PDA

Zobacz pełną wersję : Image Stabilizer



Jerzy
16-09-2004, 08:53
Witam
Mam pytanie do użytkowników obiektywów ze stabilizatorem.W instrukcji jest tabelka o efektywności stabilizacji:
1/30-1/125 bez TC
1/40-1/200 z TC1,4x
1/60-1/250 z TC 2x
Czy w czasach krótszych np. 1/700 włączenie stabilizatora jest niewskazane?
Obiektyw 300 4L IS.
Może napiszę coś więcej na jego temat w poniedziałek.
Jurek

muflon
17-09-2004, 09:43
Czy w czasach krótszych np. 1/700 włączenie stabilizatora jest niewskazane?
Na zdrowy rozsądek włączenie stabilizatora nie powinno przeszkadzać. No chyba, że jest on realizowany jakimiś mikroskopijnymi bardzo szybkimi ruchami, które nie mają znaczenia przy czasach poniżej 1/100, ale mogą być widoczne przy 1/500.

Teoretycznie jest to możliwe, podobnie jak przy zdjęciach na długich czasach: przy 1/4..1/30 uderzenie lustra ma wpływ na fotkę (i dlatego mamy mirror lockup), ale przy np. 2s i więcej już można ten efekt olać, bo ułamek sekundy to niewiele w porównaniu z całym czasem naświetlania.

Tyle teorii :) W praktyce chyba jednak musisz sprawdzić sam. U mnie działa :)

Jerzy
17-09-2004, 12:36
Witam
Nowsze obiektywy mają jeszcze trzecią pozycję w przełączniku stabilizatora - do zdjęć ze statywem.Mam ten obiektyw dopiero tydzień i jutro będę dalej testował na ptaszkach.Będzie ładna pogoda,więc czasy będą bardzo krótkie.Zrobię zdjęcia z właczonym i wyłączonym stabilizatorem,choć wiem,że nie będzie to w pełni wiarygodny test.
A czy masz też taką tabelkę i w instrukcji obiektywu 70-200 2.8 IS ?
Jurek

muflon
17-09-2004, 12:45
Nowsze obiektywy mają jeszcze trzecią pozycję w przełączniku stabilizatora - do zdjęć ze statywem.
Nowsze obiektywy, to same wykrywają, że są na statywie i wyłączają stabilizator :) A dodatkowy prztyczek rzeczywiście jest, ale do zmiany trybu stabilizatora (pełny/tylko pionowy). Przynajmniej w Canonach.


A czy masz też taką tabelkę i w instrukcji obiektywu 70-200 2.8 IS ?
Wydaje mi się, że tak, jednak instrukcja jest naprawdę głęboko zagrzebana, także nie sprawdzę :)