PDA

Zobacz pełną wersję : D30 czy inny? - proszę o poradę



st_art
16-09-2004, 10:10
Witam wszystkich,
To mój pierwszy post na tym forum, choć czytam je już od jakiegoś czasu.
Od niedawna zastanawiam się nad kupnem cyfrówki.
Do tej pory fotografowałem głównie lustrzanką Canona (mam też obiektywy, lampa itp.), odbitki 10x15 i 13x18 czasmi coś większego.
Logiczne byłoby abym kupił cyfrową lustrzankę do tego systemu, ale oczywiście tu pojawia się problem finansowy :( - w najlepszym wypadku mógłbym pozwolić sobie na używaną D30 (czyli max. 2.5 kPLN).
Przeczytałem trochę opinii na temat tego modelu (oraz przy okazji także innych), ale zanim podejmę ostateczną decyzję proszę Was o poradę.
1. Czy warto poczekać chwilę, dołożyć trochę kasy i kupić D60 (mam nadzieję, że w związku z nowym 20D ich ceny spadną jeszcze trochę)?
2. Czy ewentualnie kupić coś innego z niewymienną optyką?
A przy okazji pytanie techniczne - czy ktoś może kupował coś na ebay'u niemieckim po 1 maja? Interesuje mnie kwestia naliczenia Vat'u bo cła chyba nie powinni naliczać.
Uprzejmie prosze o poradę
Pozdrawiam
Artur

Tequil
16-09-2004, 12:39
ja sprzedaje D60...

Niedzwiedz
16-09-2004, 13:20
wiec ja sie przesiadlem z d30 na 300d proponuje przemyslec sprawe a dlaczego ja zmienilem

wady d30:

- 30d slaby AF przy slabym swietle
- mala matryca 3 mpx
- nie podswietlany pkt AF
- powiekszenie na LCD tylko 3x
- duze szumy w porownaniu z 300d
-brak iso 3200 :)
- brak EFS a szkla coraz fajniejsze sie pokazuja :)

wady 300d
- 4 klatki w serii zdjec w d30 9
- blokada lustra mimo hacku nie dziala
- brak koleczka nastawczego z tylu aparatu
-
i to wszystko 60d bedzie podobny bardziej do d30 AF i te sprawy :)
ja bym kupil 300d jak masz system troche rozbudowany (tzn. ja kupilem 300d i jestem zajebiscie zadowolony)
-

Rafalski
16-09-2004, 13:25
Witam serdecznie,
Sam niedawno przesiadłem się z całkiem przyjemnego kompaktowego cyfraka na D30. Kompakt robił niemal równie dobre zdjęcia (no, poza wysokim ISO i ogólną charakterystyką tonalną) i miał 4MP, ale analogowe wspomnienia z 500N sprawiały mi spory dyskomfort..
Stąd pierwsza rada: jeśli używałeś z zadowoleniem lustrzanki, bardzo możliwe, że kompakt Cię rozczaruje.
D30 - miodzio. Niektórzy twierdzą, żę to lepszy aparat nawet od 300D, ale to dyskusyjna sprawa. Jeśli robisz odbitki do 30x20, rozdzielczość nie powinna być dla Ciebie problemem. Wtedy rzeczywiście, z Twojego punktu widzenia aparat można uznać za lepszy od 300D. Ja nie robię odbitek prawie w ogóle, natomiast zajmuję się zawodowo m.in. obróbką grafiki i dodatkowe megapiksele są dla mnie bardzo istotne - wszystko zależy od potrzeb.
Kolejna sprawa - zdjęcia nocne ( i wieczorowe). Autofocus w D30 (i D60) nie jest tym, co miłośnicy nocnych strzałów lubią najbardziej. Ale.. jeśli masz lampę Canona, nie powinno być problemu, jeśli dobrze rozumiem, wspomagają one AF. Ja wiem, że lampy nie kupię, bo po prostu nie lubię zdjęć z flashem.
Krótko mówiąc, wygląda na to, że dwa najwyraźniejsze minusy D30 (słaby AF w ciemności i rozdzielczość) Cię nie dotyczą, więc przypuszczam, że byłby to dla Ciebie dobry wybór. Jestem zadowolony z aparatu, dlatego myślę o przesiadce na 10D - nowszy model z tej samej linii, pozbawiony dwóch opisanych minusów.Tyle, że ja wiedziałem o tej przesiadce jeszcze zanim kupiłem D30, po prostu nie miałem zamiaru czekać na przypływ większej gotówki, gdy uciekały okazje do pstrykania :)
Daj znać, jeśli zdecydujesz się na kupno, może akurat dobijemy targu.. ;)

st_art
16-09-2004, 15:11
Dzieki za zainteresownie problemem.

Ad. Tequil
Masz pw.

Ad. Niedźwiedź
Myślałem też o 300D, ale jest on w tej chwili trochę za drogi :( i (bez urażania nikogo) jakiś taki plastikowy :wink:

Ad. Rafalski
Masz rację - miałem w łapkach parę kompaktów i w porównaniu do DXX lub XXXD czy też analogowej 50-ki, nie bardzo mi podchodzą.
Co do odbitek to ostatnio w zasadzie większość filmów skanuję i próbuję pobawić się obrazem, a odbitki robię wybrane dla żony do albumu lub w ramkę :).
Co do zdjęć przy słabym świetle to mam Metz'a, który oczywiście wspomaga AF.
Jeśli możesz to powiedz kiedy rozdzielczość może być dla mnie ograniczeniem?
Pozdrawiam

Tomasz Golinski
16-09-2004, 15:23
Niedzwiedz, a propos blokady lustra. sprawdz czy masz single shot, wtedy powinno dzialac.

Carlos
16-09-2004, 15:26
mam D30 i również będę go chwalił, jestem naprawdę bardzo z niego zadowolony, niedługo będe go jednak sprzedawał i kolega przywiezie mi z usa 20D :D

jeżeli będziesz jeszcze szukał to może sie dogadamy :)

Vitez
16-09-2004, 16:00
Kolejna sprawa - zdjęcia nocne ( i wieczorowe). Autofocus w D30 (i D60) nie jest tym, co miłośnicy nocnych strzałów lubią najbardziej.

Hm... wielu milosnikow nocnych strzalow lacznie ze mna, do tego typu zdjec uzywa statywu i ostrosc manual :roll: .
Na imprezy sprzet za drogi by go targac ze soba i po pijaku moc stracic ;) -ale jak kto woli.
Wspomaganie AF z lampy przydaje sie praktycznie tylko przy zdjeciach w pomieszczeniach - wydaje sie ze jest jasno a dla AF juz zbyt ciemno i lampa ze wspomaganiem naprawde pomaga :)

muflon
16-09-2004, 16:07
Hmm, mnie jakiś czas temu kolega prosił o podobną radę (300D vs. D30) i prawde mówiąc byłem w kropce. Komuś, kto jeszcze nie bawił się dłużej lustrzanką poleciłbym 300D w ciemno, jednak komuś, kto w analogu jest przyzwyczajony do drugiego kółka, braku sztucznych ograniczeń... Hmm, próbuję wyobrazić sobie siebie z 300D (nawet shackowanym) i widzę człowieka bardzo wkurzonego :)

Tomasz Golinski
16-09-2004, 16:09
Ja sie przesiadlem z 650 i nie jestem bardzo wkurzony. Brak mi tylko servo. A ty chyba sie nie przesiadales z analogu?

muflon
16-09-2004, 16:11
Ja sie przesiadlem z 650 i nie jestem bardzo wkurzony. Brak mi tylko servo. A ty chyba sie nie przesiadales z analogu?
Nie, ja to w ogóle zacząłem się w fotografię bawić dopiero jakiś rok temu :) Ale kiedy pomyślę sobie jak to by było bez drugiego kółka.. :)

Tytus
16-09-2004, 16:25
Hmm, mnie jakiś czas temu kolega prosił o podobną radę (300D vs. D30) i prawde mówiąc byłem w kropce. Komuś, kto jeszcze nie bawił się dłużej lustrzanką poleciłbym 300D w ciemno, jednak komuś, kto w analogu jest przyzwyczajony do drugiego kółka, braku sztucznych ograniczeń... Hmm, próbuję wyobrazić sobie siebie z 300D (nawet shackowanym) i widzę człowieka bardzo wkurzonego :)

MUFLON, Ty mnie nie denerwuj! jakiego człowieka???

MNIE WIDZISZ! MNIE! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 16 Wrzesień 2004 ]


Ja sie przesiadlem z 650 i nie jestem bardzo wkurzony. Brak mi tylko servo. A ty chyba sie nie przesiadales z analogu?
Nie, ja to w ogóle zacząłem się w fotografię bawić dopiero jakiś rok temu :) Ale kiedy pomyślę sobie jak to by było bez drugiego kółka.. :)

jak pobawisz się nim przez 10 lat a potem je stracisz to pogadamy :lol:

muflon
16-09-2004, 16:28
jak pobawisz się nim przez 10 lat a potem je stracisz to pogadamy :lol:
Za 10 lat to ja będe miał body z 5 kółkami :)

Tytus
16-09-2004, 16:28
wady 300d
- blokada lustra mimo hacku nie dziala
-

Ty chyba wersje lutową tego hacka masz.....MLU nawet mi działa :mrgreen:

[ Dodano: 16 Wrzesień 2004 ]


jak pobawisz się nim przez 10 lat a potem je stracisz to pogadamy :lol:
Za 10 lat to ja będe miał body z 5 kółkami :)

a będziesz chociaż wiedział jak się nimi kręci ? :lol:

Rafalski
16-09-2004, 21:51
Co do odbitek to ostatnio w zasadzie większość filmów skanuję i próbuję pobawić się obrazem, a odbitki robię wybrane dla żony do albumu lub w ramkę :).
Co do zdjęć przy słabym świetle to mam Metz'a, który oczywiście wspomaga AF.
Jeśli możesz to powiedz kiedy rozdzielczość może być dla mnie ograniczeniem?

W jakiej rozdzielczości skanujesz? Chyba standardem w fotolabach jest 1500x1000 px, czyli z grubsza 2MP. Jeśli należysz do tych, którzy z zasady kadrują na matówce i nie potrzebują nic obcinać, nie powinieneś mieć problemów z rozdzielczością D30. Jeśli natomiast łapiesz w kadr ile można, "a potem się wytnie", jak to się zdarza amatorom (takim jak ja :) ), to czasem zapas pikseli może się przydać :)

st_art
16-09-2004, 22:32
Co do odbitek to ostatnio w zasadzie większość filmów skanuję i próbuję pobawić się obrazem, a odbitki robię wybrane dla żony do albumu lub w ramkę :).
Co do zdjęć przy słabym świetle to mam Metz'a, który oczywiście wspomaga AF.
Jeśli możesz to powiedz kiedy rozdzielczość może być dla mnie ograniczeniem?

W jakiej rozdzielczości skanujesz? Chyba standardem w fotolabach jest 1500x1000 px, czyli z grubsza 2MP. Jeśli należysz do tych, którzy z zasady kadrują na matówce i nie potrzebują nic obcinać, nie powinieneś mieć problemów z rozdzielczością D30. Jeśli natomiast łapiesz w kadr ile można, "a potem się wytnie", jak to się zdarza amatorom (takim jak ja :) ), to czasem zapas pikseli może się przydać :)

Generalnie kadruję na matówce.
Co do rozdzielczości skanów to większość mam w 2100x1400, a od niedawna w "oswojonym" labie zmienili skaner i teraz skanują w 3150X2100.
Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem, to ewentualne ograniczenie przy D30 to praktycznie brak możliwości późniejszego kadrowania przy obróbce?

I jeszcze jedna sprawa jak D30 i inne DXX współpracują z Tokiną 28-70/2.6-2.8?
Pozdrawiam

Rafalski
16-09-2004, 22:52
Generalnie kadruję na matówce.
Co do rozdzielczości skanów to większość mam w 2100x1400, a od niedawna w "oswojonym" labie zmienili skaner i teraz skanują w 3150X2100.
Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem, to ewentualne ograniczenie przy D30 to praktycznie brak możliwości późniejszego kadrowania przy obróbce?
Nie.. aż tak źle nie jest, do 10x15 można jeszcze sporo obciąć, a na pewno wyprostować horyzont :)
Ale lepiej, żeby wypowiedział się ktoś, kto robi odbitki, bo moje zdjęcia docelowo trafiają do komputera i nie mam większego doświadczenia z odbitkami z cyfrówki

I jeszcze jedna sprawa jak D30 i inne DXX współpracują z Tokiną 28-70/2.6-2.8?

Tokina 28-70/2.6-2.8? Nie zdejmuję z aparatu, bo to moje jedyne (oprócz starego 28-80 3.5-5.6) szkło ;)
Brakuje szerokiego kąta, poza tym działa bez zarzutu i wygląda groźnie :lol: