PDA

Zobacz pełną wersję : Style a przepisy w świecie Canona (DPP)



jan pawlak
27-07-2014, 09:10
AdamK43@....., może innym też się przyda

Styl (Picture Style) uogólniając to sposób w jaki tworzona jest z pliku RAW informacja o kolorach. Style tworzy się w programie PSE (Picture Style Editor, aktualna wersja 1.14, instrukcja w j. polskim, dostarczane na płytce przy zakupie sprzętu lub w necie).
W DPP oraz PSE Canon dostarcza wprost 7 styli (takie co też i w aparatach) oraz 7 (Nostalgia, Clear, Twilight, Emerald, Atumn_Hues, P-Studio, P-Snapshot) dostępnych po wczytaniu z katalogu.

Tworzenie nowych/własnych styli w PSE polega na :
- wczytaniu zdjęcia RAW
- wyborze wstępnego stylu (producenta lub stworzonego wcześniej przez siebie/kogoś)
- dokonywaniu zmian na zdjęciu (kontrast, nasycenie, tony, gamma, .....)
- zapisaniu nowego stylu.

Sens tworzenia nowych styli w PSE, by stosować je w DPP, jest wieloraki.

Wczytuje się zdjęcie krajobrazu z kratą kolorów (Colorchecker Card) wybiera styl jako wstępny krajobraz i :
- albo wizualnie przez dopasowanie do obserwowanej przy kompie karty (lub wprost znając wartości RGB, HSL) doprowadzamy do zgodności. Mamy styl krajobraz dopracowany do naszego aparatu
- modyfikujemy krajobraz wg. własnych preferencji uważając na karcie kolorów aby nie przepalić, mamy styl własny krajobraz dla naszego aparatu.
Wczytujemy zdjęcie karty kolorów w świetle księżyca, wybieramy jako wstępny styl dokładny i doprowadzamy do zgodności. Mamy styl własny w świetle księżyca dopracowany dla naszego aparatu
.....................

Przepis (Adjustment Contents (Recipe)) to spis wszystkich działań w DPP które wykonujemy w zakładce narzędzia (Tool Palette) przy wywoływaniu pliku RAW lub/i korekcji JPG, tiff które można zapisać osobno aby automatycznie powtórzyć je przy następnych plikach.
Dotyczy to działań takich jak jasność, balans bieli, wczytany styl, RGB, kolory, ostrość, ALO, redukcja szumów, korekcja obiektywu, usuwanie zanieczyszczeń matrycy, usuwanie elementów.


jp

esensja
01-08-2014, 19:49
Że tak zapytam - ktoś używa tych ustawień DPP - jeśli tak to proszę o info jak to działa w praktyce bo zacząłem się tym bawić (używając nowego dpp) ale troche nie ogarniam.

jan pawlak
01-08-2014, 22:14
Że tak zapytam - ktoś używa tych ustawień DPP - jeśli tak to proszę o info jak to działa w praktyce bo zacząłem się tym bawić (używając nowego dpp) ale troche nie ogarniam.

Używam i będę używał DPP zamiast ACR.
Zadaj proszę pytania, postaram się odpowiedzieć.

Jest też fajna instrukcja do DPP 4.0 po angielsku

jp

esensja
02-08-2014, 20:24
Ja też coraz bardziej się przekonuję do DPP po tym jak zrobili nową wersję i coraz rzadziej wracam do Lightrooma. Jako, że bardziej staram się iść w stronę poprawnie zrobionego zdjęcia już na poziomie aparatu DPP nadaje się do tego bardziej (mniej możliwości) po za tym programowi od producenta i softu puszki bardziej ufam. Pytam o style w sensie użyteczności bardziej - jak sobie to definiujesz i jak używasz jeśli możesz opowiedzieć coś więcej. Dziękuję

jan pawlak
02-08-2014, 20:50
Style zawsze traktuję jako wejściowe, te które przy wejściu z RAW do DPP ustawiają obraz na ekranie.

Potem, jeśli ingeruję w obraz/kolory to :
- gdy to sprawa jednostkowa to po prostu wywołuję
- gdy jednostkowa, ale było więcej fotek w tym oświetleniu to kopiuję (recipe) i stosuję seryjnie/automatycznie do pozostałych fotek
- gdy podejrzewam że z podobnym oświetleniem się jeszcze spotkam to zapisuję to jako nowy styl

To są 2 różne zagadnienia :
1. dopasowanie istniejących styli Canona do własnej puszki i własnych wymagań
2. stworzenie własnych styli, dla własnej puszki, przy nietypowym oświetleniu

1.
Podstawowa sprawa dotyczy tego, że część styli wprowadza wyostrzenia których ja nie chcę na tym etapie/w DPP stąd dla nich stworzyłem odpowiedniki Canonowych w PSE (otworzyłem zdjęcie z ColorChecker z fabrycznym stylem, usunąłem wyostrzanie, dopasowałem kolory z tablicą, zapisałem). Mam więc style "fabryczne" bez wyostrzania i dostosowane do mojej puszki/obiektywu.

Etap następny to zmiany pod swoje gusta, ale to wtedy gdy stwierdzę, że często ingeruję w zdjęcie przy stosowaniu styli istniejących.

2.
Lubię zdjęcia nocne. Tutaj dobrym przykładem jest styl w świetle księżyca który zrobiłem.
Zdjęcie tablicy kolorów oświetlone światłem księżyca i w PSE dopasowanie kolorów.
Mam więc dopasowany do mojej puszki/obiektywu styl w nietypowym oświetleniu, bez wyostrzania w DPP

Chcę jeszcze zrobić zdjęcie tablicy kolorów w mieście jasno oświetlonym reklamami (wybieram się do NYC) i zrobić styl miasto nocą i wtedy stosować go do fotek wykonanych przy podobnym oświetleniu.

jp