PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana 5dmkII na 6d do ślubów



jinks
04-06-2014, 00:17
Focę 5dmkII na ślubach. Marzy mi się lepszy AF. Używam tylko centralnego punktu - z jednej strony to nie mam wyjścia;) a z drugiej to się już przyzwyczaiłem. Na 5d mkIII na razie nie mam funduszy. Rozważam wymianę 5dmkII na 6d. Znam ograniczenia i zalety nowego canona. Liczę głównie na bardziej skuteczny AF w trybie one-shot na centralnym.

Czy ktoś kto wymienił 5dmkII albo dokupił 6d do ślubów mógłby napisać swoją opinię, czy warto? Chodzi mi głównie o pracę AFa w reportażu ślubnym w porównaniu do mojej piątki. Dzięki.

xxkomarxx
04-06-2014, 01:54
Mam 5dmk2 kupno 6d niewiele zmieni. Mk3 jesli chodzi o af.

GoomeX
04-06-2014, 09:47
6D ma zdecydowanie sprawniejszy AF gdy są dobre warunki świetlne. W słabym oświetleniu zdecydowanie zwalnia, ale i tak lepiej niż 5D/5D2 ustawia ostrość, bo poszuka, poszuka i znajdzie, a 'piątki' kapitulują.

jinks
04-06-2014, 15:26
6D ma zdecydowanie sprawniejszy AF gdy są dobre warunki świetlne. W słabym oświetleniu zdecydowanie zwalnia, ale i tak lepiej niż 5D/5D2 ustawia ostrość, bo poszuka, poszuka i znajdzie, a 'piątki' kapitulują.
a gdyby tylko chodziło o AF powtórzyłbyś wymianę 5dmkII na 6d do ślubów?:)

tomek1976
04-06-2014, 16:10
Mam obecnie 6D, jak i 5dmk2. Na pewno nie ma jakiejś kolosalnej różnicy w szybkości i pewności działania na korzyść 6D. Poszedłbym dalej i powiedział, że dla mnie różnica jest pomijalna - w jednym i w drugim używam jedynie środkowego punktu. Jednak moją główną puszką jest 6D. Czemu? Zadecydowało ISO 6400 w 6D, które imho jest lepsze niż ISO 3200 w 5Dmk2. Poza tym, w 5dmk2 irytował mnie shutter lag, który w 6D jest na poziomie akceptowalnym.

GoomeX
04-06-2014, 17:25
Uważam, że 6D to jest optymalna puszka do wszystkiego. Jak zgłębisz trochę temat, znajdzie masę ludzi, która zamieniła mk2 na 6D nie mówiąc o tych, którzy zamienili mk3 na 6D. Nie znam natomiast nikogo kto zmieniłby 6D na mk2 :))
Osobiście tak jak pisałem wyżej, AF nie jest idealny, ale jest b.dobry. Jest w moim odczuciu szybszy niż w 5D II.
W dodatku 6D to mała, stosunkowo lekka puszka, z bebechami pozwalającymi na bardzo wiele... nieraz nawet i przekraczającymi zdrowy rozsądek i to o czym fotografowie śnili 10 lat temu (zdjęcie na 1,4, ISO 102400 - kompletna ciemność - jedna latarnia w oddali oświetla scenę). Ostrość tam gdzie miała być, fotka jest! Wiadomo, nie o walory użytkowe zdjęcia mi chodzi, ziarno diabelskie ale jak piszę cel osiągnięty. Nawet do szpiegowania po ciemku się nadaje:)

xxkomarxx
04-06-2014, 17:42
Dlaczego ktos mialby zamieniac nowa puche na starszy nieprodukowany model. Wiadomo ze majac teraz wybor bierze sie mk3 a jak kogos nie stac to 6d, natomiast majac 5dmk2 nie widze sensu zmiany jej na 6d. Jedyna zmiana jaka zrobie to mk3

jinks
04-06-2014, 19:37
Dlaczego ktos mialby zamieniac nowa puche na starszy nieprodukowany model. Wiadomo ze majac teraz wybor bierze sie mk3 a jak kogos nie stac to 6d, natomiast majac 5dmk2 nie widze sensu zmiany jej na 6d. Jedyna zmiana jaka zrobie to mk3Też bym chętnie zmienił na mkIII, ale są też inne wydatki. Do 6d pewnie musiałbym dołożyć 1500-2000zł i jeśli to odczuwalnie poprawi komfort pracy to czemu nie. Nowa 5-tka to trochę większy wydatek. Ciężko mi ocenić na ile ten AF 6d jest lepszy dlatego pytam w tym wątku kierując swoje pytanie do ludzi, którzy się zajmują fotografią ślubną i potrafią też na to spojrzeć chłodno pod kątem ekonomi. Jak to zwykle bywa chyba będę się musiał przekonać na własnej skórze kupując 6d:)

Za 6d przemawia jeszcze nowa migawka. Moja 5ka ma już 100k klapnięć. Z drugiej strony to ciągle bardzo dobry aparat. Jest w idealnym stanie.

Jeśli ktoś jeszcze był w podobnej sytuacji i może podzielić się swoimi doświadczeniami będę bardzo wdzięczny.

af-p
04-06-2014, 19:50
100 k to w sumie dobrze wygrzana, swoją próbowałem sprzedać jak miała około 120 k, dostawałem jakieś śmieszne oferty więc nie sprzedałem. I bardzo dobrze się stało, ponieważ pracuję obecnie mk II i mk III (dwójka ma obecnie około 180 k klapnięć)

xxkomarxx
04-06-2014, 19:52
Bawilem sie 6d na weselu i szczerze mowiac wole piatke, bo mi lepiej lezy. A co do af. Ostrze na centralnym i wcale nie widze mega poprawy w 6d. Moze jakas tam jest ale pomijalna sprawa bo nie jest to przepasc. Nie zamierzam tu nikogo przekonywac ze 6d jest zle, bo to swietna puszka, ale jest tez cos takiego jak komfort i to w moim przypadku sklania mnie do trzymania sie seri 5.
Wyzsze iso. Fakt jest. Tylko jak czesto pracuje sie na tych skrajnych wartosciach?

Mojlo
04-06-2014, 22:30
Miałem podobny dylemat, zamieniłem 5dmk2 na 6d i nie żałuje. Obecnie pracuje na 5dmk3+6d do 5dmk2 bym nie wrócił. Af w 6d dużo celniejszy i pewniejszy na środkowym punkcie, w 5dmk2 to była loteria. Lepsze iso, obrazek i kolorystyka bardziej zbliżona do 5dmk3, trochę gorzej z ergonomia brak joysticka.

cieszywid
04-06-2014, 23:04
Trochę w temacie akurat byłem, co prawda przy zakupie dotyczącym sprzętu dwie wersje starszego, ale daje pogląd na żywotność migawki: Camera Shutter Life Database (http://www.olegkikin.com/shutterlife/)

af-p
05-06-2014, 07:15
kiedyś nawet tam się wpisałem i tak się zastanawiam skąd taki rozrzut w żywotności migawek, w jednym aparacie pada po kilku kilkunastu tysiącach w innym po kilkuset...

cieszywid
05-06-2014, 09:38
Oczywiście trzeba mieć dystans do tych danych, ale i tak uważam je za wartościowe. Nie widzę nic dziwnego w rozbieżności pomiędzy żywotnością różnych modeli. KolumnaKM survival estimate zawiera wyniki, które wydają się prawdopodobne.

szwayko
05-06-2014, 09:44
kiedyś nawet tam się wpisałem i tak się zastanawiam skąd taki rozrzut w żywotności migawek, w jednym aparacie pada po kilku kilkunastu tysiącach w innym po kilkuset...

To mogą być warunki używania: wilgotność, temperatura.

Co do tematu - ja ciągle mam 5Dc - mają przebiegi nie duże i jeszcze szkoda mi ich się pozbywać. Porównywałem natomiast z 6D i 50L. Z tym szkłem w 6D jakby jest większy moment obrotowy na AF szkła niż w 5Dc co znaczy że jest szybciej. Może to sprawa tez innej baterii i większy prąd mocniej szarpnie silnikiem AF. Co do trzymania w ręku to 6D niestety gorzej wypada niż 5Dc, ale da się to załatwić przyklejając do rękojeści jakiś kawał gumy, skóry. Na razie wolałem w optykę zainwestować, bo przebiegi na 5Dc mam małe. W sumie jakbym wymieniał to parami - dwie te same puszki (matryce) to komfort w obróbce. Lubię joystick w 5Dc do szybkiej zmiany punktów AF, w 6D jest trochę inaczej, ale można do opanować.

Natomiast czytałem że w 6D gorzej jest rozrzutem jakościowym matryc. W seriii 5D matryce były/są bardziej wyselekcjonowane, w 6D warto posprawdzać przed zakupem.

Jeszcze jedno w 6D brak jest gniazda PC, ja często z niego korzystam do wyzwalania nadajnika radiowego. Nie wiem może są jakieś sposoby żeby to obejść.

Znalazłem
http://www.amazon.com/Pixel-Flash-Adapter-Extra-Flashguns/dp/B00554PCDG

jinks
05-06-2014, 11:16
Miałem podobny dylemat, zamieniłem 5dmk2 na 6d i nie żałuje. Obecnie pracuje na 5dmk3+6d do 5dmk2 bym nie wrócił. Af w 6d dużo celniejszy i pewniejszy na środkowym punkcie, w 5dmk2 to była loteria.Dzięki za konkretną odpowiedź:)


Co do tematu - ja ciągle mam 5Dc - mają przebiegi nie duże i jeszcze szkoda mi ich się pozbywać. Porównywałem natomiast z 6D i 50L. Z tym szkłem w 6D jakby jest większy moment obrotowy na AF szkła niż w 5Dc co znaczy że jest szybciej. Może to sprawa tez innej baterii i większy prąd mocniej szarpnie silnikiem AF.
Pewnie, że szkoda sprzedawać za bezcen. To ciągle świetne korpusy. Sam też najchętniej zostawiłbym 5dmkII, no ale w grę wchodzi wymiana.


W sumie jakbym wymieniał to parami - dwie te same puszki (matryce) to komfort w obróbce. Lubię joystick w 5Dc do szybkiej zmiany punktów AF, w 6D jest trochę inaczej, ale można do opanować.2 takie same puszki to przede wszystkim taka sama guzikologia. To bardzo usprawnia pracę. Co do joya to niestety nie bardzo jest co nim wybierać, bo boczne pkt. AF to lipa;)używam tylko w liveview.


Natomiast czytałem że w 6D gorzej jest rozrzutem jakościowym matryc. W seriii 5D matryce były/są bardziej wyselekcjonowane, w 6D warto posprawdzać przed zakupem.

Jeszcze jedno w 6D brak jest gniazda PC, ja często z niego korzystam do wyzwalania nadajnika radiowego. Nie wiem może są jakieś sposoby żeby to obejść.

Znalazłem
Amazon.com : Pixel e-TTL Flash Hot Shoe Adapter with Extra PC Sync Port for Canon DSLRs and Flashguns : Flash Shoe Mounts : Camera & Photo (http://www.amazon.com/Pixel-Flash-Adapter-Extra-Flashguns/dp/B00554PCDG)Z tymi matrycami to chyba przesadzone. Co do PC to jeśli wepniesz nadajnik w pc lampy?Czy tam podczas błysku nie idzie dodatkowo sygnał?

Chwile to motyle
28-11-2016, 08:40
Cześć piszę odnośnie 6D, bo wyczytałam, że jesteś jego szczęśliwym posiadaczem. Mam 5d mark iii i chcę/muszę kupić drugą puszkę. Robię głównie reportaże. Czy 6d to dobry wybór? Trochę się obawiam, ale cena jest przekonywująca. Z góry dzięki za odpowiedź.

xxkomarxx
28-11-2016, 13:26
Cześć piszę odnośnie 6D, bo wyczytałam, że jesteś jego szczęśliwym posiadaczem. Mam 5d mark iii i chcę/muszę kupić drugą puszkę. Robię głównie reportaże. Czy 6d to dobry wybór? Trochę się obawiam, ale cena jest przekonywująca. Z góry dzięki za odpowiedź.

Jak masz 5dmk3 to 6d jako dodatkowa pucha się spokojnie sprawdzi. Trochę inna klawiszologia i ergonomia ale da się przeżyć.

igor58
28-11-2016, 14:43
6d ma cichą migawkę, w kościele jak znalazł

cubbus
28-11-2016, 18:54
6d ma cichą migawkę, w kościele jak znalazł

5 i 5II walą lustrem jak klapą od sracza ;P
A w 6 tryb S jest rewelacyjny. Jakby nożyczki cięły. Osobiście wolę 6, bo jest deko mniejsza a wiadomo przez cały dzień reportażu 30dkg robi różnicę kolosalną nawet. Dodatkowo 5III jest o ponad połowę droższa niestety. A w obrazie tego nie widać.