PDA

Zobacz pełną wersję : Archiwizacja



Tommeck
04-06-2014, 12:18
Mam pytanie odnośnie archiwizacji zdjęć.
Jasnym jest, że wszyscy tu obecni robimy zdjęcia. I o ile nasze prywatne, rodzinne itp. archiwizujemy bezdyskusyjnie, to co robicie ze zdjęciami Klientów?
Nie chodzi mi o materiał świeży (np. do jednego roku) ale o starsze materiały. Wiem, że dyski coraz pojemniejsze i teoretycznie tańsze. Osobiście na początek dyskusji widzę trzy rozwiązania.

1. Nie archiwizujemy - np. po roku od wydarzenia, albo gdy kończy się obecnie używana przestrzeń usuwamy jakieś najstarsze reportaże.
+ nie inwestujemy nadmiernie w duże pojemności dysków
- brak możliwości wrócenia do materiału gdyby było cokolwiek potrzebne
- brak możliwości porównania np. progresu swoich umiejętności, warsztatu itp. na osi czasu

2. Archiwizujemy częściowo. Czyli, zakładając, że robimy jakiś reportaż - część zdjęć odpada w preselekcji, część przy jakiejś obróbce. Zostawiamy "wybrane" zdjęcia z całego reportażu (np. wykorzystane w albumach, na blogu, na www. itp.). Całą resztę poprawnych ale nie wykorzystywanych usuwamy (gdy kończy się miejsce na bieżące materiały, albo w tzw. czasie międzysezonowym). I pytanie zostawiać RAwy czy wywołane poprawione JPGi?
+ zawsze można wrócić przynajmniej do części materiału
+ mamy argumenty w razie zauważenia kradzieży lub publikacji bez podpisu i kradzieży naszych zdjęć
+ w sytuacji RAWów, można dane zdjęcia jeszcze poprawić w razie potrzeby powrotu (bo ciągle poprawiamy nasze umiejętności)
- trzeba ponieść koszty jakiejś inwestycji dyskowej
- trzeba poświęcić nieco czasu, by wybrać co zostawiamy i ile a co usuwamy
- JPGi zajmują mniej miejsca (to na +), ale poprawki już raczej nie do zrobienia

3. Archiwizujemy całość. Jak leci całe reportaże. Powstaje tu podobne pytanie jak wyżej czyli RAW czy JPG?
+ mamy dostęp do całej swojej działalności
- mamy w domu/biurze czy gdzie tam pracujemy magazynek dysków twardych (bądź innych nośników)
- magazyn nośników pochłania mimo wszystko sporo kasy

Chętnych do podzielenia się w temacie zapraszam do dyskusji. Jeśli macie inne, sprawnie działające rozwiązania oraz konkretne argumenty to proszę o wypowiedzi. :) Dzięki.

jamaki
04-06-2014, 12:28
Możesz archiwizować na płytach Bluray - podejrzewam że taniej Ci wyjdzie.

Szank
05-06-2014, 12:05
Ile GB miesiecznie produkujesz ?
Ja niewiele, archiwizuje wszystko

Duze pliki, ktorych na 99% nie bede potrzebowal ( filmy krecone kamera Hi8 lata temu, ktorych nikt nie bedzie raczej ogladal ) itp "archiwizuje" na crashplanie. Archiwizacja to jednak szumnie powiedziane, bo Crashplan sluzy glownie jako backup. Po prostu po wyslaniu plikow kasuje je z dysku. Zawsze moge je odzyskac.

Pozostale rzeczy backupuje, tzn nie wywalam z dysku. Musze kiedys pomyslec o jakim zewnetrznym dysku na lokalny backup.

cobalt
05-06-2014, 12:53
Znajomy fotograf, który pstryka zdjęcia w zakładzie trzyma kopię 2 lata.

Może wypalać JPEG w jakości do wydruku i przekazywać zamawiającemu na zakończenie zlecenia. Niech sobie archiwizuje i pilnuje swoich spraw.

damianko
05-06-2014, 13:04
Ja wszystko sobie trzmymam ale nie mam tego zbyt wiele. Natomiast znajomy robiący ślubnikaki nic nie kasuje a po prostu dokupuje nowe dyski twarde...

sebfoto
22-06-2014, 13:54
Ja jestem za archiwizowaniem wszystkiego i robieniem kopii archiwum na innym dysku.
Jeśli ktoś korzysta z LR, to można zgrac katalog LR z danego wydarzenia.
Sam zostawiam oryginały i jpegi.

becekpl
22-06-2014, 14:12
dysk zewnętrzy,nie ma lepszej opcji
a najlepiej dwa

--- Kolejny post ---

dysk zewnętrzy,nie ma lepszej opcji
a najlepiej dwa

szybki-pl
22-06-2014, 17:41
dysk zewnętrzy,nie ma lepszej opcji
a najlepiej dwa

--- Kolejny post ---

dysk zewnętrzy,nie ma lepszej opcji
a najlepiej dwa

Też tak myślałem do puki nie kupiłem serwerka Synology. Ustalasz które foldery/partycje mają być archiwizowane i więcej nic cię nie obchodzi. A dodatkowo jak masz zewnętrzne IP to można zdjęcia udostępniać innym osobom/ Młodej Parze a i "torrencika" czasami się ściągnie bez włączania kompa. Ja dodatkowo mam serwer połączony z ipadem i mając dostęp do wi-fi mogę przeglądać wszystko to co siedzi na serwerze w domu. Jeszcze czekam na przypływ gotówki i podłączę monitoring do serwera i będąc w pracy będę miał podgląd co się dzieje w obejściu mojego domu 40 km dalej:-) cena śmieszna bo "wyrwałem dj110 za 255 zł + WD RED 2 TB

--- Kolejny post ---


dysk zewnętrzy,nie ma lepszej opcji
a najlepiej dwa

--- Kolejny post ---

dysk zewnętrzy,nie ma lepszej opcji
a najlepiej dwa

Też tak myślałem do puki nie kupiłem serwerka Synology. Ustalasz które foldery/partycje mają być archiwizowane i więcej nic cię nie obchodzi. A dodatkowo jak masz zewnętrzne IP to można zdjęcia udostępniać innym osobom/ Młodej Parze a i "torrencika" czasami się ściągnie bez włączania kompa. Ja dodatkowo mam serwer połączony z ipadem i mając dostęp do wi-fi mogę przeglądać wszystko to co siedzi na serwerze w domu. Jeszcze czekam na przypływ gotówki i podłączę monitoring do serwera i będąc w pracy będę miał podgląd co się dzieje w obejściu mojego domu 40 km dalej:-) cena śmieszna bo "wyrwałem dj110 za 255 zł + WD RED 2 TB

becekpl
22-06-2014, 17:51
dla mnie archiwizacja to trzymanie plików w ukryciu a nie udostępniania ich w sieci
poza tym to jest dodatkowy komputer, nie widzę sensu zakupu komputera do trzymania kopii plików

--- Kolejny post ---

dla mnie archiwizacja to trzymanie plików w ukryciu a nie udostępniania ich w sieci
poza tym to jest dodatkowy komputer, nie widzę sensu zakupu komputera do trzymania kopii plików

obcy21
23-06-2014, 00:23
archiwizować produkt finalny w postaci JPG jaki otrzymał klient + wybrane rawy (perełki)
średni materiał ok 500zdjęć to ok 5GB (JPG)
odrzuty selekcyjne wywalać i nie magazynować bo na co to komu :)
archiwizacja na dwóch dyskach....

--- Kolejny post ---

archiwizować produkt finalny w postaci JPG jaki otrzymał klient + wybrane rawy (perełki)
średni materiał ok 500zdjęć to ok 5GB (JPG)
odrzuty selekcyjne wywalać i nie magazynować bo na co to komu :)
archiwizacja na dwóch dyskach....