PDA

Zobacz pełną wersję : prophoto czy srgb do wydruku



tomphoto
28-05-2014, 12:44
W jakiej przestrzeni kolorów najczęściej edytujecie fotografie ? Chodzi mi tu edycje skierowaną do wydruków

adawro
28-05-2014, 13:00
Ja w sRGB plus profil koloru monitora i profil koloru fotolabu do którego zanoszę ważniejsze prace.
myślałem o AdobeRGB ale jakoś nie czuję potrzeby aby go używać - o prophoto się nie wypowiem bo nie znam.

meg83
28-05-2014, 13:18
sRGB bo i tak nie mam szeroko gamutowego monitora. Do tego większość labów i tak przyjmuje sRGB. Przed oddaniem zdjęć robię Color Proof z profilem ICC maszyny w PS.

jan pawlak
28-05-2014, 13:20
Ja w sRGB plus profil koloru monitora i profil koloru fotolabu do którego zanoszę ważniejsze prace.
myślałem o AdobeRGB ale jakoś nie czuję potrzeby aby go używać - o prophoto się nie wypowiem bo nie znam.

PHOTOTRIP - Profile ICC - poradnik dla humanistw, poetw i duszpasterzy (http://www.phototrip.pl/porady/profile/profile.html)

jp

Usjwo
29-05-2014, 02:22
Jezeli to wydruk w fotolabie to sRGB. Jak masz dobrze skalibrowany monitor to mozna dolaczyc profil maszyny, jak nie to nie ma sensu
Jezeli w drukarni... to najlepiej zapytac w drukarni :)

jaroslaw.majcher
29-05-2014, 10:04
Osobiście uważam, że jpg należy edytować w jak największej przestrzeni, szczególnie jak edycja polega na zmianie kolorystyki.
Jeśli masz nawet nieskalibrowany monitor to podczas edycji warto używać w ps podglądu przestrzeni docelowej maszynki na której drukujemy/naświetlamy. Może się okazać, że używamy zbyt dużej saturacji koloru czerwonego którego lab nie odda. Czy zdjęcie przekonwertujemy do przestrzeni docelowej ma drugorzędne znaczenie i zależy głównie od naszej umowy z labolarotium. Tak czy siak konwersja zostanie zrobiona przed wydrukiem/naświetlaniem przez laboranta czy maszynę.

Trochę dziwię się, że większość labów przyjmuje w srgb. Przestrzeń takiego labu owszem, jest mniejsza ale niejednokrotnie rozchodzi się w innych kierunkach i wykracza poza zakres srgb. Jak będę miał trochę czasu to przygotuję taką wizualizację z sRGB i profilu labu którego ja używam.

Usjwo
29-05-2014, 10:32
To jst tylko moje przypuszczenie, ale pewnie wiekszosc maszyn w labach nie obsluguje wiecej/szerzej niz sRGB, poniewaz sa to najtansze maszyny. Wiekszosc uzytkownikow i tak przyniesie wakacyjne jpg prosto z aparatu, wie nie ma sensu inwestowac w lepsze maszyny.
Dla pasjonatow pozostaje poszukanie fotolabu, ktory bardziej sie przyklada. Takie tez sa ale w mniejszosci.

meg83
29-05-2014, 16:17
To jst tylko moje przypuszczenie, ale pewnie wiekszosc maszyn w labach nie obsluguje wiecej/szerzej niz sRGB, poniewaz sa to najtansze maszyny. Wiekszosc uzytkownikow i tak przyniesie wakacyjne jpg prosto z aparatu, wie nie ma sensu inwestowac w lepsze maszyny.
Dla pasjonatow pozostaje poszukanie fotolabu, ktory bardziej sie przyklada. Takie tez sa ale w mniejszosci.

Wiele labów nie chce słyszeć nawet o druku z .tiff, tylko .jpg przyjmują. Z udostępnianiem profili maszyn też bywa różnie.

banan82
29-05-2014, 16:28
czy ktos wie jak hurtem przypiac profile maszyny i papieru do plikow jpg? Taki batch processing kilkuset zdjec. Szukam aplikacji na OS X. Photoshopa nie mam.

tomphoto
29-05-2014, 16:43
Wiele labów nie chce słyszeć nawet o druku z .tiff, tylko .jpg przyjmują. Z udostępnianiem profili maszyn też bywa różnie.

takie omijam szerokim łukiem i innym też tak doradzam. Aktualnie korzystam z dwóch rekomendowanych, które proszą o korzystanie z profili, przed wydrukiem zawsze można u nich zerknąć jak to wygląda na ich sprzęcie skalibrowanym precyzyjnie z maszyną. (co ciekawe cenna odbitek i wydruków nie odstaje od konkurencji)

banan82
29-05-2014, 17:04
tom - jak konwertujesz pliki do profilow z labu?

tomphoto
29-05-2014, 18:06
nie konwertuje, podglądam tylko w PS
konwertować można w PS edit>convert to profile...

Usjwo
30-05-2014, 04:57
Wiele labów nie chce słyszeć nawet o druku z .tiff, tylko .jpg przyjmują. Z udostępnianiem profili maszyn też bywa różnie.

Poszukujec dwa lata temu dobrego labu, na 5-6 sparawdzonych, tylko w jednym na zadane pytanie w jakim formacie najlepiej przygotowac zdjecia, nie okazali glupkowato-ironicznego zdziwienia.
To byl lab ktory polecal tiff. Formaty i rodzaj papierue do wyboru (nawet wydruk z rolki na metry), niestety ostatnio zminili siedzibe i musze ich namirzyc jeszcze raz :).
Ceny byly ze dwa razy wieksze, ale jakosc conajmniej 5x lepsza :). Do wydruku pocztowkowego albumu wycieczkowego wytarczy lap z jpg i sRGB, do wiekszych formatow i powazniejszych prac proponuje poszukac profesjonalistow.

meg83
30-05-2014, 13:11
Mi w jednym labie na pytanie czy udostępniają ICC maszyny odpowiedzieli, że to przereklamowana sprawa ;) W największych, polskich miastach znalezienie dobrego labu to pewnie nie jest problem, w mniejszych już tak.

banan82
30-05-2014, 14:12
nie konwertuje, podglądam tylko w PS
konwertować można w PS edit>convert to profile...

ale czy mozna "przemielic" kilkaset zdjec ta metoda przed wyslaniem do labu? Chodzi o batch processing.

eclipsis
30-05-2014, 16:09
Masz skalibrowany monitor? Jeśli tak to możesz wskazać programowi w którym obrabiasz aby pokazał ci kolory jakie wyjdą na wydruku poprzez wykorzystanie profilu labu. Do niczego innego nie jest ci ten profil potrzebny na dobrą sprawę. Do druku sRGB wystarczy całkowicie. W labie będą wiedzieli co dalej z takim plikiem zrobić. Nikt ci nie przeniesie na papier przestrzeni AdobeRGB, a tym bardziej Prophoto. Szkoda twojego czasu, chyba, że masz monitor szerokogramutowy, kartę grafiki co ciągnie 10 bitów na kanał i cykasz dzieła sztuki, gdzie wymagają kolorometrycznie poprawnych kolorów, wtedy lub w podobnym przypadku może ci się taka zabawa przydać.

Zacznij od tego, czy Twój monitor ciągnie w ogóle całe sRGB.

Na koniec moich wypocin ciekawostka, o której nm może nie słyszeliście. Prawdziwe kolory w sensie kolorometrycznym uzyskamy z naszych puszek poprzez fotografowanie w profilu kolorów faithful przy temperaturze światła równej 5200K.

jan pawlak
30-05-2014, 21:17
W "moim" labie w necie udostępniają ICC dla różnych papierów i przepis jak przygotować do wydruku.
Chcą aby przysyłać *.jpg z zadanym już profilem

Ten profil sporo przycina w niebieskim i zielonym oraz przesuwa trochę w czerwieni jak to widzę na swoich monitorach (93% sRGB)

jp

ThomasVoland
30-05-2014, 22:27
ale czy mozna "przemielic" kilkaset zdjec ta metoda przed wyslaniem do labu? Chodzi o batch processing.
Zrób akcję i uruchom ją wsadowo.

savage67
31-05-2014, 00:00
Masz skalibrowany monitor? .... Nikt ci nie przeniesie na papier przestrzeni AdobeRGB, a tym bardziej Prophoto. Szkoda twojego czasu, chyba, że masz monitor szerokogramutowy, kartę grafiki co ciągnie 10 bitów na kanał i cykasz dzieła sztuki, .... Zacznij od tego, czy Twój monitor ciągnie w ogóle całe sRGB.

Przy okazji podepnę się z pytaniem.
Mam monitor szerokogamutowy, skalibrowany, oraz drukarkę również skalibrowaną (Color Munki Photo) i robię wydruki w domu.
A mój problem wziął się z tego, że miałem ustawioną w aparacie przestrzeń sRgb. Po poprawkach w Lightroomie zacząłem drukować zdjęcia. Nic nie było takie samo. Przede wszystkim czerwień - mocno przekontrastowana i ogólnie przejechane zdjęcia w kolorach, na wydrukach. Kombinowałem, czytałem i coraz mniej siły miałem do tego. Ciężki temat dla mnie jako osoby nie parającej się z fotografią na co dzień. Jeżeli mam monitor aRGB i robię zdjęcia w sRgb to można zapomnieć o dobrych wydrukach ? Aparat przestawiłem na aRgb i jest w zasadzie poprawnie. I teraz takie pytanie. Czy tak faktycznie powinno być, czy ja coś robię nie tak?

eclipsis
31-05-2014, 00:31
Zdjęcia robisz w RAW? Drukujesz bezpośrednio z Lightrooma? Jeśli nie, jak przygotowujesz pliki do druku i jak je drukujesz? Jak masz ustawione zarządzanie barwą w druku? W sterowniku drukarki masz zaznaczoną opcję aby barwą zarządzał program zewnętrzny? Jakim algorytmem konwerujesz ewentualnie kolory z jednej przestrzeni do drugiej, jeżeli to robisz?

savage67
31-05-2014, 00:49
Ha, zdjęcia mam w RAW i JPG - w zasadzie nie ma znaczenia. Drukuję i chciałbym z Ligthrooma. Zarządzanie wydrukiem ustawione jest na profil drukarki (po kalibracji) - wszystko wyłączyłem. Co ciekawe, jeżeli zdjęcia otwieram (po eksporcie) np. w fastStone są faktycznie takie jakie na wydruku. Mam wrażenie, że LR coś mi przekłamuje. Nie konwertuję przestrzeni bo LR tego nie robi - chyba, że zapisz jako ...:)

jan pawlak
31-05-2014, 04:34
Przy okazji podepnę się z pytaniem.
Mam monitor szerokogamutowy, skalibrowany, oraz drukarkę również skalibrowaną (Color Munki Photo) i robię wydruki w domu.
A mój problem wziął się z tego, że miałem ustawioną w aparacie przestrzeń sRgb. Po poprawkach w Lightroomie zacząłem drukować zdjęcia. Nic nie było takie samo. Przede wszystkim czerwień - mocno przekontrastowana i ogólnie przejechane zdjęcia w kolorach, na wydrukach. Kombinowałem, czytałem i coraz mniej siły miałem do tego. Ciężki temat dla mnie jako osoby nie parającej się z fotografią na co dzień. Jeżeli mam monitor aRGB i robię zdjęcia w sRgb to można zapomnieć o dobrych wydrukach ? Aparat przestawiłem na aRgb i jest w zasadzie poprawnie. I teraz takie pytanie. Czy tak faktycznie powinno być, czy ja coś robię nie tak?

Jeśli drukujesz wprost z LR, to musisz z zakładce Print/Print Job/Color Management prawidłowo ustawić Profile, :
1. albo Managed by Printed i ustawić w drukarce że zarządzanie kolorem włączone
2. albo Other i wybrać z (ukazującej się) listy ICC drukarki i w drukarce wyłączyć zarządzanie kolorem

Ustawienia w drukarce to albo poprzez :
- panel drukarki
- oprogramowanie producenta (uruchamiane w np. Windows)
- adres sieciowy jeśli pracuje w sieci

Większe możliwość daje punkt 2 ale trzeba wtedy pamiętać aby włączać w drukarce zarządzanie kolorem gdy wychodzimy z LR i drukujemy pliki z innych programów.

jp

savage67
31-05-2014, 19:59
jan@pawlak - dziękuję, oczywiście masz rację - ogarnąłem temat.
Mam problem z wydrukiem zdjęć zrobionych w aparacie w formacie sRGB. LR pokazuje barwy takie jakie chcę, a na wydruku wychodzą mocno wysaturowane. Nie wiem, chyba coś dalej źle robię.
PS. Zdjęcia zrobione a aRGB na wydruku są poprawne.

jaś
31-05-2014, 20:38
Przy okazji podepnę się z pytaniem.
Mam monitor szerokogamutowy, skalibrowany, oraz drukarkę również skalibrowaną (Color Munki Photo) i robię wydruki w domu.
A mój problem wziął się z tego, że miałem ustawioną w aparacie przestrzeń sRgb. Po poprawkach w Lightroomie zacząłem drukować zdjęcia. Nic nie było takie samo. Przede wszystkim czerwień - mocno przekontrastowana i ogólnie przejechane zdjęcia w kolorach, na wydrukach. Kombinowałem, czytałem i coraz mniej siły miałem do tego. Ciężki temat dla mnie jako osoby nie parającej się z fotografią na co dzień. Jeżeli mam monitor aRGB i robię zdjęcia w sRgb to można zapomnieć o dobrych wydrukach ? Aparat przestawiłem na aRgb i jest w zasadzie poprawnie. I teraz takie pytanie. Czy tak faktycznie powinno być, czy ja coś robię nie tak?

jeśli robisz rawy to ustawienie srgb w aparacie nie ma żadnego znaczenia.

jan pawlak
31-05-2014, 21:34
jan@pawlak - dziękuję, oczywiście masz rację - ogarnąłem temat.
Mam problem z wydrukiem zdjęć zrobionych w aparacie w formacie sRGB. LR pokazuje barwy takie jakie chcę, a na wydruku wychodzą mocno wysaturowane. Nie wiem, chyba coś dalej źle robię.
PS. Zdjęcia zrobione a aRGB na wydruku są poprawne.

Przestrzeń w aparacie (przy RAW) nie ma znaczenia.
Na pewno otwierasz w LR pliki RAW ? (czy plik nazywa się np. 5N5C6266.CR2, chodzi o to co jest po kropce, ma być CR2)

jp

PS
Opisz dokładnie, po kolei co robisz i jakie są ustawienia. Gdzieś tkwi jeszcze błąd
Jaką masz drukarkę, jak nazywa się plik ICC, jak wyłączasz/włączasz obsługę zarządzania kolorami (CMS)

Masz jeszcze jakiś inny program do obróbki zdjęć ?

jinks
31-05-2014, 22:54
tom - jak konwertujesz pliki do profilow z labu?W PS można zrobić sobie akcje do poszczególnych rozmiarów odbitek wraz z konwersją na profil papieru a potem z tego droplety. Potem jak chcesz np. zdjęcie błysk, 15x23, z biała ramką - wystarczy przeciągnąć na droplet i ląduje gotowe w zdefiniowanym w akcji folderze :)

--- Kolejny post ---


W jakiej przestrzeni kolorów najczęściej edytujecie fotografie ? Chodzi mi tu edycje skierowaną do wydruków Jesli będziesz wykonywał odbitki w labie to sRGB wystarczy. Nieliczne laby moga ugrać trochę więcej kolorów/szczegółów w zieleniach i niebieskościach przy konwersji z adobeRGB - papiery fuji DPII lub kodak endura PREMIER. Jeśli lab używa Fuji CA lub supreme albo zwykłego kodak endura to w ogóle nie bawiłbym się w adobeRGB.

Jeśli natomiast chcesz swoje prace drukować na fotograficznym, pigmentowym ploterze to tylko adobeRGB - dzięki temu wykorzystasz pełen szeroki gamut tych urządzeń.

banan82
31-05-2014, 23:28
Dzieki Jinx! Na dobrą sprawę nie mam PS:) W lightroom nie da się takich konwersji zrobić?



W PS można zrobić sobie akcje do poszczególnych rozmiarów odbitek wraz z konwersją na profil papieru a potem z tego droplety. Potem jak chcesz np. zdjęcie błysk, 15x23, z biała ramką - wystarczy przeciągnąć na droplet i ląduje gotowe w zdefiniowanym w akcji folderze :)

--- Kolejny post ---

Jesli będziesz wykonywał odbitki w labie to sRGB wystarczy. Nieliczne laby moga ugrać trochę więcej kolorów/szczegółów w zieleniach i niebieskościach przy konwersji z adobeRGB - papiery fuji DPII lub kodak endura PREMIER. Jeśli lab używa Fuji CA lub supreme albo zwykłego kodak endura to w ogóle nie bawiłbym się w adobeRGB.

Jeśli natomiast chcesz swoje prace drukować na fotograficznym, pigmentowym ploterze to tylko adobeRGB - dzięki temu wykorzystasz pełen szeroki gamut tych urządzeń.

jinks
03-06-2014, 23:43
Dzieki Jinx! Na dobrą sprawę nie mam PS:) W lightroom nie da się takich konwersji zrobić?Pewnie trzeba zrobić export plików i zaznaczyć profil wyjściowy na profil papieru (output color space zamiast sRGB wybrać other a potem właściwy profil).