PDA

Zobacz pełną wersję : Kostka synchro plus stara lampa błyskowa



michalkucyk
28-09-2014, 20:47
Witam,
jak wiadomo starej lampy nie mogę wpiąć na stopkę bezpośrednio bo spali się elektronika, w związku z tym mam pytanie:
Czy jak podepnę taką kostkę
Kostka synchro z gniazdem PC od FRIPERS FVat (4621698318) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/kostka-synchro-z-gniazdem-pc-od-fripers-fvat-i4621698318.html)
na sanki Canona 30D a dopiero na kostkę starego UNOMATA to czy rozwalę aparat?
Czy napięcie z lampy nie cofnie się po stykach takiej kostki do stopki aparatu?

Jest jeszcze inna kostka
Kostka synchro z gniazdem PC od FRIPERS FVat (4634958236) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/kostka-synchro-z-gniazdem-pc-od-fripers-fvat-i4634958236.html)
nie ma styku i nie odpali lampy trzeba ją odpalić przez przewód więc może taka będzie lepsza?

mwitek
28-09-2014, 22:13
Z tego co kiedyś sam się dowiadywałem, uważam że kostka przeniesie takie napięcie jakie da lampa. Gniazdo PC chyba też.

Ale niech się wypowie ktoś kto jest bardziej obeznany

adawro
29-09-2014, 10:14
Rozwiązaniem będzie kostka z fotocelą odpalana zdalnie z ustawieniem na drugi błysk od "kukułki" aparatu - nie ma wtedy fizycznego kontaktu lampy z aparatem. Najwyżej spali się sama kostka.

michalkucyk
29-09-2014, 21:43
Podłączyłem UNOMATA do gniazda synchro w aparacie i zrobiłem zdjęcie. Lampa oczywiście została wyzwolona a z aparatem nic się nie stało. Wniosek taki że gniazdo synchro w aparacie tylko robi zwarę i wyzwala lampę więc nie ma co się rozwalić(jak w zenitach). Stopka to ttl i takie tam więc można coś uszkodzić. Rozwiązanie jakie wymyśliłem to odseparowanie lampy od stopki (można zakleić styki)
i wyzwalanie z gniazda synchro w aparacie. Mogę się mylić i coś się uszkodziło ale jeszcze o tym nie wiem. Proszę o wypowiedzi znawców tematu. ;)

kajko
01-10-2014, 21:16
Może lepiej kupić inną lampę, np.http://allegro.pl/lampa-blyskowa-yongnuo-yn460ii-canon-nikon-i4641573657.html lub upolować jakąś 430EZ za 100 zł

PawelB
01-10-2014, 21:48
Gniazdo synchro wytrzyma wysokie napięcie z lampy, styki na sankach już niekoniecznie. Kostka przenosi napięcie więc nie izoluje aparatu od napięcia lampy. Ta druga kostka, bez centralnego styku na górze też nie jest rozwiązaniem, ponieważ napięcie z lampy przez kabel trafia i tak na sanki. Można jej użyć tylko jako mechaniczne połączenie lampy z aparatem podłączając kabel od lampy do gniazdka synchro. Inne rozwiązanie to poszukaj opisu przeróbki lamp na bezpieczne dla aparatu poprzez montaż wewnątrz lampy optotriaka. Izoluje on obwody lampy i aparatu.

michalkucyk
01-10-2014, 23:49
Dzięki za podpowiedzi. Kupiłem kostkę bez styku i dla pewności jeszcze wydłubałem z niej wszelkie styki jakie łączyły je ze stopką aparatu żeby nie musieć obklejać styków lampy, czyli kostka robi tylko za "stojak" do lampy a wyzwalam ją z gniazda synchro w aparacie. Co prawda kostka też miała gniazdo synchro ale połączone ze stopką więc "niepewne". Co do lampy za 100 zł to moje UNOMATY kosztowały 6 zł i 10 zł jeden ma nawet starą automatykę i muszę przyznać że nawet ciekawie działa z cyfrą, ttl to nie jest ale działa. ;)

kajko
02-10-2014, 16:29
Ta za 100 ma regulowaną moc ;-) Additional information on Canon 420EZ AF-Speedlite (http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/eos/EOS-1n/Flash/Canon_420EZ/index.htm)

michalkucyk
05-10-2014, 12:10
Jasne Kajko rozumiem o co Ci chodzi, tyle że ja moje UNOMATY już mam i używam często z Zenitami, chciałem tylko znaleźć sposób żeby wykorzystać je jeszcze bardziej - czyli z cyfrą, a lampkę z ttl do cyfry na pewno też kiedyś kupię ;-)

skura
05-10-2014, 12:28
najlepiej odseparować starą lampę optotriakiem. w dawnych czasach robiłem stroboskopy i dwie lampy do makro i działalo to doskonale. sprobuj w ten sposób - wiele schematów znajdziesz w sieci. nie będziesz się martwił o cyfrę.

steamhammer
05-10-2014, 12:58
A wiadomo jakie napięcie jest na stykach lampy ? Może napięcie jest niewielkie? Od tego bym zaczął.
Zmierzyć napięcie na stykach i wtedy wyjaśni się sprawa.