PDA

Zobacz pełną wersję : Filmowanie 6d podstawy.



maciek12ss
07-08-2014, 09:38
Witam serdecznie.
Nowy temat bo chcę odpowiedzi na moje konkretne pytania i przedstawić sytuację w jakiej się znalazłem.
Sytuacja wygląda następująco:
Robie zdjęcia na weselach jestem zwykłym kotleciażem, który nie ma pojęcia nic a nic o filmowaniu. Mój dobry znajomy kamerunek poprosił mnie o przysługę. Mam nagrywać jako drugi kamerunek ślub w kościele i pierwszy taniec na weselu. Jestem w komfotrowej sytuacji bo nawet jak cos zepsuje to nic sie nie stanie. Po mimo to chiał bym że by kolega był zadowolony z tego co mu oddam na karcie ( sam będzie wszystko montował) .Dostałem dvd z ujęciami jakich oczekuje. mam robić same szerokie plany 6d plus 16-35IIL . Do dyspozycji mam jakiś konkretny monopod z głowica olejową od manfrotto który kosztował jakieś 1000zł. Skorzystam na pewno. Ale do sedna bo klepie i klepie żadnych konkretów. wiem tyle:

1.Będę ostrzyl manualnie. (trenowałem na psie i dziewczynie).
2.Nagrywam w Full hd ale w wysokiej kompresji ponieważ w mojej 6 jak ustawie na małą przy fhd zacina mi po 8 sekundach nagrywanie prawdopodobnie za słabe karty pamięci.
3.Nie umiem i nie lubie filmować , ale mus to mus znajomy w potrzebie a i dobra flaszka będzie.
4. nie mam zamiaru wgrywać ML na ten jeden raz kiedy bede coś nagrywał ( 1 i ostatni w życiu)
Pytania ( proszę bez złośliwości odpowiedzieć .. jak osłowi wytłumaczyć co i jak.. :) )
1. ustawić balans bieli do sytuacji np kościół żarówkowy czy automat?
2. Jak regulować jasność nagrywania ? zakładam że przysłona będzie cały czas 2,8. Bawiąc się nagrywaniem zauważyłem że regulując kółkiem zmieniam czas otwarcia migawki :O i zmienia mi się jasność nagrywania . Nie wiem o co w tym chodzi. Podobnie działa to jak zmiana iso ale nie mam pojęcia co to ma wspólnego do nagrywania.

Pozdrawiam
Totalny laik odnośnie filmowania...

kalatos
07-08-2014, 11:05
Kolego ja filmuję lustrzankami od kilku lat postaram się swoimi best practise podzielić :)

- balans bieli przy filmowaniu nigdy na auto bo kolega zabije Cię jak później będzie musiał to montować, zawsze manual, najlepiej postawić w nowy miejscu dwa aparaty na 30 sekund i ustawić manualnie kolegami Kelvinami :)

- jasność regulujesz tylko i wyłącznie przesłoną i ISO, migawka powinna mieć zawsze wartość 1/50

- Koniecznie przez pierwszymi kadrami powinniście obaj ustawić taki sam tryb (ten kolorystyczny, nigdy nie pamiętam jak to się nazywa). Ja używam trybu standard, gdzie tylko ostrość jest na +3 reszta na 0

- pamiętaj, żeby podczas ostrzenia jeżeli tylko masz możliwość przybliżać sobie obraz, bez powiększenia może Ci się wydawać, że jest ostro a w rzeczywistości nie będzie

- w 6D możesz ISO kręcić do wartości 6400 i będzie akceptowanie

- kiedy będzie bardzo jasno na dworze możesz mieć w LiveView problemy z poprawnym ustawieniem ekspozycji bez lupki na ekranie, praktyka jest taka, że lepiej nagrać nieco za ciemno niż za jasno

- jeżeli kolega kamerun ma statyw to zdecydowanie lepiej się sprawdzi, monopod sprawdza się przy dynamicznych ujęciach, nie nadaje się zupełnie do planów ogólnych, panoramowania i raczej statycznych ujęć w kościele

o większości rzeczy kolega kamerun powinien wiedzieć :) Chyba tyle, powodzenia.

maciek12ss
07-08-2014, 12:11
Super . Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Kolega będzie nagrywał kamerą soniacza jakiś konkretny sprzęt więc z synchronizacją kolorów będzie się bawił przy montażu .Ja tylko nagrywam swoje oddaje karty pamięci i tyle :) A odnośnie nagrywania na zewnątrz to tego nie będę robił. Mam nagrać tylko kościół i potem jedynie pierwszy taniec szeroki plan z góry. Kolega kamerunek wie o wielu rzeczach, ale filmuje kamerą a nie aparatem więc wolałem dla pewności zasięgnąć opinii u nas na forum. wiadomo, że są tu fachowcy od nagrywania canonami. Dziękuję jeszcze raz za pomoc. Lecę potrenować trochę filmowanie, akurat czas wyprowadzić psa na spacer :D

AR-DZEJ
20-04-2015, 22:15
Wie ktoś jak działa autofocus w Canonie 6d? czy może być "ciągły", żeby np. zawsze ostrzył to co jest w środku (tam gdzie jest punk krzyżowy), bez mojej ingerencji. Przesuwanie prostokącika i klikanie af-on, to dosyć kiepska opcja, bardzo mało płynna. Da się inaczej?:))

loyalny
21-04-2015, 08:34
AR-DZEJ da sie - manualnie .;)

AR-DZEJ
21-04-2015, 17:47
Ale czy w ogóle jest autofocus, automatycznie ostrzący na to co na pierwszym planie, albo w środku kadru, robiący to na czuja, bez mojego klikania na af-on? (canon 6D)
Czyli kręcę pejzaż, ale kiedy przed aparatem pojawia się człowiek, aparat sam przenosi ostrość na niego.
Czy może autofocus w Canonie 6D, polega tylko na tym, że 'nie gubi' on obiektu?

Przemek_PC
21-04-2015, 19:05
Naucz sie ostrzyc manualnie. To nie jest az takie trudne a w przypadku filmu pewniejsze niz automat.

AR-DZEJ
21-04-2015, 20:06
Dzięki za rade, choć na ten temat słyszałem już różne zdania.

Przemek_PC
21-04-2015, 20:28
Ale ja pisze bardzo powaznie.

Kolekcjoner
21-04-2015, 22:49
Dzięki za rade, choć na ten temat słyszałem już różne zdania.

A co chcesz kręcić tym aparet że ten AF taki ważny?

salas
21-04-2015, 23:06
To 70d i stm i juz xd

GoomeX
22-04-2015, 08:46
No ale jak 'włączyć' automatyczne łapanie ostrości w trybie filmowania? Mi się wydaje tak jak ktoś pisał wyżej, że łapie ostrość dopiero po wciskaniu af-on?

Gryze
30-10-2016, 13:55
A co chcesz kręcić tym aparet że ten AF taki ważny?

Kameruni lustrzankowi. Chłopak pyta o konrety a każdy udaje wielkiego filmowca z koziej wólki. Gratulacje.

salas
30-10-2016, 14:10
Kameruni lustrzankowi. Chłopak pyta o konrety a każdy udaje wielkiego filmowca z koziej wólki. Gratulacje.

a Ty rejestrujesz się tylko po to żeby odkopać wątek w którym ostatni post napisany był 1,5roku temu? GRATULACJE :lol:

Kolekcjoner
31-10-2016, 00:25
Złota motyka gwarantowana :lol:

minimaniak
24-12-2016, 10:24
Hej a macie jakis pomysl aby wlaczyc wifi w trybie filmowania - chcialem skorzystac z tableta i programu canon camera connect - ale nie ma tam trybu filmowania

igor58
24-12-2016, 10:31
a w czym odtwarzacie filmy z 6d?

pan.kolega
24-12-2016, 14:52
Hej a macie jakis pomysl aby wlaczyc wifi w trybie filmowania - chcialem skorzystac z tableta i programu canon camera connect - ale nie ma tam trybu filmowania

W instrukcji stoi, że tryb filmowania jest miedostępny kiedy WiFi jest włączone.

jotes25
24-12-2016, 15:03
Hej a macie jakis pomysl aby wlaczyc wifi w trybie filmowania - chcialem skorzystac z tableta i programu canon camera connect - ale nie ma tam trybu filmowania

Takie coś na razie możliwe tylko w 80d. I może jeszcze w innych, nowszych korpusach, ale tych nie sprawdzałem.

minimaniak
27-12-2016, 11:18
czytałem instrukcje
kolejny minus dla canona - prosta opcja z wifi i filmowaniem i oczywiście niedostępna
bardziej chodziło mi o jakiś soft który może rozszerzyć ta opcję - może nowy filmware

mam jeszcze pytanie odnośnie AF w trybie rozpoznawania twarzy podczas filmowania - wykrywa twarz ale niestety nie ostrzy na nią ?

pan.kolega
28-12-2016, 10:57
czytałem instrukcje
kolejny minus dla canona - prosta opcja z wifi i filmowaniem i oczywiście niedostępna
bardziej chodziło mi o jakiś soft który może rozszerzyć ta opcję - może nowy filmware

mam jeszcze pytanie odnośnie AF w trybie rozpoznawania twarzy podczas filmowania - wykrywa twarz ale niestety nie ostrzy na nią ?

Ostrzy, ale oczywiście;) nie w sposób ciągły, tylko po naciśnięciu (w Krakowie naduszeniu) przycisku AF-ON. Przed rozpoczęciem nagrywania filmu ostrzy także po częściowym wduszeniu spustu migawki.
O ile funkcje guzików nie były zmienione w Custom Functions. U mnie AF-ON jest nastawiony na AF-STOP, więc w czasie filmowania w ogóle nie da się ostrzyć.
Czyli jednak instrukcja obsługi....:p