PDA

Zobacz pełną wersję : Błyskawiczna selekcja zdjęć - Smart Collection Lightroom



heather
03-09-2014, 01:46
Witam,

Mam problem z funkcją Smart Collection w Lightroomie 5.


Otóż:

Mam stworzony u siebie na dysku twardym folder Fotografia a w nim podfoldery z nazewnictwem adekwatnym do zdjęć, które wykonywałem.
Problem opiszę na przykładzie sesji narzeczeńskiej.

W folderze Fotografia tworzę sobie folder "Karolina i Kamil" - zgrywam tu wszystkie RAWY z tej sesji.
Przechodzę do LR - klikam Add New Folder i dodaje ten Folder do biblioteki LR.

Następnie selekcjonuje zdjęcia na podstawie nadawania gwiazdek. Obrabiam zdjęcia, przekazuje je w formie galerii internetowej wyeksportowanej przez Lightrooma.
Kolejny krok to wybór zdjęć przez klienta do druku.

Na podstawie nazw plików (np. IMG_4642.CR2) podają mi numery zdjęć do wydruku - czyli np. 4642.


Żeby ułatwić sobie życie chciałem skorzystać ze Smart Collection.

Nakładam dwa filtry:

Filename - contains - 4642
Collection - contains - Karolina i Kamil


Nie działa - pojawiają się zdjęcia ze wszystkich folderów, które w nazwie mają 4642

Próbuje zatem takich filtrów:

Filename - contains - 4642
Folder - contains - Karolina i Kamil

Wtedy nie pojawia się nic.

Gdzie popełniam błąd? Na którym etapie.


Pozdrawiam

Zowa
03-09-2014, 07:24
Prawie nie znam LR, ale tak sie zastanawiam: czy parametr "colection contains" na pewno oznacza nazwe kolekcji..? Moze wyszukujesz pliku 4642 w kolekcji, ktora zawiera kolekcję(?) Karolina i Kamil.

Demonos
03-09-2014, 07:57
A próbowałeś zobaczyć co się stanie, gdy w Collection-contains wpiszesz tylo jeden parametr, np. Karolina?
Może spacji nie lubi? Ja z reguły przy nazwach folderów zamiast spacji używam podkreślników właśnie z tego względu, że spacje nie zawsze są właściwie interpretowane.

kaer
03-09-2014, 10:27
A nie byłoby prościej i szybciej zrobić "zwykłe" collection, ustawić jako target (prawy klik, set as target collection), a potem tylko przeglądać zdjęcia i klikać klawisz "B" chyba żeby dane zdjęcie dodać do tego collection?

YaneC
03-09-2014, 11:56
Total Commander jest tutaj nieoceniony :)

Wytalkowane z GT-I9100

blackninja
04-09-2014, 23:43
Ja po zgraniu zdjeć do LR wszystkim nadaję przedrostek z numerem, np. 0001_IMG_4642.CR2. Potem postępuję jak Ty. Klient podaje mi pierwsze 4 cyfry nazwy pliku i wszystko śmiga.
Tu masz filmik z fotoblogia.pl Błyskawiczna selekcja zdjęć wybranych przez klienta w Adobe Lightroom [wideoporadnik] ÂŤ Fotoblogia.pl (http://fotoblogia.pl/2013/09/19/blyskawiczna-selekcja-zdjec-wybranych-przez-klienta-w-adobe-lightroom-wideoporadnik)

heather
26-09-2014, 19:34
Usunięcie spacji pomogło. Dzięki wielkie !

Teraz inna rzecz - jeśli klienci wybierają zdjęcia z galerii html (galeria LR) i wybierają numery zdjęć, które są w tle miniaturek to czy da się użyć Smart Collection do wyboru tychże zdjęć?


Przykład: zdjęcia na dysku mają nazwę 0201, 0230, 0340 a w galerii 1,2,3. Klient wybiera zdjęcia 1 i 3. Da się to zrobić używajać smart collection?


pozdrawiam

blackninja
27-09-2014, 00:07
Nie sądzę. Ale Ty chłopie sobie utrudniasz życie...

heather
27-09-2014, 00:09
nie da się ukryć. Błędy z przeszłości. Teraz wszystko ustandaryzowane i selekcjonowane w Total Commanderze :)