PDA

Zobacz pełną wersję : Canon AE-1 Program



panroman
25-03-2006, 21:50
Witam
Poszukuję instrukcji do AE-1 Program, ale po polsku.
Proszę Was o pomoc.
Pozdrawiam

stdanielo
26-03-2006, 12:52
Po polsku nie mam ale do tego aparatu raczej nie trzeba instrukcji, jakby co to http://carewicze.republika.pl/AE1P.html

oxeno
26-03-2006, 20:24
O kogo ja widze :) Jak masz jeszcze jakieś pytania odnośnie AE-1 Program to pisz, postaram się Ci odpowiedzieć :)

Canonek
26-03-2006, 22:21
Witam
Poszukuję instrukcji do AE-1 Program, ale po polsku.
Proszę Was o pomoc.
Pozdrawiam

Z polska instrukcja jest problem, bo w czasach produkcji AE-1 P nie byl on oficjalnie sprowadzany do Polski pograzonej w komunie. Wiec nie bylo tez instrukcji. A przynajmniej nigdy sie nie spotkalem. Chyba ze ktos u nas (w Polsce) przetlumaczyl na wlasna reke.

panroman
02-04-2006, 19:31
O kogo ja widze :) Jak masz jeszcze jakieś pytania odnośnie AE-1 Program to pisz, postaram się Ci odpowiedzieć :)
Witam
Kupiłem Obiektyw Canon New 1.4/50 i jest tak:
Obiektyw jest wyjęty z aparatu. Przysłona ustawiona na manual. Kręcę sobie pierścieniem przysłony a listki nie zmieniaja położenia.
Jednynie jak z tyłu zakładam dekielek, to listki obracają się w zakresie - nie wiem - może od 22 do 8.
Czy to jest normalne?
W aparacie naciskając podgląd głębi ostrości, przysłony domykają się do nastawionej wartości.
Jedynie poza aparatem listki nie poruszają się, gdy kręcę przysłoną.
Pozdrawiam.

Tomasz Golinski
02-04-2006, 19:34
Ze zdjętym obiektywem nie powinny się ruszać. Dopiero przy naciśnięci podglądu przesłony lub zwolnieniu migawki.

panroman
02-04-2006, 19:42
Przesiadam się z Prakticy na Canona. Kupiłem AE-1P samo body. teraz dokupiłem ten obiektyw. Nie znam Canona dopiero się go uczę, ale w obiektywach Pentacona, gdy były odkręcone od aparatu to jak kręciłem pierścieniem przysłony to listki zamykały się. W Canonie 1.4/50 gdy jest poza aparatem kręcenie pierśceiniem przysłony nie powoduje zamykania ani odchylania listków - stąd moja obawa o stan techniczny obiektywu. Aczkolwiek jak go zakładam do aparatu i wciskam z boku podgląd głębi ostrości to listki zamykają się w pełnym zakresie przysłon.
Pozdrawiam

Tomasz Golinski
02-04-2006, 19:48
I tak powinno być. W obiektywach M42 też tak jest. Przesłona jest domykana dopiero przez mechaniczny bolec w obiektywie. Niektóre szkła mają z boku gadzety do domykania ręcznego.

Nie wiem, jak to było w prakticy.

panroman
02-04-2006, 20:01
I tak powinno być. W obiektywach M42 też tak jest.
Nie rozumiem. w M42 tak nie jest.
Pozdrawiam

Tomasz Golinski
02-04-2006, 20:06
Niektóre chyba mają przełącznik auto/manual, ale w ogólności to tak właśnie działają. Testowane na: sonnar 135, helios 58, tessar 50 i jeszcze parę.

oxeno
03-04-2006, 10:49
Dlatego ze względu na ceny rynkowe nie opłaca się kupowac szkieł innych niż Canon FD/FL . Widałem piękną 35mm 3,5 S.C. za 100pln !!!! Szkło super, nie wiem czy ma konkurenta nie firmowego... Dlatego jak kupowac to tylko firmowe i z bagnetem FD/FL .
Pozdrawiam

panroman
04-04-2006, 07:48
Witam
Na obiektywie, który kupiłem - jako bonus - jest nakręcony filtr 52mm Coastar 1A (skylight?). Mam takie pytanie:
Gdzie, według Was, w rankingach plasują się filtry Coastar 1A. Najpierw jest Hoya, a gdzie wspomniany?. Pozdrawiam

oxeno
04-04-2006, 10:18
No Hoya to chyba nie jest na pierwszym miejscu, B+W imho pasują sie znacznie wyżej. Ja tam prawie filtrów nie używam, chociaż przyznam, że dwa razy UV uratowała mi przednią soczewkę :) Najczęściej używam Polaryzacyjnego ale to też sporadycznie. Pozdrawiam

stdanielo
04-04-2006, 11:34
ja też nie używam filtrów, jeśli już to właśnie dowolnego skylighta wyłącznie do ochrony soczewki. Poszukaj na fotopolis, fotograf niedzielny, był fajny artukół o filtrach.

stdanielo
04-04-2006, 12:13
o znalazłem
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=2653

Canonek
04-04-2006, 17:29
Przesiadam się z Prakticy na Canona. Kupiłem AE-1P samo body. teraz dokupiłem ten obiektyw. Nie znam Canona dopiero się go uczę, ale w obiektywach Pentacona, gdy były odkręcone od aparatu to jak kręciłem pierścieniem przysłony to listki zamykały się. W Canonie 1.4/50 gdy jest poza aparatem kręcenie pierśceiniem przysłony nie powoduje zamykania ani odchylania listków - stąd moja obawa o stan techniczny obiektywu. Aczkolwiek jak go zakładam do aparatu i wciskam z boku podgląd głębi ostrości to listki zamykają się w pełnym zakresie przysłon.
Pozdrawiam

He, he i tak powinno byc. Mozna zasymulowac na zdjetym obiektywie przykrecenie go do aparatu, tzn zeby zdjety obiektyw "myslal", ze jest na aparacie i wtedy przyslona bedzie dzialac jak w M42. Ale w wersji ze srebrnym pierscieniem robi sie to inaczej i w wersji z guzikiem - newFD inaczej. OBIEKTYW, KTORY MASZ JEST SPRAWNY. Jakby bylo inaczej to bylby zepsuty.

panroman
04-04-2006, 18:38
OBIEKTYW, KTORY MASZ JEST SPRAWNY.
Dzięki, kamień spadł mi z serca. A swoją drogą kupiłem go za 210 zł (czy to dużo, czy to mało?). Stan idealny. A teraz to na pewno wiem, że idealny.
Pozdrawiam
PS. A czy mogę pytać o inne rzeczy związane z tym aparatem?.

oxeno
05-04-2006, 22:57
No tak średnio, one chodzą od 180-250pln

Canonek
06-04-2006, 13:03
Dzięki, kamień spadł mi z serca. A swoją drogą kupiłem go za 210 zł (czy to dużo, czy to mało?).

Cena normalna.



PS. A czy mogę pytać o inne rzeczy związane z tym aparatem?.

Jasne, pytaj smialo.

panroman
08-04-2006, 18:40
Jasne, pytaj smialo.
Witam
Z prawej strony aparatu są dwa przyciski jeden czarny i drugi też, ale w srebrnej oprawie (pewnie coś z pamięcią ekspozycji). Proszę mi wytłumaczyć jak się tymi przyciskami posługiwać. Kiedy pierwszym, kiedy drugim, na jakiej zasadzie odbywa się pamieć pomiaru i wszystko co jest z tym związane.
Pozdrawiam
PS. A która z lamp Speedlite od 166 do 199 (a może i dalej) NAJTRAFNIEJ pasuje do Canona AE-1Program.

Canonek
08-04-2006, 23:19
Witam
Z prawej strony aparatu są dwa przyciski jeden czarny i drugi też, ale w srebrnej oprawie (pewnie coś z pamięcią ekspozycji). Proszę mi wytłumaczyć jak się tymi przyciskami posługiwać. Kiedy pierwszym, kiedy drugim, na jakiej zasadzie odbywa się pamieć pomiaru i wszystko co jest z tym związane.
Pozdrawiam

Jeden to wlaczanie swiatlomierza, drugi to pamiec pomiaru. Po nacisnieciu jej aparat w trybie automatyki czasu i programu blokuje nastawiony czas i przyslone. Kiedy sie tego uzywa - polecam uzycie googli. :)


PS. A która z lamp Speedlite od 166 do 199 (a może i dalej) NAJTRAFNIEJ pasuje do Canona AE-1Program.
I jedna i druga tak samo pasuja. 199 jest wyzszym modelem i przy dzisiejszych cenach nalezy ja wybrac.

oxeno
09-04-2006, 10:51
Do AE-1 Program pasują wszystkie lampy Speedlite 1xxA ale najlepiej współpracuje z 188A, tak jak AE-1 z 166A, A-1 z 199A.
Co do przycisków to tak jak opisał Canonek. Dolny do uruchonienia światłomierza a górny do Pamięci Pomiaru. Używasz go następująco, wciśnij spust migawki do połony, pojawi Ci się wartośc przysłony w wizjerze, nastepnie trzymając spust wcisnij raz guziczek od Pamieci Poniaru. Trzymajac spust mozesz przenieśc warstości gdzie chcesz nawet w cień czy pod słońce. Pamięc kasuje się po puszczeniu spustu lub wyzwoleniu migawki.

Pozdrawiam

panroman
09-04-2006, 18:27
oxeno i Canonek
Wasza wiedza jest Imponująca. Bardzo dziękuję.
Aż mi głupio:oops: . Pozdrawiam.

oxeno
10-04-2006, 07:53
Hej, nie wiem czyja to aukcja, nie chce robic reklamy ale masz tu Speedlite 199A w super cenie ! http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=96603871, ja bym się niezastanwiał, sam płaciłem sporo więcej. Pozdrawiam

panroman
11-04-2006, 11:21
Witam
Jeżeli naciskam spust do połowy to w wizjerze widzę np. M oraz 5.6. To samo widzę, gdy naciskam przycisk światłomierza. Jeżeli jest to samo to po co wogóle światłomierz? i ten przycisk?
Pozdrawiam

oxeno
11-04-2006, 13:35
Oj joj joj , wciskając spust uruchamiasz światłomierz i cała prawie elektronike, ale przez przypadek możesz go docisnac, dlatego wymyślili dodatkowy przycisk z boku aby uruchamial tylko światłomierz. Górny przycisk i jego funkcja została opisana troche wyżej.
A światłomierz to masz po to abyś nie korzystał z innego. Proste. W wizjerze masz inforamacje o pracy aparatu . 1,2 1,4 .... 5,6....11..22 to są watości przysłony jaką wybrała elektronika; P praca w trybie Program, dodatkowo wyświtla się wartośc przyszłony ; M informuje ze obiektyw nie jest ustawiony na automatykę przysłony, czyli jezeli masz np na obiektywie ustawiona przysłone 5,6 a aprat wybierze 3,5 lub 8 to i tak obiektyw zostanie przymkniety do wartości ustawionej na pierscieniu. F pojawia się gdy podłączysz dedykowana lampe byłyskową i odrazu pokarze wartośc przysłony. Jak się przyjżysz to przy wartości 5,6 jest mały prostokącik, służy on do pracy w trybie Stopped-down czyli naciągasz migawkę, ustawiasz sobie przysłone, wciskasz ta dzwigienke na dole przy bagnecie i tak ustawiasz sobie przsyłone lub czas aby pojawiło się 5,6 ( cos jak diody w Zenicie lub kułoeczko w Parktica'ch) Jak byś coś jeszcze nie wiedział to pisz, odpowiemy :)
Pozdrawiam

panroman
20-04-2006, 18:56
Witam
Czy mógłbym coś więcej o "stopped-down"
Co to za funkcja?
Kiedy się jej uzywa?
Jak z niej korzystać?
I dlaczego akurat przysłona 5.6 ma dla tej funkcji takie znaczenie?
Rozumiem, że obiektyw nie będzie ustawiony na A, jak również aparat nie będzie w trybie Program?
Pozdrawiam
PS. Nie chciałem już pytać, bo mi głupio, ale ciekawość aparatu wygrała z moim niedouczeniem. Pzdr.

canon_nick
23-04-2006, 14:16
Czy mógłbym coś więcej o "stopped-down"
Co to za funkcja?
Kiedy się jej uzywa?
Jak z niej korzystać?
I dlaczego akurat przysłona 5.6 ma dla tej funkcji takie znaczenie?

Ja też tego nie rozumiem. Czy mógłby Ktoś mi to objaśnić?. Z góry dziękuję.

Fotos
26-04-2006, 14:44
>>Przesiadam się z Prakticy na Canona

No i wlasnie, warto czasem wiedziec co sie kupuje zanim sie kupi :-)
Canon FD nalezy do full-aperture metering, czyli mierzy swiatlo przy otwartej przeslonie, a przymyka tylko na czas zdjecia badz podgladu ostrosci. Informacja o ustawionej przeslonie przenoszona jest przez styki, a nie jak w M42 przez zajrzenie do obiektywu ;-)

Canonek
26-04-2006, 15:10
Odpowiadam na 3 powyzsze posty naraz:
Stopped-down to funkcja sluzaca do pomaru swiatla przy zamknietej przyslonie. Bedziemy jej uzywac gdy zalozymy obiektyw M42 z redukcja, albo obiektyw Canona systemu FL. W obu tych wypadkach nie ma mozliwosci przekazania wartosci przyslony do aparatu (bo po samej jasnosci aparat sie nie zorientuje czy jest jasno tylko mamy maly otwor przyslony, czy moze jest ciemno tylko mamy duzy otwor przyslony) Jednak swiatlo wpada do obiektywu i mozna ja zmierzyc. Co wiecej A-1 jest w stanie sam dobrac czas do wpadajacego swiatla. Robi sie to tak:
1) Zakladamy obiektyw M42 z redukcja i manualna przyslona, zebysmy mogli ja przymykac.
2) Aparat ustawiamy na AV
3) Wlaczamy podglad glebi ostrosci
4) W wizjerze gasnie prawa czesc cyferek oznaczajaca przyslone, natomiast lewa pokazuje czas naswietlania dobrany do swiatla wpadajacego przez obiektyw.
Jesli w p 2) ustawimy Tv to bedziemy mogli recznie sterowac czasem.

Tak wiec Canon A-1 "zawiera w sobie Praktice", a nie tak jak napisal kol. Fotos :smile:
AFAIR przyslona 5.6 nie ma nic wspolnego ze stopped-down. Ta przyslona jest wyswietlana jak zdejmie sie obiektyw, bo jakas musi byc wyswietlona.

Canonek
26-04-2006, 15:19
>>Przesiadam się z Prakticy na Canona

No i wlasnie, warto czasem wiedziec co sie kupuje zanim sie kupi :-)
Canon FD nalezy do full-aperture metering, czyli mierzy swiatlo przy otwartej przeslonie, a przymyka tylko na czas zdjecia badz podgladu ostrosci. Informacja o ustawionej przeslonie przenoszona jest przez styki, a nie jak w M42 przez zajrzenie do obiektywu ;-)
Co do Praktici na M42 to modele: PLC2, PLC3, VLC, VLC2, VLC3, LLC rowniez mierza swiatlo przy otwartej przyslonie. Obiektywy gwintowe przystosowane do takiej wspolpracy maja dopisek: "electric".
Warto czasem wiedziec co sie ma i co sie mialo. ;)

panroman
27-04-2006, 18:41
No i wlasnie, warto czasem wiedziec co sie kupuje zanim sie kupi

Odsyłam do regulaminu...

Canonek napisał dla Fotos
1. Canon A-1 "zawiera w sobie Praktice", a nie tak jak napisal kol. Fotos
2. Co do Praktici na M42 to modele: PLC2, PLC3, VLC, VLC2, VLC3, LLC rowniez mierza swiatlo przy otwartej przyslonie. Warto czasem wiedziec co sie ma i co sie mialo...
Pozdrawiam

PS. Panie Fotos:
Skrytykować jest łatwo i robią to wszyscy. Napisać coś mądrego jest trudno i robią to niektórzy.

Fotos
27-04-2006, 18:55
1. Fujica tez mierzy, tyle, ze to jest rozszerzone M42, a nie klasyczne bez styków. Poza tym korpus np. VLC wymaga rowniez obiektywu ze stykami, aby dzialalo full.
2. FD ma stopped-down jaki full aperture metering, tyle ze stopped down jest uzywane przy obiektywach bez stykow lub z np. pierscieniami.
3. Nadal twierdze, ze warto wiedziec co sie kupuje zanim sie kupi. Ale faktycznie nie musi to byc regula. :grin:

oxeno
28-04-2006, 11:50
Widze, że nie dokońca zostało rozpisane działanie trybu Stoppe-down. A wiec po woli. Od wprowadzenia obiektywów systemu FD, wszystkie ( prawie ) Canon'y realizują pomiar swiatła przez pełen otwór obiektywu, w zalezności od modelu mozna wybrac inny sposób pomiaru. Tak wiec, seria A oprócz ( AT-1) realizuje pomiar i prace w trybie automatyki, czy to TV czy Av. Modele AE-1 i AE-1 Program, które sa czystymi TV (preselekcja czasu) maja możliwosc pracy w trybie "manualnym" czyli Stopped-down. Tryb ten zostal opracowany specjalnie dla obiektywów sytemu FL. Pomiar reralizowany jest w nastepny sposób. Odblokować należy obiekty z "A" na największy otwór ( 1,4. 1,8 czy tam inne) następnie naciągnąć migawkę i przełączyc dzwigienkę która znajduje sie przy lewej dłoni. Patrząc w wizjer wciskamy lekko przycisk spustu i wizimy róznego rodzaju informacje, AE-1 ma wskazuweczke a AE-1 program cyferki. Nelezy takustawic przysłone lub czas aby wskazówka lub cyferki znalazły się w położnieu przy wartości 5,6 ( jest tam mały kwadracik ) Działanie jest identyczne jak w diody z Zenicie czy wskazówka w Prakticach. A-1 dziala w tym trybie bardziej jak w preselekcji przysłony, po ustawienu wszystkiego kręcąc przysłoną aparat sam wyśywietla tylko czas podając jego wartości. Nie ważne czy ustawimy przełacznik na TV czy AV nawet w ustawiemu P , co nie ma miejsca w AE-1 Program.
Możliwość regulacji ekspozyjci w trybie Stoppe-down ma T-90 gdzie z prawej stronie wyzjera pojawia się drabinka czasów.
Jeżeli cos jest nie jasne to prosze napisac a wyjaśnie.
pozrawiam

Canonek
28-04-2006, 20:49
1. Fujica tez mierzy, tyle, ze to jest rozszerzone M42, a nie klasyczne bez styków. Poza tym korpus np. VLC wymaga rowniez obiektywu ze stykami, aby dzialalo full.

No wlasnie, potwierdziles wiec, ze sa Praktici, ktore mierza swiatlo przy otwartej przyslonie. Co do stykow to napisalem przeciez, ze obiektywy umozliwiajace taki pomiar maja dopisek "electric" czyli wlasnie styki.
Co do Fujici to niestety musisz jasniej sie wypowiedziec, bo nie wiem o co Ci chodzi z tym "rozszerzonym M42".
Jesli zas chciales zagiac nas Fujica, to nadmienie, ze od 15 lat mam wlasne stoisko na gieldzie foto w Warszawie i musze umiec w kilka minut sprawdzic dowolny aparat. Niezaleznie od tego co mi wpadnie w rece: Canon, Nikon, Pentax, Minolta, Yashica, manual czy AF, przewojenna Leica, ruski Kiev czy cos innego. Moglbym tu wymienic tyle lustrzanek, ze nie zmiescily by sie na 5-ciu stronach i napisac jak mierza swiatlo, tylko po co ?
A wracajac do lustrzanek M42 to widziales kiedys aparat Chinon CE 3 Memotron ?



2. FD ma stopped-down jaki full aperture metering, tyle ze stopped down jest uzywane przy obiektywach bez stykow lub z np. pierscieniami.

:confused: A pokaz mi obiektyw FD ze stykami.
FD rozni sie od FL tym ze w FD jest dodatkowy bolczyk przenoszacy wartosc przyslony do aparatu. Odbywa sie to za pomoca tegoz bolczyka, a nie stykow jak w Praktice.
Istotnie warto wiedziec co sie ma. ;-)

panroman
29-04-2006, 10:15
Panie Fotos

Istotnie warto wiedziec co sie ma.
Chylę czoła wobec Wiedzy i Doświadczenia takich znawców tematu jak Canonek i oxeno i od razu nabrałem właściwej pokory.
A Pan?.
Pozdrawiam

canon_nick
03-05-2006, 17:58
Witam
Jaka może być najniższa wartość napięcia na bateryjce 6V, poniżej której aparat już "oszukuje"?. Moja bateria ma napięcie 5,43V.
Pozdrowienia.

Fotos
04-05-2006, 11:59
>>w FD jest dodatkowy bolczyk przenoszacy wartosc

Jak rozumiem bolec nie jest stykiem tylko bolcem :-)

>>widziales kiedys aparat Chinon CE 3

Widzialem, nie tylko ten ale i wiele innych M42.

>>od 15 lat mam wlasne stoisko na gieldzie foto w Warszawie

To jest akurat bardzo slaby argument, o czym wielkrotnie sie przekonalem wlasnie tam bywajac :-)

>>A Pan?

A ja dalej twierdze, ze warto wiedziec co sie kupuje zanim sie kupi :-)

panroman
07-05-2006, 19:21
Moja bateria w AE-1P posiada napięcie 5,2 V. Czy jeszcze "mówi prawdę"?. PZdr.

oxeno
07-05-2006, 20:35
Jak bateria zaczyna padac, to aparat ma problemy z dlugimi czasami od 1/8s w dół oraz z samowyzwaleczem. Szczegółnie prądo rzercze sa A-1ki, producent podawal, ze srednio jesdna bateria starcza na rok, mi na 3, 4 miesiace :)

Canonek
08-05-2006, 19:25
>>w FD jest dodatkowy bolczyk przenoszacy wartosc

Jak rozumiem bolec nie jest stykiem tylko bolcem :-)

Oczywiscie, bolec przenosi wartosc przyslony mechanicznie, poprzez swoje ustawienie wzgledem obiektywu i poruszajac inny bolec w aparacie, a styk przenosi wartosc przyslony elektycznie. Jest roznica prawda ?



>>widziales kiedys aparat Chinon CE 3
Widzialem, nie tylko ten ale i wiele innych M42.

Wywolalem tego Chinona (nie po to zeby sie poklocic ;)), bo ma kapitalny system pomiaru swiatla. Dobiera czas do roboczej przyslony. Przyslona zamyka sie po nacisnieciu spustu. Dzieki temu mozemy wziac np Heliosa od Zenita i miec preselekcje przyslony.



>>od 15 lat mam wlasne stoisko na gieldzie foto w Warszawie
To jest akurat bardzo slaby argument, o czym wielkrotnie sie przekonalem wlasnie tam bywajac :-)

Tak ? To wymien przynajmniej 3 firmy, ktore produkowaly obiektywy na terenach obecnej Polski przed 1918 r. Ja tego dowiedzialem sie na gieldzie. W internecie tego nie ma. ;)

Fotos
09-05-2006, 11:42
No gdybym bywal tam czesciej to moglbym sie umowic i zrobic rundke, aby obejrzec "aparaty w idealnym stanie" wciskane nieswiadomym kupujacym po horendalnych cenach.

>Tak ? To wymien przynajmniej 3 firmy, ktore produkowaly >obiektywy na terenach obecnej Polski przed 1918 r.

A co to - Wielka Gra ? :-) A ile wynosi nagroda ?

Ostatnio na gieldzie rozbawil mnie gosc, ktory przecieral lusto poślinionym paluchem...

Dobra, odbiegamy od tematu, poddaje sie :-)

oxeno
09-05-2006, 20:34
Co do gieldy to jest tu pewna racja po obu stronach. Nie raz spoktałem sprzedawce który chciał mi wcisnac korpus serii A gwizdzacy tak ze az lustro ledwo sie podnosilo, mowiac ze to taki profesionalny dzwiek. A jak raz sie targowalem co do ceny, podajac po ile dana rzecz "chodzi" na allegro to malo sie nie zwyzywalismy. Ale z grugiej strony, na gieldzie mozna dokonac wielu ciekawych tranzakcji przy wymianach np. obiektywy, mozna tez sie dowiedziec wielu informacji oraz znalesc to co na allegro praktycznie nigdy sie nie pojawi. Do ciekawostki dodam, ze wielu sprzedawcow sprzedaje i na gieldzie i na allegro. Gielda ma swoj klimat, czego allegro nie zapewni.


Wracajac do tematu, widze, że znowu muszę conieco opisac :)

Obiektywy FD wchodząc na rynek byly jednymi z najbardzie zaawansowanych technicznie ( oprocz niektórych z szerokiego formatu ) na świecie. Jako nie liczne posiadaly pełną informacje dla korpusu o parametrach. Jak sie przyjrzec od strony bagnetu, to FD ma dwie dziwgnie oraz bolec plus bolec zapasowy ( który nigny nie wykorzystano ) Dolna dzwignie ma za zadanie zamkąc przyslone natomiast ta z boku ustalic jej wartosc. W aparatach z automatyką czasu czy przyslony ( EF, AE-1, AV-1, A-1, AL-1 AE- Program, T-50, T-70, T-80, T-90, F-1+Servo EE Finder, F-1 New+AE Finder lub Winder F/Motor Drive F ) specjalny mechanizm ogranicza otwarcie przyslony wlasnie na tej dzwigience. Bolec który jest lekko z prawej podaje korpusowi jaki jest najwiekrzy otwor obiektywu od 1,2 do 5,6! Nawet stosująs "dobre" telekonwertery aparat identifikuje obiektyw! W owym czasie chyba zadna firma nie miala takiego systemu.
Nie znam sie na innchy systemach niz FL/FD więc nie pisze zaduzo. Ale właśnie system Canon'a poznałem bardzo dobrze. Dlatego wypisując coś staram się to zrobic w miare jak najlepiej.

Canonek
10-05-2006, 13:50
Dzieki oxeno, ze opisales caly bagnet. Wlasnie zbieralem sie zeby to zrobic, ale mnie wyreczyles.
Dodam tylko ze Canon F-1 New z pryzmatem Eye-Level Finder FN (czyli tym najprostszym) tez ma preselekcje przyslony i dobiera czas tylko ze nie pokazuje jaki dobral.

oxeno
14-05-2006, 22:51
?? Canonek, F-1 New z pryzmatem FN to czysty manual, a dopiero podpięcie Windera lub Motor Drive powoduje, że można pracowac na preselekcji czasu ( TV ) gdy obiektyw ustawi sie na "A". Tak przynajmniej zawsze mi sie wydawało i wyczytalem z pismach oraz prasie z "tamtego" okresu.
Pozdrawiam

oxeno
14-05-2006, 22:54
A, żeby F-1 New pracował jako AV ( preselekcja przysłony ) to trzeba założyc AE-Finder i przestawic koło czasów na "A" (zaraz za 1/2000s). Wtedy w wizjerze widac tabelke czasów na dole , z boku jest wartośc przysłony. Co ciekawe F-1 New w AV nie ma czasu 1/2000s, nie wiem czemu Canon tak zrobil ale cóż.
Pozdrawiam

Canonek
15-05-2006, 12:38
?? Canonek, F-1 New z pryzmatem FN to czysty manual, a dopiero podpięcie Windera lub Motor Drive powoduje, że można pracowac na preselekcji czasu ( TV ) gdy obiektyw ustawi sie na "A". Tak przynajmniej zawsze mi sie wydawało i wyczytalem z pismach oraz prasie z "tamtego" okresu.
Pozdrawiam
Z preselekcja czasu jest dokladnie tak jak napisales.

Canonek
15-05-2006, 12:55
A, żeby F-1 New pracował jako AV ( preselekcja przysłony ) to trzeba założyc AE-Finder i przestawic koło czasów na "A" (zaraz za 1/2000s). Wtedy w wizjerze widac tabelke czasów na dole , z boku jest wartośc przysłony. Co ciekawe F-1 New w AV nie ma czasu 1/2000s, nie wiem czemu Canon tak zrobil ale cóż.
Pozdrawiam
Tez mnie wkurza brak 1/2000 w AV.
Jesli podepniesz AE Finder FN to przy przestawieniu kola czasow na "A" zaslania sie skala przyslon z prawej strony i odslania skala czasow u dolu.
Jesli podepniesz Eye-Level Finder FN i ustawisz kolo czasow na "A" to zaslania sie skala przyslon z prawej strony i nic sie nie odslania, bo nie ma skali czasow, ani tego wysiegnika nad kolo czasow. Ale sam aparat dziala w trybie preselekcji przyslony, tylko nie widac dobranego czasu. Pryzmat to tylko odczyt. Powiedzial mi o tym fotograf uzywajacy F-1New od lat 80-tych. Wiec szybko sprawdzilem - mial racje. :)
pozdrawiam

panroman
21-05-2006, 14:21
Witam
Jakie pierścienie macro kupić do AE-1P f50/1.4 tak, aby odwzorowanie było 1:1?. Jakiej firmy są najlepsze?
Czy do odwzorowania 1:1 muszę mieć dopięty komplet trzech pierścieni, tak jak to jest w M42?, czy w FD wystarczy jeden?. Jeżeli tak to jaki ma symbol?
Pzdr.

Canonek
30-05-2006, 12:05
Witam
Jakie pierścienie macro kupić do AE-1P f50/1.4 tak, aby odwzorowanie było 1:1?. Jakiej firmy są najlepsze?
Czy do odwzorowania 1:1 muszę mieć dopięty komplet trzech pierścieni, tak jak to jest w M42?, czy w FD wystarczy jeden?. Jeżeli tak to jaki ma symbol?
Pzdr.
Na rynku jest sporo rodzajow pierscieni do FD. Wrecz ciezko znalezc dwa takie same. Nikt sie nimi nie pasjonuje i nie ma tabel porownawczych. Ogolnie pierscienie dziela sie na takie, ktore przenosza wartosc przyslony do aparatu i nie przenosza.
Jaka dlugosc ? Wez obiektyw wyjmij z aparatu i oddalaj go od apaartu robiac tubke np z reki i patrz na matowke kiedy osiagniesz 1:1.
Ja rozwiazalem problem pierscieni tak: redukcja FD/M42 + 2 komplety ruskich pierscieni (najtanszych, bez popychaczy) + Helios 44-2
Milej zabawy.