PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrość w DPP



sebastiank.
27-06-2014, 09:23
Witam,
mam pytanie następujące jak obrabiam fotę w Rawie w DPP (ostrość, kolory itp.) zdjęcie wygląda ostro, dobrze, następnie konwertuję to na JPG i tu niestety już po konwersji nie wygląda ta sama fotka tak dobrze? Dlaczego na podglądzie w DPP zdjęcie jest ostre a już w JPG nie tak bardzo? Rozumiem straty podczas konwersji itp, ale czy może robię coś źle? Jak zrobić żeby zdjęcie było ostre po tym jak je "podkręcam" w Rawie w DPP?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie znawców tematu.

pajlot
27-06-2014, 09:32
Nie jestem znawcą tematu i też mam niemałe problemy z obróbką ale znawcy tematu mówią ze rawa nie powinno się wyostrzać czyli konwertujesz do jpg na minimalnej ostrości a potem w DPP wyostrzasz JPGa. to tak w uproszczeniu.

Bangi
27-06-2014, 12:08
To co wiedziecie w DPP pracując na RAW-ie, powinno być wyrzucone po konwersji do JPG, tzn. w oknie DPP i oglądające JPG powinno być tak samo to widoczne. Nie wiem w jaki sposób autor wykonuje konwersję do JPG - może niech auto napisze.
Tu być może być inny problem - w jakim programie autor ogląda tego jpg? Bo np. jeśli jest to przeglądarka Windows, to ona duży obraz zmniejszy tak by był widoczny na ekranie i wtedy często jest tak, że jakość leci w związku z przeskalowaniem. Proponuję tego samego JPG zobaczyć przy użyciu Infranview lub Fastston-a.

W sumie to jest tak, że nie ostrzymy w DPP samego RAW-a tylko finalny obraz, to co widać w DPP, to de facto jest pokazywany JPG, który DPP na bieżąco wyświetla podczas obróbki.
To tak bardzo ogólnie i w dużym uproszczeniu.

eclipsis
27-06-2014, 12:13
Powiększ w DPP i w przeglądarce do skali 1do1 i porównaj, powinno być identycznie.

tomphoto
27-06-2014, 12:19
Docelowo tą fotografie w czym oglądasz ?

darekPolsztyn
27-06-2014, 12:26
Wyostrzanie powinno być ostatnim etapem, ale tak jak w poprzednich postach zostało napisane, może to być kwestia softu do przeglądania zdjęć. Pomijając już kwestie "stratności" JPGa w przeciwieństwie do np TIFFa.

sebastiank.
27-06-2014, 20:07
To co wiedziecie w DPP pracując na RAW-ie, powinno być wyrzucone po konwersji do JPG, tzn. w oknie DPP i oglądające JPG powinno być tak samo to widoczne. Nie wiem w jaki sposób autor wykonuje konwersję do JPG - może niech auto napisze.
Tu być może być inny problem - w jakim programie autor ogląda tego jpg? Bo np. jeśli jest to przeglądarka Windows, to ona duży obraz zmniejszy tak by był widoczny na ekranie i wtedy często jest tak, że jakość leci w związku z przeskalowaniem. Proponuję tego samego JPG zobaczyć przy użyciu Infranview lub Fastston-a.

W sumie to jest tak, że nie ostrzymy w DPP samego RAW-a tylko finalny obraz, to co widać w DPP, to de facto jest pokazywany JPG, który DPP na bieżąco wyświetla podczas obróbki.


To tak bardzo ogólnie i w dużym uproszczeniu.

Dzięki wszystkim za wypowiedzi. Oglądam w przeglądarce Windows,spróbuje jak radzisz w Infranview. Konwersję wykonuje po kliknięciu "Konwertuj i zapisz" w DPP. To jak mam robić, wszelkie zmiany na Rawie np pojaśnienia, kolory, balans bieli itp, a potem do JPga i wtedy juz w DPP w JPGu wyostrzać? A jak w Rawie robię zmiany to wyostrzenie ustawić na 0?

latant
27-06-2014, 23:07
jak mam robić

tak żeby nie dać się zwariować różnymi teoriami. Praktycznie i tak nie będzie widać różnicy, 95% będzie oglądało w przeglądarce Windows obrazek, który sobie przeskaluje i jest kaszana. Jak zrobisz tak żeby wyświetlał bez skalowania, nie będzie widać czy to był wyostrzany RAW czy insze ustrojstwo.

Bangi
27-06-2014, 23:16
Wyostrzasz plik na którym pracujesz w DPP i dopiero konwersja do jpg.

sebastiank.
28-06-2014, 21:41
Wyostrzasz plik na którym pracujesz w DPP i dopiero konwersja do jpg.
Na razie sprawdza mi się to co pisał pajlot, konwersja do JPGa, a potem wyostrzanie. Bangi, jak wyostrzam w Rawie, a potem daje konwersję to ostrość jest kiepska, lepiej jak już pisałem wychodzi,gdy ostrzę w JPGu.. (oczywiście wszystko robię w DPP).

tkosiada
29-06-2014, 14:18
ja robię tak:
- w profilach kolorów w aparacie mam ostrość ustawioną na 3-5, po odczycie DPP zaczytuje mi to już wg ustawień w aparacie, jesli jest zdjęcie trafione to nie tykam ostrości
- po konwersji do jpeg jeszcze raz otwieram ten plik w DPP i dodaje 50-80 samej ostrości i jest ok

kupisk3
29-06-2014, 14:56
tkosiado
Zapisujeszw [File/Pliku] > Save czy > Save As ?

pajlot
29-06-2014, 15:03
Zapisujeszw [File/Pliku] > Save czy > Save As ?
to chyba akurat wszystko jedno - save Ci nadpisuje a save as pozwala zmienić nazwę i lokalizację . ważne żebyś nie przekonwertował jeszcze raz jpg do jpg bo wtedy faktycznie z ostrością kaszana

Bangi
29-06-2014, 20:22
Na razie sprawdza mi się to co pisał pajlot, konwersja do JPGa, a potem wyostrzanie. Bangi, jak wyostrzam w Rawie, a potem daje konwersję to ostrość jest kiepska, lepiej jak już pisałem wychodzi,gdy ostrzę w JPGu.. (oczywiście wszystko robię w DPP).

Rób jak uważasz, ale praca na jpg pogarsza tylko jego jakość... Nie wiem skąd w ogóle u Ciebie ten problem, bo jest on dla mnie nie do ogarnięcia, żadnych tego typu problemów nie mam.
Może opisz po kolei co robisz, klikasz, od otwarcia RAW-a w DPP do finalnego JPG-a.

KNC
30-06-2014, 19:21
może koleś porównuje całego rawa a jpga zmniejsza przy wołanu. Potem patrzy na jpg i rzeczywiście jest mniej ostry no bo zmniejszony.

sebastiank.
30-06-2014, 19:44
może koleś porównuje całego rawa a jpga zmniejsza przy wołanu. Potem patrzy na jpg i rzeczywiście jest mniej ostry no bo zmniejszony.
Porównuje JPGa wywołanego z Rawa w DPP w programie DPP oraz tego samego JPGa w przeglądarce np. Windows i stwierdzałem,że jest gorsza wizualna ostrość w Windos niż w DPP.
Dzięki wszystkim za swoje pomysły. Uważam temat za skończony.

Bangi
01-07-2014, 12:21
No bo problemem jest przeglądarka Windows !

Merde
02-07-2014, 06:41
No bo problemem jest przeglądarka Windows !
Ja jednak stawiam, że PEBKAC.

Bangi
02-07-2014, 07:55
Ja jednak stawiam, że PEBKAC.

Aż musiałem "wygooglać" co to znaczy :mrgreen:

tomphoto
02-07-2014, 08:32
Ja jednak stawiam, że PEBKAC
ale wydłubałeś :shock:

tkosiada
02-07-2014, 19:18
Ja jednak stawiam, że PEBKAC.

:mrgreen: ubawiłem się :mrgreen:

jan pawlak
02-07-2014, 21:58
Wracając do tematu wątku.

Rolą wyostrzania w DPP (ACR) jest usunięcie "celowego" rozmycia wprowadzonego w aparacie,
Po swych doświadczeniach gdy robiłem duuuże powiększenie, nie wyostrzam w DPP czy ACR, dostaje się już (małe bo małe, ale jednak) halo widoczne w powiększeniu 100%- 200% w wrażliwych miejscach.
Znacznie lepsze efekty uzyskuje się w tym celu albo w PS (redukcja potrząśnięć) albo w funkcji De_Blur

Następnie, w razie potrzeby wyostrzam 'klasycznie" przy obróbce.

Ostateczne, jeśli wydruk, wyostrzenie jako ostatnie działanie w zależności od typu druku, wielkości i odległości obserwacji

jp

Merde
04-07-2014, 09:10
Wracając do tematu wątku.

Chyba jednak do niczego nie wróciłeś, bo wątek nie jest o tym.
Ostrość uzyskana w DPP wątkotwórcę zadowala.
Nie zadowala go to, co widzi wyświetlone na monitorze za pomocą przeglądarki windowsowej.

ralf
29-09-2014, 01:44
Odświeżę temat bo ostatnio też zauważyłem ten problem. Nie jestem pewien czy istniał od zawsze bo zauważalnie jedynie picasa googla psuła mi zdjęcia.
W DPP jest tak, że podgląd RAW 50% wygląda lepiej niż JPG i TIFF po resize. Porównywane przy 50% resize (bo tylko taki ma DPP) rozmiarowo 1 do 1 i nie ma na to wpływu przeglądarka bo zdjęcia porównuje otwarte w DPP.
Chodzi o ustawienia ostrości (możliwe że też odszumianie). Po aktualizacji do najnowszej wersji 13.14.15.0 nadal to samo.

novy
05-10-2014, 10:52
Podsumujmy ;-) Zdjęcia powinny być przeskalowane do takiego rozmiaru w jakim będą oglądane. Jeśli zdjęcie jest za duże to przeglądarka do zdjęć je zmniejsza i zdjęcie wygląda kiepsko. Jeśli przeskalowujesz zdjęcie do mniejszego, czy to w DPP przy konwersji z RAW czy z JPG do JPG to zdjęcie powinno się wyostrzyć po przeskalowaniu.

Bangi
05-10-2014, 18:36
Zależy jeszcze jakim programem oglądamu duże pliki, bo np. Faststone albo Infran dobrze sobie radzą z przeskalowaniem. Najgorzej chyba przeglądarka Windows to ogarnia.

ralf
06-10-2014, 00:59
Nie wiem dla kogo to piszecie, może niejasno napisałem: oglądam zdjęcia przeprocesowane 1 do 1 (100%) w przeglądarce zdjęć. Podgląd w DPP w skali 50% jest ostrzejszy od tego przeprocesowanego zdjęcia. Czyli mam zapisywać do TIFF, ponownie otwierać i ostrzyć? Czy DPP zrobi to jednym przebiegiem?

novy
06-10-2014, 20:56
Musisz dodatkowo wyostrzyć po przeprocesowaniu, poza tym są chyba lepsze programy do wyostrzania niż DPP.

Lutek
23-05-2015, 01:11
Sęk w tym, że większość programów wyświetlających jpg ma wbudowaną funkcję wygładzania o większej lub mniejszej sile działania a wbudowana przeglądarka Windowsa to już masakra. Ja kiedyś używałem IrfanView bo wyświetlał w dobrej jakości ale od którejś tam wersji pogorszyło się to. W tej chwili używam FastStone 5.3 i on wyświetla w jpg (ale i rawy) z doskonałą jakością i ostrością.

Pozdrawiam

espire
24-05-2015, 16:25
też tak mam, że rawy oglądane na DPP sa lepszej jakości niż jpg na przeglądarce windows.
Sprawdź czy raw i jpg oglądany na DPP jest taki sam czy inny. Jeśli taki sam to winna jest przeglądarka windows. Odkąd pamiętam zawsze raw na DPP wyglądał o wiele lepiej niż jpg na przeglądarce windows. Oczywiście mówimy o powiększeniu 100% bo to jest miarodajne

--- Kolejny post ---

po zrobieniu szybkiego testu: jpg i raw na 100% oglądane na DPP wyglądają identycznie

Lutek
24-05-2015, 16:28
też tak mam, że rawy oglądane na DPP sa lepszej jakości niż jpg na przeglądarce windows.
Sprawdź czy raw i jpg oglądany na DPP jest taki sam czy inny. Jeśli taki sam to winna jest przeglądarka windows. Odkąd pamiętam zawsze raw na DPP wyglądał o wiele lepiej niż jpg na przeglądarce windows. Oczywiście mówimy o powiększeniu 100% bo to jest miarodajne

--- Kolejny post ---

po zrobieniu szybkiego testu: jpg i raw na 100% oglądane na DPP wyglądają identycznie
Użyj Fast stone to tam jpg wygląda tak samo a nawet lepiej niż podgląd raw w dpp

Lutek
25-05-2015, 01:57
A przeglądarka windows to porażka :twisted: