PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw, krajobraz, zdjęcia nocne



pechu
16-11-2014, 12:14
Witam serdecznie,
Przeszukałem forum i jasnych odpowiedzi nie było, może też przez to, że nie zostało dobrze sprecyzowane pytanie, mam nadzieję, że moje jest w miare przyzwoite :)

Mam canona 500d + SIGMA 18-200 MM F/3.5-F/6.3
głównie robie zdjęcia krajobrazów(mieszkam w górach), zdjęcia nocne i architektura, naczytałem się, że najlepiej kupić jakiś szeroki kąt, ale nie potrzebny jest jasny obietyw do krajobrazów. Chciałbym kupić obiektyw który będzie zarówno dobry do krajobrazów i zdjęć nocnych, najlepiej szeroki

koszt okolo 2 tys zł, tyle jestem w stanie przeznaczyć, sigmę sobie zostawię oczywiście

Co jesteście w stanie polecić ?

Pozdrawiam serdecznie :)

aptur
16-11-2014, 12:19
Canon 10-22
Tokina 12-24
jeszcze parę innych by się znalazło

salas
16-11-2014, 12:21
c 10-22
s 10-20 f/3.5
tokina 11-16 f/2.8
do nocnych zdjęć jasny obiektyw może być przydatny (zwłaszcza foty nieba) więc sigma ze stałym światłem f/3.5 może być ciut lepsza, a tokina jeszcze lepsza :d cenowo wszystkie uzywki w podobnej cenie

Sunders
16-11-2014, 12:27
IMO C 10-18 lub C 10-22 no i statyw oczywiście.

becekpl
16-11-2014, 12:27
Przeszukałem forum i jasnych odpowiedzi nie było, może też przez to, że nie zostało dobrze sprecyzowane pytanie, mam nadzieję, że moje jest w miare przyzwoite :)
skoro twierdzisz ,ze poczytałeś i nie znalazłeś odpowiedzi to znaczy ze nie możemy ci pomoc
na tym forum jest o każdym szkle z osobna i porównania z innymi
skoro ci to nie pasuje, to trudno, nowego szkła dla ciebie nie wymyślimy

pechu
16-11-2014, 12:33
skoro twierdzisz ,ze poczytałeś i nie znalazłeś odpowiedzi to znaczy ze nie możemy ci pomoc
na tym forum jest o każdym szkle z osobna i porównania z innymi
skoro ci to nie pasuje, to trudno, nowego szkła dla ciebie nie wymyślimy

osoby wyżej jakoś potrafiły doradzić i za to dziękuje

RobertON
16-11-2014, 12:42
Nie przejmuj się, Kolega becekpl, ma taki sposób wypowiedzi.

Zdarza mi się zrobić od czasu do czasu jakieś landszafty i zupełnie do tego celu nadaje się Canon 15-85, z polarem i szarą połówką.
Jasno to nie jest, ale dość szeroko i uniwersalnie. Jeden obiektyw załatwia prawie wszystkie potrzeby.

Co do statywu nie wypowiem się, mam jakiś trójnóg i monopod, ale nie chce mi się tego targać w góry.
Korzystam z zamienników, a to kamień, drzewo czy coś innego, co akurat jest w pobliżu.

cobalt
16-11-2014, 13:05
c 10-22
s 10-20 f/3.5
tokina 11-16 f/2.8
do nocnych zdjęć jasny obiektyw może być przydatny (zwłaszcza foty nieba) więc sigma ze stałym światłem f/3.5 może być ciut lepsza, a tokina jeszcze lepsza :d cenowo wszystkie uzywki w podobnej cenie
Ja zawsze polecam Tokinę 11-16/2,8 EX wer.II. Miałem ten obiektyw i jest super.

Sunders
16-11-2014, 13:18
Ja zawsze polecam Tokinę 11-16/2,8 EX wer.II. Miałem ten obiektyw i jest super.

Skoro jest super, to czemu już go nie masz?

cobalt
16-11-2014, 13:28
Skoro jest super, to czemu już go nie masz?
Chwilowy zachwyt szerokim kątem - wyjazd do Włoch. Potem leżał już tylko w szafce. Przyszło zainteresowanie sportem i kupiłem Canona 70-200/2,8 L USM, a Tokinę i Tamrona 70-300 sprzedałem.
Jeżeli kiedyś zdecyduję się na szeroki kąt, to też kupię Tokinę. Ale częściej brakuje mi niestety jakiegoś fisha.

italy
16-11-2014, 13:44
Jeśli szeroko w górach, to najlepiej Canon 10-22.Choć czasami będziesz pewnie chciał jakieś zbliżenie, a zoom nożny to za mało,przydał by się jakiś zoom.Dla mnie najbardziej uniwersalny w góry jest Canon 24-105.Jeden obiektyw, zero wymian.Są osoby które mówią ze to ,,nijaka ogniskowa,,ale chyba albo tego obiektywu nie miały nigdy zapiętego do aparatu , albo piszą żeby tylko coś napisać,co ciekawe już im ogniskowa 24-70 świetnie leży:). I niestety w góry monopod lub statyw, zdjęcia z ręki nawet ze stabilizajcą obiektywu przy filtrze szarym połówkowym, gdy jest się zmęczony chodzeniem , niesieniem i plecaka i aparatu wyjdą w większości poruszone.Ale dobry statyw to już jakiś ciężar wiec coś za coś.

pechu
16-11-2014, 14:03
na optyczne piszą, że tokina ma bardzo duża aberracja chromatyczna w całym zakresie ogniskowyc i fatalna praca pod ostre światło, naprawde, aż tak źle jest z tym ??

RobertON
16-11-2014, 15:08
Pooglądaj inne obrazki i inny test.

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Lens Review (http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Tokina-11-16mm-f-2.8-AT-X-Pro-DX-II-Lens.aspx)

Miałem obiektyw UWA - Tokina AT-X 124 PRO DX II AF 12-24 mm f/4 i ten również mogę polecić.

Test Tokina AT-X 124 PRO DX II AF 12-24 mm f/4 - Rozdzielczość obrazu - Test obiektywu - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/186.4-Test_obiektywu-Tokina_AT-X_124_PRO_DX_II_AF_12-24_mm_f_4_Rozdzielczość_obrazu.html)

pechu
16-11-2014, 17:33
a duża będzie różnica między canonem 10-22 a tokina 11-16 robiąc zdjęcia nocne ?
ciężki wybór, cenowo podobnie, tokina ma lepszą ocenę niz canon, ale jakby więcej was ;/

salas
16-11-2014, 17:37
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM Lens Image Quality (http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=271&Camera=736&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=947&CameraComp=0&FLIComp=0&APIComp=0)

słowiczek
16-11-2014, 18:44
Statyw i wężyk lub wyzwalacz radiowy do takich zdjęć to obowiązek. Obiektyw? Każdy z wymienionych plus te, o których jeszcze w tym wątku nie napisano - mam na myśli obiektywy szerokokątne i inne mające zastosowanie w krajobrazie.

przemo-lukas
19-11-2014, 20:21
Prawda jest taka, że każde z wymienionych szkieł ma swoje zalety i zagorzałych zwolenników. Ale wydaje mi się, że kluczem jest technika i osprzęt jaki już był omówiony. Tak więc filtry, statyw, wyzwalacz z ustawianiem czasów będzie z całą pewnością potrzebny. Jasne szko? Fajnie mieć, ale z technicznego punktu widzenia jasno i szeroko daje nam oczywiste "wady" w optyce. Do tego autorowi tematu podpowiem o odległości hiperfokalnej i wszystko stanie się jasne. A czy zechciałbyś pokazać przykładowe swoje fotografie i co Ci w nich nie pasuje?

pechu
20-11-2014, 18:40
Prawda jest taka, że każde z wymienionych szkieł ma swoje zalety i zagorzałych zwolenników. Ale wydaje mi się, że kluczem jest technika i osprzęt jaki już był omówiony. Tak więc filtry, statyw, wyzwalacz z ustawianiem czasów będzie z całą pewnością potrzebny. Jasne szko? Fajnie mieć, ale z technicznego punktu widzenia jasno i szeroko daje nam oczywiste "wady" w optyce. Do tego autorowi tematu podpowiem o odległości hiperfokalnej i wszystko stanie się jasne. A czy zechciałbyś pokazać przykładowe swoje fotografie i co Ci w nich nie pasuje?

Jakie są "wady" ?

Peszek (http://pechu.ownlog.com/)

Jakości zdjęcia mi brakuje, może to też wina, że do edycji używam tylko picasy ??

słowiczek
20-11-2014, 20:00
Jakie są "wady" ?

Peszek (http://pechu.ownlog.com/)

Jakości zdjęcia mi brakuje, może to też wina, że do edycji używam tylko picasy ??

Przeczytaj post, który cytowałeś jeszcze raz i szczególną uwagę zwróć na słowa " jasno, szeroko" i sformułowanie " odległość hiperfokalna", jest między nimi bardzo duża zależność.

pechu
20-11-2014, 20:14
Przeczytaj post, który cytowałeś jeszcze raz i szczególną uwagę zwróć na słowa " jasno, szeroko" i sformułowanie " odległość hiperfokalna", jest między nimi bardzo duża zależność.

No ok, już wszystko wiem, ale dla tej wada, każdy obiektyw pewnie ma jakąś wadę, przynajmniej te tanie, a przez tą wadę chyba nie warto rezygnować z kupowania szerokiego słoika, skoro taki jest potrzebny ?

trothlik
20-11-2014, 20:50
skoro twierdzisz ,ze poczytałeś i nie znalazłeś odpowiedzi to znaczy ze nie możemy ci pomoc
na tym forum jest o każdym szkle z osobna i porównania z innymi
skoro ci to nie pasuje, to trudno, nowego szkła dla ciebie nie wymyślimy
"Trafiliście w sedno tarczy"
To też cenna rada.

No ok, już wszystko wiem, ale dla tej wada, każdy obiektyw pewnie ma jakąś wadę, przynajmniej te tanie, a przez tą wadę chyba nie warto rezygnować z kupowania szerokiego słoika, skoro taki jest potrzebny ?
"Zrozum rozum"
Mógłbyś jeszcze raz napisać o co ci chodzi?

pechu
20-11-2014, 21:02
Przepraszam, że piszę w taki sposób, ale jestem totalnym amatorem, druga sprawa, to aż zrobił mi się mętlik w głowie, co wybrać, tokinę czy canona, każdy mówi co innego, w każdym obiektywie trzeba ustawiać "odległość hiperfokalna" czy na jakiej zasadzie to działa ?
Jeśli już męczą was moje pytania nie to nie musicie już odpisywać, pogodzę się z tym ;)

RobertON
20-11-2014, 21:06
Proponuję zacząć od słowniczka:

http://digitalcamerapolska.pl/warsztat/86-odleglosc-hiperfokalna-w-praktyce-maksymalna-glebia-ostrosci

http://www.fotografuj.pl/Article/Odleglosc_hiperfokalna/id/34

Fotografuj.pl - Słowniczek pojęć fotograficznych - fotografia cyfrowa i analogowa, edycja obrazu, pojęcia i techniki fotograficzne, recenzje, testy aparatów (http://www.fotografuj.pl/Article/Slowniczek_pojec_fotograficznych/id/24/value/O#Odleglosc_hiperfokalna)

Fotografuj.pl - OBALAMY MITY: Głębia ostrości w lustrzankach cyfrowych - fotografia cyfrowa i analogowa, edycja obrazu, pojęcia i techniki fotograficzne, recenzje, testy aparatów (http://www.fotografuj.pl/Article/Glebia_ostrosci_w_lustrzankach_cyfrowych/id/38)


Moim zdaniem uniwersalny obiektyw jakim jest Canon 15-85, to jest to, co najlepsze do cropa.

Wiem, wiem... powtarzam się :)

słowiczek
20-11-2014, 21:16
Przepraszam, że piszę w taki sposób, ale jestem totalnym amatorem, druga sprawa, to aż zrobił mi się mętlik w głowie, co wybrać, tokinę czy canona, każdy mówi co innego, w każdym obiektywie trzeba ustawiać "odległość hiperfokalna" czy na jakiej zasadzie to działa ?
Jeśli już męczą was moje pytania nie to nie musicie już odpisywać, pogodzę się z tym ;)

Looknij tu: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/glebia-ostrosci-fotograficzny-srodek-wyrazu
Pod zdjęciem z drzewami masz wartości przysłony. Zmieniając je poprzez kliknięcie myszką zobaczysz zmianę punktu ostrości i wynika to z właściwości soczewek, a właściwie bardziej z ich kształtu.Natomiast obszar obejmujący ostrość przed i za obiektem centralnym to odległość hiperfokalna. I chyba wiesz teraz czemu jasno i szeroko w landszafcie nie zda egzaminu. A zagadnienie odległości hiperfokalnej dotyczy każdego obiektywu.

pechu
20-11-2014, 21:19
Looknij tu: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/glebia-ostrosci-fotograficzny-srodek-wyrazu
Pod zdjęciem z drzewami masz wartości przysłony. Zmieniając je poprzez kliknięcie myszką zobaczysz zmianę punktu ostrości i wynika to z właściwości soczewek, a właściwie bardziej z ich kształtu.Natomiast obszar obejmujący ostrość przed i za obiektem centralnym to odległość hiperfokalna. I chyba wiesz teraz czemu jasno i szeroko w landszafcie nie zda egzaminu.

Ok, rozumiem, ale jeśli nie mam kasy na 2 obiektywy (1 szeroki, 1 jasny), to szeroki jasny, przyda mi się w nocy, a jeśli będę robił ladszafy to mogę przymknąć przysłone i nie będzie problemu, czy się mylę ?

RobertON
20-11-2014, 21:22
Szeroko się przyda, ale jasno nie musi być.

W nocnych fotach czas będzie odgrywał kluczową rolę i statyw.
Chcesz dużą GO - to przymykasz, ISO jakieś przywoite i nie wygórowane bo szum, przymykasz obiektyw- to mało światła, a wówczas czas rooozciąągasz.
Jak długi czas, to statyw - bo łatwo poruszyć.

Musisz opanować tylko i aż trzy rzeczy 1) ISO, 2) Czas 3) Przysłonę.

Może to nie będzie zbyt popularne wyjście, ale kup jakieś niedrogie szkło stałoogniskowe, dość szerokie np. RMC Tokina 28 mm 1:2,8 z innego systemu (Pentax, Nikon, M42) do tego przejściówkę bez potwierdzenia, bo i po co, a zobaczysz, jakie foty można tym zrobić na przysłonie 11.

Będziesz miał jasno i szeroko, całkiem dobrze jakościowo.

słowiczek
20-11-2014, 21:45
Byłoby wskazane zapoznanie się z kalkulatorem głębi ostrości, a najlepiej pobrać go i wydrukować. Po jakimś czasie znajdzie się w głowie. Jego posiadanie/znajomość wartości przydaje się zwłaszcza, gdy obiektyw posiada podziałkę odległości ostrzenia.

trothlik
20-11-2014, 22:08
Ok, rozumiem, ale jeśli nie mam kasy na 2 obiektywy (1 szeroki, 1 jasny), to szeroki jasny, przyda mi się w nocy, a jeśli będę robił ladszafy to mogę przymknąć przysłone i nie będzie problemu, czy się mylę ?

Nie mylisz się. Domknąć zawsze się da. Gorzej w drugą stronę.
A i jak masz potrzebę to pytaj. Ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy. Właśnie po to jest to forum.

pechu
13-12-2014, 03:28
Przepraszam, ale chyba zglupiałem :)

Już miałem kupowac canon 10-22, ale on jest tylko pod ef-s, mam canona 500 d pod którego ponoć można podpiąć ef i ef-s, a w przyszlosci mam zamiar kupić pełną klatkę, więc może bardziej opłacalniej będzie kupić obiektyw EF a nie EF-S , czy się mylę ??

Pozdrawiam was serdecznie !

poszukiwacz2006
13-12-2014, 09:21
I tak i nie. Jeżeli zakup ff nastąpi w ciągu kilku, kilkunastu tygodni, to faktycznie lepiej się wstrzymać z 10-22. Natomiast jeżeli pełna klatka terminowo jest bliżej niesprecyzowana, to do tego czasu "ucieknie" wiele ciekawych ujęć z UWA pod cropa. Pozdrawiam

jaś
13-12-2014, 11:14
Przepraszam, ale chyba zglupiałem :)

Już miałem kupowac canon 10-22, ale on jest tylko pod ef-s, mam canona 500 d pod którego ponoć można podpiąć ef i ef-s, a w przyszlosci mam zamiar kupić pełną klatkę, więc może bardziej opłacalniej będzie kupić obiektyw EF a nie EF-S , czy się mylę ??

Pozdrawiam was serdecznie !

nie ma obiektywów uniwersalnych UWA pod pełną klatkę i jednocześnie UWA pod cropa - takie coś nie istnieje, można próbować kupić sigmę 12-24 ale to jest trochę inni temat. pozostaje kupić 10-22 lub wstrzymać się z zakupem do zakupu pełnej klatki.

becekpl
13-12-2014, 11:37
ciekawe zagadnienie
masz cropa a chcesz szkło po ff
to ja przebijam,i mowie
kup kompakta
1-tanszy
2-nie ma dylematu zmiany szkieł
3-mozna robic krajobrazy
4-zdjecia nocne
5-mozna się nagrać z lalka w łóżku
6-miesci się w kieszeni
jak dla mnie same ++++

robson999
13-12-2014, 13:20
[QUOTE=becekpl;1255727]ciekawe zagadnienie
masz cropa a chcesz szkło po ff

a jaki masz z tym problem?? Jeśli jest możliwośc podpięcia i fotografowania, to dlaczego nie skorzystać, a na przyszłość będzie jak znalazł:)
Moja propozycja, to Samyang 12 2.8. Na cropie fajny szeroki kąt, a w przyszłości piękne rybie oczko z piękną korekcją dla gwiazdek, od 2.8. Dla mnie bajka. Czekam z niecierpliwością na to szkło.

Pozdrawiam

pechu
13-12-2014, 15:04
W takim razie co lepiej, kupić C 10-22 i jak będę miał pełną klatke to go sprzedać, czy dorzucić 1000 zł i kupić Sigma 12-24 mm f/4.5-5.6 EX DG Aspherical HSM który będzie pasował do pełnej klatki ?

salas
13-12-2014, 15:26
To nie jest praktyczne, ale jak planujesz FF to dasz radę :p kup 17-40 i łącz 2-3klatki jak chcesz uwa :D
Ja osobiście przerabiałem opcję taką jak piszesz, kupiłem 10-22 pod cropa poużywałem trochę, kupiłem FF, sprzedałem 10-22 i szukam ciągle ale znaleźć nie mogę dobrej sztuki 17-40 w rozsądnej cenie :D
Rynek trochę zapchany 10-22 i cena poleciała w dół i do tego cashback więc ciężko używkę sprzedać w dobrej cenie (ale łatwiej kupić) z drugiej strony 17-40 teraz z aukcji schodzą nawet po 1100/1300zł co jest grubym szokiem (co prawda zazwyczaj to bardzo stare sztuki i ja takie omijam, ale da się kupić naprawdę tanio)
Dla mnie sigma odpada ze wzgledu na brak filtrów :o

Leon007
13-12-2014, 16:06
W takim razie co lepiej (...) kupić (...)?
To, co pisze salas jest rozsądne. Kupuję tylko szkła EF i po uzupełnieniu sprzętu o drugi korpus, właśnie FF, mam całkowitą wymienność obiektywów. 17 mm na APSC ma taki sam kąt widzenia jak 27 mm na FF - czyli już całkiem szeroko.

Dobrze przemyśl, czy rzeczywiście obiektyw UWA jest Ci potrzebny. Wbrew pozorom nie jest wcale taki świetny na wszystko: na brzegach generuje bardzo duże zniekształcenia, dla mnie brzydkie nawet w górach, a cóż dopiero powiedzieć, gdy w tym obszarze znajdą się ludzie, drzewo itp. Jan Pawlak gdzieś na forum daje przykład zdjęcia fontanny zrobionego zbyt szerokim kątem i sam zwraca uwagę na brzydkie zniekształcenia.
Do APSC kupiłem sobie 17-40 i zrobiłem tym zestawem dużo miłych zdjęć, a po dokupieniu FF uzyskałem dodatkowe możliwości, chociaż nieczęsto z nich korzystam z powodów opisanych wyżej.