozlozona rownomiernie (prawie, ale to nie sprzet nasa), tak dzialaja uchwyty do odkrecania filtrow oleju w samochodzie, tak dzialaja opaski do odkrecania sloikow, tak dzialala roznego rodzaju narzedzia specjalistyczne :) Masochista ? Skad wiedziales ? Az tak widac ;)? Przy samochodzie nie uzywam rekawiczek, przy jakimkolwiek sprzecie nie uzywam rekawiczek. To ze czasami jakis srubokret wbije sie w dlon ? To ze czasami cyna kapnie na skore ? To ze czasami czlowiek sie czyms tam zatnie prawie do miesa ? To ze czasami czlowieka polaskocze 230V ? To ze czasami czlowieka strzeli 10KV ? 3 dni i zagojone ;) Przynajmniej wiadomo ze sie zyje, a kazda rane trzeba przyjmowac z honorem jak prawdziwy japonczyk (skoro sie uzywa sprzetu japonskiego wide canon, honda, denon itp) ;)

photolo
01-11-2010, 15:58
Ja nie twierdze ze ta guma nie pomaga, a tylko ze byc moze nie bedzie potrzebna ;) Jak owiniesz filtr dookola to tez sila jest rozlozona rownomiernie (prawie, ale to nie sprzet nasa), tak dzialaja uchwyty do odkrecania filtrow oleju w samochodzie, tak dzialaja opaski do odkrecania sloikow, tak dzialala roznego rodzaju narzedzia specjalistyczne :) Masochista ? Skad wiedziales ? Az tak widac ;)? Przy samochodzie nie uzywam rekawiczek, przy jakimkolwiek sprzecie nie uzywam rekawiczek. To ze czasami jakis srubokret wbije sie w dlon ? To ze czasami cyna kapnie na skore ? To ze czasami czlowiek sie czyms tam zatnie prawie do miesa ? To ze czasami czlowieka polaskocze 230V ? To ze czasami czlowieka strzeli 10KV ? 3 dni i zagojone ;) Przynajmniej wiadomo ze sie zyje, a kazda rane trzeba przyjmowac z honorem jak prawdziwy japonczyk (skoro sie uzywa sprzetu japonskiego wide canon, honda, denon itp) ;)

Widzę, że z kolegi prawdziwy macho, no to życzę jak najostrzejszych obiektywów :) Z tego co autor tego wątku napisał nie chodzi tu o zwykłe "zassanie" się filtra np. dlatego, że nie był on długo z biektywu ściągany, a o trochę poważniejszy temat czyli krzywe wkręcenie filtra, moim zdaniem na pasek tudzież gołą ręką to nie pójdzie, ale mogę się mylić wszak errare humanum est :)

MCan
01-11-2010, 20:15
Zwykła gumka recepturka założona równo na całym obwodzie odkręcanego filtra i powinno sie udać. Odkręcałem w ten sposób min. kilkanaście filtrów.

marko350
01-11-2010, 21:20
Mnie udało się odkręcić filtr takim plastikowym otwieraczem słoików

SergioM
01-11-2010, 23:52
Wszystko załatwione, wszystkie rady były wypróbowane, wszystkie możliwe rady podane były wypróbowane które były możliwe, problem w tym ze pstryknęło i to jest slim/wide angle filtr, wiec jest bardzo cieniutki z zewnątrz, wiec odkręcanie na sile nic tutaj nie da, ustawiłem przybliżanie tak żeby było jak najdalej od filtru szkło, filtr rozpiłowałem do polowy, wybiłem szybkę zaczynając z boku, wyczyściłem wszystko powietrzem, zakleiłem obiektyw taśmą, dopiłowałem obręcz i puściło, obiektyw wyszedł bez żadnych ran i to jest najważniejsze, wszystkim dziękuje za rady i pomoc.

tymczasowa
11-05-2013, 14:58
ja po tym samym dylemacie ! LUDZIE :) Wystarczy gumka recepturka ciasno zacisnieta miedzy oboma filtrami ;) minimum sily i dziecko odkreci :-)

grzegorzki
15-05-2013, 04:41
ja po tym samym dylemacie ! LUDZIE :) Wystarczy gumka recepturka ciasno zacisnieta miedzy oboma filtrami ;) minimum sily i dziecko odkreci :-)

A szkoda. Tłuczenie szkła jednego z filtrów było obiecujące. Że też nikt nie sprawdził czy mu się bokeh przy okazji nie poprawił. :D