PDA

Zobacz pełną wersję : zenit ET



słowiczek
25-06-2014, 22:11
Wczoraj znalazłem coś, o istnieniu czego dawno już zapomniałem. Znalazłem swojego starego zenita et, kupionego kiedyś na rynku od rosjan. Po oględzinach okazało się, że nie działa światłomierz, czy można to naprawić? Cała reszta sprawna.

mc_iek
26-06-2014, 14:19
Zenity serii E mają światłomierz selenowy, który z czasem ulega "wypaleniu" i traci właściwości. W krańcowej sytuacji przestaje działać i jedynym wyjściem jest wymiana na nowy, co przy archaiczności aparatu raczej jest niewykonalne, z braku części zamiennej...

słowiczek
27-06-2014, 22:44
Dzięki kolego. Na razie wyczyszczę i schowam do szafki z pozostałym sprzętem, może wymyślę coś ciekawego odnośnie zastosowania.

Adlatus
27-06-2014, 23:00
Są światłomierze na smartfona które zastąpią tego z Zenita.

cobalt
28-06-2014, 07:30
Dzięki kolego. Na razie wyczyszczę i schowam do szafki z pozostałym sprzętem, może wymyślę coś ciekawego odnośnie zastosowania.
Nic nie chowaj do szafy tylko dokup sobie dekielek na aparat i możesz spokojnie robić nim zdjęcia otworkowe na kolorowym filmie 135.

Bolek02
28-06-2014, 09:10
Naprawa IMHO zdecydowanie nieopłacalna, bo sprawnego Zenita na aukcji kupisz za 50-70zł.

słowiczek
28-06-2014, 17:29
Nic nie chowaj do szafy tylko dokup sobie dekielek na aparat i możesz spokojnie robić nim zdjęcia otworkowe na kolorowym filmie 135.

o to to właśnie. Jest pomysł, będzie impreza:mrgreen: Tak na poważnie, propozycja warta zainteresowania, liczy się efekt końcowy;)

cobalt
28-06-2014, 17:39
o to to właśnie. Jest pomysł, będzie impreza:mrgreen: Tak na poważnie, propozycja warta zainteresowania, liczy się efekt końcowy;)
Przy tej samej średnicy otworka efekt będzie 2x lepszy niż z cyfraka.

v.1958
29-06-2014, 11:51
Światłomierze selenowe faktycznie ulegają z czasem degradacji, ale moje nawet kilkudziesięcioletnie egzemplarze coś, tam pokazują - jeśli ten ani drgnie - to może uszkodzone jest połączenie elektryczne elementu selenowego z miernikiem mA? To da się naprawić.
Może być też uszkodzona oś wskazówki miernika (np. w skutek wstrząsu, uderzenia itp) - to już dużo większy problem...

słowiczek
30-06-2014, 18:08
Czyli pozostaje światłomierz zewnętrzny. Wymyśliłem,żeby w miejsce obiektywu nakręcić odpowiednio przygotowany( czyli zaślepiony i z otworkiem) pierścień makro z mocowaniem m-42. I się zobaczy;)