PDA

Zobacz pełną wersję : Podstawowe ustawienia lustrzanki 550D



Majolous
02-10-2014, 08:50
Witam wszystkich.
Chciałem prosić o poradę. Zacząłem niedawno swoją przygodę z fotografią. Po wykonaniu pewnej ilości zdjęć potrafię już w miarę dokładnie określić jakiego typu zdjęcia będą mnie interesowały. Na pierwszym planie będą: krajobrazy i portrety, czasem architektura. Posiadam obiektyw kitowy (który będę chciał zamienić na tamrona 17-50 vc), tamrona 70-300 vc oraz lampę Nissin Di700. Zdjęcia robię w formacie RAW. To tyle tytułem wstępu.
Mam problem z podstawowymi ustawieniami aparatu i wydaje mi się, że znając się na tym, można go ustawić o wiele lepiej. Dlatego postanowiłem się tutaj podpytać bardziej zaawansowanych kolegów i koleżanek. Jeśli pozwolicie wymienię interesujące mnie kwestie (a w nawiasie podam swoje ustawienia aktualne):
1. korygowanie jasności brzegów (wł.)
2. czerwone oczy (wł.)
3. autom. Optymalizator jasności (standard) – wg instrukcji, powinienem to ustawić na „wyłącz” żeby samemu w trybie manualnym ustawiać kompensację ekspozycji np. na -2/3EV, dobrze rozumiem?
4. tryb pomiaru (pomiar wielosegmentowy) – w jednej z książek o ekspozycji znalazłem, że warto ustawić pomiar matrycowy (ewaluacyjny), z tym, że takiego u siebie w opcjach nie widzę. Prosiłbym o poradę co ustawić.
5. przest. Kolorów (sRGB)
6. autom. ISO (max. 800) – ustawiłem do 800, chociaż chyba można określić max.400 bo i tak zawsze staram się robić na jak najniższym i ustawiam to sam.
7. sterowanie lampą (tu w zasadzie nic nie ustawiałem, bo dopiero wczoraj kupiłem lampę więc prosiłbym o jak najwięcej porad).
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady!
Marcin.

salas
02-10-2014, 09:16
1) ok
2) po co Ci :o ja mam wyłączony
3) wyłączony
4) przy krajobrazie wielosegmentowy (to właśnie ten MATRYCOWY)
5) "sRGB - Zdjęcia powinny być skonwertowane do tego profilu, gdyż przeglądarki internetowe nie wyświetlają prawidłowo obrazów o wiekszej przestrzeni kolorystycznej (np. Adobe RGB). Większość aparatów pozwla jednak uzykać fotografie o większym zakresie kolorów.

Adobe RGB - Jest profilem najczęściej wykorzystywanym przez fotografów, którym zależy na wysokiej jaości zdjęć. Ze względu na większą przestrzeń barwną pozwlala uwiecznić sceny, których kolorystyka wykracza poza przestrzeń RGB. Jeżeli robimy zdjęcia w formacie JPG, a nasz aparat pozwla na zapisywanie obrazów w Adobe RGB, wykorzystajmy potencjał tego profilu."
Ja używam sRGB
6) iso używaj 100/200 ewentualnie tylko jak musisz to 400/800 :o ale lepiej porządny statyw i iso 100
7) z lampą to Ci dużo nie podpowiem, bo sam używam rzadko ;o Na pewno nie błyskaj prosto w twarz :D lepiej od boku albo odbijaj światło od sufitu, zrób jakiś dyfuzor i ćwicz! Jak lampa ma ettl to będzie Ci sama dobierać moc błysku, jak nie ma to sprawdź jakiś poradnik na necie, jest tego pełno.


8) Możesz sobie podkręcić delikatnie kolorki w STYLACH OBRAZU
ostrość na + 5/6
kontrast +1/2
nasycenie +1/2
Popróbuj sam co Ci się spodoba ;)
9) Pomyśl nad filtrami, jakiś polar na pewno się przyda a oprócz tego jakieś szare połówki :o

Majolous
02-10-2014, 09:31
Dzięki, dzięki i jeszcze raz dzięki :)
Ad.2 wyłączę - sprawdzę czy będą czerwone oczy, jak nie, to tak zostanie.
Ad.4 przy krajobrazie w takim razie mam ustawione ok. A w przypadku portretów?
Ad.6 ISO właśnie ustawiam na 100/200. Także zmienię ustawienie na max 400 (tak jak wspominałem - i tak ISO ustawiam ręcznie)
Ad.7 poczekam na opinie innych użytkowników, kupiłem książkę o lampach, ale chciałbym też poznać zdanie innych ludzi, nie tylko autora książki :)

Ad.8 z miłą chęcią spróbuję. Rozumiem, że to jest ustawienie użytkownika?
Ad.9 Polara na pewno kupię. Znam temat z drugiej pasji - wędkarstwa. Bez okularów polaryzacyjnych nie ruszam nad wodę. Połówkowy szary też. Na razie tylko będę musiał się zastanowić do którego obiektywu dokupić te filtry, czy do szerokiego (17-50) czy do tele (70-300), ale pewnie do tego pierwszego bo częściej będę wykorzystywał to przy krajobrazach.

Dodatkowo mam pytanie, czy faktycznie przy zdjęciach ze statywu wyłączać stabilizację obrazu (i robić zdjęcie np z użyciem samowyzwalacza)? Wpłynie to na efekt końcowy?

salas
02-10-2014, 09:55
4) przy portrecie musisz też samemu dopasowywać, ale tutaj częściej będzie pomiar punktowy lub skupiony :)
8) tak jest zmodyfikuj sobie styl jeden z tych, które sobie sam ustawiasz :p i sprawdzaj, tylko nie przesadź z kontrastem i nasyceniem :D
9) zawsze kupuj szerszy/większy czyli w tym wypadku po szeroki kąt a do tego za 10zł dokupisz redukcję filtrową, która będzie pasować pod tamrona 70-300 ;) (tylko wtedy z redukcją i filtrem nie założysz osłony przeciwsłonecznej, z samym filtrem da radę)
Co do filtru połówkowego to kup z systemu cokin np firmy Hitech i trzymaj go ręką przed samym obiektywem (chyba, że chcesz kupić cały zestaw pod Cokin - zamienniki nie są drogie - 10zł mocowanie, 10zł uchwyt no i najdroższe same filtry dobrej firmy, bo Chinczyki się praktycznie nie nadają do niczego)

Jak statyw to stabilizacja wyłączona, używaj opcji wstępnie podniesionego lustra (unikasz wtedy tych delikatnych wstrząsów/ruchów) albo samowyzwalacza najlepiej 10sek chyba, że masz dobry statyw do 2sek wystarczą albo wszystkiego razem :)
Możesz pomyśleć o zakupie wężyka spustowego.

Bangi
02-10-2014, 10:08
Jak robisz w RAW i potem bawisz się w postprocesie to większość ustawień, które donoszą się do obrazu możesz olać, ale jeśli korzystasz z DPP do wołania RAW-ów, to DPP te ustawienia będzie "widział" z body.
Ja w praktyce mam włączone korygowanie brzegów, redukcję czerwonych oczu (choć lampy używam niezmiernie rzadko), ALO mam wyłączony.
Jeśli chodzi o pomiar światła to wg mnie najbardziej przewidywalne efekty daje pomiar centralnie ważony uśredniony i tego używam w 90%.
Przestrzeń sRGB.
ISO - w zależności od potrzeb - na potrzeby wydruków to i ISO 1600 nie będzie widoczne, ale na ekranie to już tak.
Powyższe ustawiania stosuję praktycznie od paru lat, tak miałem na 550d, 60d i obecnie 6d.

Co do stylu obrazów, co ma przełożenie na JPG i podgląd RAW - mam ustawione:
ostrość +6
kontrast +1
nasycenie +1

Powyższe to takie "standardowe" ustawienia przy codziennym pstrykaniu.

Majolous
02-10-2014, 10:56
Dzięki za odpowiedź Bangi.
A czy ten pomiar centralnie ważony uśredniony będzie odpowiedni do portretów i krajobrazów? Wg instrukcji teoretycznie przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników...

Jeszcze jedno - tryb AF:
One shot - mam ustawione jak fotografuję krajobrazy i portrety
AI servo - tylko dla obiektów w ruchu, tak?

Może ktoś wypowie się apropos ustawień lampy?

Bangi
02-10-2014, 13:05
Co do trybów pomiaru światła, to idź na pole i porób sobie po prostu testy. Zaawansowany użytkownik - trudno stwierdzić jaki to ;)
Dla mnie po porostu centralnie ważony jest najbardziej przewidywalny.

Możesz też poczytać
http://www.canon-board.info/canon-dslr-19/pomiar-swiatla-w-eos-ach-85783/
http://www.canon-board.info/dla-poczatkujacych-27/pomiar-swiatla-85428/

To tak na szybko znalezione dwa wątki.

przemo-lukas
02-10-2014, 13:56
Wszytko zależy od fotografującego. Ja na ten przykład kiedy mam czas, to pomiar punktowy i wszystko na manualu (często i ostrzenie), jeśli reporterskie, to często wielosegmentowy. Czerwone oczy? Jak zaczniesz bawić się ustawieniami palnika, to zobaczysz, że to zbędne. :) ISO również jak najniższe. I faktycznie, mając polarek, filtry połówkowe, statyw i pamiętając o odległości hiperfokalnej, to okaże się, że zwykły kit to świetne szkło. :)

RobertON
02-10-2014, 20:02
Wszytko zależy od fotografującego.

Prawda - zależy również co masz do sfocenia. Spot się czasem przydaje, czasem pomiar matrycowy.
Musisz nieco poeksperymentować i ocenić swoje foty z tym - czego sam oczekiwałeś.

W 50D i 1100D mam takie ustawienia dla jpeg
ostrość +7,
kontrast +2,
nasycenie +1,
ton koloru 0

Pomiar głównie matrycowy/wielosegmentowy lub skupiony.

RobertON
02-10-2014, 20:43
Do poczytania:

Digital Foto Video - Jak to działa (http://www.dfv.pl/poradniki_jak_dziala.html?id=107)