PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie body do Canon EF 85mm f/1.8 USM



atze
05-05-2014, 12:07
Witam,

Wybrałem lepsze szkło Canon EF 85mm f/1.8 USM i teraz szukał do niego gorszego body. Na początku myślałem o 50mm f/1.8 ale naoglądałem się zdjęć robionych 85mm i stwierdziłem że będzie lepszy. Ma on też sporo dobrych opinii na forum. Na fotkach widać, że można zrobić nim ładny portret niemowlaka(na tym mi zależy) jak i rodzinne zdjęcia w plenerze.

http://photography-on-the.net/forum/showpost.php?p=15299300&postcount=9118

www.pixel-peeper.com - advanced search (http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=26&camera=none&perpage=30&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3&p=5)

Przeglądając fotki robione na pixel-peeper.com widzę, że ludzie używają różnych body od 20D do 5D. Chciałem się poradzić, które body kupić patrząc na mój budżet - 2500zł na całość. Nowe szkło to 1400zł, więc zostaje mi 1100zł na body.

Teraz dwa problemy w tym całym zakupie:
W późniejszym czasie będę chciał dokupić lampę, myślę o Speedlite 430Ex II. Lampę można wyzwać zdalnie (postawić w innym miejscu niż błyskać dziecku po oczach), z czego chciałbym móc skorzystać bez dokupowania dodatkowych wyzwalaczy. Czyli potrzebne body z możliwością zdalnego wyzwalania lampy. Druga sprawa, to żona chciałaby móc nakręcić filmik(aparat nieruchomo na statywie, rejestrujemy dziecko w łóżeczku, jak się bawi, itp). Nie wiem na ile będziemy tego używać ale była by to opcja na przyszłość.

Na razie kupie coś do 1100zł może później zmienię np. na 60D.

salas
05-05-2014, 12:10
40d bo 50d za 1100zł ciężko będzie trafić :p

wender
05-05-2014, 12:57
Przy takim budżecie - 40D. Jak jesteś w stanie trochę dołożyć, to polowałbym na 5D.

--- Kolejny post ---

Z lampą to trochę nie tędy droga... wyzwalanie zdalne mało wniesie. Palnik do góry i odbłyśnik lepiej się moim zdaniem sprawdzą.

pr83
05-05-2014, 15:02
Wsyzstko ładnie, pięknie tylko koledzy nie wzięli pod uwagę faktu, że aparat ma również służyć do video. W tej cenie nóweczka 1100D zamknie się pięknie w budżecie a na początek zabawy spokojnie starczy. Później będzie zabawa w zmienianie body.

A tak na dobrą sprawę to 85mm do mieszkania na aparacie z matrycą APS-C to trochę wąsko... Lepiej już zdecydowanie 50mm 1.4. I jaśniejsze i trochę więcej się na zdjęciu zmieści. Nie będziesz musiał z drugiego pokoju zdjęć robić :)

atze
05-05-2014, 15:26
Z lampą to nie wiem jak do końca będzie. Nie chce kupować czegoś z czego nie skorzystam. Jeżeli ta lampa ma zdalne wyzwalanie a mnie nie będzie to potrzebne to może kupie inną. Jeszcze się tym nie interesowałem.
Mnie filmy nie interesują, bardziej żona chce. Może jej kompakt kupie. Filmy nie są priorytetem.
Poprzeglądam zdjęcia robione tą 50-tką ale raczej zostanę przy 85-tce.

Licytuje 30D od użytkownika 1982wojtek. W sumie za dużo na body nie chcę wydać.

salas
05-05-2014, 17:19
550d za 1100zł powinno się znaleźć a jak nie to minimalnie dołożyć.

morlight
05-05-2014, 17:55
30d bym nie kupił, to już dziadek . Lepiej coś nowszego np 550d ,jak wspomniał kolega salas. Z tą ogniskową to w mieszkaniu też nie poszalejesz, zdecydowanie lepiej 50 1.4 lub nawet 30 1.4 jeżeli to ma być szkło do robienia zdjęć dziecka, w domu.

Element7th
05-05-2014, 21:22
Powiem Ci z doświadczenia (syn ma teraz 6 miesięcy), że 85mm na cropie będzie ciasno. Fakt, nie będziesz wtykać dziecku obiektywu w nos, co może też płoszyć dziecko, jednak jak maly/a zacznie się przemieszczać to często będziesz miał problem z wycofaniem się, żeby zrobić szerszy kadr. (chyba, że masz chatę jak hangar).

Ja zacząłem na 50mm na cropie (czyli blisko 85mm na FF), a jak mały zaczął pełzać/raczkować to zmieniłem body na FF a obiektyw został i mam teraz ten realny kąt widzenia 50tki, jednak wiem że za chwil parę będę potrzebować czegoś jeszcze szerszego i pewnie skończy się na jakimś zoomie uniwersalnym, bo nie wyobrażam sobie latania z tą 50tką w koło dziecka, żeby jakiś kadr sensowny złapać.

Na Twoim miejscu nie brałbym 85 a zaczął od 50. Węższe będą się średnio spisywały w bliskich ujęciach, a przy noworodku to 80% wszystkich zdjęć :) Jak podrośnie to będziesz zmieniać/dodawać coś szerszego.

atze
05-05-2014, 22:14
Pomyślę nad tą 50-tką. Na razie nie wiem, jakie body. Wolałbym coś z serii xxD, wydają mi się bardzie poręczne ale czy lepsze od xxxD.

Usjwo
06-05-2014, 04:41
Zamierzasz kupic aparat z matryca APS-C
W pierwszym podanym linku zdjecia sa z 5D (FF), w drugim powinienes wyfilrowac sobie zdjecia z APS-C.
Sam obiektyw jest dobry (posiadam takowy), ale troche inaczej bedzie na FF, a inaczej na APS-C.

Ernest_DLRS
06-05-2014, 06:07
Do 85mm to celował bym raczej w pełną klatkę, ale jeśli już koniecznie w tej chwili musisz robić zdjęcia a nie masz pieniędzy na FF, to kup coś nowszego - 550D to świetna pucha jak za tak małe pieniądze. W xxxxD bym się nie bawił.

yrats
06-05-2014, 06:16
Twoje potrzeby spełniają korpusy od 600D i 60D w górę.
Odrzuć bzdury typu
- zdalne sterowanie lampą jest bezużyteczne (jeśli ktoś nie rozumie lampy to i owszem
- 550D, 40D, 50D (powód jw)
- 550D, 40D, 5DI ( filmy)
- 5D (bo zanim uzbierasz na pełna klatkę to Twój berbeć pójdzie do przedszkola, a na APS wbrew niektórym można robić rodzinną fotografię).
Kup 600 kę i rób zdjęcia; 60 jest przereklamowana.

wender
06-05-2014, 08:34
Nie widziałem w tym wątku "bzdur", o których piszesz. O filmowaniu, sam atze pisał, że to opcja. Wydaje mi się natomiast, że w tym przypadku wybór body jest drugorzędny.

Owszem APS można zdjęcia dziecku robić (i to fajne), ale raczej nie wybranym przez atze obiektywem (a przynajmniej nie tylko nim). Na co parę osób zwróciło zresztą uwagę.
Owszem zrobi parę zdjęć śpiącego malucha, ale w zasadzie nic poza tym.

Sądząc po kryteriach doboru obiektywu, zakładam, że atze przygodę z fotografię dopiero zaczyna. Niezależnie od tego co ostatecznie wybierze, sam zakup sprawy nie załatwi. Nawet najlepszy sprzęt sam zdjęcia nie zrobi, będzie się musiał nauczyć ich używać by osiągnąć efekty, które skłoniły go do tego wyboru. Jest na forum sporo wątków "na początek", warto poczytać.

A wracając do szkieł. Gdybym miał kupować dla siebie, w tym budżecie i na początek, szedłbym w 50/1.8 (do portretów) i jakiegoś kita (do całej rodzinnej reszty). Do tego lampa (raczej szybciej niż później). Może być Canon 430, są też tańsi producenci alternatywni (jest o tym sporo wątków), koniecznie z obracaną głowicą (możliwość odbicia światła od sufitu czy odbłyśnika, będzie przy dzieciaku bezcenna).

RobertON
06-05-2014, 09:38
Początki zawsze są trudne.

550D jest dobrym i tanim używanym aparatem.
Zacząć można również od 1100D, ma wszystko co mieć powinien - w okrojonych fukcjonalnościach, ale jest.

C85 może być niekiedy zbyt wąski - ma zaledwie 18.2 stopnia na APS-C.
Kup albo pożycz do niego 50-tkę (zobacz jak będzie) i do tego kita 18-50, jak napisał wender, a powinno to w zupełności Ci wystarczyć - na początek.
Później dojdą kolejne zakupy i wydatki, zwłaszcza lampa.

salas
06-05-2014, 10:04
Twoje potrzeby spełniają korpusy od 600D i 60D w górę.
Odrzuć bzdury typu
- zdalne sterowanie lampą jest bezużyteczne (jeśli ktoś nie rozumie lampy to i owszem
- 550D, 40D, 50D (powód jw)
- 550D, 40D, 5DI ( filmy)
- 5D (bo zanim uzbierasz na pełna klatkę to Twój berbeć pójdzie do przedszkola, a na APS wbrew niektórym można robić rodzinną fotografię).
Kup 600 kę i rób zdjęcia; 60 jest przereklamowana.

czemu 60d jest przereklamowany? możesz uzasadnić?
Nowy 60d jest bardzo dobry w stosunku cena/jakość/możliwości :> a używki jeszcze lepsze bo za 1800zł można kupić świetną sztukę :>

Tom77
06-05-2014, 21:22
czemu 60d jest przereklamowany? możesz uzasadnić?

Bo nie ma magnezowego korpusu ?

Kolekcjoner
06-05-2014, 21:46
No i lansu jest jakby mniej - taki plastik, a fuj 8-).

yrats
06-05-2014, 22:56
czemu 60d jest przereklamowany? możesz uzasadnić?
Tak . Miałem to w rękach ( to chyba już wystarczy) i robiłem testowe zdjęcia. Skończyło się przy próbie podłączenia PC.

Kolekcjoner
07-05-2014, 03:42
Tak . Miałem to w rękach ( to chyba już wystarczy) i robiłem testowe zdjęcia. Skończyło się przy próbie podłączenia PC.

No i
....nie trzymaj nas w takim napięciu 8-).

yrats
07-05-2014, 22:41
No i
....nie trzymaj nas w takim napięciu .
No i po co się wydurniasz zielony kolego. Każdy ma prawo do własnej subiektywnej oceny. Nie kłócę się z kimś kto ocenia pozytywnie ten model i nie zarzucam niczego ani korpusowi ani jego zadowolonym użytkownikom. Wyraziłem własne zdanie na podstawie:
a - oględzin i badania organoleptycznego
b - serii zdjęć testowych z obiektywem referencyjnym
c - porównania z niższymi modelami C
d - ceny w stosunku do możliwości sprzętu (szczególne w porównaniu z niecanonami)
e - analizy jakości obrazu
...i doszedłem do własnych wniosków, które wyartykułowałem. Jest to moja opinia, z którą nie musisz się zgadzać i nie mam zamiaru Cie ani za to krytykować , ani tym bardziej próbować zmieniać Twojej opinii, mało tego - szanuję Twoje zdanie, ale do jasnej cholery po 40 latach fotografowania mam chyba prawo do własnego.
Przepraszam najmocniej, ze jest ono inne od Twojej opinii, ale nie mam zamiaru Ci się podlizywać ze względu na kolor Twojego nicka, ani tłumaczyć się z mojej opinii.
Taki już widzisz ze mnie kawał chama.

candar
07-05-2014, 22:59
Popieram wcześniejsze wypowiedzi o bezsensowności kupowania EF 85 f/1,8 do APS-C, górna granica to 50 mm - mowa o zdjęciach w standardowych mieszkaniach, chyba że autor ma możliwość fotografowania z łazienki przez korytarz tego co się dzieje w kuchni ^^

Jednocześnie 85 mm f/1.8 pomimo że mój ulubiony obiektyw jakimś specjalnym cudem techniki nie jest na obecne czasy i jeśli komuś nie przeszkadzają aberracje i bardzo słaba praca pod światło - to faktycznie obiektyw w relacji cena/możliwości optyczne się sprawdzi :)

yrats
07-05-2014, 23:06
Popieram wcześniejsze wypowiedzi o bezsensowności kupowania EF 85 f/1,8 do APS-C, górna granica to 50 mm - mowa o zdjęciach w standardowych mieszkaniach, chyba że autor ma możliwość fotografowania z łazienki przez korytarz tego co się dzieje w kuchni ^
Oczywista oczywistość i stuprocentowa racja.
Kolega zakładający temat zapewne nie czuje jeszcze zależności rządzących optyką, a opiera się jedynie na oglądanych obrazkach. To fakt, że 85 generuje przyjemny obrazek, ale na APS to taki mały teleobiektyw co watro sobie uświadomić.

Kolekcjoner
08-05-2014, 02:19
No i po co się wydurniasz zielony kolego. Każdy ma prawo do własnej subiektywnej oceny. Nie kłócę się z kimś kto ocenia pozytywnie ten model i nie zarzucam niczego ani korpusowi ani jego zadowolonym użytkownikom. Wyraziłem własne zdanie na podstawie:
a - oględzin i badania organoleptycznego
b - serii zdjęć testowych z obiektywem referencyjnym
c - porównania z niższymi modelami C
d - ceny w stosunku do możliwości sprzętu (szczególne w porównaniu z niecanonami)
e - analizy jakości obrazu
...i doszedłem do własnych wniosków, które wyartykułowałem. Jest to moja opinia, z którą nie musisz się zgadzać i nie mam zamiaru Cie ani za to krytykować , ani tym bardziej próbować zmieniać Twojej opinii, mało tego - szanuję Twoje zdanie, ale do jasnej cholery po 40 latach fotografowania mam chyba prawo do własnego.
Przepraszam najmocniej, ze jest ono inne od Twojej opinii, ale nie mam zamiaru Ci się podlizywać ze względu na kolor Twojego nicka, ani tłumaczyć się z mojej opinii.
Taki już widzisz ze mnie kawał chama.

Tylko pytałem. Forum to byt publiczny i nie ma się co dziwić, że jak wyrażasz jakieś opinie to warto je uzasadnić albo mogą być niezrozumiałe dla niektórych i zwyczajnie chcą się dowiedzieć o co chodzi.
A takie tupanie nóżką to może działa na niektórych ale tu się tylko ośmieszasz.

MAF
08-05-2014, 08:23
50mm na APS-C będzie moim zdaniem lepszym wyborem niż 85mm.


https://canon-board.info/imgimported/2014/05/DSC00079_zps863361eb-2.jpg
źródło (http://i6.photobucket.com/albums/y237/marcinfal/35%2050/DSC00079_zps863361eb.jpg)

Tyle że to z SLT Sony, więc na Canonie byłoby jeszcze ciut węziej.

85mm jest rewelacyjne, ale na FF. Na APS-C to już trochę za wąsko.

mwitek
08-05-2014, 08:29
Yarts rzecz w tym, że jak coś odradzasz to napisz dlaczego. Przy czym powód "bo tak" to żaden powód. A taki jest sens twojej wypowiedzi.

Merde
08-05-2014, 08:31
85mm jest rewelacyjne, ale na FF. Na APS-C to już trochę za wąsko.

W takim razie EF 135/2 na FF też musi być do kitu :-)

MAF
08-05-2014, 09:44
W takim razie EF 135/2 na FF też musi być do kitu :-)

Każde szkło ma jakieś zastosowanie. Jako uniwersalny obiektyw do fotografii dziecka moim zdaniem zarówno 135mm na FF, jak i 85mm na APS-C sprawdzi się gorzej niż odpowiednio 85mm@FF czy 50mm@APS-C.

yrats
08-05-2014, 22:39
A takie tupanie nóżką to może działa na niektórych ale tu się tylko ośmieszasz.
No i Twoja wielka racja.
Jeśli możesz zrobić mi przysługę to zablokuj moje konto i usuń mnie z forum. Myślę, że dojrzałem do tego.

RobertON
08-05-2014, 23:12
No i Twoja wielka racja.
Jeśli możesz zrobić mi przysługę to zablokuj moje konto i usuń mnie z forum. Myślę, że dojrzałem do tego

Każdy ma kiedyś gorszy dzień. Daj spokój - jutro będzie lepiej :)
Masz wiedzę i doświadczenie, coś komuś doradzisz, pomoc będzie się liczyć.
Tak myślę.

yrats
08-05-2014, 23:15
Każdy ma kiedyś gorszy dzień. Daj spokój jutro będzie lepiej
Już jest lepiej Robercie :mrgreen:, ale nie zaśmiecajmy tematu.

atze
09-05-2014, 11:17
Dzięki za uwagi dot. obiektywu. Tu mam jasność. Kupię 50mm 1.4 albo Sigma 30mm 1.4 - nie wiem jeszcze, który obiektyw będzie lepiej współpracował z body, nad którym jeszcze się zastanawiam.

Największy problem z body jaki mam to chciałby, aby dobrze się je trzymało. Bardziej podoba mi się uchwyt Nikon D90(u znajomego) niż 600D(w sklepie).
Kolejna kwestia to ilość punktów krzyżowych - z lektury wynika, że lepiej mieć ich 9 niż 1.
Kolejna to ISO i szumy, nie mam doświadczenia, zdjęć w nocy raczej robić nie będę. Przeglądałem zdjęcia na pixel-peeper z tą sigmą i widzę, że przeważnie ISO jest w zakresie 100-400, czasami 800-1600. Wynika, że body z wyższym ISO nie jest aż tak potrzebne, chyba, że poprawiło się na niższych ISO.

Jeżeli kupiłbym 50D to jest obawa o jego stan, czy się coś nie posypie po jakimś czasie, przeważnie piszecie o migawce. Patrząc na oferty to najniższy przebieg w akceptowalnej dla mnie cenie 1500zł to 30tyś. Teraz nie wiem czy warto kupić takie body czy nie.

RobertON
09-05-2014, 15:21
Jeżeli kupiłbym 50D to jest obawa o jego stan, czy się coś nie posypie po jakimś czasie, przeważnie piszecie o migawce. Patrząc na oferty to najniższy przebieg w akceptowalnej dla mnie cenie 1500zł to 30tyś. Teraz nie wiem czy warto kupić takie body czy nie.

Warto, 50D to całkiem dobry aparat, przy czym ISO używalne do max 800, wyżej trzeba drastycznie oszumiać.
Gwarancja producenta na migawkę - do 100.000 kliknięć.
Trzyma się go naprawdę dobrze, choć taki lekki to on znowu nie jest. Mam, używam i nieźle działa, w przeciwieństwie do fotografa :)
Ma bardzo dobry wyświetlacz i więcej funkcjonalności poprzez soft Magic Lantern.

Poczytaj:

http://www.optyczne.pl/88.3-Test_aparatu-Canon_EOS_50D_Użytkowanie.html

Canonierzysta
09-05-2014, 15:40
Jeżeli kupiłbym 50D to jest obawa o jego stan, czy się coś nie posypie po jakimś czasie, przeważnie piszecie o migawce. Patrząc na oferty to najniższy przebieg w akceptowalnej dla mnie cenie 1500zł to 30tyś. Teraz nie wiem czy warto kupić takie body czy nie.

Sam mam 50D z przebiegiem około 36k + około 400 samego podniesienia lustra (Tryb Live View). Mam go od roku premiery ( już nie pamiętam) i jedyne co w nim ostatnio robiłem to kalibracja AF do wzorca i czyszczenie.

Wciąż działa bez zarzutu i nawet gdybym kupował inne body, ten bym zostawił... właśnie ze względu na gwarancję migawki do 100k.

Jeśli dobrze utrzymane body, nie spadł i nie ma ukrytych wad, to myślę, że nie masz się co zastanawiać ;)

ds74
09-05-2014, 16:55
Szukaj na portalach aukcyjnych. Ja trafiłem 50D z 2 bateriami, 3 kartami pamięci, całym fabrycznym wyposażeniem i plecakiem KATA za 1800 zł. Plecak sprzedałem za 200. Wychodzi coś koło 1600 za to co zostało. A przebieg poniżej 6000 był (sprawdzałem :) ).