PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 60d prześwietla o 1EV w LIVE VIEW



harimat
06-05-2014, 15:37
Witajcie :)

Ciekaw jestem czy ktoś się spoktał z takim problemem
Otóż Canon 60d prześwietla zdjęcia o 1 EV kiedy jest na trybie live view
źle działa pomiar światła
kiedy nie używam trybu LV jest ok.
Przykładowa sytuacja:
Jest dokładnie ta sama scena z takim samym oświetleniem i z takim samym pomiarem światła
robie zdjecie w trybie M
1. bez live view, na drabince pomiaru swiatła jest wskaźnik na 0
2. przełaczam na life viev i jest + 1

wygląda to tak jakby po przełączeniu na LV włączała sie kompensacja ekspozycji +1
ale nic takiego robiłem i dziwne że tylko na LV tak jest (z resztą z tego co się orientuje to ten aparat nie ma możliwości kompensacji ekspozycji)

a jak robie na trybie A, powiedzmy na f4 i ISO 400
1. bez LV, czas jest 1/60 - poprawna ekspozycja
2. przy włączonym LV jest 1/30 - prześwietlone o 1EV

czy ktoś spotkał się z takim problemem, albo ma pomysł jaka może być przyczyna??

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam, Mateusz

Bangi
06-05-2014, 15:53
Ten aparat ma możliwość ustawienia kompensacji ekspozycji.
Zawsze tak się dzieje, czy tylko czasami?
Spróbuj zasłonić wizjer w momencie robienia zdjęcia, takie jest zalecenie z instrukcji, może to jest przyczyną.

harimat
06-05-2014, 17:06
Ten aparat ma możliwość ustawienia kompensacji ekspozycji.

A czy mógłbyś zdradzić jak sie ustawia, bo przejrzałem wzdłuż i wszerz wszystkie przyciski na obudowie i menu ale nie znalazłem.
Owszem jest costakiego jak kompensacja ekspozycji ale dla bracketingu.

Już odkryłem, że dzieję się tak z obiektywem Samyang 85mm któy nie ma żadnej komunikacji z aparatem, na obiektywach które mają styki jest ok.
Ale pytanie czy mimo wszystko da się coś z tym zrobić?
Na Samyangu dzieje się tak zawsze, przysłoniecie wizjera nie pomaga

janhalb
06-05-2014, 17:32
A czy mógłbyś zdradzić jak sie ustawia, bo przejrzałem wzdłuż i wszerz wszystkie przyciski na obudowie i menu ale nie znalazłem(...)

Ja Ci mogę zdradzić: zajrzyj do instrukcji obsługi, na stronę 120 :-)

niki68
06-05-2014, 18:11
Temat znany http://www.canon-board.info/pierwsza-pomoc-awarie-usterki-problemy-56/roznica-w-pomiarze-swiatla-74419/. U mnie jest to różnica na poziomie 1/3 EV na + dla LV. Największa różnica występuje przy pomiarze punktowym. Fotografując w LV wprowadzam korekcję o ten nadmiar. Nie zasłaniam wizjera - korekcja załatwia sprawę :-)

--- Kolejny post ---

http://www.canon-board.info/sprzet-fotograficzny-innych-firm-24/dziwny-pomiar-swiatla-dla-heliosa-w-d40-55228/

--- Kolejny post ---

http://foto.recenzja.pl/pomiar_swiatla_w_trybie_live_view-tp-25462/

Mike7
06-05-2014, 20:02
Spróbuj zasłonić wizjer w momencie robienia zdjęcia, takie jest zalecenie z instrukcji, może to jest przyczyną.

To na pewno jest przyczyną ;)

Peter87
06-05-2014, 21:02
Ale tak chyba ma być... u mnie Heliosem tez na LV prześwietla jeśli włączę mu Av... przez wizjer zresztą też mu się zdarza. Ustaw M i nie będzie problemu :D

Bangi
06-05-2014, 21:36
To na pewno jest przyczyną ;)

Oczywiście nielogicznym się wydaje by to był przyczyną, ale kto wie ;)

harimat
06-05-2014, 22:11
Dziękuję za odpowiedzi
No nic, pozostaje jedynie robić kompensacje ekspozycji na LV
Pozdrawiam

adam1004a
06-05-2014, 23:00
jest gdzies na tym forum bardzo ciekawy post o sposobie pomiaru światła w systemie TTL dla jasnych szkieł. problem polega na tym, że przy jasnych szkłach ilość docierającego światła do czujnika nie jest wartością liniową. jak jest szkło ef to aparat wprowadza dodatkową korekcję. poszukajcie w szukajce, są rysunki i przykłady. mam ten sam myk z pancolarem 1.8

tomphoto
07-05-2014, 08:49
przecież na LV można ładnie sobie korygować, zasłanianie wizjera w LV nic nie da bo wizjer jest off.


jest gdzies na tym forum bardzo ciekawy post o sposobie pomiaru światła w systemie TTL dla jasnych szkieł. problem polega na tym, że przy jasnych szkłach ilość docierającego światła do czujnika nie jest wartością liniową. jak jest szkło ef to aparat wprowadza dodatkową korekcję. poszukajcie w szukajce, są rysunki i przykłady. mam ten sam myk z pancolarem 1.8

jeśli się komuś uda dokopać po prosze o link

Canonierzysta
07-05-2014, 10:21
Może o to chodziło: Błędna ekspozycja z obiektywami manualnymi (http://www.canon-board.info/pierwsza-pomoc-awarie-usterki-problemy-56/bledna-ekspozycja-z-obiektywami-manualnymi-92739/) ?


Ale nie wiem czy trzeba się aż tak zagłębiać...
Sam nie wiem jak to opisać, więc zasieję takie oto ziarnko niepewności:
Jakoś tak mi świta w głowie kwestia pomiaru światła i punktu pomiaru światła w porównaniu LV / wizjer ?