PDA

Zobacz pełną wersję : Magic Lantern z 500D



Snap_Mac
29-08-2014, 20:57
Cześć,

czy ktoś z was używał Magic Lantern z Canonem 500D. Na YT widziałem kilka filmików i muszę powiedzieć że jakoś jak dla mnie jest całkiem OK.
Pożyczyłem wymienione body od kolegi i nie mogę go zniszczyć, a więc wolał bym usłyszeć kilka opinii od użytkowników :). Czy ten aparat szybko się przegrzewa? Jak długo można na nim nagrywać filmy i jaka szybkość karty jest potrzebna?

Na stronie ML widziałem że to tego aparatu jest dostępna początkowa/beta wersja z zapisem RAW. Czy ktoś miał z tym styczność, jak ta opcja się sprawuje i czy można wyciągnąć z niej dużo ładniejszy obrazek?

Następnie, jaka karta jest możliwa do obsługi filmów RAW w takim aparacie. Mowa o kartach SD, bo ten model innych nie obsługuje. Czy są potrzebne karty SDXC, czy na dobrych SDHC jest możliwość zapisu takiego filmu (np. http://allegro.pl/karta-kingston-16gb-sdhc-class10-uhs-1-do-90mb-s-i4471957319.html)?

Pozdrawiam

Fotopstryczek
29-08-2014, 21:26
Ten aparat nie nadaje się do filmowania (20FPS, niska rozdzielczość video rozciągana do full HD), kart SDXC nie obsługuje.

Snap_Mac
29-08-2014, 22:05
Jak dla mnie ten film >>> Canon DSLR 500D video test footage - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=wpruzfJl7VA) wygląda całkiem OK. Nie mówię o nagrywaniu filmów długometrażowych, raczej o coś krótkiego, kilku minutowego i na początek najprawdopodobniej bez ludzi.
Co oznacza, że niska rozdzielczość jest rozciągana do FULL HD? Z tego co mi się wydaje to on ma FULL HD ale po prostu strzela 20 klatek na sekundę. Oko rejestruje 24, no a więc trochę mniej i pewnie będzie widać różnice, ale z braku laku to i tak może da rade :).
Czy nie da się podkręcić do 24-25 klatek, dzięki dograniu nowego softu, albo ML nie umożliwia takiej opcji ? ? ? Kolejno, czy karta nagrywająca 20 MB na sekundę będzie ok do nagrywania w FULL HD i jak to będzie wyglądało z tymi RAW'ami jeżeli nie obsługuje SDXC?

Fotopstryczek
29-08-2014, 23:14
Co oznacza, że niska rozdzielczość jest rozciągana do FULL HD?
To, że w praktyce video ma 1590x894 i jest cyfrowo naciągane do full HD (1920x1080).
Do tego ma paskudny efekt mory i olbrzymi rolling shutter (550D ma połowę mniejszy).


Czy nie da się podkręcić do 24-25 klatek
Nie da się.

W tej puszce raw video jest dobry jeśli chcesz nagrywać wycinek ze środka matrycy (1152x482 22FPS).

Nowe smartfony kręcą filmy lepszej jakości niż 500D (w H264) ;)

Snap_Mac
30-08-2014, 00:47
A mówiłem kumplowi żeby kupił canona 550D. No ale nie chciał słuchać :(. A czemu jest obraz tak rozciągnięty? Jest na to jakieś potwierdzenie w necie od producenta albo coś takiego?

Fotopstryczek
30-08-2014, 04:55
Popatrz na to - https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AgQ2MOkAZTFHdFFIcFp1d0R5TzVPTVJXOEVyUndte Gc#gid=5

550D może nie jest idealny ale pod względem video dużo lepszy od 500D.

tlustyx
30-08-2014, 12:21
Cześć,

czy ktoś z was używał Magic Lantern z Canonem 500D. ...
Używam, choć rzadko coś filmuję. 1280x720 30klatek jak dla mnie jest OK w ful HD jest 20 klatek i ruch już płynny nie jest.
Do filmowania raczej niezbędny jest grip, gdyż na jednym akumulatorze długo nie pokręcisz.
Po kilkunastu minutach filmowania, gdy nagrzeje się matryca, szum na wysokich ISO jest bardziej widoczny.
Nie używam wersji beta, tak że na temat RAW nic nie mogę napisać.
Co do samego ML-a to uważam, że warto go zainstalować nawet jak się nie filmuje, a do filmowanie tym aparatem jest niezbędny, chyba że zdajesz się całkowicie na automatykę aparatu.

Snap_Mac
30-08-2014, 15:45
hmmm ciekawy pliczek.

Mamy kilka pytań :). A mianowicie, jeżeli w 500D i 550D maksymalna prędkość zapisu na karcie SD to 21MB/s to jak one mogą nagrywać w RAW'ach (w ML mają taką opcje)? Zwykła karta SDHC klasy 10 od Kingstona i już mamy od 10-20/25 MB/s?

Jest jeszcze jedna z ostatnich zakładek, mowa o "Recording time at 16:9 almost 24FPS no crop", w 500D jest to 1584 x 636 92 frames >>> WTF? nie za bardzo wiem o co tutaj chodzi :)

Czy jeżeli nagrywał bym na 20 FPS i zrobił do dobrze pod względem technicznym, bez rolling shutter itp. To późniejsze przyspieszenie filmy (w programie do obróbki video) o odpowiednią ilość klatek dało by dobry efekt. Dokładniej chodzi mi o przyspieszenie całego video o 0,17 prędkości początkowej?

Pozdrawiam

Fotopstryczek
30-08-2014, 20:25
Póki nie spróbujesz to się nie dowiesz jakie prędkości osiąga Kingston w 500D, każda karta inaczej współpracuje z aparatem.



Recording time at 16:9 almost 24FPS no crop", w 500D jest to 1584 x 636 92 frames >>> WTF? nie za bardzo wiem o co tutaj chodzi
Chodzi o to że możesz zapisać całe 92 klatki później nagrywanie staje i trwa zapisywanie na kartę. Ostatnio rebele zyskały w video około 60MB dodatkowej pamięci więc będzie kilkadziesiąt klatek więcej.
92 klatki / 24FPS = 3,84s filmu :p szaleństwo :lol:

Tutaj masz najnowszą wersję testową (z nowym instalatorem) - http://builds.magiclantern.fm/#/

Pobaw się bez ML, jak ogarniesz wszystkie funkcje aparatu instalujesz ML ;)

Snap_Mac
30-08-2014, 23:43
Tutaj masz najnowszą wersję testową (z nowym instalatorem) - http://builds.magiclantern.fm/#/ - mowa o wersji z RAW, oraz myślisz że jest to bezpieczne?


Pobaw się bez ML, jak ogarniesz wszystkie funkcje aparatu instalujesz ML - nie za bardzo rozumiem, jakto pobaw się bez instalowania na karcie SDHC? Chodzi o to żeby zapoznać się z programem tutaj >>> http://magiclantern.fm/features.html

ps. Jak dla mnie 3,84s to nie tak żle, mam w planach krótki film o jednym z polskich miast. Jeden kadr to będzoe kilka sekund x wiele kadrów i może coś z tego będzie :).

Fotopstryczek
01-09-2014, 22:15
- mowa o wersji z RAW, oraz myślisz że jest to bezpieczne?
W rękach kogoś, kto nie zna wszystkich funkcji aparatu (bez ML) nie jest to bezpieczne narzędzie.


nie za bardzo rozumiem, jakto pobaw się bez instalowania na karcie SDHC?
Miałem na myśli ogarnięcie wszystkich funkcji standardowych aparatu (bez ML).

Pomysł na znośną jakość video :
Crop video (wycinek ze środka matrycy, brak mory) 1280x536 (2.39:1).
Przy 24FPS będziesz mógł nagrać nieco ponad 15s.

Snap_Mac
02-09-2014, 00:06
Robi się coraz ciekawiej, możesz powiedzieć jak ustawić crop video ze środka matrycy. W jakiej rozdzielczości zostanie zapisany plik? Wiem że praktycznie w podanej wyżej, ale np. przy wrzucaniu go na youtube to będzie HD czy Full HD dla użytkownika oglądającego filmik? Jak dla mnie 15 sekund jest jak najbardziej wystarczające :).

Fotopstryczek
02-09-2014, 02:10
Crop video działa w trybie nagrywania zoom 5x (lupka), szybko ogarniesz. Rozdzielczość taka jak podałem, format raw.
Co do jakości video na YT, nie wiem. Nie znam się na filmowaniu, nakręciłem może kilkanaście minut starym rebelem dla zabawy ;)

Snap_Mac
02-09-2014, 15:23
OK! Dzięki za rzetelną pomoc, na pewno się przyda.