PDA

Zobacz pełną wersję : Adapter Tilt Shift Arax



Saphrii
20-06-2014, 13:28
Witajcie!

Zainteresował mnie adapter TS obiektywów średnioformatowych, a konkretnie:
Arax Photo | Accessories for medium format cameras and lenses. (http://araxfoto.com/accessories/six_tilt_shift_adapter/)

Czy ktoś z Was miał/ma z tym czymś do czynienia? Jak się sprawuje, jak z jakością wykonania, trwałością, używalnością? Chętnie bym to sobie osobiście przetestował, jeśli ktoś z Poznania/okolic posiada i byłby skłonny udostępnić :)

Znalazłem film-prezentację - z początku wygląda różowo, do czasu kiedy adapter trafia do aparatu - ewidentnie jedno pokrętło wadzi o wystającą lampę uniemożliwiając swobodny obrót 360st. Zmartwiło mnie to, ale może nie jest to aż tak wielką bolączką w praktyce?
ARAX tilt & shift adapter. How it works. - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=zLewCycw3ag)

Adapter chciałem wykorzystać głównie z Flektogonem 4/50 MC oraz 2.8/65 w architekturze

schabu
03-01-2016, 14:49
ja takowy posiadam, jeżeli Cię to jeszcze interesuje.

eruditusfaber
18-03-2016, 14:16
@schabu

Nadal masz ten adapter? Jeśli tak możesz się podzielić jakimiś przykładami użycia? Przy czym interesuje mnie bardziej zastosowanie do fotografii produktowej oraz architektury, niż kreatywne zastosowania. Nadje się on w ogóle do takich celów? :)

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

michalab
18-03-2016, 14:35
Miałem kiedyś taki adapter, ale do architektury to słabo się nadawał, raczej nie sam adapter, tylko szkło chyba najszersze to 50mm, a w każdym razie ja szerszego w sensownej cenie nie znalazłem.

schabu
18-03-2016, 21:47
@schabu

Nadal masz ten adapter? Jeśli tak możesz się podzielić jakimiś przykładami użycia? Przy czym interesuje mnie bardziej zastosowanie do fotografii produktowej oraz architektury, niż kreatywne zastosowania. Nadje się on w ogóle do takich celów? :)

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

do architektury ciężko, bo najszerzej co można mieć to 45mm, a 24mm wypadałoby mieć. przy produkcie jeszcze nie stosowałem, ale tu muszę kupić coś dłuższego niż 50mm, które mam. myślę że przy produkcie może również być ciężko - nie wiem czy stare szkła manualne ze średniego formatu, będą miały na tyle dobry optycznie obrazek, żeby się to mogło sprawdzić, ale nie wiem - ktoś kto ma porównanie - bez adaptera, ale z dostępem do takiego szkła - musiałby się wypowiedzieć.

Saphrii
18-03-2016, 23:55
Mogę Wam przybliżyć nieco zachowanie szklarni od Psixa w małym obrazku.

Flektogon 50 MC - gdyby nie waga i światło F4, był to swego czasu mój ulubiony obiektyw nawet na aps-c, ostry od pełnego otworu. na 5.6 już bardzo. Miałem 3, jedn nadawał się do justowania, kolejny bez MC był równie ostry, ale mniej kontrastowy.
Flektogon 65 - starsza konstrukcja, na 2.8 wyraźnie gorszy od poprzednika, otwarty miękki, ostrość 50ki na F4 uzyskiwał bliżej F5.6
Biometar 80 MC - miałem około 5 - wersja MC bardziej kontrastowa, ale jakby minimalnie mniej ostra, ostrość na F2.8 akceptowalna, jest dobrze na F4, bdb na F5.6
Biometar 120 - zachowuje się podobnie jak 80, może minimalnie gorzej.
Sonnar 180 MC - mój drugi ulubiony obok 50ki. Ostry od F4, ciężki