PDA

Zobacz pełną wersję : Hasselblad 200MP H5D-200c MS pixel-shifting



Demonos
22-08-2014, 23:11
Na dpreview podali informację, że Hasselblad wypuścił nowego potworka.
Robi zdjęcia w rozdzielczości do 200MP.

Zastosowali nowy sensor CMOS zamiast CCD jak dotychczas o rozdzielczości 50MP. Cały trik polega na tym, że może składać zdjęcia z kilku klatek, gdzie przy każdej kolejnej klatce sensor jest przesuwany o 1/2 lub 1 piksel (2 wersje puszek: jedna robi w trybie 4 druga 6 zdjęć). W ten sposób każdy z pikseli RGB rejestruje ten sam punkt obrazu. Poza tym przesunięcie o 1/2 piksela ma zarejestrować te szczegóły, które mogły trafić pomiędzy piksele.

Oczywiście robi też w trybie pojedynczym. ISO do 6400.

Hasselblad unveils pixel-shifting 200MP H5D-200c MS: Digital Photography Review (http://www.dpreview.com/articles/4410648565/hasselblad-unveils-pixel-shifting-200mp-h5d-200c-ms)

Tylko trzeba ciężarówkę siana przygotować:
H5D 200c MS will cost £29,895 plus tax, while the H5D 50c MS will be £23,895 plus tax.

Kolekcjoner
23-08-2014, 00:46
Nieodmiennie nasuwa się też pytanie, komu i do czego przyda się taka jakość zdjęć ;).

Demonos
23-08-2014, 00:58
Dla wydruków wielkości boiska piłkarskiego, żeby móc podziwiać wszystkie detale chodząc po tym :-D

Fotopstryczek
23-08-2014, 01:04
Nieodmiennie nasuwa się też pytanie, komu i do czego przyda się taka jakość zdjęć .
Do zredukowania efektu mory (może nawet zlikwidowania) w warunkach studyjnych?

jan pawlak
23-08-2014, 02:38
Demonos, te boisko to chyba tylko "do bilarda"

Rozdzielczość tej matrycy to 16544 x 12400 pikseli co przy wydruku (jak w "moim" Labie) 254ppi daje rozmiar 165cm x 124 cm tylko.

Na tym wydruku każdy piksel matrycy jest odwzorowany, nie ma żadnego powiększania (wirtualne piksele) lub redukcji rozmiaru (uśrednianie), jest to najlepsza z możliwych rozdzielczość z tej matrycy.

Każde powiększanie (ponad ten rozmiar) lub zmniejszanie rozmiaru będzie psuło szczegółowość na zdjęciu.

jp

zoomi
23-08-2014, 08:30
komu potrzebne ? są tacy którym się przydaje średni
ciężarówka siana ? no tak, nie jest to puszka do ślubów, w świecie fashion szczególnie tym gdzie istnieje fashion
to 3-4 przeciętne zlecenia albo jedno poważniejsze, przy budżetach kampanii to w zasadzie drobiazg - a często jest
tak że fotografik zaproszony do kampanii robi listę sprzętu potrzebnego na sesji i jeżeli chodzi o sprzęt to tyle z jego strony
(sprzęt się wypożycza, podobnie jak oświetlenie Briese i Rolls Royce`a do przewozu modelki :) )

jakościowo średni jest jak najbardziej uzasadniony

pamiętam jak kolega kupił pierwszego H39D w Wawie, kolejka do wypożyczeń po 2k za dzień :)

Demonos
23-08-2014, 09:01
ciężarówka siana ? no tak, nie jest to puszka do ślubów, w świecie fashion szczególnie tym gdzie istnieje fashion
to 3-4 przeciętne zlecenia albo jedno poważniejsze, przy budżetach kampanii to w zasadzie drobiazg -


Oczywście masz rację. Ja się tylko śmieję. Niewąptliwie zrobili świetne narzędzie, które zapewne zagwarantuje niespotykaną do tej pory jakość i szczegółowość zdjęć. Zwsłąszcza, że każdy piksel będzie posiadał pełną informację i jescze to przesunięcie o 1/2.
ciekawe, jak ta technologia ma się do opcji multilayer z Foevona i z tego co w rumorsach piszą Canon też nad tym pracuje?

Swoją drogą kierunki, w jakich idzie technologia matryc zaczynają wyglądać ciekawie.

zoomi
23-08-2014, 18:48
analoga długo i tak nie dogonią ;)

jan pawlak
23-08-2014, 19:52
analoga długo i tak nie dogonią ;)

No nie wiem.

Zauważ, że w świecie analogu każde podniesienie powiększalnika (zwiększenie rozmiaru) to psucie szczegółowości/ostrości na uzyskanym zdjęciu.
I w całym procesie uzyskania zdjęcia biorą udział dwa obiektywy (aparat + powiększalnik) z wszystkimi wadami.

A w świecie digital najlepsze zdjęcie np. dla 5D3 ma wymiar 58cm x 38cm (drukarka 254ppi)

jp

zoomi
23-08-2014, 21:21
znasz jakąś cyfrę oddającą skórę modelki tak dobrze jak analog ? :)

Kolekcjoner
23-08-2014, 23:46
A ten "analog" to który konkretnie?

jan pawlak
24-08-2014, 08:31
W zasadzie trzeba by porównywać np. :

- pliku z aparatu cyfrowego i wydruk na drukarce
- zdjęciem o tych samych rozmiarach

czyli ten "analog" to klisza (lub film) + papier foto.

Sam jestem ciekaw jakie.

Może zoomi wie

jp

zoomi
24-08-2014, 21:58
nawet budżetowa Portra...

jan pawlak
25-08-2014, 01:53
nawet budżetowa Portra...

Nie wiem, dawno minęły czasy gdy spędzałem noce w łazience przy powiększalniku. Nie mam też sprzętu.

Ale chętnie bym porównał wydruk z 5D3 np. 30cm x 40cm ze zdjęciem o tym samym rozmiarze, tego samego ujęcia, z jakiegoś analogowego aparatu (dobry obiektyw, najlepiej ten sam co w 5D3 o ile to jest możliwe) i dobrego (nie wiem jakie jeszcze są) filmu.

Nie dałbym głowę że zdjęcie będzie lepsze.
I w ogóle co to znaczy lepsze ?

jp

zoomi
25-08-2014, 08:33
lepsze to oczywiście pojęcie względne, naturalniejsza skóra z analoga to właśnie to lepsze do czego daleko cyfrówkom
muszę kiedyś odpiąć 85L od 5d3 i poszukać 50E który gdzieś jeszcze mam :)

dzik
25-08-2014, 10:14
Testów trochę w sieci jest, ten jest ciekawy:
http://static.timparkin.co.uk/static/tmp/cameratest-2/large.html

jan pawlak
25-08-2014, 10:15
lepsze to oczywiście pojęcie względne, naturalniejsza skóra z analoga to właśnie to lepsze do czego daleko cyfrówkom
muszę kiedyś odpiąć 85L od 5d3 i poszukać 50E który gdzieś jeszcze mam :)

Portrety, akty itd. to nie "moja bajka".
Ale byłem na kilku wystawach, (digital) i ... chyba nie masz racji.

Prawdą jest natomiast że jeśli masz opanowany warsztat "studio" to prawie całą resztę w analogu załatwia film.
W erze digital musisz natomiast być też bardzo dobry w PS, ..... ale masz znacznie większe możliwości.

jp

jaś
29-08-2014, 10:50
miałem taki strasznie duże pliki produkował, szybki komputer z celeronem się nie wyrabiał, pchnąłem na allegro, kupiłem C1200 z tamronem i wszystko śmiga jak złoto :mrgreen:

mkamelg
05-09-2014, 16:25
znasz jakąś cyfrę oddającą skórę modelki tak dobrze jak analog ? :)

Mistrzu od analogów, a mógłbyś wyrazić swoją opinię co do aparatu Sigma dp2 Quattro określonego przez jednego z klientów internetowego sklepu B&H (http://www.bhphotovideo.com/) mianem "Medium Format Camera in your hand."?

Sigma dp2 Quattro Full Size Sample Photos (http://www.ephotozine.com/article/sigma-dp2-quattro-full-size-sample-photos-25785)

Jest tam akurat jedno zdjęcie portretowe. Czy dużo jeszcze brakuje temu aparatowi i generalnie matrycy wykonanej w technologii Foveon X3 CMOS do osiągnięcia poziomu fotografii analogowej czyli zatrzymania tego "efektu 3D danej chwili" na zdjęciu?