PDA

Zobacz pełną wersję : Żywotność baterii w gripie + punkt AF



Canonierzysta
28-04-2014, 11:58
Witajcie,

Dwa pytania w jednym wątku:

1. Od niedawna jestem posiadaczem gripa do 50D firmy Meike (chyba Delta po polsku;) ). Do tego zakupiłem nowe aku Photix-a sztuk 2... Ostatnio zauważyłem taką dość dziwną tendencję do wyłączania aparatu gdy ten pracuje na gripie i aku powoli zaczynają padać, ale gdy wrzucę aku bezpośrednio do body, robię tym aku jeszcze dobre 50-100 zdjęć i dopiero wtedy pokazuje że bateria całkiem rozładowana....czy to normalne, że praca na gripie zużywa więcej prądu? A nawet jeśli, to czemu wyłącza się przedwcześnie nie zużywając aku do końca?

2. Punkt ostrzenia AF. Od zawsze praktycznie używam punktu centralnego do ustawiania ostrości... generalnie mi się to sprawdza jeśli mam czas do skadrowania postaci czy innej sceny aby nie zostawiać górnej partii zdjęcia wolnej i aby postać zajmowała większą część kadru. Wczoraj jednak po wykonaniu kilku zdjęć w dość szybkim tempie złapałem się na tym, że jednak górna połowa zdjęcia była pusta, a twarz postaci znajdowała się dokładnie w centrum, czyli tak jak ustawiałem ostrość... nie było po prostu czasu na dokadrowanie. Dodatkowo gdy pracuje się w trybie AF servo, to każda zmiana kadru powoduje zmianę ostrości, na przykład chcę fotografować postać, ustawiam punktem centralnym ostrość na oczy ( wtedy to właśnie górna część zdjęcia jest pusta) zmieniam kadr, aby obejmował on całą postać, ale wtedy punkt centralny ustawia ostrość gdzieś na kolana....takie pytanko, jak Wy ustawiacie punkt AF? Rozumiem, że należy dostosować się do sesji jaką robimy, ale w sytuacji szybko zmieniającej się sytuacji...co wtedy?

sanchin
29-04-2014, 22:05
Co do drugiega pytania to mam w CF.n ustawione ostrzenie jedynie przy naciśnięciu gwiazdki (*), wtedy problem przeostrzania nie wystąpi nawet w momencie kiedy ponownie wciśniesz spust