PDA

Zobacz pełną wersję : Wiertarka akumulatorowa udarowa do 1000 zł



koraf
07-08-2014, 16:41
Witam serdecznie forumowiczów :D,
szukam wiertarki akumulatorowej udarowej w cenie do 1000 zł, do użytku domowego. Przewidziane drobne prace remontowe, udar potrzebny do betonu, bo i taki mam w mieszkaniu.
Po wstępnych analizach (Makita, Bosch, Milwaukee) wybrałem taką (Metabo) :METABO Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z udarem SB 18 LT Compact (http://www.megaobrabiarki.pl/metabo-wiertarko-wkretarka-akumulatorowa-z-udarem-sb-18-lt-compact,id29548.html)
Rozważałem również system bezszczotkowy, ale cena ok. 1,5 k to zbyt wiele jak na sprzęt domowy i do tego praca z betonem (udar) to tylko ok. fi=5mm.
Jakie są Wasze doświadczenia z takim sprzętem? Co radzicie kupić ?

Kolekcjoner
07-08-2014, 16:52
Ja bym wziął Makitę.

maciek12ss
07-08-2014, 17:13
Ja polecam Hilti. Niezawodny sprzęt . https://www.hilti.pl/technika-akumulatorowa/wkr%C4%99tarko-wiertarki-oraz-wkr%C4%99tarki-i-zakr%C4%99tarki-z-udarem-stycznym/2062212

Canonierzysta
07-08-2014, 17:16
Powiem tak.
Ja 3 lata temu zakupiłem sobie niebieskiego Boscha: GSB 18-2-LI Professional Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa Wiertarko-wkrętarka udarowa | Bosch Professional (http://www.bosch-professional.com/pl/pl/gsb-18-2-li-33639-ocs-p/). Za zestaw wraz z L-boxem, dwoma aku i wiertłami do betonu także Boscha ( w gratisie od sklepu) zapłaciłem koło 1000 PLN ( i tak w promocji bo sklep zaopatrywal naszą firmę w niebieskie bosche). Dodatkowo w linii niebieskiej boscha masz full serwis na 3 lata i przekonałem się, że to znakomita sprawa, gdyż jakieś dwa miechy przed końcem gwarancji zaczęło mi dymić z silnika.. W serwisie wymienili cały silnik ( a przynajmniej tak napisali w opisie naprawy ;)

Z tego co widzę, moja jest o wiele słabsza (39/18 Nm a ta Metabo 60/34) ale w sumie nie dziwne skoro masz otwór w betonie do 13mm.
Na udar nie masz co się napalać ;) te wibratory w takich wiertarkach robią zwykle dużo hałasu, a udar z tego marny. Oczywiście najlepszą sprawą jeśli chodzi o udar byłby system SDS, ale chyba tylko Bosch Uneo z akumulatorowych to ma, ale nie wiem czy ten system to wyznacznik dla Ciebie.

O firmie słyszałem że robią bardzo dobry sprzęt, to samo jak Makita i Bosch, przy czym chyba jednak w takiej kolejności: Makita, Metabo, Bosch
A co do mojej. Ja tą wiertarką w domu robiłem wszystko. Od prostych dziur żelbeton (w starym budownictwie ( o ile nie trafił na zbrojenie)), drewno bez problemu, metal, ale także używałem jako szlifierki ( z odpowiednimi końcówkami) i na upartego jak flexę ;) i lajtowo jako mieszadełko do farb.
Kilka razy spadła z około 1 metra na twardą posadzkę ( nie trafiłem haczykiem o kieszeń), pracowała w dużym zapyleniu ( chyba stąd dymek z silnika), nie została nigdy zmoczona.

Czego mi w mojej brakowało czasem? Trochę więcej siły ( Twoje 60/34 Nm wygląda imponująco) oraz lepszego udaru.
Aha, jeszcze metalowego wrzeciona. Moja jest plastikowa z szybkozłączką która się już powoli wyrabia i puszcza czasem wiertło.

Waga tego metabo jest też dość słuszna co przy wierceniu jedną ręką ( drugą się czegoś trzymasz) może być lekko trudne, ale chyba kwestia wprawy.

Ja bym teraz zmienił mojego Boscha na Twojego Metabo bo wydaje się naprawdę interesujący ;)

Zwróć tylko uwagę na okres i zakres gwarancji - jak pisałem wyżej, nawet w warunkach domowych długa gwarancja się przydaje, zwłaszcza, że używać będziesz od czasu do czasu więc nigdy nie wiadomo co i kiedy się stanie.

p0lish
07-08-2014, 17:16
Hilti za 1000pln to zabawka a nie Hilti
Makita, DeWalt

Canonierzysta
07-08-2014, 17:27
Ja polecam Hilti. Niezawodny sprzęt . https://www.hilti.pl/technika-akumul...ycznym/2062212

Takie naciąganie klientów? Możesz kupić wiertarkę akumulatorową za około 700 PLN, ale bez aku?? zestaw z aku już 2k??

tomfoot
07-08-2014, 17:37
Makita

mkkaczy
07-08-2014, 17:37
Metabo ma bardzo dobry sprzęt, zwłaszcza szlifierki. Zwykle na zakładzie przy obróbce kamienia gdzie jest potworny kurz wytrzymywały 3 razy dłużej niż Makita. Choć ja akurat na własne domowe potrzeby mam dwie szlifierki Makity.
Milwaukee też produkuje bardzo dobry sprzęt. Zwłaszcza wkrętarko wiertarki. Wcześniej miałem wkrętarke Makity, padła po jakiś 5 latach (chyba najlepszy zakup w życiu). Teraz kupiłem sobie DeWalta, ale to na lżejsze prace: wkrętaka i klucz impaktowy. Polecam DeWalta zwłaszcza tego bezszczotkowego. Typowo do betonów to jednak młot udarowy. Żeby chociaż miał energii ze 2J i był na SDS. Ten też mam DeWalta, jednak na kablu. Z akumulatorowych to coś na 24 lub 36V, ale tu już inna cena. Jakoś nigdy nie miałem przekonania do małych wiertako-wkrętarek udarowych i pracy w betonie.
Bosha niebieskiego bardzo ceniłem ale pare lat temu.
A że jestem budowlańcem i mam pier...olca na punkcie sprzetu budowlanego to sobie kolekcjonuję DeWalta i Makite. Czasami Ryobi - dość tani i dobry sprzęt.

koraf
07-08-2014, 21:06
Canonierzysta, mkkaczy - dzięki za wyczerpujące wrażenia i podzielenie się swoimi doświadczeniami, co do udaru zdaję sobie sprawę, że to taki "dodatek" i raczej nie do poważnych prac (mam jeszcze boscha na druciku).
Porównywałem oferty - makita vs metabo i metabo daje dłużą gwarancję (3 lata, a w 1 roku na wszystko, nawet usterki z mojej winy), ma lepsze parametry, co do akusów podobne LI-ION. Na koniec cena makity jest ok. 20% wyższa (za te same parametry). Poczytałem opinie w necie- szczególnie ludzi z serwisu i z tego co piszą jeżeli chodzi i wiertarki akumulatorowe to na metabo mają dużo mniej reklamacji, następnie milwaukee i makita.

zysk
07-08-2014, 21:11
Metabo ma bardzo dobry sprzęt, zwłaszcza szlifierki.
I wszelkiej maści wrzeciona .

słowiczek
09-08-2014, 16:11
Metabo. Jest nie do zajechania.

koraf
09-08-2014, 16:24
Metabo. Jest nie do zajechania.
Też tak sądzę :D, po tym jakie opinie użytkowników wyczytałem w necie. No chyba, że ktoś mnie przekona do innego zakupu ;).