PDA

Zobacz pełną wersję : Krótki film z ceremoni ślubu kościelnego realizowany lustrzanką - prośba o wskazówki.



canon_user
05-05-2014, 19:24
Hej! Mam problem, kilka obaw i dylematów co do realizacji krótkiego filmu z sakramentu małżeństwa, który realizowałbym lustrzanką.

Na co dzień zajmuję się fotografią, bliscy znajomi poprosili mnie jednak (nie mogłem odmówić) o realizację krótkiego filmu, który uwieczniłby samą homilię jaką wygłosi ksiądz oraz moment przysięgi i zakładania obrączek przez młodą parę. Do dyspozycji będę miał 2 statywy, body 5D Mark III, obiektyw Canon 35mm 1.4 oraz ewentualnie kompakcik PowerShot G16. Chciałbym poradzić się Was, bardziej doświadczonych w kwestii filmowania kolegów, jak podejść do tematu? Proszę o wyrozumiałe posty, dla mnie jest to sytuacja o tyle nowa, że nie zajmowałem się szczególnie filmem. Rzeczy ma być prosta, skromna i poprawna technicznie, nic szczególnego. Idea jest taka aby młodzi mieli po prostu pamiątkę z tych najważniejszych dwóch momentów mszy świętej, poza reportażem realizowanym przez fotografa.

Cenne mogłyby być wskazówki w jaki sposób zrealizować ten krótki film przy pomocy szkła jakie posiadam, jaka przesłona byłaby najbezpieczniejsza w tym wypadku, ewentualnie umiejscowienie lustrzanki na statywie, być może warto pomyśleć o zaangażowaniu kompaktu, który posiada dość jasny obiektyw i rejestruje materiał w rozdzielczości HD. Tutaj boję się jednak, że materiał zarejestrowany przez 5D Mark III mocno wyróżniałby się na tle kompaktu G16 gdyby pokusić się o prosty montaż. Zastanawiam się również czy mikrofon wbudowany w lustrzankę będzie w stanie w dość czytelny sposób zarejestrować mowę księdza w kościele, nie wiem czy powinienem zaopatrzyć się w zewnętrzny mikrofon?

Wszelkie sugestie i wskazówki bardzo, bardzo mile widziane:)

canon_user
07-05-2014, 10:05
Nikt, nic w tej kwestii:)? Może jednak ktoś się skusi:)?

centur
07-05-2014, 10:13
a jak sobie to wyobrażasz ? od 20 lat filmuję wesela kamerą ale gdybym miał komuś napisać w 1 komentarzu, jak ma to zrobić po raz pierwszy w życiu to grubo bym się zastanawiał. Myślę że porywasz się trochę z motyką na księżyc. Osobiście radzę pożyczyć kamerę i nie testować swych filmowych umiejętności filmowania lustrzanką na ślubie bo łatwo komuś spieprzyć pamiątkę na całe życie natomiast jeśli jednak chcesz postawić na swoim to zachęcam do lektury takich forów jak videodslr.pl lub filmowiec.pl

jamaki
07-05-2014, 10:18
W pojedynkę ciężko będzie coś sensownego zrobić, druga sprawa potrzebny jest statyw z dobrą głowicą bo z ręki tym nie pofilmujesz.
O mikrofonie z puchy zapomnij, jesli zależy Ci na dobrej jakosci dzwieku. Pytanie czy chcesz nakręcić całą impreze czy tylko fragmenty typu- przysiega, pierwszy taniec,tort itd. Cała impreza w pojedynkę jako początkujący to słabo widzę.

canon_user
07-05-2014, 10:35
Tak jak wspominałem, cały film ma być jedynie "prostą" pamiątką z samej mszy świętej i obejmującą jedynie moment homilii wygłaszanej przez księdza, a później przysięgi, to wszystko. Docelową pamiątka mają być zdjęcia, założenie jest takie, że jeśli cokolwiek sensownego z filmu wyjdzie, będzie OK. Film może zatem trwać 15 min, w zależności jak długo trwać będzie homilia/kazanie.

Całość może być statyczna, nie posiadam zaplecza sprzętowego, które pozwoli mi na dynamiczne ujęcia czego jestem świadom. Założyłem, że będzie to statyczny film o długości ok. 15 min, być może z prostym montażem np. przy użyciu materiału z obu aparatów jeśli nie będą się wizualnie "gryzły". Film ten to bardziej próba i szczera chęć zrobienia skromnej pamiątki bo narzeczeni jako pamiątkę na lata otrzymają właśnie reportaż fotograficzny.


druga sprawa potrzebny jest statyw z dobrą głowicą bo z ręki tym nie pofilmujesz.
Jeśli chodzi o statyw, posiadam Manfrotto 055PROB z głowicą 808RC4, nic specjalnego.


O mikrofonie z puchy zapomnij, jesli zależy Ci na dobrej jakosci dzwieku.
Czy ewentualnie prosty mikrofon Mikrofon ECM-600ST byłby OK aby zarejestrować głos na tyle wyraźnie aby swobodnie można było wysłuchać słów księdza nie domyślając się co też on powiedział z ruchu ust:D? Oczywiście ogromny wpływ ma zapewne charakterystyka akustyczna tego kościoła/wnętrza jeśli tak mogę to określić.

Być może wszystko to brzmi dla profesjonalistów komicznie... Zajmuje się zawodowo fotografią jednak wierzę, że z materiału wideo mogłoby wyjść cokolwiek sensownego, prosty klip.