PDA

Zobacz pełną wersję : Co byście ulepszyli w 10D?



muflon
16-09-2004, 16:42
Rozważania o ilości kółek w wątku obok skłoniły mnie do małych rozważań... Tak sobie często myślę, że 10D to w zasadzie całkiem fajne body, ale parę rzeczy dałoby się zrobić bardziej, hemm.. ergonimicznie. I nie chodzi mi tu o rzeczy "wysokiego" poziomu, jak szybkostrzelność, matryca, krzyżowe AF, ale o takie zupełnie prostsze, drobnostki, które by ułatwiły pracę. Moim zdaniem mogłoby to być:

- osobna wajcha lub guzik: AF servo/one shot przełączana jednym kliknięciem
- podobnie dla drive mode: single/continuous
- osobny guzik na mirror lockup (a nie upierdliwe chodzenie po CF-ach)
- wywalenie w cholerę programów tematycznych, pozostawienie "zielonego", Av, Tv, M i A-DEP - a za to z lepszym kółkiem do przełączania (wiekszy skok)
- złoty podział na matówce

Mógłbym poświęcić za to np. obydwa przyciski do przełączania punktu AF (bo nie używam :))
Ktoś ma jakieś inne szalone pomysły tego typu?

Lehoo
16-09-2004, 17:39
Witaj.
Przełącznik On/Off przy spuście, tak jak w Nikonie.

Tomasz Golinski
16-09-2004, 17:44
ja mirror lockup przelaczam przez zmiane single/cont. :)

p13ka
16-09-2004, 19:40
A ja chciałbym widzieć ustawienie ISO tak jak widzę balans bieli i pomiar światła, bez przelączania guzikiem :!: Już kilka razy walnąłem się i robiłem zdjęcia na zbyt wysokim ISO :(

Lehoo
16-09-2004, 20:49
A ja chciałbym widzieć ustawienie ISO tak jak widzę balans bieli i pomiar światła, bez przelączania guzikiem :!: Już kilka razy walnąłem się i robiłem zdjęcia na zbyt wysokim ISO :(

Popieram w 100%. Przed chwilą właśnie miałem taką sytuację... :x

muflon
16-09-2004, 20:53
A ja chciałbym widzieć ustawienie ISO tak jak widzę balans bieli i pomiar światła, bez przelączania guzikiem :!: Już kilka razy walnąłem się i robiłem zdjęcia na zbyt wysokim ISO :(
No, u mnie ISO jest raczej tylko środkiem do osiągnięcia odpowiedniej kombinacji czas/przysłona. I kręcę nim tylko wtedy, kiedy te kombinacje wychodzą nie takie jak mi aktualnie pasuje - to nie jest coś co się zmienia czasem co minutę :)

McKane
16-09-2004, 21:03
Ja bym chetnie dodal w nim jakis klin albo mikroraster coby wspomogl ustawianie ostrosci bez af-a. Posiadam wprawdzie 300D ale posiadajac 10D tez by mi tego brakowalo :)

Rudi
16-09-2004, 22:41
muflon napisał:,

No, u mnie ISO jest raczej tylko środkiem do osiągnięcia odpowiedniej kombinacji czas/przysłona. I kręcę nim tylko wtedy, kiedy te kombinacje wychodzą nie takie jak mi aktualnie pasuje
Oj też bym chciał sobie pokręcić ISO do warunków :) (EOS 30 user :D)
P.S. W sumie mogo forsować błonę ale to też nie to, bo jak forsować to cała :(

Czacha
17-09-2004, 07:22
- odrobinke uszczelnien rodem z 1dmkII ;-)
- wiekszy wizjer
- mniej plastikowy grip
- info po zosostalym czasie pracy na accu - czasami ciezko go wyczuc...ale to tak jak wszystkie inne aparaty ;-)
- przewalanie zdjec z bufora bez koniecznosci puszczenia migawki... chociaz odkad przestawilem sobie ustawianie af na przycisk z tylu body, nie mam juz z tym problemu..
- moglo by nie byc tej wbudowanej lampy ;-) mam wrazenie ze to troche oslabia konstrukcje calego aparatu

p13ka
17-09-2004, 08:33
A ja chciałbym widzieć ustawienie ISO tak jak widzę balans bieli i pomiar światła, bez przelączania guzikiem :!: Już kilka razy walnąłem się i robiłem zdjęcia na zbyt wysokim ISO :(
No, u mnie ISO jest raczej tylko środkiem do osiągnięcia odpowiedniej kombinacji czas/przysłona. I kręcę nim tylko wtedy, kiedy te kombinacje wychodzą nie takie jak mi aktualnie pasuje - to nie jest coś co się zmienia czasem co minutę :)

OK ale przecież nie dyskutujemy o tym do czego służy ISO czy jak się nim posługiwać :roll: Ja też nie zmieniam ISO co minutę, bo warunki w jakich robię daną serię zdjęć przeważnie pozostają constans, i dopasowuję ISO do kombinacji przysłona/migawka. Nie o to jednak chodzi tylko o usprawnienia w 10D. Z tego co wiem to np. w 1Ds aktualne ustawienie wartości ISO jest widoczne na wyświetlaczu. Więc inżynierowie Canona też chyba stwierdzili, że tak będzie wygodniej fotografom. I podzielam ten pogląd. Po prostu uważam, że gdy ustawiam parametry przysłony/migawki to ułatwieniem byłoby móc od razu rzucić okiem na wartość ISO.

muflon
17-09-2004, 09:28
OK ale przecież nie dyskutujemy o tym do czego służy ISO czy jak się nim posługiwać :roll: Ja też nie zmieniam ISO co minutę, bo warunki w jakich robię daną serię zdjęć przeważnie pozostają constans, i dopasowuję ISO do kombinacji przysłona/migawka. Nie o to jednak chodzi tylko o usprawnienia w 10D. Z tego co wiem to np. w 1Ds aktualne ustawienie wartości ISO jest widoczne na wyświetlaczu. Więc inżynierowie Canona też chyba stwierdzili, że tak będzie wygodniej fotografom. I podzielam ten pogląd. Po prostu uważam, że gdy ustawiam parametry przysłony/migawki to ułatwieniem byłoby móc od razu rzucić okiem na wartość ISO.
Jasne :) Po prostu chciałem powiedzieć, że akurat mi to nie jest potrzebne i nic poza tym :)

[ Dodano: 17-09-2004, 09:32 ]

- odrobinke uszczelnien rodem z 1dmkII ;-)
- wiekszy wizjer
Eee, to są właśnie te rzeczy których nie miałem na myśli - bo wiadomo, że i tak są zarezerwowane dla korpusów jednocyfrowych :)


- mniej plastikowy grip
A co konkretnie Ci przeszkadza? Bo ja odkąd dokupiłem gripa, to jestem w siódmym niebie, nie zdejmuję go nawet do 50-tki :) i nie czuję "plastikowości" - jesli jest załadowany.


- info po zosostalym czasie pracy na accu - czasami ciezko go wyczuc...ale to tak jak wszystkie inne aparaty ;-)
Hehe, ale po co komu takie info, jeżeli na dwóch porządnych podróbkach BP511 można zrobić tysiace zdjęć :mrgreen:

maku
17-09-2004, 16:00
Jak dla mnie to:

1. Więcej informacji w wizjerze. (ISO, pomiar światła)
2. Szybszy i precyzyjniejszy fokus
3. Większy bufor
4. Wbudowaną lampę faktycznie mogliby sobie podarować -jeszcze nigdy jej nie używałem (poza sprawdzeniem czy działa)

eternus
17-09-2004, 16:39
Jak dla mnie to:

1. Więcej informacji w wizjerze. (ISO, pomiar światła)
2. Szybszy i precyzyjniejszy fokus
3. Większy bufor
4. Wbudowaną lampę faktycznie mogliby sobie podarować -jeszcze nigdy jej nie używałem (poza sprawdzeniem czy działa)

Ad 1 - zastanawialem sie ile informacji powinno byc w patrzalce. I rzeczywiscie zarowno w 300d i 10d moglo by byc wiecej - choc tez bez przesady - nerwicy i cyfro(piii)bca mozna by dostac, gdy bylo wszystko.

Ad 4 - a z tym to sie nie zgodze. Gdyby w 10d (czy 300d) zabraklo lampy, to wiekszosc uzytkownikow nie byla by zadowolona. Bo nawet jesli maja zewnetrzna (a sporo przeciez ma), to i tak wbudowanej czasem uzywaja do doswietlenia. To bylby duzy blad Canona. Co innego juz w takich Mercedesach, jak D1 :)

Kubaman
17-09-2004, 20:37
Jak dla mnie to:

4. Wbudowaną lampę faktycznie mogliby sobie podarować -jeszcze nigdy jej nie używałem (poza sprawdzeniem czy działa)
halo, halo :roll:
nie mam jeszcze mojej kochanej maszynki, i raczej to nie będzie 10D (czekam aż 20D się "unormuje" :D )
ale to chyba przesada. Nie wyobrażam sobie zabierania wielkiego klamota - zewnętrznej lampy - na spacer w górach, gdzie przy dużych cieniach trzeba lekko doświetlić. Taka lampka jest naprawdę przydatna IMO

Triszer
17-09-2004, 22:43
(czekam aż 20D się "unormuje" )
Tylko żeby Ci się tak nie unormowało jak PRO 1 :wink:

Kubaman
17-09-2004, 22:59
spoko, mam już zarezerwowany budzet, cholera nie mogę się doczekać :) ale z lampką, to chyba miałem rację, nieco....

Czacha
18-09-2004, 02:44
muflon, gdy ide w plener nie wylaczam aparatu.. czasem jest to 5 godzin.. czasem duuuuzo wiecej.. temperatura nie zawsze jest dodatnia.. i nie zawsze mam czas naladowac accu ... tak wiec taka informacja z okreslonym czasem pracy naprawde by sie przydala.. przynajmniej dla mnie..

nigdy mi accu nie padly w czasie pracy, ale jak zapali mi sie pol wskaznika to staram sie w ciagu 3 godzin naladowac aparat o ile to mozliwe.. bo boje sie zeby mi w trakcie nie padlo.. pomijam rzecz jasna, ile wczesniej to dzialalo... ale nie lubie widziec tej ikonki do polowy pustej baterii ;-) dziala to na mnie stresujaco ;-)

Anonymous
18-09-2004, 02:51
szybsze wychodzenie ze stand-by.

muflon
18-09-2004, 10:08
nie lubie widziec tej ikonki do polowy pustej baterii ;-) dziala to na mnie stresujaco ;-)
A z tym się zgodzę. Tyle, że ja w 99% przypadków widząc ikonkę "do połowy" mam w pogotowiu następną zmianę baterii :)

Lehoo
18-09-2004, 14:56
...no właśnie grip.;) Nie mam i nigdy nie trzymałem 10D z gripem. Warto sobie zafundować ? Ile takie cacko kosztuje ? Dzięki za opinię. Pozdrawiam.

Vitez
19-09-2004, 00:57
nie lubie widziec tej ikonki do polowy pustej baterii ;-) dziala to na mnie stresujaco ;-)
A z tym się zgodzę. Tyle, że ja w 99% przypadków widząc ikonkę "do połowy" mam w pogotowiu następną zmianę baterii :)

Rowniez sie z tym zgodze... stresujaco dziala ikonka do polowy pelnych baterii... szczegolnie ze obie moje baterie siedza w gripie i nie mam na zmiane - najblizszy zakup jak tylko pensj sie pojawi :roll: .

[ Dodano: Nie Wrz 19, 2004 1:01 am ]

...no właśnie grip.;) Nie mam i nigdy nie trzymałem 10D z gripem. Warto sobie zafundować ? Ile takie cacko kosztuje ? Dzięki za opinię. Pozdrawiam.

Zadluzylem sie jak cholera ale waaartoo. O wiele przyjemniejszy komfort pracy. Grip to wygoda dla nadgarstka, lokcia, palcow itp - do kadrowania pionowego wspanialy. Dodatkowo wygoda psychiczna posiadania zapasu pradu na co najmniej tysiac fotek :) - po podlaczeniu gripa wylaczylem opcje autousypiania aparatu - a niech se dziala, naprawde musialbym dluuugoo focic by padly baterie (ale zapas zawsze sie przyda - do lampy np nosze 2 komplety zapasowe + 1 w lampie).
Kosztuje - ok 850zl. Moze wydawac sie drogo, ale jak sie pomysli ze grip bedzie juz na stale przypiety, i zuzywal sie razem z aparatem czyli kilka lat - to taki wydatek rozlozony na te kilka lat wygodnego uzywania wychodzi calkiem nieduzy.
Maly minus gripa: aparat jest jeszcze ciezszy, mi nie przeszkadza, na sile nie narzekam, ale niektorzy narzekaja wiec uprzedzam.

muflon
19-09-2004, 11:32
Rowniez sie z tym zgodze... stresujaco dziala ikonka do polowy pelnych baterii... szczegolnie ze obie moje baterie siedza w gripie i nie mam na zmiane - najblizszy zakup jak tylko pensj sie pojawi :roll:
Ja polecam baterie od tego gościa na Allegro o którym pisałem w wątku o tysiącach fotek z Payerne :) Tanie jak barszcz i nie do zdarcia. Już mam zamówienia od kolegów ze Szwajcarii do zrealizowania przy następnej wizycie w Polsce :)


Grip to wygoda dla nadgarstka, lokcia, palcow itp - do kadrowania pionowego wspanialy.
Ja też się dopiszę to peanów nt. gripa. Ja go nie zdejmuję nawet gdy zakładam 50-tkę. Wygląda to trochę śmiesznie, ale komfort trzymania jest ciągle ten sam.


Maly minus gripa: aparat jest jeszcze ciezszy, mi nie przeszkadza, na sile nie narzekam, ale niektorzy narzekaja wiec uprzedzam.
Ja może nie narzekam, ale fakt, że to mojej torby aparat z gripem na upartego wchodzi, ale trzeba mu trochę hmm.. pomóc :(

Czacha
19-09-2004, 14:10
Ja go nie zdejmuję nawet gdy zakładam 50-tkę. Wygląda to trochę śmieszni [...]

to chyba kwestia gustu - ostatnio dziewczyny na spotkaniu powiedzialy, ze z 50'tka wyglada sexy :lol: :lol:

muflon
19-09-2004, 16:13
to chyba kwestia gustu - ostatnio dziewczyny na spotkaniu powiedzialy, ze z 50'tka wyglada sexy :lol: :lol:
No co ty.. taki duży a ma takiego krótkiego? :mrgreen:
No, ale nie nam decydować co jest sexy a co nie :)

fcrm
19-09-2004, 17:26
A mi brakuje poziomicy zarówno pionowej jak i poziomej (takiej elektronicznej :))

Pozdrawiam
Fcrm

Czacha
20-09-2004, 01:34
muflon, no i wez zrozum kobiety.. ;-) chyba jednak cos jest w tym "size doesn't matters" :lol:

muflon
20-09-2004, 07:53
muflon, no i wez zrozum kobiety.. ;-) chyba jednak cos jest w tym "size doesn't matters" :lol:
Tylko dlaczego kilkudziesięciu spamerów dziennie wydaje się tego nie rozumieć? :)

Vitez
20-09-2004, 10:53
Ja też się dopiszę to peanów nt. gripa. Ja go nie zdejmuję nawet gdy zakładam 50-tkę. Wygląda to trochę śmiesznie, ale komfort trzymania jest ciągle ten sam.
A po co zdejmowac? Tylko dla wygladu? Zamontowany jest na stale i tyle - za duzo babrania sie ze zdejmowaniem go tylko do 50tki bym mial :roll: .



Ja może nie narzekam, ale fakt, że to mojej torby aparat z gripem na upartego wchodzi, ale trzeba mu trochę hmm.. pomóc :(
Do mojej torby wchodzi bez problemu ale... bez obiektywu (nazywam go wtedy "persik" - ma plaski pyszczek jak kot perski :D ), ale to tylko przez moje lenistwo bo musialbym przebudowywac przegrodki w torbie by wszedl z obiektywem.